Ana Sayfa » Kıbrıs » Genel Kurulda Ltb Ve Mülkiyet Tartışmaları....

Genel Kurulda Ltb Ve Mülkiyet Tartışmaları....

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda LTB başta olmak üzere çeşitli konular ele alındı.

 
 
Genel Kurulda Ltb Ve Mülkiyet Tartışmaları....
Lefkoşa, 22 Kasım 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda LTB başta olmak üzere çeşitli konular ele alındı.


Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sonay Adem, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nda yaptığı "hükümet uygulamaları" konulu konuşmasında, ülkede çok yakıcı sorunlar bulunduğunu belirterek, herkesin ve her kesimin hükümetten şikayetçi olduğunu savundu.


UBP'nin kendi içinde kavga edebileceğini ancak LTB başta olmak üzere ülkedeki sorunlar konusunda ciddi bir tutum takınması gerektiğini belirten Adem, gelinen noktada LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın partinin hiç bir direktifini dinlememesinin sorun olduğunu ileri sürerek, Bulutoğluları'nın partiden atılması gerektiğini iddia etti.


Cemal Bulutoğluları ile ilgili davaların Savcılık tarafından açıldığına işaret eden Adem, yasaları çiğnediği Sayıştay raporlarında tespit edilen bir kişinin hala görevde olmasını kimsenin izah edemeyeceğini belirtti.


Adem, sağlık tehlikesinin sözkonusu olduğu bir soruna neşter vurulamamasının kabul edilemeyeceğini kaydederek, Başbakan İrsen Küçük'e büyük görevler düştüğünü ifade etti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun soruna yaklaşım şeklini de eleştiren Adem, LTB'de ne yapılacağı konusunda siyasi parti başkanlarının da yer alacağı bir toplantı yapılmasının şart olduğunu söyledi.


Ülkede çok ciddi bir reforma ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Adem, istihdam edilen KTHY çalışanlarının ek mesailerinin ödenmediğini savunarak, yaratılan istihdamın anlaşılmaz ve acayip olduğunu savundu.


KTHY çalışanlarının devletten 36 milyon TL'lik alacağı bulunduğunu kaydeden Adem, hükümet edenlerin, ekonomik durumu bozulan insanlardan söz edildiğini farkında olmadığını iddia etti.


KÜÇÜK


Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Türk Belediyesi'nin belediye meclisinin son 1 yıldır toplanamaz halde olduğuna işaret ederek, belediyenin, müdahale edilmemesi halinde kurtulamayacağı duruma geldiğini söyledi.


Küçük, her 3 partinin belediye meclis üyelerinin istifalarını geri çekerek, belediye meclisinde, belediyenin yeniden düze çıkması konusunda çalışması çağrısında bulundu.


Belediye Meclis üyelerinin konuya sahip çıkması ve çalışanların da katkı koyması gerektiğini kaydeden Küçük, "Bir an önce çalışmalar başlasın, faizlerin insaflı düzeye indirilsin ve belediye yeniden yapılandırılsın. Bunun olmaması halinde durum her geçen gün daha kötüye gidecek. aiyasal partilerin belediye meclis üyelerine gerekli teşviki vermesi gerekir" dedi.


LTB'nin bilhassa dövizle yaptığı borçlanmalarda faizlerin fahiş olduğunu kaydeden Küçük, belediyenin borçlarının normal faizlere bağlanmadığı sürece, bir yere varmanın mümkün olamayacağını söyledi.


Küçük, LTB'nin borçlarının yeniden yapılandırılması için Türkiye ile gerçekleştirdikleri temaslarda, TC Ziraat Bankası'ndan 50 milyonluk bir kaynak yaratıldığını ve bu rakamın daha da artabileceğini belirtti.


ADEM


Yeniden söz alan CTP Milletvekili Sonay Adem, Başbakan İrsen Küçük'ün istifa eden belediye meclis üyelerinin istifalarını geri çekmesi yönündeki sözlerini eleştirerek, bunun mümkün olmadığını söyledi.


Adem, UBP'li belediye meclis üyesinin istemesi halinde belediye ile karar üretebileceğini ancak yasalara aykırı uygulamalardan dolayı "ateşe atılan" bu kişilerin yeni suçlar işlemeye yönlendirilememesi gerektiğini savundu.


SİBER


Genel Kurulda daha sonra CTP Milletvekili Sibel Siber, "mülkiyet" konusunda konuştu. Elde tutulan bazı tapuların uluslararası alanda sorun yarattığını örnekler vererek aktaran Siber, bu sorunların aşılması için çaba gösterilmesi gerektiğini anlattı.


Taşınmaz Mal Komisyonu'nun görevi ve yaptığı çalışmalar ile uluslararası tanınmışlığının ülke için bir kazanç olduğuna işaret eden Siber, global takasın kişilerin imzası olmadan yapılmayacağını söyledi.


Siber, son günlerde gündemde olan Timvios davası ve Acapulco olayına değinerek, Acapulco Otel'in bulunduğu yerle ilgili yasanın geliştirilmesi gerektiğini savundu.


Timvios davasında da takas konusunda anlaşıldığını, ancak Rum vasiliğinin karşı çıkması nedeniyle yaşanan sorunlara değinen Siber, Taşınmaz Mal Komisyonu'nun yetkilerinin artırılması gerektiğini söyledi.


Siber, mülkiyetiyle ilgili hiçbir somut adım atılmadığı için birçok eşdeğer sahibinin Güney Kıbrıs'taki malını yok fiyatına sattığını kaydetti. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin de Türk mallarının değersizleştirme politikası güttüğüne işaret eden Siber, Acapulco Otel'de gerçekleştirilen takasın örnek olması ve vatandaşa takas yolu açılması gerektiğini, bunun yapılmaması halinde Kıbrıs Türkü'nün ileride topraksız kalacağını savundu.


KÜÇÜK


Eleştirileri yanıtlamak için yeniden söz alan Başbakan İrsen Küçük, mülk sorununun çözümlenmemesi halinde Kıbrıs sorununun çözümünün söz konusu olamayacağını söyledi.


Tapunun hiçbir şekilde ortadan kalkmasının mümkün olmadığını kaydeden Küçük, Kıbrıs sorununun çözümlenmemesinde en büyük etkenlerden biri olan mülkiyet konusunda global bir çözümün de ancak nihai çözümle mümkün olacağını belirtti.


Küçük, Rumların geçmişte de Türk mallarını yok pahasına almaya çalıştığını ve kendilerinin de bunu engellemeye çalıştığını söyledi.


Eşdeğer konusuna köklü çözümün şart olduğunu kaydeden Küçük, Mal Tazmin Komisyonu'nun sağladığı imkanları kullanarak, soruna çözümler sağlanabileceğini söyledi. Sınırlı takasa karşı olmadığını vurgulayan Küçük, tapusu elinde bulunan eşdeğercinin hakkını kaybetmesinin mümkün olmadığını belirtti. Konuyu teknik açıdan dikkatli bir şekilde ele emlak gerektiğini kaydeden Küçük, adım adım takasa yönlendirmek gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında son iki konuşmayı CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer ile TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları yaptı.


CTP Milletvekili Ferdi Sabit Soyer de ekonomi konulu konuşmasına, Acapulco Oteli uygulamasının önemine vurgu yaparak başladı. Soyer, mülkiyet konusunda özel duruşun da önemli olduğunu ancak komisyonun esas olduğunu unutmamak gerektiğini belirtti.


Acapulco olayının, Rum tarafının mal tazmin komisyonunu kabul etme aşamasına geldiğinin göstergesi olduğuna işaret eden Soyer, bu durumun da tezlerinin evrensel kabul gördüğünün göstergesi olduğunu söyledi. Soyer, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun bu konudaki tutumunu da eleştirdi.


Belediyeye 10 milyon Sterlin'i Eroğlu'nun borçlandırdığını savunan Ferdi Sabit Soyer, UBP'de yaşanan kurultay sürecinin demokrasi açısından hoş olmadığına işaret ederek, TC Lefkoşa Büyükelçisi'nin KKTC'ye yapılan yardımlarla ilgili açıklamalarını da eleştirdi.


Siyasette yaşanan boşluğun kapatılması gerektiğini kaydeden Soyer, LTB'de yaşananların tek sorumlusunun Cemal Bulutoğluları olmadığını çünkü belediyenin göz göre göre bugünlere geldiğini savundu.


Soyer, Merkez Bankası'nın karının belli bir kısmının nasıl kullanılacağını meclis tarafından belirlenmesi ve bunun Elektrik Kurumu borçlarına yatırılması gerektiğini söyledi. Kurumun borcunun süratle aşağı çekilmesi gerektiğini kaydeden Soyer, bunun için de radikal tedbirlerin şart olduğunu belirtti.


Ferdi Sabit Soyer, LTB konusunda da diyalogla çözüm üretme ve yeniden yapılanmanın şart olduğunu söyledi.


Soyer, LTB ile ilgili duruşunu eleştirdiği Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu, belediyeyi 10 milyon Sterlin borçlandırmakla suçladı.


EMİROĞULLARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları da hükümetle ilgili konuşmasında, hükümetin bittiğini ileri sürerek, LTB ile birlikte ülkenin de ancak erken seçimle kurtulabileceğini öne sürdü.


Toplumun da erken seçim istediğine işaret eden Emiroğulları, LTB'de yaşananların yavaş yavaş diğer belediyelere de sıçrayabileceğine işaret ederek, daha verimli çalışmak gerektiğini belirtti.


Mustafa Emiroğulları, ülkede her alanda kaos yaşandığını ancak hükümet partisinin sadece iç çekişmelerle boğuştuğunu ve sorunların çözümü konusunda bir arpa boyu ilerleme olmadığını savundu. Emiroğulları, yönetim boşluğunun doldurulması için bir an önce erken seçimin önünün açılması gerektiğini ileri sürdü.


Konuşma sırasında Emiroğulları ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner arasında karşılıklı sert tartışmalar yaşandı.


Konuşmaların ardından yazlı ve sözlü sorulara geçildi. Genel Kurul daha sonra bugünkü çalışmalarını tamamladı.


Genel kurul 26 Kasım Pazartesi yeniden toplanacak.

 
22 Kasım 2012 Perşembe 12:56
Okunma: 644
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu