Ana Sayfa » Kıbrıs » Gökmen Saldırdı, Denktaş Savundu!

Gökmen Saldırdı, Denktaş Savundu!

MECLİSTE DİN VE MANEVİYAT TARTIŞMASI YAŞANDI

 
 
Gökmen Saldırdı, Denktaş Savundu!
GÖKMEN: "CAMİ DÜŞMANLIĞI BAŞLADI... İHALE YASASI ŞEFFAF OLMALI"

SERDAR DENKTAŞ: "TÜRKİYE'DEKİ İKTİDARA YAĞ ÇEKMEK İÇİN MECLİS KÜRSÜSÜNDEN KKTC HALKININ MANEVİYATI EKSİKTİR DİYEMEZSİNİZ"

BAŞBAKAN KÜÇÜK: "MANEVİYATIMIZ EKSİK DEĞİL...ŞEFFAF İHALE YASASI HAZIRLATTIM, TASARI KOMİTE GÜNDEMİNDEDİR"

"BATIK BANKALARDAN DEVLETİN ALACAĞI FAİZSİZ 150 MİLYON DOLAR"

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'nun bugünkü toplantısında, din ve manevi değerler tartışması yüzünden gerginlik yaşandı.

ÖRP İskele Milletvekili Mustafa Gökmen, "ülkede son zamanlarda cami düşmanlığı başladığını" savunarak, maneviyatın da en az maddiyat kadar önemli olduğunu ve ülkede din adamı yetiştirme politikası da bulunması gerektiğini söyledi.

Oturumu yöneten Meclis Başkan Yardımcısı Mustafa Yektaoğlu, Gökmen'i bu ifadesinden dolayı uyardı ve Kıbrıs Türk halkının cami düşmanı olmadığını söyledi. Yektaoğlu, "Kıbrıs Türk halkına bu şekilde hakaret hakkınız yoktur" dedi.

Gökmen, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu'ndaki gündem dışı konuşmasında, "Vakıflar ve Din İşleri Dairesi'nin Lefkoşa'da yapacağı alışveriş merkezinin ihalesi" konusundaki görüşlerini ifade etti.

Mustafa Gökmen, ihale sisteminin şeffaf olması gerektiğini ancak en büyük eksikliklerden birinin de bu olduğunu kaydederek, Türkiye'de olduğu gibi açık ihalelere şiddetle ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

İhaleyi bir bakanın oğlunun şirketinin aldığını, kendisinin bu konuda önyargılı olmadığını kaydeden Gökmen, Başbakan'ın ihaleyle ilgili meclisi bilgilendirmesini ve kafalardaki soru işaretlerinin cevap bulmasını istedi.

Mustafa Gökmen, zeytin ve zeytinyağının pazarlanması için teşvik uygulanmasını ve Karpaz'daki vatandaşların ellerinde kalan ürünün dışa açılması için önlem alınması gerektiğini kaydetti.

Vakıflar İdaresi'nin görevinin alışveriş merkezi yapmak değil, manevi eksiklikleri gidermek olduğunu da ifade eden Gökmen, "Ülkemizde son zamanlarda bir cami düşmanlığı baş gösterdi. Maneviyat en az maddiyat kadar önemlidir" ifadelerini kullandı.

Gökmen, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın "her köyde bir cami" olmasının ülke politikası olduğunu söylediğini belirterek, devletin maneviyat boşluğunu doldurması gerektiğini söyledi.

Din adamı yetiştirme politikası da olması gerektiğini kaydeden Mustafa Gökmen, "Türkiye'den din görevlisi gelmesine karşı olduğunu, ülkede din adamı yetiştirilmesi gerektiğini" belirtti.

Gökmen, batık bankalar konusundaki çalışmanın bir an önce tamamlanması gerektiğini, alacakların tahsilini desteklediklerini ve sonuç alıcı hamleler istediklerini de ekledi.

DENKTAŞ: MANEVİYAT EKSİKLİĞİ YOK.. BİRİLERİ YAĞ ÇEKSİN DİYE..."

DP Genel Başkanı Serdar Denktaş ise, Kuzey Kıbrıs'ta maneviyat eksikliği olduğunu kabul etmediğini söyledi.

"Ülkede cami yapımına hız verilmesinin nedeninin Türkiye'deki iktidarın din konusundaki hassasiyeti olduğunu" belirten Denktaş, "birileri yağ çeksin diye turistik bir yerin yanına cami veya otobüs terminaline külliye yapılmasını doğru bulmadığını" kaydetti.

Serdar Denktaş, imam eksikliği varsa gençlere Türkiye'de burslu eğitim imkanı sağlanabileceğini kaydederek, imam hatip lisesi açılacağına ülkenin gerçek ihtiyacı olan ara elemanların yetiştirilmesi için teknik okullar açılması gerektiğini ifade etti.

Serdar Denktaş'ın "Türkiye'deki iktidara yağ çekmek için meclis kürsüsünden 'KKTC halkının maneviyatı eksiktir' diyemezsiniz" sözüne ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı yerinden itiraz etti ve oturumu yöneten Mustafa Yektaoğlu ile Serdar Denktaş'ı eleştirdi.

Konuşmasını sürdüren Denktaş, yaz aylarındaki Kur'an kursları yerine okullarda seçmeli ders olarak ek Kur'an dersleri verilmesini önerdi. Denktaş, Alevilerin bir ihtiyacı varsa onlara da uygun bir ders verilebileceğini söyledi.

Bu sırada DP Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu'nun yerinden konuşması üzerine ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ile aralarında gerginlik yaşandı.

"MANEVİYAT EKSİK DEĞİL"

Başbakan İrsen Küçükde, Kıbrıs Türk halkının maneviyatının tartışılmasının mümkün olmadığını dini bilgileri ve dine saygıları bulunduğunu kaydederek, "Tartışma içine girmek istemem ama Kıbrıs Türk halkının maneviyatı eksik değildir" dedi.

Bunun üzerine yeniden söz  alan Gökmen, "Ben Kıbrıs Türk halkının maneviyatından söz etmedim, öyle bir şey demişsem de geri alırım" diye konuştu. Bazı çevrelerce cami düşmanlığı yapıldığı düşüncesinde ısrarlı olduğunu kaydeden Gökmen, bunu gözlemlediğini de belirtti.

Kimseye yağ çekmediğini ifade eden Gökmen, buna ihtiyacı olmadığını söyledi. Gökmen, hükümetin batık bankalarla ilgili çalışmasını desteklediklerini de ifade etti.

"ŞAİBE VE YORUM OLMAMASI İÇİN..."

Başbakan İrsen Küçük ihaleler konusundaki eleştirileri de yanıtladı. İhaleler konusunda hassas olduğunu, göreve gelince ilk yaptığı işlerden birinin ihale yasası hazırlatmak olduğunu belirten Küçük, şaibe ve yorum olmaması için ihalelerin şeffaf olması gerektiğini söyledi.

Tasarının meclis komitesinde olduğunu kaydeden Küçük, ihalelerde sıkıntılar ve yorumlar olabileceğini, özellikle serbest piyasada iş yapan kişilerin soyadlarının baskı unsuru olmaması gerektiğini ve adil olunmasına önem verdiğini vurguladı.

Başbakan Küçük, Vakıfların açtığı ihalenin çarşı ihalesi olduğunu ve 7 şirketin teklif sunduğunu anlatarak, bunun halka açık bir ihale olduğunu dile getirdi. Başbakan Küçük, ihalenin maliyeti ve süresinin önemli olduğunu, süresinde bitmesine de önem verdiklerini söyledi.

Gündemdeki ihalelerle ilgili bilgi aktaran Başbakan Küçük, sonuçlanan bir ihaleyi alanın bir bakanla aile bağı olduğunu ama Bakanlar Kurulu'nun aralık ayında Eğitim Bakanlığı'nın ihalesine de teklif veren bu firmayı reddettiğini bildirdi.

"BATIK BANKALARDAN ALACAK 150 MİLYON DOLAR"

Başbakan İrsen Küçük, 5 batık bankayla ilgili çalışma başlattıklarını, devletin alacaklarının 150 milyon dolar olduğunu, faizleriyle bugün daha da yükseldiğini belirtti. Küçük, bankaların ipotekli mallarıyla ilgili çalışmaların başladığını, buna göre o günkü değerin 11 milyon lira olarak saptandığını ancak bugünkü değerlerle daha yüksek olduğunu anlattı.

Küçük, devletin bu kadar sıkıntılı olduğu bugünlerde bu kaynakların elde edilmesi gerektiğini, çalışmalardan alacakları sonuçları halka açıklayacaklarını belirtti.

Başbakan Küçük, yıl sonuna dek 40 civarında yasanın meclise gönderileceğini, İhale Yasası'nın ise birkaç hafta içinde Meclis Genel Kurulu'na gelebileceğini de bildirdi.

Küçük, yasaların yargıdan dönmemesi için dikkatli olunması gerektiğini ekledi.

kaynak TAK

 
12 Mayıs 2011 Perşembe 15:59
Okunma: 876
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu