Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Greentree için son düzlük

Greentree için son düzlük

Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la Pazar Günü Greentree'de Başlayacak Yeni Üçlü Görüşme Öncesinde Bm Merkezinde Son Detaylara İlişkin Toplantı Ve Temaslara Başlandığı Bildirildi.

 
 
Greentree için son düzlük
Fileleftheros "Greentree İçin Son Düzlük... Bm Merkezinde Detaylar Ve İzlenecek Taktiğe İlişkin Toplantılar" Başlıklı Haberinde Bm'nin; Dimitris Hristofyas'ın Ban Ki Moon'a Gönderdiği Mektupla, Rum Tarafının Köprü Kurucu Önerileri Kabul Etmeyeceği Mesajını Almasına Karşın, Bilgi Sahibi Kaynakların; Çıkmazın Kırılması İçin Greentree'de Oynanacak Kozlardan Biri Olduğuna İşaret Ettiklerini Yazdı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu Ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın Listelenmiş Tezlerinin Yer Aldığı Belgeleri Kıbrıs'ta Mı Yoksa New York'ta Mı Teati Edeceklerinin Halen Netlik Kazanmadığına Da İşaret Eden Gazete; Liderlerin New York'a Gitmek Üzere Yarın Ada'dan Ayrılacaklarından Dolayı, Belge Teatisinin Greentree'de Olacağı Senaryosunun En Hakim Senaryo Olduğunu Belirtti.

Gazete Bm'nin, Tarafların Sunacakları Nihai Belgelerin Farklı Olması İhtimali Olsa Da 15 Aralık'ta Sundukları Taslak Tezler Üzerinde Çalıştığını, Bm'nin Kıbrıs Grubunun Da, Kaybedilecek Zaman Olmadığı, Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığına Kadar Sadece 5 Ay Kaldığı Görüşünde Olduğunu Belirterek Şunları Yazdı:

"Haziran Koridorunu Son Olarak Görüyorlar (Başkan Hristofyas Genel Sekreter'e Gönderdiği Mektupta Ab Dönem Başkanlığının Çözüm İçin Takvim Değil Zaman Sınırı Olduğunu Söylemişti). Edindiğimiz Bilgilere Göre Prosedürel Olarak Çerçeve Aynı Kalacak, Yani Bm Yetkililerinin Müzakere Grupları Arasında Mekik Dokumasıyla Dolaylı Görüşmeler İle Ortak Görüşmeler Gerçekleştirilecek. Buna Paralel Olarak Genel Sekreter Ban Ki Moon Greentree'de Daha Uzun (Son Üçlü Görüşmeye Göre) Kalacak Görünüyor."

Gazete Devamla Türk Tarafının Garantör Güçlerin De Katılımıyla Çok Taraflı Konferans Düzenlenmesi İçin Baskı Yaptığını Belirterek Tc Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Bunu; Önceki Gün Ankara'da Görüştüğü Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander'a Da Söylediğini Okurlarına Aktardı.

Mülkiyet, Çıkmaz İlan Edilmezse Greentree Sonrasına Kalıyor
Politis "Üçlü Görüşme Öncesi Taktikler... Belgeler Ve Mülkiyetle İlgili Veriler Konusunda Zamanla Oyun" Başlıklı Haberinde Kıbrıs Türk Tarafının, Mülkiyet Başlığını Toprak Ve Vatandaşlık Konularına Bağlayan Somut Veri Ve Rakamları Dün De Vermediğini, Bütün Göstergelerin; Bunu Son Anda Yapacağını Gösterdiğini Yazdı.

Bu Şartlar Altında Kıbrıs Türk Tarafının Sunacağı Veri Ve Rakamların Geçerliliğinin Teyidine De Greentree Öncesinde Tartışılmasına Da Yeterli Zaman Olmadığını Belirten Gazete Mülkiyet Meselesinin, Üçlü Görüşme Sonrası Döneme Kalacağını, Bunun Da Ancak; New York'ta Başarısızlık İlanı Yapılmazsa Olabileceğini Belirtti.
gazete Rum Yönetimi Başkanı'nın, Yeni Üçlü Görüşme Sırasında, Kıbrıs Türk Tarafının Genel Sekreter'in Konuyla

İlgili Telkinini Yerine Getirmemesi Konusunu Gündeme Getirerek; Uzlaşılanlara Uyulmadığını, Bu Nedenle Uluslar Arası Konferans Toplanması Yönündeki Düşüncelerin Yeniden Gözden Geçirilmesi Gerektiğini Ortaya Koymasının Beklendiğini Yazdı, Özetle Şunları Kaydetti:

"Diplomatik Kaynaklar Bm'nin Ve Ban Ki Moon'un İlgilerini; İki Tarafça Kıbrıs Sorunun Çözüm Taslağı Olarak Hazırlanan İki Belge Üzerinde Yoğunlaştıracağına İşaret Ediyor. Bu Çerçevede Mülkiyetteki Çıkmaz; Bir Kenara Bırakılmaya, Uluslar Arası Konferans Yolunun Açılması Hedefiyle (Detaylara Girilmeden Ve Konu Başlıkları Öne Çıkartılmadan) İlke Anlaşması İleri Götürülmeye Çalışılacak.

Başkan Dimitris Hristofyas Dün Yunanistan Başbakanı Lukas Papadimos İle Yaptığı Telefon Görüşmesinde Kıbrıs Sorunundaki Son Gelişmeler Ve Ulusal Konsey'in Kararı Hakkında Bilgi Verdi. Yunan Başbakan Başkan Hristofyas'a, Kıbrıs Sorunuyla İlgili Temasları Hakkında Bilgi Verdi. Bu Arada Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli Bm Ve Diğer Uluslar Arası Örgütlerin Yetkilileriyle Temaslarda Bulunmak Üzere Dün Cenevre'ye Gitti.
partiler Hristofyas'a Destek Verdi Ama "Ekspres Çözümün Veya Olası Bir Çıkmazın Suç Ortağı" Görünmek İstemiyorlar

Simerini "Bizi Dinleseydiniz... Partiler Başkanı Destekliyor Ancak Pozisyonlarını Ayırıyorlar" Başlıklı Haberinde Siyasi Partilerin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'a Destek Vermekle Birlikte İcraatları Konusunda Pozisyonlarını Ayırdıklarını Ve Kıbrıs Sorununda Bir Ekspres Çözüm Prosedürüne Ortak Olmak Da, Bm Genel Sekreteri'nin Sorumluluğunu Rum Tarafına Yükleyeceği Olası Bir Çıkmazın Suç Ortağı Görülmek De İstemediklerini Bildirdi.

Gazete Rum Ulusal Konseyi'nin, Hristofyas'ın Greentree Üçlü Görüşmesindeki Hareket Çerçevesinin Belirlendiği Kritik Toplantısından Sadece Bir Gün Sonra Akel Dışındaki Bütün Siyasi Partilerinin Hristofyas'a Ve Hükümetine Ekspres Çözüm Prosedüründe Veya Olası Bir Çıkmaz İlanının Suç Ortağı Olmak İstemedikleri Mesajını İlettiklerini, Rum Sözcü Stefanu'nun İse Oy Çokluğuyla Alınan Konsey Kararının New York'ta Hristofyas'a Zırh Teşkil Edeceğini Belirterek Memnuniyet Dile Getirdiğini Yazdı.

Habere Göre Stefanu Rum Tarafının Üçlü Görüşmeye Yalnız Kendi Tezleriyle Değil Aynı Zamanda Güvenlik Konseyi'nin Kararları Ve Genel Sekreter'in; Uluslar Arası Konferansın İki Tarafın İç Yönlerde Anlaşmaya Varması Halinde Düzenleneceği Açıklamasıyla Zırhlanmış Şekilde Gideceğini Söyledi.

Buna İlaveten, Toprak Ve Vatandaşlık Konularında Belge Teatisinde Bulunulmadığını, Rum Tarafının Listelenmiş Tezlerinin Aleksander Downer'a Teslim Edildiğini Ancak Kıbrıs Türk Tarafının İse Herhangi Bir Veri Sunmadığını Söyledi.

Akel ABD'de Gerçekleştirilecek Üçlü Görüşmede Özlü Bir İlerleme Kaydedilmesi İhtimalinin Çok Uzak Olduğu Görüşünü Ortaya Koydu. Akel Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Hristofyas'ın New York'ta Harcayacağı Çabaya Tabi Olması Gereken Bazı İlkeler Üzerinde Anlaşma Sağlanmasını Da Çok Önemli Olarak Niteledi.

Gazete Muhalefet Kanadının İse Prosedürün Tamamının Ciddi Tehlikeler İçerdiğini, Hristofyas'ın Bir Kez Daha Yanlış İcraatlarda Bulunduğuna Dikkat Çektiğini Belirti.

Habere Göre Disi Başkanı Nikos Anastasiadis Ulusal Konsey'in Son Kararı İle Hristofyas'ın,  Yapılacak Baskıları Göğüsleme Direncini Güçlendireceğini Ancak Rum Tarafının Bm Sekreterliği'nin Hakemlik, Takvimler Ve Uluslar Arası Konferans Konularındaki Planlarına Tamamen Retçi Görünmesi Kıbrıs Türk Tarafının Retçi Görünmemesi Halinde Tehlike Olduğunu Vurguladı.

Hristofyas'ın, Ban'a Gönderdiği Mektupla; 1 Temmuz Zaman Sınırını Kabul Ettiğini Kaydeden Anastasiadis Muhalefetin Desteğinin Emrivakiye Getirilmemesi Gerektiğini Vurguladı. Anastasiadis 'dolayısıyla Prosedürün Çökmesi Ve Bizim Tarafın Suçlanması Halinde Herhangi Bir Sorumluluk Kabul Etmeyeceğiz' İfadesini Kullandı.

Anastasiadis, Verimsiz Bir Prosedürde Bulunulduğunu, Daha Önce Görüş Birliği Saptanan Noktalarda Da Üzerine Köprü Kurulamaz Anlaşmazlıklar Söz Konusu Olduğunu Açıkça Söyledikten Sonra Hristofyas'ın New York'a Gitmemesi Gerektiği Görüşünü Yineledi. Nikos Anastasiadis Bu Bağlamda, Greentree Sonrasında Harekete Geçirilebilecek Üç Senaryo Bulunduğunu Belirterek Bunları Şöyle Sıraladı:
"Prosedürün Dondurulması, Sorumluluk Yüklenmesi Veya Genel Sekreter'in Misyonunu Bırakması; Elbette Ki Bir Ara Anlaşma Çözümüne Gidilmezse... Bu Nedenle Derhal Politika Değişikliğine Gidilmesi Ve Yeni Bir Verimli Strateji Belirlenmesi Elzemdir."
diko Basın Sözcüsü Fotis Fotiu Partisinin Hristofyas'tan Beklediğinin; Greentree'den Rum Tarafını Daha Fazla Ağırlık Altına Sokmadan, Açık Veya Örtülü Hakemliği Veya Rum Tarafının Ortaya Koyduğu Şartlar Gerçekleşmeksizin Bir Uluslar Arası Konferans Sürecini Kabul Etmeden Dönmesi Olduğunu Söyledi.
diko'nun Ulusal Konsey'den Çıkan Sonucu, Beklenen Ve Bugünkü Şartlar Altında En Uygun Sonuç Olarak Gördüğüne İşaret Eden Fotiu Rum Siyasi Liderliğinin Çok Uzun Süre Karanlıkta Bırakıldığını Belirterek Konsey Toplantısının Sonradan Değil, Çok Daha Önceleri Yapılması Gerektiğini Vurguladı.
fotiu Disi'nin Kritik Greentree Görüşmesinde Hristofyas'ı Bu Şartlar Temelinde Destekleyeceğini Belirterek Şunları Söyledi:

"Diko; Yeni Bir Bürgenstock'a Ortak Olmayacak; Türk Uzlaşmazlığı Dışında, Başkan Hristofyas'ın Yanlış İcraatlarından Da Kaynaklanan; Uluslar Arası Camianın Çeşitli Unsurlarının Acı Metotlamalarının Da Bulunduğu Bu Özellikle Olumsuz Şartlar Altında Ve Kritik Aşamada Kıbrıs Sorununun Yönetilmesine Açık Çek De Vermeyecek."
edek Merkez Komite Sekreteri Dimitris Papadakis Greentree Görüşmesinin Gözle Görünür Tehlikeler İçerdiğinin Aşikar Olduğunu Belirterek Görüşmenin Zarar Görülmeden Gerçekleşmesi Dileğinde Bulundu. Greentree'den Zarar Görmeden Çıkmalarının Kuşkulu Olduğuna Da İşaret Eden Papadakis Buna Gerekçe Olarak Da Gerekli Strateji Belirlenmemesi, Rum Tarafının Ulusal Konsey'in Bilgisi Haricinde Sunduğu Çözüm Taslağı Konusunda Bile Bilgilendirme Yapılmamasını Gösterdi. Papadakis "Maalesef Doğrudan Müzakerelerde Bugünkü Durum 'önceden İlan Edilmiş Bir Çıkmaz Kronolojisidir'" Dedi.
 
18 Ocak 2012 Çarşamba 13:06
Okunma: 611
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu