Ana Sayfa » Kıbrıs » Giad'da Yeni Başkan Arsen Angın

Giad'da Yeni Başkan Arsen Angın

Tatar: "mali Disipline Sadık Kalındığı Takdirde O Zaman Hem Kendi İnsanınızdan Hem De Dıştan Destek Bulursunuz".

 
 
Giad'da Yeni Başkan Arsen Angın

ATUN: "REEL EKONOMİYİ BÜYÜTMEYE YÖNELİK HEM TC YARDIM HEYETİ HEM KENDİ KAYNAKLARIMIZLA TEŞVİKLER DEVAM EDECEK"

NAMİ: "DÜNYA İLE BÜTÜNLEŞMEDEN KENDİMİZE KOYDUĞUMUZ HEDEFLERE ULAŞMAMIZIN DA MÜMKÜN OLMADIĞINI BİLMEMİZ GEREKİR"

AKANDERE: "KUZEY KIBRIS'IN SON ZAMANLARDA ÖNE ÇIKAN ÖNEMLİ BİR GEREKSİNİMİ EKONOMİK VİZYONUN NETLEŞMESİ"

Lefkoşa, 16 Mart 12 (T.A.K.): Genç İş Adamları Derneği'nde, Gizem Çeliker Akandere, başkanlık görevini Arsen Angın'a devretti.

Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nda (KTTO) dün gerçekleştirilen Genç İşadamları Derneği (GİAD) Olağan Genel Kurulu'nda, yeni başkan ve yönetim kurulu üyeleri, fazla aday çıkmamasından dolayı seçim yapılmadan genel kurulun onayını alarak göreve başladı.

Divan başkanlığını GİAD Onursal Başkanı Engin Arı'nın yaptığı 17'nci Olağan Genel Kurul toplantısına, eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Maliye Bakanı Ersin Tatar, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun ve Türkiye Genç İşadamları Konfederasyonu (TUGİK) Genel Sekreteri Demokan Eren'in yanında bazı siyasi, parti temsilcileri de katıldı.

TALAT

Eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs'ta şartların ekonomik kriz yaşayan Yunanistan veya diğer bazı AB ülkelerindeki gibi kötü olmadığını ancak halkta büyük bir mutsuzluk ve umutsuzluk gözlemlediğini kaydederek, "Bunun esas sebebi, bu üzüntünün, bu karamsarlığın nedeni, Kıbrıs sorununun devam etmesidir çünkü insanlar geleceğini göremiyor" dedi.

Talat, KKTC'nin uluslararası hukukun içine girmesi gerektiğini, bunun için de tek yolun Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakereler olduğunu ve bunun da BM parametrelerinin oluşturduğu çerçevede olabileceğini ifade etti.

"Bir şeyler değiştirmek istiyorsak siyasi partilerin işbirliği yapması lazım" diyen Talat, Başkanlık sistemine geçme bir yana, anayasada en küçük bir değişiklik için dahi siyasi partilerin bir birliktelik sergileyemediğini söyledi ve örnek verdi.

Talat, KKTC'de cezaevinde yatan bir TC uyruklu mahkumun TC'ye tahliyesinin ve daha kısa sürede beraat etmesinin mümkün olmasına karşın, Türkiye'deki bir cezaevinde bulunan KKTC vatandaşının aynı uygulamadan yararlanmasının, Anayasa'nın 162'nci maddesinden dolayı mümkün olmadığını anlattı.

Talat, "Siyasi partilerin, parti kaygılarını bir kenara bırakarak en azından asgari müştereklerde bir araya gelmesi lazım" dedi.

Müzakerelerle ilgili olarak ise Talat, Türkiye Cumhuriyeti'nin bölgedeki rolü, gücü ve kapasitesinin önemli bir avantaj olduğunu ve iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

"Eğer Türkiye çözümden yana ise işimiz tamam, çözüm çalışmaları rast gider. Eğer Türkiye karşı ise tabii ters olur. Ama Türkiye'nin varlığı ve güç olarak tavır ortaya koyabilmesi ülke içi dengeleri ciddi ölçüde değiştirir. Bu bir avantajdır çoğu zaman. En azından 2002'den beri büyük avantaj olmuştur çoğu zaman" diyen Talat, bu avantajı iyi değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Talat, Kıbrıs sorununun da Kıbrıs Rum Yönetimi'nin AB Dönem Başkanlığı'nı devralacağı 1 Temmuz'dan önce çözülmesi temennisinde bulundu.

TATAR

Maliye Bakanı Ersin Tatar, "Bir ülkede bütçe ve mali disipline sadık kalındığı takdirde, hem kendi insanınızdan hem de dıştan verenlerden destek bulursunuz, güven olur, istikrar olur ve gelişmeler olur" dedi..

Mart 2014 tarihinde hayata geçecek Türkiye'den KKTC'ye su aktarma projesi ve üç yıl sonra tamamlanacak ve ekonominin kayıt altına alınmasına yardımcı olacak e-devlet projesine değinen Tatar, bu projelerin ekonominin büyümesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Bunları başarmanın çok zor olmadığını belirten Tatar, ancak herkesin biraz fedakarlık etmesi gerektiğini söyledi.

Eğitim ve turizmde yaşanan gelişmelere de işaret eden Tatar, turizmde geceleme sayısının 2.5 milyonu aştığını, yüksek öğretimde de 5-10 yıl öncesi 35 bin olan öğrenci sayısının 50 bine yaklaştığına işaret etti.

Güney Kıbrıs Rum yönetimi ve Yunanistan'daki mali krize atıfta bunarak Tatar, "Türkiye ile burayı bana göre iyi götürüyoruz. Büyük çöküş olduğunu düşünmüyoruz" dedi

Tatar, "KKTC iyi yönetilsin arkası gelir diyorum" dedi.

ATUN

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, ülke ekonomisini ve geleceğini daha iyiye taşımak için ülkeye inanmak ve çalışmak gerektiğini söyledi.

GİAD'ın "Ülke kalkınması için arayışların yapıldığı en önemli platformlardan birisi" olduğunu kaydeden Atun, "Bu platformlar geçmişten beri vizyonun konuşulduğu yerlerdir" dedi.

Atun, "Kıbrıs Türk ekonomisinin yüzde 14 büyümeden, eksi 3 küçülmeye ardından, son UBP hükümeti döneminde büyümeye kadar son 15 yılda yaşanan inişli çıkışlı grafiğe" işaret ederek, "Önemli olan bu duruma nasıl vardığımızı iyi analiz etmek. O dönemin hükümetleri çok iyi bir büyüme rakamı sağlamışlar, demek ki sürdürülebilirlik noktasında zafiyetler vardı, o zafiyetleri hükümet olarak biz giderdik" dedi.

Ülkedeki mali sürdürülebilirliği ve reel sektörün büyültülmesinin sürdürülmesi gerektiğini Atun, "AB'de reel ekonominin büyütülmesine yönelik hiçbir alan bulamamaktadırlar, bizde o alan vardır. Reel ekonomiyi büyütmeye yönelik de hem TC yardım heyeti hem de kendi kaynaklarımızla teşvikler devam edecektir" dedi.

Atun, TUGİK ve Avrupa Genç İşadamları Konfederasyonu ile ilişkilerin canlı tutulması temennisinde bulundu.

NAMİ

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Özdil Nami de, ekonomik problemlerin tüm ülkelerde yaşanabildiğini ancak önemli olanın halkın ülkesine sahip çıkması olduğunu belirtti.

Kıbrıs Türk ekonomisinin çok yavaş geliştiğini anlatmak için "Türkiye bir çok konuda yeni bir ülke iken bugün bizi  fersah fersah geçti" diyen Nami, bunun nedeninin dünya ile bütünleşme olduğunu belirtti.

"Bu nedenle dünya ile bütünleşmeden kendimize koyduğumuz hedefleri ulaşmamızın da mümkün olmadığını bilmemiz gerekir" diyen Nami, çözüm için Kıbrıs Rum Yönetimi'ni sürekli olarak zorlamak gerektiğini ifade etti.

Ekonomik kalkınma için pek çok unsur gerektiğini, bu unsurların sağlanabilmesi için Kıbrıs sorununun çözülmesi gerektiğini belirten Nami,  muhalif siyasi parti ve sivil toplum örgütlerine Kıbrıs sorununun sürekli olarak sıcak tutulması yönünde görev düştüğünü kaydetti.

ÖZYİĞİT

Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Sekreteri Cemal Özyiğit de, ülkede ekonominin gelişmesi için sağlıklı bir ekonomik iklimin bulunmadığını savundu.

Ülkenin en büyük sorunlarının da "kara para, beyaz kadın ticareti, uyuşturucu ve çevre kirliliği" olduğunu ileri süren Özyiğit, en son olarak da Yedikonuk'ta inşa edilmesi planlanan petrol dolum tesisinin sorun oluşturduğunu söyledi.

Ancak Kıbrıs Türkü'nün en önemli sorununun, 1983'de Birleşmiş Milletler kararları ile uluslararası hukukun dışına itilmesi olduğunu ileri süren Özyiğit, Kıbrıs Türkü'nün uluslararası hukuka dahil edilmesinin tek seçeneğinin çözüm olduğunu savundu. Özyiğit, bu kapsamda da, muhtemel bir çözümde, dönüşümlü başkanlığın Kıbrıs Türkü'nün "olmazsa olmazı" olduğunu ifade etti.

ERTUĞRULOĞLU

Demokrasi ve Güven Partisi (DGP) Genel Başkanı Tahsin Ertuğruloğlu ise ülkedeki sorunların, çok partili siyasal sistemin devamı durumunda çözülmesinin mümkün olmadığını savundu ve DGP'nin başkanlık sistemini savunan bir parti olduğunu ifade etti.

Ülkedeki sorunların tek nedeninin Kıbrıs sorunu olmadığını, diğer esas bir nedeninin popülizm olduğunu savunan Ertuğruloğlu, "Türkiye parayı yollasın biz dağıtalım. Bu zihniyetle buralara geldik" dedi.

Ertuğruloğlu, DGP'nin, Kıbrıs Türk işletmelerinin, Türkiye işletmeleri ile rekabet etmesinin mümkün olmadığından, KKTC işletmelerinin TC işletmeleri ile bütünleşmesini, ithal ürünlere stopaj ve KDV uygulamasının kaldırılmasını ve KKTC'nin serbest bölge ilan edilmesini savunduğunu, bu tezlerin Türkiye üst düzey yetkilileri tarafından olumlu karşılandığını ancak KKTC yetkililerinin ikna edilemediğini savundu.

TUGİK GENEL SEKRETERİ EREN

TUGİK Genel Sekreteri Demokan Eren ise, dönem içerisinde GİAD Başkanı'nın çok olumlu icraatları olduğunu ve TUGİK'in her zaman her tür desteği vermeye hazır olduğunu ifade etti.

AKANDERE

Eski GİAD Başkanı Gizem Çeliker Akandere, KKTC ekonomisinin ekonomik krizin ardından 2011'de yüzde 4'lük bir büyüme kaydettiğine işaret ederek, "Temennimiz hükümetimizin ekonomik tedbirler kapsamında radikal ve hızlı davranabilmesidir" dedi.

Akandere ayrıca Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik çalışmalar devam ederken, çağdaş ülkelerin seviyesinde ekonomik, hukuksal ve sosyal altyapının ve yaşam standartlarının yaratılması" gerektiğini vurguladı.

Akandere, KKTC'deki işletmelerin muhtemel bir çözüm göz önünde bulundurarak hazırlıklarını yapması gerektiğini kaydetti.

Ülkede yaşanan haksız rekabetin iş insanını bezdirdiğini ifade den Akandere, Gerek Güney Kıbrıs ile yaşanan haksız rekabet ortamı, gerekse Türkiye'den yapılan bireysel alışverişlerin, iş insanına yarattığı "olumsuz koşulların", KKTC'nin kalkınması için düzeltilmesi gerektiğini savundu.

"Kuzey Kıbrıs'ın son zamanlarda öne çıkan önemli bir gereksiniminin de ekonomik vizyonun netleşmesi" olduğunu kaydeden Akandere, KKTC'nin kalkınması için genelde hizmetler sektörü ile bunları destekleyen üretim alanları, yüksek öğretim finans ve elektronik konularına yoğunlaşması gerektiğini ifade etti.

Akandere ayrıca, kamu işletmelerinin doğru yasal altyapı hazırlanarak özelleştirilmesi gerektiğini öne sürdü.

YENİ BAŞKAN ANGIN

Yönetim kurulu, meclis ve diğer organların genel kuruldan onay almasının ardından yeni GİAD Başkanı Arsen Angın yaptığı konuşmada, GİAD'ın bir okul olduğunu, bunu zaman geçtikçe derneğin hem üyelerine, hem de ülkeye yaptığı katkıları yaşayarak gördüğünü söyledi.

Üzerine eğilmek istediği öncelikli konunun "iş hayatının kanayan yarası" olarak tanımladığı "Ticari Mahkemeler" olduğunu söyleyen Angın, "Ticari adalet de iş hayatının temelini oluşturur. Maalesef bizim temelimiz sağlam zemine oturmamaktadır. Yargının bütünlüklü bir reforma ihtiyacı vardır" dedi.

Üzerinde duracağı diğer bir konunun ise Resmi Hizmet Araçları olduğunu ifade eden Angın,  "Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanlar hariç diğer tüm kamu araçları elden çıkarılmalıdır. Dış görevler için gereken ulaşım ihtiyacı memurlara kendi araçlarını kullanmaları için yakıt katkısı yapılarak veya dıştan hizmet satın alınarak sağlanabilir. Eskiden bu sistem ülkemizde uygulanmaktaydı" dedi.

GENEL KURULDAN ONAY ALANLAR

Genel kuruldan onay alan yeni yönetim kurulu şöyle: "Başkan Arsen Angın, Yönetim Kurulu; Gizem Çeliker, Ali Vudalı, Gözdem Çeliker Hınçal, Ali Çaluda, Ahmet Saydam, Halil Artam, Ceyhun Tunalı, Özgün Olguner, Beksan Akandere, Yusuf Sofu, Meclis; Ahmet Evren, Defne Dellaloğlu, Halil Sofu, Ayten Uysal, Hasan Umur, Fatih Özarman, Didem Erel, Uğur Ergün, Levent Veli, Buğçe Hacıali, Zarif Yeşilada, Erkan Balıklaya, Murakabe Kurulu; Ahmet Şahinsoy, Mustafa Defteralı, Haysiyet Divanı;  Ersun Kutup, Kerem Toros, Nevzat Nevzat."

(ID/HÖ) FOTOĞRAFLI

 
16 Mart 2012 Cuma 13:58
Okunma: 633
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu