Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Greentree Zirvesi

Greentree Zirvesi

"BM Tepkileri Sınıyor"

 
 
Greentree Zirvesi
Genel Sekreter Ban Ki Moon'un Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la Greentree'de yapacağı üçlü zirve öncesinde BM'nin "tepkileri sınadığı" belirtildi.  

Fileleftheros gazetesi, "BM Tahammülleri ve Tepkileri Sınıyor... Downer, Uluslararası Konferansın Toplanması Fonuyla İkilem Ortaya Koyuyor" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, "uluslararası konferans ya da çabaları terk edelim ve çıkmazı ilan edelim" şeklinde ikilimi sunarak şimdiden baskı ortamı oluşturduğunu yazdı.

Baskı ortamının, üçlü zirvenin yapılış tarihine yaklaşıldıkça ilerletilmesinin beklendiğini yazan gazete, aynı zamanda müzakere grupları düzeyindeki görüşmelerin de devam ettiğini belirtti.

Rum Yönetimi'nin ise, perde gerisindeki temaslarla doğrudan müzakerelerdeki olgular konusunda uluslararası oyuncuları bilgilendirdiğini belirten gazete, Greentree'deki çok taraflı konferansın koşul ve şart olmaksızın toplanması gibi oldu bittileri bertaraf etme hedefiyle New York'ta Güvenlik Konseyi'nin daimi beş üyesiyle temaslarda bulunulduğunu yazdı.

Gazete, Downer'in Rum Haber Ajansı'na yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, bu açıklama içerisinde hareket edeceği çerçeveyi ortaya koyduğunu ve dönüşümlü başkanlık ile vatandaşlık konusunda görüş birliklerinin olması durumunda uluslararası konferansın yapılmasının ileriye götürüleceğini söylediğini belirtti.

Gazete Downer'in, "uluslararası konferans olmadan sürecin tamamlanmasının mümkün olmadığı" şeklindeki açıklamasına da yer verdi.

"ÇÖZÜM TASLAKLARI TEATİSİ DÜN DE GERÇEKLEŞMEDİ"

Politis gazetesi, BM tarafından istenen ve iki tarafın hazırlayıp Downer'in Kıbrıs sorunu grubuna sunduğu 20 sayfalık çözüm taslaklarına ilişkin belgelerin, taraflarca teati edilmesi çabasında da zorluk gözlemlendiğini yazdı.

Gazete aldığı bilgilere dayanarak, tarafların bu belgeleri BM'ye göndermesine karşın, taraflar arasından belge teatisinin dün degerçekleşmediğini belirtti.

Gazete, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, belgelerin mevcut hallerinin, aralarında köprü kurma çabası için engelleyici olmasına bağlı değişikliklere neden olarak belgeleri yeniden görmek amacıyla tarafları teşvik ettiğini yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının "Mülkiyet" ve "Vatandaşlık" konularındaki özlü müzakerenin ileriye götürülmesi amacıyla (Ban'ın mektubu temelinde) gerekli verileri ve rakamları sunmadığını yazan gazete, diplomatik kaynakların, bu veriler için Downer'in Kıbrıs Türk tarafından, Rum tarafının beklediği verileri de dahil etmesini talep ederek sunmaya niyetlendiği belgeyi gözden geçirmesini istediğinden bahsettiklerini de belirtti.

Gazete Downer'in, herhangi bir belge teatisi ve mülkiyete ilişkin veriler sunulmaksızın dün adadan ayrıldığını ve liderleri artık gelecek hafta New York'ta göreceğine de dikkat çekti.

STEFANU

Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu yaptığı açıklamada, Türk yetkililerinin müzakerelerin çökmesi durumunda B Planı'na ilişkin açıklamalarını ve düşüncelerini değerlendirdi.

Politis'e göre Stefanu, Ankara'nın, BM'nin Kıbrıs'a ilişkin kararlarını uygulaması zamanının geldiği önerisini yapması için uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Stefanu, Türk yetkililerin bu tür açıklamalarının "gerçek Türk niyetlerini" yeniden açığa vurduğunu belirtti.

"Adanın iki bölgeli, iki toplumlu federasyon çerçevesinde yeniden birleşmesi öngören BM kararlarıyla çatışma halinde bulunan ve ihlal eden  Türkiye'nin bu siyasetini kınadıklarını ve şikâyet ettiklerini" söyleyen Stefanu, Türk siyasetine yönelik cevabın ilkelere dayalı çözüme yönelik tutarlılık, Türkiye'ye zamanın geçmesine yatırım yapması konusunda imkan sağlanmaması için sürekli inisiyatif üstlenme  olduğunu söyledi.

Hristofyas'ın siyasetine değinen Stefanu, bu siyasetin Kıbrıs sorunundaki dört yıllık durgunluğu sonlandırdığını, Türk tarafının sürekli erteleme ve sürüncemede bırakma tutumunu da ortaya koyduğunu savundu.

Haravgi gazetesine göre de, Downer'in "sadece uluslararası konferansla müzakerelerin son bulacağı" şeklindeki açıklamasını yorumlayan Stefanu, Rum tarafının bu konudaki tezinin "uluslararası bir konferans çerçevesinde Kıbrıs sorununun uluslararası boyutlarının çözüleceği ve uluslararası konferansa ulaşılmadan önce de Kıbrıs sorunun iç boyutlarının çözümlenmesi gerektiği" şeklinde olduğunu söyledi.

Bu hedefin, Türk tarafının "yavaşlatma ve olumsuz tavrı" nedeniyle sağlanamadığını ileri süren Stefanu, Rum tarafının tezinin, uluslararası konferansa gidilmeden önce Kıbrıs sorununun iç boyutlarının çözümlenmesi yönünde olduğunu yineleyerek, Güvenlik Konseyi'nin de UNFICYP'in görev süresinin uzatılmasına ilişkin son raporunda dile getirilen bir ifade olduğunu belirtti.

AKEL

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk liderinin tutumunun Kıbrıs sorununa ilişkin A ve B Planı'nın eşanlamlı olduğunu ve işgalin oldu bittilerinin pekiştirilmesini hedeflediğini ileri sürdü.

DİKO

DİKO Basın Sözcüsü Fotis Fotiu ise, AKEL'in geç de olsa Türk politikasını farkında olmaya başladığını belirterek, iki yıldan beridir Hristofyas'a hep birlikte alternatif bir strateji belirlemeleri yönünde çağrı yaparken AKEL ve DİSİ'nin kendileriyle alay ettiğini söyledi.

Fotiu, şu anda ise önlerinde yeni bir Burgenstock'un bulunduğuna dikkati çekti.

PARTİLERİN ULUSAL KONSEY IŞIĞINDA MESAJLARI

Fileleftheros gazetesi, tüm siyasi dinamiklerin Kıbrıs sorunundaki gelişmelerin olumlu olmadığı tespitinde bulunduklarını ve Greentree-2 zirvesi ışığında durumların zor olduğu konusunda hem fikir olduklarını yazdı.

Habere göre partiler ayrıca, gelişmeler ışığında fikir birliğinin aranması gerektiğini de vurguladılar.

AKEL yaptığı açıklamada, "Kıbrıs için  pusuya yatan tehlikeleri farkında olmaları" ve karşılıklı anlayış ile hoşgörüye dayalı birliğin sağlanması için çalışmaları konusunda  siyasi partilere çağrıda bulundu.

AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis, "Türkiye'nin kışkırtıcılığını şikayet ettiğini ve bununla birlikte BM, uluslararası toplum ile AB'daki ortakların  sahte devletin yükseltilmesine ilişkin çabaların tahammül edilebilir olmadığı konusunda güçlü bir mesaj göndermesi" yönünde çağrıda bulundu.

EVRO.KO partisi de, ekonomi konusundaki kolektiflik sonuçlarını örnek alması ve Kıbrıs sorununda da paralel davranış sergilemesi için Hristofyas'a çağrıda bulundu.

EVRO.KO, hükümet edenlerin, siyasi dinamiklerle fikir birliğinin ve beraberliğin kritik konularda çözüm getirebileceği mesajını alması temennisinde bulundu.

Çevreciler ve Ekologlar Hareketi ise Hristofyas'a bir mektup göndererek, Ulusal Konsey çerçevesinde,  uluslararası konferansa dahil olacak tarafların, gündemin ve koşullara ilişkin ortak bir tutum benimsenmesini istedi.

DELAVEKURAS

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Grigoris Delavekuras yaptığı açıklamada, Kıbrıs sorunun çözümlenmesi gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un açıklamalarına ve Greentree-2 zirvesine değinen Delavekuras, durumun değişmesi ve Kıbrıs sorununun çözümlenmesi gerektiğini belirtti.

BM himayesinde bir sürecin olduğunu ifade eden Delavekuras, bu süreçte Kıbrıs Türk tarafının yapıcı bir tutum sergilemediği,  bunun aksine geçmişte anlaşma sağlanan konulardan da vazgeçtiği tespitinde bulunduklarını savundu.

Delavekuras, ülkesinin BM'nin sürecini ve Rum tarafı ile Hristofyas'ın çabalarını desteklediğini de yineledi.

 
13 Ocak 2012 Cuma 11:37
Okunma: 635
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu