Ana Sayfa » Kıbrıs » Gkk Emekli Astsubaylar Derneği Tsk'nın "kara Kuvvetleri Komutanlığı Kuruluş Günü"nü Kutladı

Gkk Emekli Astsubaylar Derneği Tsk'nın "kara Kuvvetleri Komutanlığı Kuruluş Günü"nü Kutladı

Ömürlü: "kara Kuvvetleri Mensubu Olmaktan Gurur Ve Onur Duyuyoruz...".

 
 
Gkk Emekli Astsubaylar Derneği Tsk'nın

Lefkoşa, 27 Haziran 12 (T.A.K.): Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri ile Güvenlik Kuvvetleri Komutanlıkları şahsında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin "28 Haziran Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kuruluş Gününü" kutladı.

Dernek Genel Başkanı Esen Ömürlü'nün, Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kuruluş Günü nedeniyle yayımladığı mesajda,  Türk Kara Kuvvetleri'nin mensubu olmaktan gurur ve övünç duyulduğu kaydedildi.

Mesajda, Kara Kuvvetleri'nin vatan ve milletin yegana koruyucusu olduğuna işaret edilerek, "Kara Kuvvetlerimiz, ülkemizin birlik ve bütünlüğü için çalışmakta ve yeri geldiğinde, gözlerini kırpmadan şehitler vermektedir. Bugün burada rahat, huzurlu ve özgürce dolaşıyorsak bu, tamamen geçmişten bugüne gelen Kahraman Ordumuzun fedakarlığının eseridir" denildi.

Yazılı mesajda, Kara Kuvvetleri'nin temelinin Hun İmparatorluğu döneminde Mete Han tarafından M.Ö.209 yılında atıldığı; 1040 yılında Dandanakan Meydan Muharebesinde Gaznelileri yenerek istiklaline kavuşan, 26 Ağustos 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinde Bizanslıları yenerek, Anadolu'yu yeni bir Türk yurdu yapan Büyük Selçuklu Devleti'nde, Kara Kuvvetlerinin Teşkilat ve Eğitiminin sağlam esaslara bağlandığı hatırlatıldı.

"1299 yılında kurulan Osmanlı İmparatorluğunun, ilk yıllarındaki teşkilatında Selçukluların ve Memlukların tesirleri görülür. Osmanlı Ordusunun teşkilatlı bir şekilde ortaya çıkışı ise Sultan I'inci Murat zamanında olmuştur" denilen mesajda, önceleri atlı akıncılardan oluşan birimin, sonraları tarihin ilk süvari ordusuna dönüştüğü belirtildi.

Mesajda,  İmparatorluğun yükseliş dönemlerinde Yeniçeri Ocağı'nın önemli rol oynadığı, gerileme devriyle birlikte 1826'da başlayan Yeniçeri ayaklanmasının ardından Yeniçeri Ocağı'nın kaldırıldığı, yerine Asakir-i Mansure-i Muhammediye" adında yeni bir ordu kurulduğu anlatıldı.

Bu ordunun temelini, "Kol" adı verilen taburların oluşturduğu belirtilen mesajda, yine bu dönemde ihtiyat "Redif" kuruluşunun göreve başladığı belirtildi.

Yazılı mesajda, "1843'te yeni bir düzenlemeye gidilerek beş yıllık hizmet süresine tabi personelle oluşturulan 5 ordu kurulmuş olup, 1848 yılında yapılan bir değişiklikle ordu sayısı 6 ya çıkarılmıştır. Osmanlı Ordusu yaklaşık 300 bin kişilik bir güce yükseltilmiştir" ifadesine yer verilerek şöyle denildi:

"Atatürk'ün önderliğindeki Ulusal Kurtuluş Savaşı'nda kazanılan zafer sonunda, Türk Kara Kuvvetleri, Cumhuriyet Döneminin başında ikişer tümenli 9 kolordu ve 3 süvari tümeninden oluşan üç Ordu Müfettişliği halinde teşkilatlandı. İlk tank birlikleri 1934 yılında oluşturulmuştur. Daha sonra Komando ve Paraşüt Birlikleri kurulmuş, silah, teçhizat ve her cins malzemenin üretilmesi için önemli adımlar atılmıştır. Ordu Komutanlıkları, 1949 yılında teşkil edilen Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlandılar. Modernleşme sürecinde Türk Kara Kuvvetleri; süvari birliklerini lağvederek, motorize hale getirilen birliklere önem verilmiştir."

Mesajda, Türk Kara Kuvvetleri'nin bugün 4 Ordu Komutanlığının, "4'üncü Kor.K.lığı, K.T.B.K.lığı, K.K.Eğitim Doktrin Komutanlığı ile K.K.Lojistik Komutanlığından oluştuğu" belirtildi.

(HY/ÖK)

 
27 Haziran 2012 Çarşamba 13:59
Okunma: 1254
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu