Ana Sayfa » Kıbrıs » GİAD'dan Başbakanlığa dilekçe

GİAD'dan Başbakanlığa dilekçe

GİAD Başbakanlığa dilekçe vererek hükümet programında 6 ay içinde yapılacağı belirtilen ancak henüz yerine getirilmemiş maddeler hakkındaki çalışmaları sordu.

 
 
GİAD'dan Başbakanlığa dilekçe
GİAD’dan Başbakanlığa Dilekçe

6 Eylül 2013’te açıklanan Hükümet Programı 11 Eylül 2013’te CTP-BG ve DP-UG koalisyon hükümetinin güvenoyu almasıyla yürürlüğe girmiştir. Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) olarak Hükümet Programı’nı detaylı bir şekilde incelenmiş ve ilk “altı ay” içerisinde yapılacağı taahhüt edilen altı tane madde tespit edilmiştir. Hükümetin ilk altı ayı içinde bu altı maddenin 1’i hariç 5 tanesinin hayata geçirilmediği görülmüştür. Bu bağlamda hükümetin başı olan Başbakanlığa bir dilekçe göndererek hayata geçirilmeyen maddelerle ilgili detaylı bilgi talep edilmiştir.

Hükümetin ilk altı ayında çıkarmasını taahhüt ettiği ve yasalaştırdığı İyi İdare Yasası’na göre Başbakanlık 30 gün içerisinde dilekçemize cevap vermek zorundadır. Dilekçemize verilen cevabı da kamuoyuyla paylaşacağız.


Saygılarımla,Arsen Angı

Başkan
İŞTE GİAD'IN BAŞBAKANLIĞA GÖNDERDİĞİ DİLEKÇE:

KUZEY KIBRIS GENÇ İŞ ADAMLARI DERNEĞİ

(North Cyprus Young Businessmen’s Association)

GİAD

1989

~AUT0004

Sayı: B.01.14                                                                       01.04.2014

Konu: Hükümet Programı Hk.

K.K.T.C. BAŞBAKANLIĞINA

İlgi:

CTP-BG ve DP-UG koalisyonu Hükümet Programı’nda ilk altı ay içerisinde yapılacağı belirtilen maddeler.


6 Eylül 2013’te açıklanan Hükümet Programı’nız 11 Eylül 2013’te hükümetinizin güvenoyu almasıyla yürürlüğe girmiştir. Derneğimiz Hükümet Programı’nızı detaylı bir şekilde incelemiş ve “altı ay” içerisinde yapılacağını belirttiğiniz altı tane madde tespit edilmiştir. Hükümet Programı’nızdan alıntı olan bu altı madde Ek1’de bilgilerinize sunulmuştur.

Kuzey Kıbrıs Genç İş Adamları Derneği (GİAD) olarak yapmış olduğumuz inceleme sonucunda, Ek1 Md.d’de belirtilen “İyi İdare Yasası altı ay içerisinde Meclis’e sevk edilecektir” maddesi hariç Hükümet Programı’nda yer alan diğer 5 maddenin hiç birisinin yerine getirilmediği tespit edilmiştir. Aradan 6 aydan fazla bir süre geçmesine rağmen hayata geçirilmeyen ve Ek1’de belirtilen Hükümet Programı maddelerinin durumu ve bu konulardaki hükümet çalışmalarının ne aşmada olduğuyla ilgili Anayasa, Bilgi Edinme Hakkı Yasası ve İyi İdare Yasası’na dayanarak detaylı bilgi talep ettiğimizi saygılarımla arz ederim.Arsen Angı

Başkan


Dağıtım: K.K.T.C. Başbakan Yardımcılığı


Ek1


Hükümet Programı’ndan Alıntı Maddeler


a) Meclis İçtüzüğü altı ay içerisinde Meclis çalışmalarının etkililiğinin, verimliliğinin ve şeffaflığının sağlanması amacıyla değiştirilecektir.b) Siyasal partilerin gelir ve giderlerinin Sayıştay’ın yardımıyla Anayasa Mahkemesi tarafından denetlenmesini sağlayacak yasal düzenleme altı ay içinde yapılacaktır.c) Seçim ve Halkoylaması Yasası’nın altı ay içerisinde değiştirilmesi ve KKTC’nin tek seçim bölgesi olarak kabul edilmesi sağlanacaktır.d) İyi İdare Yasası altı ay içerisinde Meclis’e sevk edilecektir.e) Kamu Hizmeti Komisyonu'nun kompozisyonunun değiştirilmesine ilişkin yeni bir yasa, altı ay içerisinde Meclis’ten geçirilecektir.f) Hükümetimiz, altı ay içinde Meclis’ten geçirilecek yasayla yeniden yapılandırılacak NÜFUS VE VATANDAŞLIK MEKANİZMASI’nın, keyfilik ve siyasi müdahalelerden arındırılmasını ve toplumun temel karakterini bozmayacak bir yaklaşım ile objektif, şeffaf ve adaletli esaslarla yeniden düzenlenmesini sağlayacaktır.

 
1 Nisan 2014 Salı 09:43
Okunma: 2140
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu