Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Görüşmede "toprak" Konusu

Görüşmede "toprak" Konusu

Lefkoşa, 2 Eylül 11 (T.a.k): Kıbrıs Sorununa Kapsamlı Çözüm Bulunması Amacıyla Doğrudan Müzakereler Çerçevesinde Bugün Bir Araya Gelen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu İle Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, "toprak" Konusunu Ele Almaya Devam Edeceği Belirtildi. .

 
 
Görüşmede

Politis gazetesi, "Toprak Konusuna İlişkin Görüşmenin Öze Girmesi Gerekli" başlıklı haberinde, liderlerin son gerçekleştirdikleri görüşmede, görüşme girişiminde bulundukları "Toprak" (mülkiyete ilişkin olarak) konusunun müzakere edilmesinin, pratik açıdan imkansız kadar zor olduğunu yazdı.

Gazete bunun nedeninin; Kıbrıs Türk tarafının, görüşmenin haritalara, gerek iade edilecek topraklar gerekse taşınmaz mallar altında olanlara ilişkin belirli sayılara dayanmamasında ısrar etmesi olduğunu savundu.  

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın bu çerçevede, bugün, öze ilişkin görüşme talep ederek süreci daha mantıklı bir zemine oturtmaya çalışacağını yazdı.

Gazete, bazı bilgilere dayanarak Kıbrıs Türk tarafının, Kıbrıs Türk devletçiğinde kalacak olan mülklere Kıbrıslı Rumların dönüşünü sınırlandırmak için, Kıbrıs Rum devletçiğine dahil edilecek mülklere Kıbrıslı Rum göçmenlerin mümkün olduğu kadar fazla dönüşüne ağırlık vererek, bu aşamadaki görüşmenin, sadece toprak düzenlemelerine ilişkin genel oranlarla sınırlı kalmasını arzuladığını ileri sürdü.

Habere göre "Kıbrıs Türk tarafı, bu aşamada haritaların görüşülmemesine ilişkin görüşün, Cenevre'de dile getirildiğini, bunun da BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından kabul edildiği düşüncesini" ortaya koyuyor.

Bununla birlikte diplomatik kaynaklar ise, Ban'ın; haritaların yayımlanmasının neden olacağı gereksiz karışıklığın sürece katkı sağlamayacağını kast ederek görüşmenin öze yoğunlaşması gerektiğini ortaya koyduğunu belirttiler. 

YENİ ÜÇLÜ GÖRÜŞMENİN ZAMANI KAYDIRILABİLİR

Filelelftheros gazetesi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Kıbrıs'taki liderler Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas arasındaki yeni üçlü görüşmenin, Ekim ayı sonu yerine, Kasım ayı başında gerçekleştirilmesinin ihtimal dışı olmadığını yazdı.

Gazete bunun; Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Avusturya'nın Perth şehrinde 28-20 Ekim tarihlerinde yapılacak olan Commowealth üyesi ülkelerin devlet başkanları zirvesine katılması ihtimaline bağlı olduğunu da belirtti.

BM'nin bu konudan haberdar edildiğini ve bundan etkilenmeyeceğinin görüldüğünü yazan gazete  BM Genel Sekreteri Ban'ın programı temelinde Kasım ayının ilk günlerinde liderlerle görüşmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Gazete ayrıca, elde ettiği bilgilere dayanarak liderlerin bugün bir araya gelerek "Toprak" konusundaki kriterleri ele alacaklarını yazdı.  

Liderlerin; "Toprak" konusu için 4 görüşme belirlediğini ve bugünkü görüşmenin ikinci olacağını anımsatan gazete, diplomatik kaynaklara dayanarak BM'nin zorluklara karşın görüşmelerin devam etmesinden dolayı memnun olduğunu bununla birlikte görüşmelerde zaman ve emek harcandığına dikkati çektiğini belirtti.

Habere göre BM yetkilileri, durumu bu aşamada yapıcı bir şekilde karşılanması gerektiğini düşünüyor. BM yetkilileri baş başa yaptıkları görüşmelerde, Genel Sekreter'e ilerleme imkanı sağlayan görüş birliklerinden de bahsediyorlar.

Alithia gazetesi, BM'nin; Ban ve liderler arasındaki yeni üçlü görüşme için  21 Ekim tarihine yöneldiğini belirtti.

Gazete söz konusu tarihin Cuma gününe denk geldiğini bu nedenle, gerekmesi veya tarafların anlaşamaya varması durumunda uzatılması çerçevesinin de bulunduğunu yazdı.

Habere göre BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer gazeteye yaptığı açıklamada Ekim ayındaki üçlü görüşmeden hemen önce, iki tarafın; anlaşmaya varmayı ya da varmamayı arzulayıp arzulamadığına ilişkin manzaranın daha net olacağını söyledi.

Gazete "arzuladıkları" kelimesinin kullanılmasının, yoğunlaştırılmış müzakerelerde şu anda gözlemlenen iyimser olmayan manzara için  Downer'in eleştirisini teşkil ettiğini belirtti.  

NEVES'İN TEMASLARI

Bu arada, gazeteler, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun Kıbrıs Temsilcisi olarak atadığı Jeoerge Cesar das  Neves'in, temasları çerçevesinde dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, DİKO Başkanı Marios Karoyan ve KS EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru'yla ayrı ayrı görüştüğünü yazdılar.

Neves'in temaslarının daha çok tanışma amaçlı olduğunu yazan Fileleftheros, tüm partilerin; Neves'in varlığından duyduğu memnuniyeti dile getirdiklerini ve bunu; Avrupa nitelikli çözümün desteklenmesiyle bağladıklarını belirtti.

Habere göre partiler, görüşme sırasında Türkiye'nin Güney Kıbrıs'a karşı savurduğu iddia edilen tehditleri de şikâyet ettiler.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Neves'in; Avrupa Konseyi Başkanı Jose Manuel Barroso'nun yanında olmasının ve onunla sürekli temas halinde olmasının bir avantaj olduğunu söyledi.

Kiprianu, Neves'le yaptıkları görüşmede doğalgaz yataklarına ilişkin olarak ileri sürdükleri "Türk tehditlerini" de ele aldıklarını belirtti.

DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, gerçek bir Avrupa ülkesiyle bağdaşacak olan Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına katkı koyması gerekliliğinden bahsettiklerini ifade etti.

DİKO Başkanı Marios Karoyan, AB'ın, gerek temsilcisi gerekse kurumsal organları aracılığıyla, "Kıbrıs'ta işgal ve istilanın bulunduğu, insan haklarının çiğnendiği, uluslararası hukukun temel ilkelerine aykırı davranıldığı" mesajını vermesi gerektiğini söyledi.

KS EDEK ve aynı zamanda Meclis Başkanı olan Yannakis Omiru ise, AB'ın; Kıbrıs sorununun çözüm çabalarında daha aktif bir role sahip olması gerektiğinin altını çizdi.   

EDEK ULUSAL KONSEYİN TOPLANMASINI İSTEDİ

Simerini gazetesi, KS EDEK'in, Ekim ayındaki yeni üçlü görüşmeye kadar geride kalan zamanda, Kıbrıs sorununun özlü boyutlarının görüşüleceği ve anlaşamaya varılacağına dair önkoşulların bulunmadığını belirterek Ulusal Konsey'in toplanmasını talep ettiğini yazdı.

Habere göre yukarıdaki açıklamaları yapan KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru, doğrudan müzakereler çerçevesindeki son görüşmelerde ele alınanlar hakkında bilgilendirilmesi ve Ekim ayındaki üçlü görüşmede muhtemelen olacaklara karşı hazırlıklı olunması için Ulusal Konsey'in toplanmasını talep etti.

(FK/HA)

 
2 Eylül 2011 Cuma 13:50
Okunma: 533
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu