Ana Sayfa » Kıbrıs » Görüşmeler Durdu

Görüşmeler Durdu

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Zihni Turkan Başkanlığındaki Kıbrıs Türk Mühendis Ve Mimar Odaları Birliği'nin Yeni Yönetim  kurulu Üyelerini Kabul Etti..

 
 
Görüşmeler Durdu

Kabul'de konuşan Birlik Başkanı Zihni Turkan, ziyaretlerinin amacının, yeni seçilen yönetim kurulu olarak Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na ülkede mühendislik ve mimarlık alanlarında teknik bilgi vermek ve Kıbrıs konusunda bilgi almak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı'na gerektiği durumlarda ilgili oldukları alanlarda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Turkan, 15 oda ve binlerce üye ile bu katkıyı sağlamaya hazır olduklarını söyledi.

Birliğin ülkedeki yerel yönetimlerde yaşanan bazı sıkıntı ve sorunlardan duyduğu rahatsızlığı da ifade eden Turkan, ülkede yasalara uymama ve denetimsizlikten yakındı.

Lefkoşa Belediyesindeki grevden ötürü ciddi bir cevre kirliliği yaşandığını kaydeden Turkan, bu konuda birşeylerin yapılması gerektiğini söyledi.

Turkan, ayrıca Birlik olarak, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde alanlarıyla ilgili oluşturulmuş olan teknik komitelere kurumsal olarak katkı yapmak istediklerini de söyledi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ise, yeni yönetim kurulunun hayırlı olmasını dileyerek, birliğin KKTC'deki faaliyet gösteren önemli bir kuruluş olduğunun altını çizdi.

Birliğin çeşitli alanlardan uzman ve bilgili kişiler barındırdığını işaret eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu kişilerin ülke kalkınmasında önemli katkıları olduğunu belirtti.

Birlik ve beraberliğin önemine vurgu yapan Cumhurbaşkanı, İnşaat sektörünün zaman zaman hızlandığı dönemlerde birliğin, inşaatların usülüne göre yapılmasında önemli bir görev yürtüğüne ve gelişen ülkelerde bunun daha da önem kazandığına dikkat çekti.

Kıbrıs konusuna da değinen Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, görüşmelerin resmen bitmemiş olsa da esasen görüşmelerin durduğunu söyledi.

Taraflar arasında daha önceden kurulan 7 adet Teknik komite bulunduğunu hatırlatan Cumhurbaşkanı, bu komitelerin görevleri arasında güven artırıcı önlemleri görüşmek olduğunu belirtti.

Teknik komitelerin kurulduğu günde bugüne kadar faaliyete geçemediğine işaret eden Eroğlu, bunun Rum Tarafının isteksizliğinden kaynaklandığını söyledi.

Suçluların iadesi konusunu örnek olarak gösteren Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bunun önemli bir konu olduğunu ancak Rum tarafının, Türk tarafının tanınmamışlığını bahane ederek, suçluların iadesi konusunda işbirliği yapmaktan kaçındığını söyledi.

Adada hangi tarafta suç işlenirse işlensin, suçluların iadesinin şart olduğuna işaret eden Eroğlu, Türk tarafının Güney'de suç işledikten sonra KKTC'ye geçen ve yakalanan suçluları Güney'e iade ettiğini, mukabiliyet esasına göre, Rum Tarafının da aynı şeyi yapması gerektiğini vurguladı.

Kıbrıs Türk Mimarlar ve Mühendisler Odaları Birliği'ni de yakında ilgilendiren Kültürel Miras Komitesinin de bulunduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu teknik komitenin çeşitli restorasyon projesi yürtüğünü ve Apolostos Andreas Manastırı'nın restorasyonunun bunlardan biri olduğunu ifade etti.

Eroğlu, "Apolostos Andreas Manastırının restorasyon projesi Yunanistan'da hazırlanmış olmasına rağmen  biz bu projeyi kabul etmiş bulunuyoruz. Ancak siyasi ve maddi kaynağın UNDP gibi uluslararası kuruluşlardan sağlanması gerektirdi. UNDP ile Rum Başpiskopos Hrisostomos bu konuda henüz bir anlaşamaya varmamıştır ama sanırım yakında bu konuda bir anlaşmaya varılacaktır" dedi.

Diğer komitelerin de çalışmalarına değinen Eroğlu, Rum tarafında başkanlık seçimlerine kadar bu konuların tamamlanmasıyla görüşmelere devam edilebileceğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterinin "1 Temmuz'dan sonra bir çözüm beklemenin yanlış olur" ifadesini de hatırlatan Cumhurbaşkanı, Rum tarafında seçim öncesi adayların yapıktıkların açıklamalara bakıldığında, seçimlerin tamamlanmasına kadar bir çözüm beklemenin hayal olacağını vurguladı.

Şu ana kadar Türk tarafının bir anlaşmayı isteyen taraf olduğuna da işaret eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, özellikle mülkiyet, ekonomi ve iç güvenlik konularında önemli ilerlemeler sağlandığını ancak Toprak ve Yönetim ve Güç Paylaşımı başlıklarında farklılıkların devam ettiğini söyledi.

Eroğlu, Kıbrıs'ta ucu açık müzakereler ve sadece Rum tarafının istekleri dikkate alınarak bir çözüme ulaşmanın mümkün olmayacağını ifade etti.

Cumhurbaşkanı ayrıca, Rum tarafındaki secimlerden sonra müzakerelerin ancak yeni koşullar altına devam edebileceğini vurguladı.

 
10 Temmuz 2012 Salı 12:59
Okunma: 816
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler