Ana Sayfa » Kıbrıs » GKK'da Devir Teslim

GKK'da Devir Teslim

Class=msonormal 0pt" 0cm>tümgeneral Daysal, Görevini Tuğgeneral Kavun'a Devretti .

 
 
GKK'da Devir Teslim
EROĞLU: "KİMSE KIBRIS TÜRK HALKINDAN ANAVATANINDAN, GÜVENLİĞİNDEN FEDAKÂRLIK YAPMASINI İSTEME HAKKINA SAHİP DEĞİL..."


"YA RUMLAR DOĞRU YOLA GELECEKLER, YA DA KIBRIS TÜRK HALKI ÇOK FAZLA BEKLEMEDEN GEREKLİ ADIMLARI ATACAKTIR"


"KIBRIS TÜRK HALKI DEVLETİNDEN, EGEMENLİĞİNDEN, ÖZGÜRLÜĞÜNDEN, GÜVENLİĞİNDEN VAZGEÇECEK KADAR SAF DEĞİL" 


DAYSAL: "GKK KKTC'NİN İLELEBET YAŞATILMASI İÇİN KENDİSİNE VERİLECEK TÜM VAZİFELERİ AZİM VE SADAKATLE YERİNE GETİRMEYE HAZIR"


KAVUN: "GKK GÜVEN TİMSALİ OLMAYA DEVAM EDECEKTİR"


HUDUTİ: "


Lefkoşa, 13 Ağustos 12 (T.A.K.): Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nda (GKK) emir komuta devir-teslimi yapıldı. Tümgeneral Mehmet Daysal, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevini, Tümgeneral  Baki Kavun'a devretti.


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, kimsenin Kıbrıs Türk halkından, Anavatanından, güvenliğinden fedakârlık yapmasını isteme hakkına sahip olmadığını vurgulayarak, Kıbrıs Türk halkının bir mücadele verdiğini ve sonunda bugünkü noktaya geldiğini, sorunları olsa da devletinden, egemenliğinden, özgürlüğünden, güvenliğinden vazgeçecek kadar saf olmadığını kaydetti. 


Rum tarafındaki seçimlerinden sonraki sürecin çok kritik olduğuna  dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, "ya Rumlar doğru yola, yani gerçeklere dayalı çözüm yoluna gelecekler, ya da Kıbrıs Türk halkı çok fazla beklemeden gerekli adımları atacaktır. Geleceğimizi riske atamayız" dedi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum tarafının gerçeklere dayalı bir antlaşma istemediğini, zamana oynamayı, gün gele yapılacak bazı hatalarla Kıbrıs'ta 1974 öncesine dönmeyi hayal ettiğini belirterek, Birleşmiş Milletler ile Avrupa Birliği'nin etkin, önde gelen ülkelerinin Rum tarafının bu tutumunu bile bile konjonktür ve çıkarları gereği Rum uzlaşmazlığına göz yumduklarını, hatta destek çıktıklarını söyledi. 


TÖREN


Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın devir teslim töreni, Boğaz'daki karargahta, saat 18.45'te yer aldı.


Törene, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, komutanlar, bakanlar, milletvekilleri, diğer yetkililer, bazı sivil toplum örgütlerinin başkan ve temsilcileri ile davetliler katıldı.


Eroğlu'nun askeri törenle karşılanmasının ardından, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrakların göndere çekilmesiyle başlayan törende, atama emirleri ile Daysal ve Kavun'un özgeçmişleri okundu.


Görevi devredecek Tümgeneral Mehmet Daysal'ın konuşmasından sonra, komutanlık forsu gönderden indirildi ve Tümgeneral Daysal, brövesini, Tümgeneral Baki Kavun'a taktı.


Komutanlık forsunun takdimini emir-komuta devir teslimi izledi. GKK görevini devralan Tümgeneral Baki Kavun, bu görevi kendisine devreden Tümgeneral Mehmet Daysal'a Hizmet Anısı Şildi takdim etti.


Kavun'un komutanlık forsunun göndere çekilmesinin ardından, tören GKK görevini devralan Tuğgeneral  Baki Kavun ve KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti'nin konuşmasıyla devam etti.


Korgeneral Huduti'nin görevini devreden Tümgeneral Daysal'a Hizmet Anısı Şildi takdimi ardından ise Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu bir konuşma yaptı.


Tören, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Tümgeneral Mehmet Daysal'a Hizmet Anısı Şildi vermesiyle tamamlandı.


Törenden sonra katılanların onuruna resepsiyon verildi.


DAYSAL


Törende ilk konuşmayı yapan Tümgeneral Mehmet Daysal, kendisinin ve ailesinin gözünde Kıbrıs Türk halkının çok özel bir yeri, önemi ve değeri olduğuna işaret ederek, "bizler Kıbrıs'ı ve Kıbrıs Türk halkını çok seviyoruz" dedi.


Ailesinin mübadele yıllarında Girit'ten Türkiye'ye göç ettirilen Girit mübadillerinden olduğunu anlatan Daysal, 1974 Mutlu Barış Harekatı öncesi ve sonrasında ailesinin Kıbrıs'ta yaşananları nasıl takip ettiklerini, Kıbrıs'la ilgili nasıl hislendiklerini gördüğünü, bunun anlamını, nedeni ve önemini ise yıllar sonra merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ın "Girit Kıbrıs Olmasın" kitabını okurken anladığını söyledi.


İLK KITA GÖREVİ GÜZELYURT AKÇAY'DA


Kara Harp Okuluna girmesinde 1974 Mutlu Barış Harekatı'nın sonuçlarının çok etkili olduğuna işaret eden Tümgeneral Daysal, meslek hayatının ilk kıta görevini 1980 yılında Güzelyurt Akçay köyündeki topçu bataryasında ircaa ettiğini belirtti.


"Bugün devlet olmuşsak, bayrağımızı göndere çekip tutabiliyorsak ve kendi devletimizde, kendi egemenliğimiz altında geleceğe emin adımlarla ilerleyebiliyorsak bunda anavatanına tüm kalbiyle bağlı olan ve bunu bir düşünce sistemi haline getiren TMT'nin rolü çok büyüktür" şeklinde konuşan Tümgeneral Daysal, TMT'nin zamanla disiplinli bir orduya dönüşerek, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığını oluşturduğunu söyledi.


"GKK, KIBRIS TÜRK HALKININ VERDİĞİ MÜCADELENİN AYNASI"


Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın Kıbrıs Türk halkının verdiği mücadelenin aynası olduğuna vurgu yapan Tümgeneral Mehmet Daysal, geçmişi fedakarlıklarla, kahramanlıklarla dolu, emsaline başka bir yerde rastlamanın mümkün olmadığı, halkın bağrından çıkmış böylesi bir yerde görev yapmaktan onur ve gurur duyduğunu kaydetti.


Daysal şöyle devam etti:


"GKK'nın Kıbrıs Türk halkından aldığı manevi güç ile KKTC'nin ilelebet yaşatılması için kendisine verilecek tüm vazifeleri azim ve sadakatle yerine getirmeye, geçmişte olduğu gibi bugün de hazır olduğunu huzurlarınızda gururla ifade etmek isterim. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki devletimiz, sonsuza kadar yaşatılacak ve GKK bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da onun koruyucu meleği olmaya devam edecektir."


Görev süresince kendisine destek veren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve tüm devlet hükümet yetkililerine, komutanlara ve GKK personeline teşekkür eden Daysal, Tümgeneral Baki Kavun'a da yeni görevinde başarılar dileyerek, GKK'yı bulunduğu yerden daha da ileri götüreceğine inanç belirtti.


Tümgeneral Mehmet Daysal görev süresi içinde kendisini en çok üzen ve derinden sarsan olayın, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş'ı kaybetmek olduğuna işaret ederek, onun ebedi istirahatına uğurlanışının her safhasında görev almak ve üzerine düşeni yapmanın tüm GKK mensuplarının hayatlarının en müstesna, en ayrıcalıklı ve en onur verici görevi olduğunu belirtti. Daysal, "bu nedenle kendimizi mutlu, huzurlu ve gururlu hissediyoruz" dedi.


Daysal konuşması sonunda, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş'a ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, gazilere de minnet ve şükranlarını sundu.


KAVUN


Yeni GKK Komutanı Tuğgeneral Baki Kavun da törende yaptığı konuşmada, dünyaya örnek teşkil edecek kahramanlıklar ve fedakarlıklar sonunda kurulan GK Komutanlığı görevini devralmanın onuru, mutluluğu ve heyecanını yaşadığını kaydetti.


Büyük bir gurur, başarma azmi ve inancıyla devraldığı görevinin önemi ve sorumluluğunun bilincinde olduğunu vurgulayan Kavun, gönülden bağlı olduğu Kıbrıs Türk halkına hizmet etmek ve kahraman mücahitlere emir komuta etmenin kendisi için çok büyük bir bahtiyarlık olduğunu dile getrdi.


Kavun, Kıbrıs Türk halkının bağırdan çıkarak, 20 Temmuz 1974 Mutlu Barış Harekatı'na kadar olan süreçte Kıbrıs Türklerinin verdiği onurlu mücadelenin bayraktarlığını yapmış olan ve Barış Harekatı'nda da Mehmetçikle omuz omuza mücadele ederek, Türk halkını yok olmaktan kurtaran TMT'nin devamı olan GK Komutanlığı görevinin kendisine verilmesinden dolayı şükranlarını sundu.


Emir komuta edeceği GKK'da karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı bir disiplin içinde, bir birine kenetlenmiş bireyler olarak, her türlü zorluğun üstesinden gelerek, başarıya odaklı bir görev anlayışı içinde olacaklarını söyleyen Tuğgeneral Baki Kavun, daha güçlü ve daha modern bir GKK yaratmak, başlatılan gelişim hamlesini artan bir sürat, azim ve kararlılıkla yürütmek hedefinde olduğuna işaret etti.


Kavun, Kıbrıs Türk halkının huzur, güven ve refahı için GKK'nın muharebe gücünü en yüksek seviyede tutacaklarını ifade ederek, Tümgeneral Mehmet Daysal'dan görevi devralmaktan duyduğu onuru dile getirdi.


Daysal'ın engin tecrübeleriyle, GKK'ya verdiği emeğin, hiç bir zaman unutulmayacağını, eserlerinin kendi eserleri olacağını, kendisinin daima takdir ve şükranla anılacağını belirten Kavun, Daysal ve ailesine bugüne kadar olan emekleri için teşekkür ederek, Daysal'a yeni görevinde başarılar diledi.


"GKK'nın geçmişte olduğu gibi, bundan sonra da her an her türlü görevi büyük bir azim, cesaret ve kararlılıkla yürütecektir ve güven timsali olmaya devam edecektir" diyen Tuğgeneral Kavun, tüm şehitleri rahmetle anarken, gazilere de minnet ve şükranlarını sundu.


HUDUTİ


Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Adem Huduti de, GKK'nın önemine işaret ederek, Kıbrıs Türk halkının güvencesi ve KKTC'nin yılmaz bekçisi olduğunu söyledi.


Görevi devrenden Tümgeneral Daysal'ın sonsuz çalışma azmi ve vatan sevgisiyle dolu bir kişi, kendisine verilen her türlü görevi başarıyla yerine getiren örnek bir komutan olduğuna işaret eden Huduti, Daysal'a teşekkür ederek, yeni görevinde başarılar diledi.


GKK Komutanlığı görevini devralan Tümgeneral  Baki Kavun'un da bilgi ve tecrübesiyle, çok faydalı çalışacağına ve başarılı olacağına inanç belirten  Huduti, KKTC'nin gözbebeği olan GKK'nın Kavun komutasında Kıbrıs Türk halkının güven ve huzur kaynağı olacağını, hizmet bayrağını daha  yükseğe  çıkaracağını söyledi.


Kavun'un görevinin hayırlı olmasını temenni eden Huduti, "değerli silah arkadaşlarım, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıbrıs Türk halkı ve anavatandan aldığınız güçle Kıbrıs'ta Türk varlığını ve KKTC'nin korunması ve yaşatılması görevini ayni şevk ve heyecanla ifa edeceksiniz. Yüce ulusumuz size inanmakta, size güvenmekte ve sizinle gurur duymaktadır" dedi.


Huduti, Kavun'a görevinde başarılar dileyerek, Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek, kahraman gazileri minnetle andı.


Huduti, ayrıca Merhum Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş ve Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük'ü de rahmet ve minnetle andı.


EROĞLU: "YIKILMAZ KALE"


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, törende yaptığı konuşmasında, Kıbrıs Türk halkının bünyesinden çıkan, Türk Mukavemet Teşkilatı ve Mücahit ordunun 1976 yılından itibaren kavuştuğu statü olan Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın kendileri için yeri, önemi ve anlamının çok farklı olduğunu söyledi.


GKK'nın, Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının çağdaş değerlere, kimliğine, kişiliğine düşkünlüğünün, özgürlük ve egemenlik aşkının yıkılmaz bir kalesi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Bugün burada Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görev ve emir komuta devir teslim töreni için toplanmış bulunuyoruz. Yeni komutanımız Tümgeneral Baki Kavun buradaki kutsal vatan görevini devralırken, Komutanımız Tümgeneral Mehmet Daysal'ı Anavatan Türkiye'ye, oradan da, en az buradaki kadar onur verici, kutsal bir görev olan Afganistan'daki görevine uğurluyoruz" dedi.


"ÇOK GÜZEL, ÇOK UYUMLU BİR ÇALIŞMA DÖNEMİ GEÇİRDİK, KALBİMİZDE YAŞAYACAK"


Yeni komutanları tanıma ve birlikte çalışma olanağı bulmaktan dolayı sevinç duyarken, değerli bir komutanı uğrulamaktan dolayı burukluk yaşadığını ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, Tümgeneral Mehmet Daysal'la çok güzel, çok uyumlu bir çalışma dönemi geçirdiklerini, kendisinin daima kalplerinde yaşayacağını belirtti.                                                                                                                                                                                                                                                    Daysal'ın gittiği her yerde, Kıbrıs Türk halkına, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne sevgisini hep kalbinde yaşatacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu şöyle devam etti:  "Belki bugün görev gereği ayrılıyoruz, ama nerede olursak olalım, ne yapıyorsak yapalım, gönüllerimiz ve hedeflerimiz tüm komutanlarımızla birdir. Biz yeni komutanımız Tümgeneral Baki Kavun'un bayrağı kendisinden önceki tüm komutanlar gibi daha ileri taşıyacağından, hep yükseklerde tutacağından, vatana, bayrağa, millete ve devlete hizmeti her şeyden önemli sayacağına eminiz."


"KIBRIS TÜRK HALKI HERHANGİ BİR GÜVENLİK SORUNU OLMADAN YAŞIYOR"


Türk Mukavemet Teşkilatı, mücahit örgütü ve 1 Ağustos 1976'da kurulan GKK'nın Kıbrıs Türk halkının kendi kimliği ile bu topraklarda özgür ve egemen yaşama kararlılığının tarihi simgeleri olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Eroğlu, bugün Kıbrıs Türk halkının Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanlığı ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı sayesinde kendi devletinin çatısı altında, herhangi bir güvenlik sorunu olmadan yaşayabildiğini vurguladı.


"ARKASINDA ÇOK OLUMLU İZLER BIRAKTI"


Tümgeneral Mehmet Daysal'ın görevini büyük başarı ile yapmış bir komutan olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Daysal'ın arkasında çok olumlu izler bıraktığını söyledi.


Yeni Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Baki Kavun'un da kendileriyle, hükümetle, Meclisle işbirliği içinde çalışarak, devraldığı bayrağı çok daha ileri noktalara taşıyacağına inanç belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığımızın Tümgeneral Kavun'un komutasında daha da güçleneceğine, dostlara güven, düşmanlara korku salma noktasında daha da etkin hale geleceğine inancım tamdır. Bizler her zaman kendilerinin destekçisi olacağız. Kendisine Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde ailesi ile birlikte mutlu, sağlıklı günler ve görevinde başarılar diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum" dedi.


Konuşmasında Kıbrıs konusunda da değinen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, "gelişi güzel bir antlaşma imzalayıp da Rum tarafının yırtıp atması sonucu yeni mağduriyetler yaşamaya niyetimiz yoktur" dedi.


"KIBRIS TÜRK HALKININ HAKLARINI ASLA ÇİĞNEYEMEYECEKLER...."


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu şöyle devam etti:


"Rum tarafını haksız bir şekilde Avrupa Birliği Dönem Başkanı yapanlar bilmelidirler ki, Kıbrıs Türk Halkı'nın bu Ada'daki haklarını asla çiğneyemeyecekler ve Kıbrıs Türk Halkı çok daha fazla gecikmeden, beklemeden, oyunlara alet olmadan, Rum ambargolarından kurtulacağı noktaya gelecektir. Anavatan da biz de bu konuda kararlıyız."


"ÖRNEK OLMAK"


Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kıbrıs konusundaki görüşme sürecinin, Rum tarafının tutumu yüzünden durduğunu belirterek, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas'la yaptıkları görüşmelerde, Türk tarafının tüm iyi niyetli, yapıcı önerilerine rağmen bir sonuca ulaşılamadığını söyledi. 


Eroğlu, "bizim samimi çaba ve istencimiz, Kıbrıs konusuna kalıcı, var olan gerçeklere dayalı bir çözüm bulmak, anlaşmazlıklar ve sorunlar yumağına dönüşen Ortadoğu'da herkese örnek olmaktır. Ama olmuyor" dedi.


ÖZGEÇMİŞLER


Bugünkü törenle GKK Komutanlığı görevini devreden Tümgeneral Mehmet Daysal'ın özgeçmişi şöyle:


"1958 yılında İzmir'de doğan Tümgeneral Mehmet Daysal, 1979 yılında Kara Harp Okulundan, 1980 yılında Topçu ve Füze Okulundan mezun oldu. Çeşitli topçu birliklerinde batarya subayı ve batarya komutanlığı görevlerinde bulunan Tümgeneral Mehmet Daysal, 1989 yılında Kara Harp Akademisinden, 1993 yılında Silahlı Kuvvetler Akademisinden mezun oldu.


Kurmay Subay olarak 20'nci Mekanize Piyade Tugayı Şanlıurfa'da İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürlüğü, Ulaştırma Okul ve Eğitim Merkezi Komutanlığı İzmir'de Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, Ege Ordusu Komutanlığı Harekat Başkanlığı Plan Subaylığı, 11'inci Motorlu Piyade Tugayı Denizli'de 3'üncü Piyade Tabur Komutanlığı, Avrupa Müttefik Yüksek Kuvvetler Komutanlığı Karargahı Belçika'da Kriz Yönetim Subaylığı ve Lojistik Başkan Yardımcılığı, 8'inci Kolordu Karargahı Elazığ'da İstihbarat ve İstihbarata Karşı Koyma Şube Müdürlüğü görevlerinde bulundu.


2002-2004 yılları arasında 9'uncu Piyade Tümeni Sarıkamış'ta 28'inci P.A. Komutanlığı yapan ve 2004 yılı Yüksek Askeri Şura kararı ile 30 Ağustos 2004 tarihinden geçerli olarak Tuğgeneralliğe terfi ederek 8'inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı görevinde bulundu.


2008 yılı Yüksek Askeri Şura kararı ile Tümgeneralliğe terfi ederek K.K. İstihbarat Başkanlığına atanan Tümgeneral Mehmet Daysal, 2010 yılı Askeri Şura kararları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına atandı.


Mehmet Daysal, 2008-2010 yıllarında K.K. İsth. Başkanlığı, 2010-2012 yıllarında KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevlerinde bulunmuştur.


Tümgeneral Mehmet Daysal meslek hayatı boyunca 1993 yılında Azerbeycan'da 4 ay süreyle, 1995 yılında Bosna-Hersek'te bir yıl süre ile, 2002 yılında Afganistan'da 8,5 ay süreyle geçici görevlerde bulunmuştur.


2012 yılı Yüksek Şura kararı ile görev süresi 1 yıl uzatılan Tümgeneral Mehmet Daysal, Ege Ordusu Komutan Yardımcılığına atanmış olup, önümüzdeki 1 yıl boyunca Afganistan'da Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti Müşterek Karargahı'nda Harekat Destek Yarbaşkanlığı görevini yürütecektir. 


Tümgeneral Daysal evli ve iki çocuk babasıdır..."


Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı görevini devralan Tümgeneral Baki Kavun'un özgeçmişi ise şöyle:


Tuğgeneral Baki Kavun, 1962 yılında Taşkent-Konya'da doğmuştur. 1980 yılında Işıklar Askeri Lisesi'nden, 1984 yılında Kara Harp Okulu'ndan Topçu Teğmen olarak mezun olmuştur.


1985 yılında Topçu subay Temel Kursunu bitirmeyi müteakip Ege Ordusu Uçaksavar Taburu Oerlikon Bataryası Takım Komutanlığına atanmıştır. 1991-1993 yıllarındaki Kara Harp Akademisi öğrenimini müteakip 1993-1994 yıllarında 9'uncu Piyade Tümeni 17. Piyade Alayında Bölük Komutanlığı, 1994-1996 yıllarında 9'uncu Piyade Tümen Karargahında Plan Subaylığı ve Şube Müdürlüğü görevlerinde bulunmuştur.


1996-1999 yıllarında Brüksel-Belçika'da Batı Avrupa Birliği Askeri Temsilciliği Plan subaylığı görevini müteakip 1999-2000 yıllarında Genelkurmay Personel Daire Başkanlığı General-Amiral Şube Yurtdışı sürekli Görev Proje Subaylığı, 2000-2002 yıllarında da General-Amiral İşleri Proje Subaylığı görevlerini yürütmüştür.


2002-2004 yıllarında Şanlı yuva Kara Harp Okulu'nda Tabur Komutanlığı, görevini müteakip, 2004-2006 yıllarında Milli Savunma Bakanı Özel Kalem Müdürlüğü görevinde bulunmuştur.


2006-2008 yıllarında 7'inci Kolordu 107'ci Topçu alay Komutanlığı görevinde bulunmuştur.


2008 yılında Tuğgeneralliğe terfi ederek bu rütbede Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı, 28'inci Mknz. P. (Barış Gücü) Tugay Komutanlığı ve Genelkurmay İletişim Daire Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.


2012 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiş ve KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığına atanmıştır.


Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde doktora öğrenimi yapmış olan Tümgeneral Baki Kavun, Bayan Zerrin Kavun ile evli olup iki çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
 
13 Ağustos 2012 Pazartesi 21:40
Okunma: 6638
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu