Ana Sayfa » Kıbrıs » Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı Deniz Safhası Tamamlandı

Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı Deniz Safhası Tamamlandı

KORAMİRAL GÜNER: "TATBİKAT BAŞARIYLA İCRA EDİLDİ"

 
 
Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı Deniz Safhası Tamamlandı
"TATBİKAT İLE KKTC'NİN DOĞU AKDENİZ'DE EGEMENLİK HAKLARI İLE TÜRK ARAMA KURTARMA BÖLGESİNDE HAK VE MENFAATLERİMİZ VURGULANMIŞTIR" "ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİNİN 24 SAAT SÜREYLE TÜRKİYE VE KKTC TARAFINDAN KOORDİNELİ VE KARŞILIKLI İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDE EN İYİ ŞEKİLDE İCRA EDİLEBİLECEĞİ TÜRK VE DÜNYA KAMUOYUNA BİR KEZ DAHA GÖSTERİLMİŞTİR"

Şehit Teğmen Caner Gönyeli - 2011 Arama Kurtarma Tatbikatı, önceki günkü kara safhasının ardından dün denizde gündüz ve gece şartlarında icra edilen iki senaryoyla tamamlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) arama kurtarma unsurları ile KKTC'nin askeri ve sivil unsurlarının katılımıyla deniz tatbikatının birinci senaryosu Gazimağusa açıklarında, Dipkarpaz'ın 13 mil açığında, KKTC kara suları dışında Türkiye Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde gün ışığında, ikinci senaryo ise akşam saatlerinde Gazimağusa açıklarında  Zeytin Burnu'nun 5 mil açığında başarıyla icra edildi. Tatbikatı, Başbakan İrsen Küçük, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, KTBK Komutanı Korgeneral Adem Huduti, Türkiye Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner, 28'inci Tümen Komutanı Tümgeneral Berkay Turgut, 39'uncu Tümen Komutanı Tümgeneral Ömer Paç, 14. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral İzzet Çetingöz, GKK Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Mehmet Soğancı, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hamza Ersan Saner de izledi.

Irak, Pakistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Gambiya ve Azerbaycan'dan 10 temsilcinin gözlemci olarak yer aldığı tatbikatı, Şehit Teğmen Caner Gönyeli'nin annesi Kezban Gönyeli de izledi.

TATBİKATA KATILAN UNSURLAR

Tatbikata, Türkiye'den bir firkateyn, bir korvet, bir karakol gemisi, iki sahil güvenlik botu, bir deniz helikopteri, bir arama kurtarma uçağı, bir arama kurtarma helikopteri ve bir sahil güvenlik helikopteri, KKTC'den de bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans helikopteri, iki sahil güvenlik botu, bir römorkör ve bir deniz aracı iştirak etti.

TC Genel Kurmay Başkanlığı, Kuvvet Komutanlıkları ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan da 22 temsilci tatbikat faaliyetlerini mahallinde izledi.

İLK SENARYO

Deniz tatbikatının ilk senaryosunda, Dipkarpaz açıklarında Türkiye Arama Kurtarma Bölgesi içerisinde seyir halinde olan bir feribotun yardım çağrısı üzerine, Türkiye Arama Kurtarma Teşkilatı  faaliyete geçirilerek bölgeye iki sahil güvenlik botu sevk edildi.

Feribot kaptanının güvertede bir tırın yandığını telsizle bildirmesi üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı ile temasa geçirilerek, KKTC Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi Ltd'in Söndüren - 10 römorkörü, GKK'dan bir arama kurtarma helikopteri ile bir ambulans helikopteri ve iki sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildi.

Feribotla telsiz irtibatının kesilmesi üzerine TC Arama Kurtarma Teşkilatı, helikopter konuşlu firkateyni, bir korvet ve bir karakol gemisini ve arama kurtarma helikopterini bölgeye yönlendirerek arama kurtarma faaliyeti başlatıldı.

Arama kurtarma uçağı tarafından tespit edilen ve cansalında bulunan yaralı personel firkateyne alınarak ilk yardım yapıldıktan sonra sağlık durumu ciddi olan kazazedeler ambulans helikopterle Gazimağusa Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Kurtarılan personelin, başka bir cansalında da kazazedelerin bulunduğunu bildirmesi üzerine, bölgede arama kurtarma faaliyeti tekrar başlatıldı. İkinci cansalındaki 4 kişi de deniz unsurları tarafından kurtarılarak tahliye edildi. Feribottaki yangın ise Söndüren - 10 römorkörü tarafından söndürüldü.

İKİNCİ SENARYO

Gazimağusa'da KKTC karasuları içerisinde Zeytin Burnu'nun 5 mil açığında gece ortamında uygulanan ikinci senaryoda ise bir deniz uçağı tarafından tehlike sinyali verildi.

Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından alınan sinyalin, Ercan Hava Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi'ne bildirilmesi üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı harekete geçti.

GKK'ya bağlı bir arama kurtarma helikopteri, bir ambulans helikopter, iki sahil güvenlik botu arama kurtarma faaliyetlerine başladı.

Denizde yerleri tespit edilen 2 kazazede arama kurtarma helikopteri, 4 kazazede ise sahil güvenlik botları tarafından kurtarılarak tahliye edildi.

İki senaryonun da icra edilmesiyle birlikte tatbikat saat 21.30 sıralarında sona erdi.

KORAMİRAL GÜNER: "TATBİKAT BAŞARIYLA TAMAMLANMIŞTIR" Tatbikatın sona ermesinin ardından Türkiye Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Nusret Güner, Gaziantep Firkateyni'nde basın toplantısı düzenledi. Tatbikatı değerlendiren Koramiral Güner, Türk Silahlı Kuvvetleri arama kurtarma unsurları ile KKTC'nin sivil ve askeri unsurlarının katıldığı müşterek arama kurtarma tatbikatının başarıyla icra edildiğini vurguladı.

Koramiral Güner, tatbikatta Türkiye ve KKTC'nin arama kurtarma unsurlarının koordineli ve birlikte çalışabilirliğinin denendiğini, arama kurtarma konusunda iki ülke arasındaki işbirliği ve koordinasyonun artırıldığını, arama kurtarma harekatına ilişkin komuta kontrol ve muhabere usullerinin denendiğini ifade etti.

"DOĞU AKDENİZ'DE KKTC'NİN EGEMENLİK HAKLARI VURGULANDI"

Güner, icra edilen tatbikat ile Doğu Akdeniz'de KKTC'nin egemenlik hakları ile Türk Arama Kurtarma Bölgesi konusunda Türkiye'nin hak ve menfaatlerinin vurgulandığını kaydetti.

Koramiral Güner; tatbikatın; denizde ve karada ortaya çıkabilecek arama kurtarma ihtiyaçlarını tespit etmek ve her iki ülkenin arama kurtarma teşkilat ve unsurlarına bu ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim imkanı sağlamak amacıyla; kara ve deniz üzerinde, gündüz ve gece şartlarında icra edilen üç arama kurtarma senaryosuna dayandırıldığını vurguladı.

Güner, tatbikatın, Arama Kurtarma Teşkilatı'nın eğitim hedeflerine en üst düzeyde katkı sağlayacak şekilde başarıyla tamamlandığını belirtti.

"ARAMA KURTARMA FAALİYETLERİNİN EN İYİ ŞEKİLDE İCRA EDİLEBİLECEĞİ GÖSTERİLDİ"

Koramiral Güner, "Arama kurtarma sorumluluk sahamız dahilinde her türlü hava ve deniz şartında, arama kurtarma faaliyetlerinin 24 saat süreyle Türkiye ve KKTC tarafından koordineli ve karşılıklı işbirliği içerisinde en iyi şekilde icra edilebileceği Türk ve dünya kamuoyuna bir kez daha gösterilmiştir" dedi.

Güner, Türkiye ve TSK olarak çevre denizlerde meydana gelebilecek bir kazaya kısa sürede reaksiyon gösterecek etkili bir arama kurtarma organizasyonuna, ayrıca yurt sathına yayılmış unsurlarla yeterli imkan ve kabiliyete sahip olduklarını, imkan ve kabiliyetleri sürekli geliştirme çabası içerisinde olduklarını vurguladı.

 
16 Haziran 2011 Perşembe 11:50
Okunma: 667
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu