Ana Sayfa » Kıbrıs » "Gerekirse yeni eleman alınır!"

"Gerekirse yeni eleman alınır!"

"Elektrik Kurumu Her Halukarda Müdahaleye Muhtaç"

 
 
Başbakan İrsen Küçük, elektrik konusunda yaşanan gelişmeler üzerine bu akşam basın toplantısı düzenleyerek hükümetin görüşlerini açıkladı.  

Küçük, Elektrik Kurumu'nun her halukarda müdahaleye muhtaç olduğunu söyledi.

Küçük, Meclise sevkedilen özelleştirme yasasıyla herhangi bir kuruluşu hedeflemediklerini, hazırlanan tasarının esas amacının özelleştirilmesi muhtemel kuruluşlarda çalışanların sokakta kalmamasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Başbakan Küçük, AKSA'yla yapılan sözleşme gereği Teknecik'te elektrik üretimine başlandığını da belirterek, KIB-TEK Yönetim Kurulunun gerekeni yapacağını, kurum çalışanları işbaşı yapmazsa gerekirse yeni elemanların istihdamıyla çalışmaların süreceğini açıkladı.

Başbakanlıkta basın toplantısına Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ve Maliye Baknı Ersin Tatar da katıldı.

Atun, elektrikle iligli gelişmeleri anlatırken, Saner de Telekomünikasyon Dairesi ve TEL SEN'in greviyle ilgili konuları değerlendirdi.

Başbakan İrsen Küçük, çalışanlarının dün başlattığı süresiz grev Bakanlar Kurulu kararıyla ertelenmesine rağmen işbaşı yapılmayan Elektrik Kurumu'nda yönetimin gerekeni yapacağını, işbaşı yapmayanların görevlerini sürdürmesinin mümkün olmadığını, yeni elemanlarla yola devam edileceğini açıkladı.  
Başbakan Küçük, Meclis'e sevk ettikleri Özelleştirme Yasa Tasarısı'yla herhangi bir kurumu hedef almadıklarını, esas gayelerinin özelleştirilmesi muhtemelen kuruluşlarda çalışanların sokakta kalmamasını sağlamak olduğunu belirtti.

KIB-TEK'e her halukârda müdahaleye muhtaç olduğunu kaydeden Başbakan Küçük, özelleştirmenin öcü görülmemesini istedi.

KÜÇÜK, ATUN, SANER VE TATAR
Küçük, bu akşam 19.30 sıralarında Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ve Maliye Bakanı Ersin Tatar'la birlikte basın toplantısı düzenleyerek, elektrik ve telefondaki grev ve eylemleri ve hükümetin aldığı kararları değerlendirdi.

Bakanlar Kurulu'nun dün akşamki toplantısında El-Sen'in grevini ertelediğini hatırlatan Başbakan Küçük, sendikaların grev hakkı kadar hükümetlerin de erteleme hakkı bulunduğunu ve hükümetin ülkeyi yasaların verdiği güçle yönetmeye çalıştığını ifade etti.

"El-Sen'in grev yasağına uymayarak soğuk bir günde, vatandaşı düşünmeden ve misilleme yaparak AKSA gibi mevcut bazı kaynakları da engelleyip devre dışı bırakmaya çalıştığını" söyleyen Başbakan Küçük, El-Sen'in işbaşı yapmama eylemine karşı gerekli tedbiri aldıklarını belirtti.

Küçük, El-Sen'in grev ve eylemine destek veren bazı muhalefet partilerini yadırgadığını ifade ederek, parlamentoda yasalara oy verenlerin bu davranışlarını yadırgamamanın mümkün olmadığını söyledi. Başbakan Küçük, oybirliğiyle olmasa da yasaları sonuçta parlamentoların ürettiğine işaret ederek, "Yasalara milletvekillerinin uyması, uymayanlara da alkış tutmaması gerekir" diye konuştu.

"ÖZELLEŞTİRME YASASI HERHANGİ BİR KURULUŞU HEDEF ALMIYOR"
El-Sen'in de Tel-Sen'in, süresiz greve girerken 4 gün önceden yazılı bildirimde bulunması gerekirken bunu yapmadığını ve gayrı yasal bir durum yarattıklarını ifade eden Başbakan Küçük, sendikaların meclise sevk ettikleri Özelleştirme Yasası'na tepki gösterdiğini ancak kendilerinin bu yasayla herhangi bir kuruluşu hedef almadığını söyledi. Başbakan şöyle konuştu:

"Yasa üretilir, daha sonra Bakanlar Kurulu gündeme alacağı kuruluşları belirler. Bizim esas gayemiz, özelleştirilmesi muhtemel veya düşünülen kuruluşlarda, çalışanların sokakta kalmasının önlenmesidir. Biz çalışanlara bir güvence vermek istiyoruz."

Başbakan Küçük, özelleştirme değil iflas yaşanan KTHY'nin personelinin tümünü, Özelleştirme Yasası'yla devlete almayı taahhüt ettiklerini ve tasarıya bir geçici madde koyduklarını, son barem yasasının da dışında çalışma yıllarını dikkate alarak istihdamlarını öngördüklerini anlattı.

"ELEKTRİK KURUMU HERHALUKARDA MÜDAHALEYE MUHTAÇ"
İrsen Küçük, "Elektrik Kurumu her halukarda müdahaleye muhtaç bir kuruluştur" diyerek, bakanlığı döneminde 10 yıl kendisine bağlı hizmet veren kurumu çok yakından bildiğini, bazı çalışanların iyi niyetli olduğunu söylemenin de mümkün olmadığını belirtti. Küçük, 1998'de kendi talebiyle Sayıştay'ın kurumdaki araştırmaları sonucunda yargıya intikal eden ve bugün hala cezasını çeken çalışanlar olduğunu unutmamak gerektiğini söyledi. Küçük, kurumu sadece çalışanların değil yönetenlerin de düşündüğünü ve kurumun iyi hizmet vermesini sağlamaları gerektiğini vurguladı.

"MAALESEF 2. KTHY ÖRNEĞİ KIB-TEK'TE YAŞANABİLİR"
KIB-TEK'in sürdürülebilir görünmediğini, ikinci bir KTHY örneğinin bu kurumda da yaşanabileceğini ifade eden Başbakan Küçük, 275 milyon lira borcu bulunan KIB-TEK'in, bir buçuk ay önce Bakanlar Kurulu kararıyla tarifelerin gözden geçirildiğini, ücretlere müdahale yapmasalardı kurumun yılsonuna dek 180 milyon lira daha borca gireceğini anlattı.

Başbakan İrsen Küçük, aldıkları tedbire rağmen, halen kurumun 60 milyon TL açığı bulunduğunu bildirdi. "Kuruma hiçbir müdahale yapılmazsa hazirandan sonra hayatını devam ettirmesi mümkün değildir, bunun iyi bilinmesi lazımdır" diyen Küçük, KIB-TEK'te yüzde 25 de kaçak olduğunu, bu şekilde sağlıklı sürdürülemeyeceğini kaydetti.

"ÖZELLEŞTİRME ÖCÜ GÖRÜLMEMELİ"
"Bugün özelleştirme bir öcü olarak görülmemelidir" diyen Başbakan Küçük, geçmişte, 1998'deki bakanlığı döneminde 28 milyon dolar borçla devraldığı KIB-TEK'te iyileştirme çalışmaları çerçevesinde elektrik projelerinin özelleştirildiğini, böylece vatandaş ve yerel yönetimlerin daha hızlı hizmet aldığını, ülkenin bu karardan önemli fayda gördüğünü; özel sektörde bu alanda girişimciler oluştuğunu, projelerin ucuzladığını, ülkenin de kazandığını anlattı.

"İSABETLİ KARARLAR ALINIRSA ÖZELLEŞTİRME FAYDALI"
İsabetli kararlar alınırsa özelleştirmenin ülkeye faydalı olduğunu belirten Başbakan Küçük, 2003 yılında AKSA'nın ülkeye getirildiğini, bundan pişman olmadığını söyledi.
El-Sen üyelerinin hükümetin kararına uymadığını, hükümetin ise ülkeyi elektriksiz bırakamayacağını ifade eden Başbakan İrsen Küçük, şöyle konuştu:

"İDARİ KADROLARDA SÜRATLE TEDBİR ALINMAYA BAŞLANDI"
"En iyi şekilde kararlarını alması ve ülkeyi yeniden elektriğe kavuşturması kaçınılmazdır. Biz de bunu yapıyoruz. Elektrik Kurumu Yönetim Kurulu, yasaların ve tüzüklerin verdiği hakları kullanarak kurumda, idari kadrolarda tedbirleri süratle alacaktır. Alması da kaçınılmazdır. Bugün de almaya başlamıştır. Önümüzdeki günlerde de bu kararlarını süratli şekilde alacak ve ilgili bakanlık da bu kararları uygulayacaktır. Çünkü amacımız insanımızı bu soğuk günlerde aciz duruma düşürmemek, ameliyat salonlarında by-pass ameliyatlarını yarıda bırakmamaktır. Bu şekilde eylemde haklı çıkmak mümkün değildir.

Bir kez daha Elektrik Kurumu çalışanlarını uyarmak, sağduyuya çağırmak isterim. Taleplerini yasal zemin üzerinde yürütmesi, dışına çıkmaması tavsiyesinde bulunmak isterim."

ATUN, TEKNECİK'TEKİ SÜRECİ ANLATTI
Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, El-Sen'in grev yasağına rağmen çalışmama hakkı gibi bir uygulamaya gideceğini öğrendiklerini, dün gece 01.00 sularında 110 megawatt elektrik üreten iki termik santralın devre dışı kaldığını, böylece KIB-TEK sorumluluğundaki Teknecik Santralı'ndaki üretimin sıfır noktasına geldiğini söyledi.
Atun, ülkede günlük tüketilen 190 megawattlık elektriğin 110'unun AKSA'nın Kalecik'teki santralından temin edildiğini kaydederek, dün Kalecik-Geçitkale hattında arıza baş gösterince sadece 50 megawatt elektrik alınabildiğini, arızaya da sınırlı bir ekiple müdahale edildiğini belirtti.

Bugün öğleye kadar süren arıza tespit ve giderme çalışmaları sırasında Geçitkale hattına atılmış bir tel bulunduğunu, bunun da kasıtlı bir sabotajı ortaya koyduğunu ve düşündürücü olduğunu söyleyen Atun, arızanın giderilmesiyle Kalecik'ten 110 megawatt enerji alındığını kaydetti.

Ekonomi ve Enerji Bakanı Atun, 7 aydır Güney Kıbrıs'a elektrik verilirken, geceleri düşen talep nedeniyle artan 30 megawattlık enerjinin dün gece Güney'den alındığını ifade ederek, soğuk kış günlerinde elektriksizlik yüzünden yaşanan olumsuzluklardan ve vatandaşlardan gelen tepkilerden örnekler verdi.

Tüm sektörlerin elektriksizlikten olumsuz etkilendiğini kaydeden Sunat Atun, KIB-TEK çalışanlarının sorumlu ve sağduyulu hareket etmeye davet etti.

AKSA'YLA HİZMET ALIM SÖZLEŞMESİ
Bugün saat 16.00 itibarıyla ülkede enerji üretme imtiyazı bulunan AKSA enerji anonim şirketiyle hizmet alım sözleşmesi imzalandığını ve Kalecik'te bulunan ekiplerinden birinin Teknecik'e intikal ettirildiğini ve saat 17.00 itibarıyla ilk makinenin çevrildiğini; saat 19.30 itibarıyla da 3 makinenin devrede olduğunu bildirdi.

"TAHRİĞE GELMEYİN"
Kısa sürede ülke genelinde enerji olmasını hedeflediklerini kaydeden Sunat Atun, elektriğin üretimi ve sağlıklı dağıtımının önemini vurguladı. Atun, KIB-TEK çalışanlarının tahriklere gelmemesini, elektrik üretim ve dağıtımına müdahale etmemelerini de istedi ve halk adına en iyi ve doğruyu yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini söyledi.

SORULAR
Başbakan İrsen Küçük basın toplantısında gazetecilerin sorularını da yanıtladı.
Eylemdeki El-Sen'le görüşme yapıp yapmadığı sorusuna karşılık kendisine bir talep gelmediğini ve görüşmediklerini ifade eden Başbakan Küçük, AKSA'yla yapılan sözleşmeyle ilgili soruya karşılık, yetkinin KIB-TEK yönetim kurulunda olduğunu belirtti.

"GÖREVE GELMEYENİN GÖREVİNİ SÜRDÜRMESİ MÜMKÜN DEĞİL"
Küçük, KIB-TEK yönetiminin alacağı kararlar çerçevesinde hükümet ve ilgili bakanlığın uygulama yapacağını kaydederek şöyle konuştu:

"Göreve gelmeyen vardiyalar var, göreve gelmeyen vardiya başkanları var. Bunların bu görevleri sürdürmesi mümkün değil. Haliyle yönetim kurulu herhalde bazı kararlar alacak ve biz memleketi karanlıkta bırakacak değiliz. Vatandaşı elektriksiz bırakacağız. Dolayısıyla ne yapmamız lazım? Hizmeti biten çalışana karşı da tedbirimizi alıp, yeni elemanlarla yola devam etmemiz gerekecek. Santraları o şekilde ve ülkeyi karanlıklarda bırakamayız."

"TASARIYI GERİ ÇEKME DÜŞÜNCEMİZ YOK"
Başbakan İrsen Küçük, bir başka soruya karşılık, Özelleştirme Yasa Tasarısı'nı geri çekme düşünceleri olmadığını söyledi. Yasanın hükümetin özelleştirme kararı vereceği birimlerdeki çalışanların açıkta kalamaması amacıyla hazırlandığını, bu yasa olmadan da özelleştirme yapılabileceğini ama o zaman çalışanlara güvence verilmemiş olacağını anlatan Başbakan Küçük, KIB-TEK'in açıklarının sadece tahsilatların yeterince yapılamamasından kaynaklanmadığını ifade etti.
Küçük, yüzde 25 de kaçak olduğunu, dünyada kabul edilebilir oranın yüzde 10 olduğunu belirterek, tüm bunlara da tedbir gerektiğini; tahsilatlara engel olan varsa onlar için de gerekli tedbirin alınması gerektiğini söyledi.

"EKONOMİK DEĞERİ OLAN ÖZELLEŞTİRİLEBİLECEK"
Başbakan Küçük, "Özelleştirme Yasa Tasarısı'nda, ekonomik ve ticari değerlendirilmesi mümkün olan kamu kuruluşlarının özelleştirilebileceğinin yazıldığını" belirterek "Bu durumda Posta Dairesi, BRT, Gümrük Dairesi de özelleştirilebilir mi? Doğru mu anlıyorum?" diye soran bir gazeteciye "Evet özelleştirilebilecek, doğru anlıyorsun, ama tercihini hükümet yapacak" karşılığını verdi.

Hükümetin tercihi ve ihtiyaç duyulması halinde özelleştirmeye gidileceğini belirten Başbakan Küçük, taslağın buna cevaz verdiğini belirtti.

"DAHA HÜKÜMETİN HERHANGİ BİR KARARI YOK"
Özelleştirme Yasası'yla hükümetin KIB-TEK'te yapmak istediğinin tam olarak ne olduğu sorusuna karşılık da Başbakan Küçük, "Daha hükümetin bu konuda herhangi bir kararı yok" dedi ve genel olarak bu yasayı hazırladıklarını kaydetti.

ELEKTRİK PROJELERİ VE TAVUKÇULUK
Küçük, 1998'de elektrik projelerinin özelleştirilmesi yanında yine o dönemlerde tavuk sektörünün özelleştirilmesinin de hükümetin kararları olduğunu ve tüm bunların faydasının görüldüğünü kaydetti. Her iki kararı veren bakan olarak bunların sonucundan memnun olduğunu belirten Başbakan İrsen Küçük, o dönemde özelleştirme yasası olmadığını, şimdi bu eksikliği gidereceklerini belirtti.
 
20 Ocak 2012 Cuma 20:24
Okunma: 1114
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu