Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Genetik Enstitüsü'nde Eylem...

Genetik Enstitüsü'nde Eylem...

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Ekonomik Gereksinimleri.

 
 
Genetik Enstitüsü'nde  Eylem...

Lefkoşa, 25 Nisan 12 (T.A.K): Rum Genetik Enstitüsü çalışanlarının, dün, bir saatlik iş bırakma eylemi gerçekleştirdiği belirtildi.

Politis gazetesi Genetik Enstitüsü çalışanlarının, Dr. Mario Kariolu'ya destek belirtmek; Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin üçüncü üyesi Christophe Girod'un kayıp kimlik tespit programına ilişkin sözleşmenin imzalanmamasını protesto etmek amacıyla "sessiz" eylem yaptığını yazdı.

Gazete,  çalışanların Girod'un, kimlik tespit etme programına Dr. Mario Kariolu'nun başkanlık etmemesine ilişkin açıklamasına tepki gösterdiğini belirtti.

Habere göre konuyla ilgili olarak (132 kişi tarafından imzalanan) açıklamada, Enstitü'nün, uluslararası bilimsel protokoller takip edilerek Dr. Mario Kariolu başkanlığında programı yerine getirmesinin mümkün olduğu belirtildi.

Enstitü personeli yaptığı açıklamada, Genetik Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkanı Filaktu'ya, Yürütme Müdürü Patsali'ye ve de Mario Kariolu'ya, faaliyetleri ve kayıp kimliklerinin tespit edilmesi programına ilişkin tutumları nedeniyle destek belirtildi.

Enstitü çalışanları, herhangi bir sorununun veya sorunların ültimatomla değil, görüşmelerle ve argümanlarla çözümlenmesinin mümkün olduğuna da dikkati çekti.

Habere göre, nörolog Eleni Papanikolau, gazeteye yaptığı açıklamada Enstitü'nün,  Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin talep ettiği bilimsel değişiklikleri kabul ettiğini ancak, Kariolu'nun,, kanıt olmaksızın ayağının kaydırılmasının kabul edilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Kıbrıslı Türk Dr. Rezan Fahrioğlu Yamacı da Kariolu'dan yana tavır sergiledi.

Gazete diğer yandan, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum üyesi ile kayıp yakınları temsilcilerinin de Kariolu konusunda Girod ile aynı fikirde olduklarını yazdı.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak, Genetik Enstitüsü Yönetim Kurulu tarafından dün ele alınması beklenen yeni uzlaşma girişiminin de uygulamada olduğunu, bununla birlikte Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın yarın ilgili temaslarda bulunacağını yazdı.

Gazete, konu hakkında yine sonuç elde edilememesi durumunda programın "göç etmesinin" resmileşeceğini de belirtti.

"VE EKONOMİK YARA"

Politis yukarıdaki başlık ve "Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin Yıllık Harcamaları 3 milyon dolar civarında" başlıklı haberinde, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin, kazı ve kimlik tespit programını yerine getirmesi için gerek duyduğu finansmanda olumsuz etkilere sahip olma nedeninin, muhtemelen; Komite ve Genetik Enstitüsü arasındaki anlaşmazlık olduğunu yazdı.

Gazete diplomatik kaynaklara dayanarak bu anlaşmazlıktan dolayı birkaç aydır yaşananlarla açıklama ve beyanat savaşlarının, bugüne kadar Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'ne katkı sağlayan ülkelerin büyükelçiliklerinin gözünden kaçmadığını yazdı.

Habere göre, yine aynı kaynaklar Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin önderliğindeki program imajının, finansörlerin gözünde yok olduğunu belirttiler.

Gazete, anlaşmazlığın, ayrıca Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi düzeyinde kayıplar konusuna ilişkin olarak Türkiye'ye karşı atağa geçme fırsatı verdiğini yineledi.

Gazete, 2006 yılından bu yana Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin bütçesi hakkında elde ettiği bilgilere dayanarak, Komite'nin; 2007'de 2.6 milyon, 2008'de 3.4 milyon, 2009'da 3 milyon, 2010'da 3.2 milyon, 2011'de 3.5 milyon ve 2012'de 3.3 milyon dolara ihtiyaç duyduğunu yazdı.

Gazete, miktarların, Türkiye ve Rum Yönetimi'nin katkı sağladığı ödenekleri değil, sadece  UNDP aracılığıyla geçen ödenekleri kapsadığını belirtti.

ELMAR BROK'TAN MEKTUP

Simerini gazetesi ve diğer gazeteler, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok'un, DİSİ AP üyesi Eleni Theoharus'un müdahalesi üzerine, Brüksel'deki Türkiye Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel'e bir mektup göndererek Diyarbakır'da 38 kişiye ait olduğu belirtilen kemiklere ilişkin bilgi istedi.

Gazete Brok'un mektubunda, Theoharus'un; AP Dış İşleri Komitesi önünde "Diyarbakır'da buluna kemiklerin Kıbrıslı Rumlara ait olabileceği zira 1974'ten sonra 200 kadar kişinin buraya götürüldüğü" konusundan bahsettiğine yer verdiğini belirtti.

Habere göre, Brok, mektubunda, bulunan kişilerin ölüm koşullarının, kökenlerinin araştırılmasını ve araştırma konusunda bilgi istedi.

Öte yandan Politis,  Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin; Diyarbakır'da bulunan kemiklere ilişkin olarak Türkiye'deki Kürt kayıp yakınları örgütleriyle iletişime geçtiğini belirtti.

Gazete bilgilere dayanarak, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi'nin, Türkiye'deki incelemelerin, Kürt kayıplara ilişkin durumlarla kimlik tespitinin yapılmaması durumunda DNA'ların kendilerine gönderileceği teyidini de aldığını yazdı.

(FK/HY)

 
25 Nisan 2012 Çarşamba 12:08
Okunma: 611
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu