Ana Sayfa » Dünya » Gkry'de Anastasiadis Dönemi

Gkry'de Anastasiadis Dönemi

Rumların Yeni Liderinin Önünde Ekonomik Kriz Ve Kıbrıs Sorunu Var.

 
 
Gkry'de Anastasiadis Dönemi

ANASTASİADİS, BÖLGENİN İSTİKRARA KAVUŞMASINDA YENİ BİR UMUT OLARAK GÖRÜLÜYOR

Atina, 27 Şubat 13 (T.A.K): Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nde (GKRY), 24 Şubat'ta yapılan seçimle "başkanlık" koltuğuna oturan Rumların yeni lideri Nikos Anastasiadis'in gündeminde, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik kriz ve Kıbrıs sorunu öncelikli olarak ele alması gereken konular arasında bulunuyor.

Anastasiadis, GKRY'ye mali yardım konusunda Troyka'nın (AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası) yeni muhatabı ve aynı zamanda da Kıbrıs sorunuyla ilgili müzakerelerde Rumların yeni temsilcisi olacak.

Seçim öncesinde, rakiplerine göre daha Avrupa yanlısı bir görünüm ortaya koyarak, krizin Avrupa'nın desteğiyle aşılabileceğini savunan ve Kıbrıs sorunuyla ilgili Türkiye'ye sıcak mesajlar gönderen Anastasiadis, GKRY'nin ekonomik sorunlarını aşması ve Ada'daki sorunun ilgili tarafların kabul edebileceği kalıcı bir çözüme kavuşturularak, bölgenin istikrara kavuşmasında yeni bir umut olarak görülüyor.

EKONOMİK HEDEFLERİN TUTTURULMASI ZOR

Anastasiadis'in, seçim öncesinde ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizin aşılmasına yönelik açıkladığı hedeflerini tutturması için, önünde aşması gereken bazı zorluklar bulunuyor.

Hristofyas döneminde yıpranan ülkenin güvenilirliğinin yeniden kazanılması ve kara para aklama iddialarının bertaraf edilmesi, dışarıdan mali yardım için Anastasiadis'in aşması gereken engellerin başında geliyor.

Ada'nın güneyinde tespit edildiği iddia edilen hidrokarbon yatakları, her ne kadar Güney Kıbrıs'a kolay vazgeçilmeyecek stratejik bir önem kazandırmış olsa da GKRY'nin uluslararası para piyasalarında süren güvenilirsizliği ve kara para aklama iddiaları Avrupa'dan ve IMF'den olan mali yardım beklentilerinde hala önemli pürüz oluşturuyor.

GKRY'de seçim öncesinde siyasi çevreler tarafından "Merkel'in adayı" olarak nitelenen ve Avrupalıların kendisini dinleyebileceği bir lider olarak görülen Anastasiadis'in, GKRY'nin iflasını arzu etmeyen ve böyle bir şeyi kabul edecek durumda olmadığının sinyallerini veren Avrupa'yı ikna etmesi durumunda imzalanacak memorandum (yardım anlaşması) kapsamında köklü reformlar ve sert kemer sıkma politikaları uygulaması gerekecek.

Son yıllarda göreceli olarak belirli bir refah düzeyine erişmiş olan, ancak bugün kriz nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve işsizlerin sayısının 50 bini bulduğu belirtilen ülkede, bu yöndeki politikaların kolayca hayata geçirileceğini düşünmek, (Yunanistan örneğinde olduğu gibi) aşırı iyimserlik olur. Ancak ülkenin içerisinde bulunduğu sosyoekonomik durum göz önüne alındığında, GKRY'nin Avro Kuşağı içerisinde yeni bir krizin ateşleme noktası olmaması için, kreditörlerin önereceği reformlar ve özelleştirmeler yegane çıkış yolu olarak öne çıkıyor.

RUSYA FAKTÖRÜ

GKRY'nin yeni lideri Anastasiadis'in, ekonomik krizle mücadelede, selefinin olumlu bir sonuç elde edemediği Rusya faktörünü tekrar gündeme getirmesi de ihtimaller dahilinde görülebilir. Daha önce bankacılık alanında uyguladığı "gevşek denetim" ve düşük vergi politikasıyla yabancı sermaye için cazip duruma gelen GKRY'de 20 binin üzerinde Rus'un yaşadığı tahmin ediliyor. Bunların ülke ekonomisine etkisi göz önüne alındığında, Anastasiadis'in, Rus hükümetinden yardım amaçlı kredi beklentisi içerisine girmesi realist bir yaklaşım olarak izah edilebilir.

KIBRIS SORUNU

2004 yılında Annan Planı'na "evet" demesiyle tanınan ve seçim öncesindeki konuşmalarında, Kıbrıs'ta, Türklerin ve Rumların barış içerisinde birlikte yaşayabileceği görüşünü savunarak, çözüm için Türkiye'nin yardımına ihtiyaç duyulduğunu dile getiren Anastasiadis'in, Türkiye'ye ile iyi ilişkiler kurma yönünde adım atması beklenebilir.

Anastasiadis'in, GKRY'deki eskiye bağımlı bağnaz çevreleri aşarak bu konuda atacağı kararlı adımlar, Ada'daki sorunun çözümüyle ilgili özlü beklentiler doğuracağı gibi, doğalgazın ekonomiye kazandırılması ve tüm Kıbrıs halklarının kendi yararına kullanılmasının önünü açarak, bölgenin istikrarına en büyük katkıyı sağlayacağı açıktır.

Siyasi yaşamında, kamu önündeki siyasi tartışmalarda ılımlı bir analist kimlik sergilemesine karşın, perde arkasındaki hırçınlığı nedeniyle yakın çevresinde "Kurt" lakabıyla bilinen ve 2004'te olduğu gibi çoğunluk tarafından tercih edilmeyen tezleri savunmaktan çekinmeyen bir lider olarak ortaya çıkan Anastasiadis'in, ülkeyi ilgilendiren hayati konularda alacağı kararlar ve atacağı adımlar şimdilik merak konusu.

ANASTASİADİS'E ATİNA'DA FARKLI TEPKİLER

GKRY'de Nikos Anastasiadis'in başkan seçilmesi Atina'da siyasi çevrelerde farklı tepkilere neden olurken, Yunan basınında yer alan haberlerde, 2004'te Annan Planı'nı reddeden Rumların, 9 yıl sonra bu planı savunan bir lidere oy verdiğine dikkati çekildi.

Yunanistan'da, akademisyen ve uzman yazarları dolayısıyla ülke çapında görüşleri dikkate alınan haftalık To Vima gazetesi, "Anastasiadis'e verilen oyların, aynı zamanda Rumların daha önce karşı geldiği bir plana dönüşü" anlamına geldiğini belirterek, Rumların bunu daha önceden yapmış olmaları gerektiğini yazdı.

To Vima gazetesinde yayımlanan Yannis Kartalis imzalı yazıda, Ada'da çözüm olması için, Rumların Kıbrıslı Türklerle aynı eşit temelde birlikte yaşama niyeti bulunmasının gerekliliğine dikkat çekilerek, "Çünkü eğer böyle bir niyet mevcut değilse, mümkün olduğunca daha çok toprak alarak bölünme daha iyi olacak" denildi.

Rumların 2004'te Annan Planı'nı reddetmiş olmasının GKRY için önemli kayıplara neden olduğu ifade edilen yazıda, "Ancak ne olursa olsun, kesin olan bir şey var; her ne kadar acılı da olsa, Kıbrıs sorununun 2004'teki çözümü, AB'ye üyelik kapsamında Annan Planı'ndaki olumsuzlukların düzeltilmesine olanak sağlayacak yeniden birleşme dinamiği oluşturacaktı. Bugün bütün bunların yerine Türk işgali rahatsız edilmeden sürüyor ve hiçbir yabancı güç artık Türk işgal ordusunun geri çekilmesini istemiyor. Uluslararası toplumun dikkatinin ağırlığı ise Rumların, Rus oligarşilerin kara paralarını aklamalarına odaklanmış durumda" ifadeleri kullanıldı.

To Vima, GKRY'de, ekonomik krizin Kıbrıs sorunundan daha önemli görüldüğünü belirttiği yazısında, hidrokarbon yataklarının bulunmasının Ada'nın ekonomik durumunu ve jeopolitik konumunu tersine çevirebileceğini, ancak tüm bunların Kıbrıs sorunu çözümlenmeden mümkün olup olmayacağının soru işareti oluşturduğunu belirtti.

Atina'da yayımlanan yüksek tirajlı merkez sol eğilimli PASOK yanlısı Ethnos gazetesi ise GKRY'de seçim öncesinde bağımsız aday Yorgos Lillikas aleyhinde "kirli oyunların oynandığını" iddia ederek, Stavros Malas'ın seçimi kaybetmesi için Akel tarafından bilinçli olarak seçildiğini iddia etti.

Ethnos gazetesinde Mihalis İgnatiyu imzasıyla yayımlanan yazıda,Anastasiadis ve Malas'ın 2004'te Annan Planı'na "evet" dediklerine dikkat çekilerek, "Anastasiadis ve Malas, Kıbrıs'ı Türkiye'nin kucağına götüren Türk yanlısı Annan planına evet dediler. İkisi de Kıbrıs'ın, halkına sefalet ve mutsuzluk getirecek olan AB-IMF mekanizmasına dahil olmasını savunuyor. Kıbrıslı seçmenler bankacılarla birlikte ekonomiyi batıranları seçti. Onların bu kararı kontrol ediliyor. Bunu bilmeden yaptıklarını iddia edemezler. Kriz vahşi bir şekilde kapıyı çaldığında geç olacak" denildi.

Ekonomik kriz nedeniyle "Annan Planı'nın ya da benzerlerinin Rumlar tarafından kabul edilmesinin daha kolay olacağı" ifade edilen yazıda, "Anastasiadis, 2004'teki tutumuyla gösterdiği üzere, Türkiye'ye hizmet eden çözümleri desteklemekte en küçük bir sorunu yok" ifadeleri kullanıldı.

(AA/RU/HA)

 
27 Şubat 2013 Çarşamba 13:06
Okunma: 768
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu