Ana Sayfa » Kıbrıs » Gökçebel'e tepki yağmuru

Gökçebel'e tepki yağmuru

28 Mart 2016 tarihinde Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Tahir Gökçebel’in, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde eğitim gören öğrencileri hedef alınarak “İlahiyat Koleji adı altında “geleceğin canlı bombalarının” yetiştiğini söylemesi herkesimden büyük tepki aldı.

 
 
Gökçebel'e tepki yağmuru
DÜRÜST KTOEÖS BAŞKANI GÖKÇEBEL’İN İLAHİYAT KOLEJİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMASINI KINADI

Milli Eğitim Bakanı Kemal Dürüst, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel’in Hala Sultan İlahiyat Fakültesi ile ilgili açıklamasını esefle kınadığını belirterek, Gökçebel’i Kolej’in öğretmen ve öğrencilerinden özür dilemeye çağırdı.

Milli Eğitim Bakanı Dürüst  KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel’in açıklamalarına cevaben Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yazılı açıklama yaptı.

Dürüst,  Gökçebel’in  Hala Sultan İlahiyat Koleji öğretmen ve öğrencilerine yönelik olarak,  “İlahiyat’ta geleceğin canlı bombaları yetiştiriliyor” açıklamasının talihsiz ve mesnetsiz  olmaktan öte bir öğretmen için yakışık almadığını  belirterek,  Gökçebel’in sözlerini    eğitimci ve Bakan olarak esefle kınadığını belirtti.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği müfredat çerçevesinde, Milli Eğitim Bakanlığı’nın değerli eğitimcileri tarafından eğitim verilen değerli eğitim yuvalarından biri olduğunu kaydeden Dürüst, “KKTC’nin teminatı olan gençlerimiz bizler için aynı değere ve öneme sahiptir. Her nerede eğitim görüyorlarsa görsünler, bizler için gençlerimiz aynı değer ve aynı hassasiyet derecesine sahiptirler” ifadelerini kullandı.

“Devletin devamını sağlayacak, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızı sahipsiz bırakmayacağız. Tüm çocuklarımız değerlidir, böylesi saldırılar karşısında onları korumak bizim en asli görevlerimizdendir” diyen Dürüst, Kıbrıs Türk demokratik yaşamı içerisinde büyük katkıları olduğunu düşündüğü, KKTC’nin en değerli sivil toplum örgütlerinden birisi olan KTOEÖS’ün başkanı ve en önemlisi de bir eğitimcinin böylesi bir ithamda bulunmasını kendisinin kabullenmesinin mümkün olmadığını ifade etti.
Dürüst, “KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel’i, sarf etmiş olduğu mesnetsiz ve de kabul edilemez açıklamalarını,, halkımızın huzuru, öğretmenlerimizin saygınlığı ve çocuklarımızın saf ve temiz dimağları adına hemen geri alarak, özde Hala Sultan İlahiyat Koleji öğretmen ve öğrencilerinden, genelde de KKTC halkından özür dilemeye davet ediyor, bir kez daha bu açıklamalardan dolayı kendilerini esefle kınadığımı kamuoyu ile paylaşırım” dedi.

Kıbrıs İlahiyat Mezunları Derneği, KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel’e tepki gösterdi.

Dernek Başkanı Emre Özkan, yazılı açıklamasında, Gökçebel’in “İlahiyat Koleji adı altında geleceğin canlı bombalarının yetiştiğini” savunan, talihsiz bir açıklama yaptığını, bunu üzülerek okuduklarını kaydetti.

Hala Sultan İlahiyat Koleji öğrencilerinin, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı dâhilinde, öğretmen sendikalarının gözetiminde, laik, demokratik, Atatürkçü eğitim almakta olduklarını; Kıbrıs Türk toplumunun çocukları olduklarını ifade eden Özkan, şunları dile getirdi:

“Çocuklarımızın ve kendi yetiştirdikleri çocukların ötekileştirici, ayrıştırıcı, bölücü, küçük düşürücü bir üslupla rencide edilmesi asla kabul edilemez. Yusuf Suiçmez hocamızın dediği gibi ‘İlahiyat Koleji'nde intiharcı değil intiharları engelleyen gönül doktorları yetiştirilmektedir’. Toplumumuzu derinden sarsan sorunların üzerine hep birlikte gitmek yerine, toplumun bir kısmını ötekileştirerek bir sonuca varılacağını sanmak, toplumun moral motivasyonunu çökertmekten başka bir işe yaramaz, tam da adamızda istenilen ötekileştirici, ayrıştırıcı, bölücü sürece hizmet eder.”

Sürç-i lisan ettiğini düşündükleri Gökçebel’i her şeyden önce toplumsal gerçeklerle barışmaya davet ettiklerini belirten Özkan, “yapmış olduğu açıklamayı ne öğretmenlikle, ne sendikacılıkla, ne de sosyalizmle bağdaştıramadık! Ön yargılı yaklaştığını düşündüğümüz açıklamasında şüphelerinin giderilmesi için gerekli işbirliğini yapmaya hazırız. Çatışmak yerine toplumsal değerler ve erdemler üzerinden uzlaşmacı bir yaklaşımın Kıbrıs Türk toplumunun menfaatine olduğu kanaatindeyiz” dedi.

DİN GÖREVLİLERİ BİRLİĞİ'NDEN GÖKÇEBEL'E TEPKİ

Din Görevlileri Birliği Başkanı Fahrettin Öğdü,  Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)  Genel Başkanı Tahir Gökçebel'in Hala Sultan İlahiyat Koleji'nde eğitim gören öğrenciler ve velileri hedef alarak "İlahiyat Koleji adı altında geleceğin canlı bombalarının yetiştiğini? iddia ettiğini savunarak, , "İçerisinde biriktirdiği kin ve nefreti adeta kusmuştur? dedi.

"Hiç kimse bir diğerinin, kişilik haklarına saldırma, ötekileştirme, hedef gösterme, aşağılama ve suçlama hakkına sahip değildir? diyen Fahrettin Öğdü, "Tahir Gökçebel'in açıklamaları insani prensiplerle taban tabana zıttır ve açık bir tahriktir. Cumhurbaşkanlığı'nı, Başbakanlık'ı, Meclis'i, ilgili kurum ve yetkilileri göreve davet ediyorum? ifadelerini kullandı.

Öğdü yaptığı yazılı açıklamada özetle şöyle dedi:

"Söz edilen Öğretmenler Sendikasının, Hala Sultan İlahiyat kolejinde eğitim gören yavrularımızla ilgili yaptığı alçakça açıklamayı aynı seviyede cevaplamaktan utanç duyuyoruz.?

Tahir Gökçebel'e seslenerek, İlahiyat Koleji'ndeki çocuklara ders veren öğretmenlerin KTOEÖS üyesi olduğunu ifade eden Öğdü, "Biz bu çocukları bu öğretmenlere emanet ettik.  Çocuklarımızın üzerinde kirli oyunlar peşinde misiniz?  Bildiğiniz şeyleri halkımızla,  velilerle açıkça paylaşın. Lafı eveleyip gevelemeyin? şeklinde devam etti.

Öğdü, "Tahir Gökçebel'e soruyoruz. Uyuşturucu ve alkolün ilk/ortaokullara kadar inmesini neden dert etmiyorsunuz.  Okul bahçelerinde çocuklarımız komaya giriyor, vicdanınız hiç mi sızlamıyor? KKTC'de dibe vuran eğitimi kamuoyu sorgular hale geldi, yüzün hiç mi kızarmıyor?  Kin ve nefretle yoğrulmuş bu zihniyetin hakim olduğu eğitim sistemi içerisine çocuklarımızı dahil etmekten korktuğumuzu Sayın Milli Eğitim Bakanı'na açıkça belirtiyor ve Milli Eğitim Bakanlığını göreve çağırıyoruz? ifadelerini kullandı.

Emniyet teşkilatının ve Savcılığın bu haberleri göz ardı etmeyip, haberi ihbar kabul ederek  Gökçebel  ve iddialarıyla ilgili gerekli yasal takibatı başlatacağına inandıklarını belirten Öğdü, konunun yasal takipçisi olacaklarını vurguladı.

DİN GÖR-SEN’den Gökçebel’e kınama

28 Mart 2016 tarihinde Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Genel Başkanı Tahir Gökçebel’in, Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde eğitim gören öğrencileri hedef alınarak “İlahiyat Koleji adı altında “geleceğin canlı bombalarının” yetiştiğini söylediği haberi yer almıştır.

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS)’ün Başkanı Gökçebel’ in, daha önceki açıklamalarında kullandığı ayrımcı, kişileri dini inançlarından dolayı aşağılayıcı, ötekileştirici yaklaşımları, özellikle İslami değerlere ve bu değerlere sahip olanlara karşı geliştirdiği nefret söylemleri uzunca bir süredir devam ettiği hepimizin malumudur. Gökçebel’in Hala Sultan İlahiyat kolejinde eğitim gören çocuklarımızla ilgili yaptığı hadsiz, seviyesiz son açıklaması hepimizin tahammül sınırlarını zorlamıştır.

Mamalı: "Gökçebel istifa etmeli"

Avukat Barış Mamalı KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel'i sendikacılığa zarar vermekle suçladı.

İlahiyat Koleji'nde okuyan çocukları canlı bomba adayı olmakla suçlalan Gökçebel'e ilk tepki Avukat Barış Mamalı'dan geldi.

Mamalı sosyal medyada şu görüşleri paylaştı:

 "İslam kökenli Terörü eleştirmek başkadır, inanç nedeniyle herkesi terörist veya terörist adayı ilan etmek ise bambaşka bir olaydır.

İslamı şemsiye olarak kullanıp yaptıkları zulmü haklı göstermeye çalışanları eleştirebilir; bu zulmü doğuran faktörleri ve zalimleri yaratan mekanizmaları işaret edebilirsiniz.

Ülkemizdeki laiklik karşıtı hareketleri de tenkit edebilirsiniz ve etmelisiniz de.

Ama henüz reşit olmamış, kendi kararını verme ehliyetine ulaşmamış ve çoğunlukla ailesinin isteği (ve belki de baskısı) ile eğitim almak durumunda kalan "masum küçükleri" terörist adayı ilan edip toplum içerisinde ötekileştiremezsiniz.

Ancak bunu yaptığınız için de derhal istifa etmelisiniz. Çünkü siz sendikacılığa da zarar vermektesiniz..."

 

YAR-DER

Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (YAR-DER) Başkanı Talip Sancar da Gökçebel'in açıklamalarını kınadı.

Sancar, “Bizler YAR-DER olarak her zaman İslami kesimin ve hali ile İlahiyat Kolejlerimizin yanındayız. Bu söylemlerinden dolayı Tahir Gökçebel'i kınıyor bu söylemlerinden dolayı hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

AKHATAYLILAR DERNEĞİ

Akhataylılar Kardeşlik Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Mehmet İpek, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Tahir Gökçebel'in açıklamalarını kınayarak, özür dilemeye ve istifaya çağırdı.

İpek, Gökçebel’in Milli Eğitim Bakanlığı kuralları çerçevesinde eğitim gören çocukları hedef almasını eleştirdi.

HALA SULTAN İLAHİYAT KOLEJİ MEZUNLARI DERNEĞİ

Hala Sultan İlahiyat Koleji Mezunları ve Mensupları Derneği Başkanı Ümit Kaynarca, Gökçebel’in söylemlerinin okul öğrenci, öğretmen, veli, mezun ve mensuplarını rahatsız ettiğini belirterek, açıklamaları kınadı.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde öğrencilerin bilimsel ve objektif bir eğitimi, eğitim formasyonuna sahip öğretmenler tarafından aldığını kaydeden Kaynarca, “Okulumuzda öğretilen evrensel değerler ve insani idealler toplumsal hayatımızın ahenk ve uyum içerisinde sürdürülebilmesi için sosyolojik bakımdan elzem ve kaçınılmazdır” ifadelerine yer verdi.

Kaynarca, Gökçebel’i Hala Sultan İlahiyat Koleji öğretmen ve öğrencilerinden özür dilemeye davet etti.

 
30 Mart 2016 Çarşamba 07:51
Okunma: 1125
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu