Ana Sayfa » Kıbrıs » Greentree zirvesi

Greentree zirvesi

Hasipoğlu "Zirvelerde Başarı Sağlanmamasının Nedeni Rum Tarafının Ayak Sürmesidir.genel Sekreter'in Tarafları Cesaretlendirmesi Gerekir"

 
 
Greentree zirvesi
Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Greentree üçlü zirve öncesinde bugün Meclis Platformu'nu devam eden müzakereler hakkında bilgilendirdi.  

Cumhurbaşkanklığı'nda yaklaşık 3 saat süren görüşme sonrasında UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, CTP - BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, DP Genel Sekreteri Bengü Şonya, ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı ve DGP Başkan Yardımcısı Tansel Doratlı basına açıklamalarda bulundu.

UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, Rum tarafının Ulusal Konsey'de aldığı kararda müzakerelerin ucu açık şekilde devam etmesini istediğini ifade ederek  "Ama nereye kadar? Bu konuda BM'ye görev düşüyor. 'End-game' yönünde beyanatı bulunan Ban Ki Moon'un tarafları en azından 1 Temmuz'a kadar cesaretlendirmesi lazım" dedi.

CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu Rum tarafının sürece sadık kalmasını ve Birleşmiş Milletler'in daha etkin rol almasını istediklerini söyledi.

Toplumcu Demokrasi Partisi Başkanı Mehmet Çakıcı Cumhurbaşkanı'na çapraz oy konusunda öneri sunduklarını açıkladı.

Demokrat Parti Genel Sekreteri Bengü Şonya çapraz oya her zaman karşı olduklarını Cumhurbaşkanı'na da belirttiklerini ifade ederek, Cumhurbaşkanı'na, görüşmeler çıkmaza girerse Kıbrıs Türk halkına ne istediğinin sorulmasını, bir halk oylaması yapılması önerisini sunduklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ekibine desteklerini dile getirdiklerini kaydeden Avcı, New York Zirvesi'nde ucu açık görüşme yapılmayacağının söylenmesi gerektiğini vurguladı.

DGP Genel Başkan Yardımcısı Tansel Doratlı da görüşmede, kırmızı çizgilerinin ne olduğunu bir kez daha vurguladıklarını belirterek ucu açık görüşmenin kabul edilmemesi gerektiğini ifade etti.

HASİPOĞLU

UBP Genel Sekreteri Ertuğrul Hasipoğlu, Rum tarafının AB Dönem Başkanlığı'nı devralacağı ve 2013'de cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağı önemli bir sürece girilmek üzere olunduğunu söyledi.

New York'ta gerçekleştirilecek üçlü zirvenin, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı döneminde yapılacak beşinci zirve olduğuna işaret eden Hasipoğlu, bu zirvelerde başarı elde edilmemiş olmasının nedeninin de Rum tarafının ayak sürümesi olduğunu söyledi.

Hasipoğlu, "Ne bir takvimi, ne bir zemini, ne de hakemliği kabul etti. Ulusal Konsey'de aldıkları karar da bunun en iyi göstergesi. Müzakereler ucu açık devam etsin diyorlar. Ama nereye kadar? Bu konuda BM'ye görev düşüyor. 'End-game' yönünde beyanatı bulunan Ban Ki Moon'un tarafları en azından 1 Temmuz'a kadar cesaretlendirmesi lazım" dedi.

2 kurucu devletin ortaklığında, siyasi eşitliği olan, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin olduğu bir çözümden yana olduklarını her fırsatta dile getirdiklerini vurgulayan Hasipoğlu, görüşlerini, gerek Mecliste, gerek bugün yapılan toplantıda Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ilettiklerini söyledi.

"GÜVENİMİZİ YİNELEDİK"

Hasipoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ekibine olan güvenlerini ve desteklerini yinelediklerini belirterek, "inşallah iyi bir sonuçla Greentree'den dönerler, Kıbrıs'a çözüm gelir ve her iki halk da bundan yararlanmış olur ancak Rum tarafının böyle bir niyeti yok. Bu kafa yapıları değişmedikçe Kıbrıs'ta bir çözüm olması maalesef mümkün gözükmüyor" dedi.

YORGANCIOĞLU

CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu da konuşmasında, istenilen bilgileri zamanında vermediği için Türk tarafının suçlanacağı yönünde bir izlenim edindiklerinden dolayı Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na gerek bugün, gerekse Meclis'te gerçekleştirdikleri toplantılarda daha süratli, daha içerikli bilgiler ve belgeler vermesi gerektiği yönünde görüş sunduklarını söyledi.

Yorgancıoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un mektubunda Rum tarafına hitap ederken, hakemlikten söz etmese de, Rum tarafının AB dönem başkanlığını devralacağı tarihin doğal bir takvim olduğu yönünde bir ifadesi bulunduğunu belirtti.

RUM TARAFI SÜRECE SADIK KALMALI

Özkan Yorgancıoğlu, "Biz buna katılıyoruz. Rum tarafının da bu sürece sadık kalmasını istiyoruz ve BM'nin de daha etkin bir şekilde rol almasını talep ediyoruz. Ucu tamamen açık olduğu takdirde, sorunun çözümünün öteleneceğini ve Kıbrıslı Türkler'in zarar göreceğini düşünüyoruz" dedi.

Yorgancıoğlu, CTP olarak, çapraz oy önerisini de kapsayan 4 Ocak paketinin bir bütün olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve dengesi bozulmadan bir al-verin yapılabileceğini belirterek, bundan kaçılması halinde tıkanıklığın aşılamayacağını söyledi.

Greentree'de özlü ve kapsamlı al-ver sürecinin yapılacak olmasından sonra uluslar arası konferansa taşınacağını kaydeden Yorgancıoğlu, uluslar arası konferansın da yapılabilmesi için gerek zirvede, gerek arkasından yapılacak görüşmelerde epeyi bir mesafenin katledilmesi gerektiğini belirtti.

Yorgancıoğlu, Rum tarafının, uluslar arası konferansa gidebilmek için bütün sorunların çözümlenmesini talep ettiğine işaret ederek, Türk tarafının buna şerh koymamasının yeni bir açmaza neden olduğunu söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, "BM Genel Sekreteri'nin, anlamlı bir ilerleme olması halinde, bütün sorunlar çözümlenmemiş olsa bile bir uluslar arası konferans çağırma olasılığının elde edebileceği yönünde bir izlenimiz var. Türk tarafının, bunu elde edebilmek adına, yapıcı olması lazım" dedi.

Yorgancıoğlu, Rum tarafının toprak ve mülkiyet başlıklarıyla ilgili kriter kağıdı vermesine de vurgu yaparak, Türk tarafının bu kağıda ilişkin değerlendirme ve önerilerini sunması gerektiğini söyledi.

Özkan Yorgancıoğlu, şöyle devam etti:

"Rum tarafının ucu açık, süresiz ve hakemsiz bir görüşme süreci talebini doğru bulmadığımız gibi, Genel Sekreter'in dönem başkanlığını bir hedef olarak işaret etmiş olmasını destekliyoruz. Başka unsurları da katarak süreci, dönem başkanlığı öncesinde bir uluslar arası konferansla bitirmenin önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunun için de Türk tarafına da, Rum tarafına da görev düşüyor"

ÇAKICI

Çakıcı, zirveden önce olumlu bir toplantı yaptıklarını belirterek, bundan önceki zirvelerin başarısız olduğunu savundu.

Çakıcı, tıkanıklığın Yönetim ve Güç Paylaşımı ile Mülkiyet'te olduğunu öne sürdü.

Bazı adımlar olduğunu ancak yetersiz kaldığını söyleyen Çakıcı, çapraz oy konusunda öneri getirdiklerini ifade etti.

Önerisi hakkında ayrıntılı bilgi veren Çakıcı, önerilerinin bir paket haline getirildiğini, önerilerinin konuyla ilgili soruna çözüm getirebileceğini kaydetti.

Çakıcı, zirvenin "end game" olduğunu, sonuçta BM'nin süreçten çekilebileceğini, eğer böyle olursa iki seçeneğin geriye kalacağını belirtti.

Sürecin çökmesinin bugünkü durumun devamı anlamına geleceğini kaydeden Çakıcı, bir seçeneğin bugünkü durumun yıllarca devamı olduğunu; ancak Kıbrıs Türkü'nün diğer bir seçeneğinde ise 13 yıl sonra Kıbrıs Türklerinin AB Dönem Başkanı olmasının bulunduğunu savunarak, "bunun 500 milyonluk Avrupa'nın dönem başkanlığı anlamına geleceğini, bundan her kesimin faydalanacağını" söyledi.

Çakıcı bu iki tercih yan yana konulduğunda çapraz oylama gibi bir konunun müzakereleri tıkamasının bir hata olduğunu ve bu hatanın düzelmesini beklediklerini kaydetti.

Çakıcı, Cumhurbaşkanı'nın da tüm bunları değerlendirmesini dileyerek, bu zirveye bir fırsat verilmesi gerektiğini kaydetti.

VİZYON

Çakıcı, kendi vizyonlarının Kıbrıs Türklerinin bir gün AB Başkanı olmasını öngördüğünü ifade ederek, bu süreci hiç bir şeyin engellememesi gerektiğini ancak bunun gerçekleşmesi için de Rum azınlığı olmayacaklarını vurguladı.

Kıbrıs Türk oluşturucu devletinde Kıbrıs Türkü'nün azınlık olacağı, ikinci sınıf vatandaş haline geleceği bir konumun asla olamayacağını vurgulayan Çakıcı, Rumların da hataları bulunduğunu, Mülkiyette bir açılımları bulunmadığını, doğru adımların atılması gerektiğini ifade etti.

Çakıcı, müzakerelerde çok şey konuşulduğunu ve sorunun istenirse 6 ayda çözümlenebileceğini belirterek, "Yeter ki istek olsun, yeter ki niyet olsun..." dedi.

Çakıcı, Cumhurbaşkanı Eroğlu, "Doğru adımı attığı sürece" Cumhurbaşkanı'nın yanında olacaklarını söyledi.

ŞONYA

DP Genel Sekreteri Bengü Şonya ise, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı'nın kendilerine bilgi verdiğini, kendilerinin ise buna karşılık görüşlerini izah ettiklerini ifade etti.

Bunun en son süreç olması gerektiği yönünde uyarılarda bulunduklarını kaydeden Şonya, Kıbrıs Türkü'nün uzun zamandır görüşme süreçlerini yaşadığını ve  en fazla mağdur olan taraf olarak da bunun sonuçlanmasından en fazla yararlanacak taraf olacağını ifade etti.

Şonya, Kıbrıs konusunda görüşülmemiş, tartışılmamış bir nokta kalmadığını, dolayısıyla, bunun son görüşme olması gerektiğini yineleyerek, bu görüşlerinin gerek BM Genel Sekreteri gerekse buradaki temsilcisi tarafından bir kaç kez dile getirildiğini savundu.

Şonya, ortaya çıkan duruma ve kendilerine verilen bilgilere değinerek, çapraz oya her zaman karşı olduklarını Cumhurbaşkanı'na da belirttiklerini ifade ederek, Cumhurbaşkanı'na, görüşmeler çıkmaza girerse Kıbrıs Türk halkına ne istediğinin sorulmasını, bir halk oylaması yapılması önerisini sunduklarını kaydetti.

Şonya, 1964'teki BM'nin 186 sayılı "manda" kararının devamının bir şekilde engellenmesi ve başka bir düzeyde devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı, 22-24 Ocak tarihlerinin artık Kıbrıs Türkü'nün nereye gittiğini görme zirvesi olması gerektiği yönündeki görüşünü yineleyerek, "40 yıl daha hiçbir siyasi düşüncenin, Kıbrıs Türkü'nü ve gelecek nesillerimizi bir görüşme sürecine devam ettirmeye hakkı yoktur" dedi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu süreç ve çalışma noktaları konusunda kendilerini bilgilendirdiğini belirten Avcı, sürecin ucu açık yapılmayacağının New York'ta söylenmesi gerektiğini söyledi.

Meclis'te temsil edilen siyasi partilerin, Rum Ulusal Konsey'de olduğu gibi, kararlar çıkarması ve bir takvim olması gerektiği yönünde bir uzlaşı sağlaması gerektiğini kaydeden Avcı, Cumhurbaşkanı Eroğlu'na, bir takvimin belirlenmesi ve 5 ay içinde sürecin bir sona ulaşması vurgusu yaptıklarını belirtti.

Avcı, vatandaşlık ve mülkiyetle ilgili görüşlerinin değişmediğine vurgu yaparak, KKTC vatandaşı olan her bireyin eşit olduğunu yineledi. Turgay Avcı, Türkiye'nin etkin ve fiili garantörlüğü dışında bir garantörlüğün de sözkonusu olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve ekibine desteklerini dile getirdiklerini kaydeden Avcı, "Zor bir süreç yaşanıyor. Cumhurbaşkanı ve ekibine kolay gelsin diyoruz. Ancak Kıbrıs Türkü'nün 40 yıl daha çözüm masalarında düşünülmemesi lazım. Temmuz'a kadar bir sonuca varıldığı takdirde tamam ama değilse, Kıbrıs Türkü'nün yolunu çizmesi gerekiyor" dedi.

DORATLI

DGP Başkan Yardımcısı Tansel Doratlı ise açıklamasında, Cumhurbaşkanı ile bilgi alışverişinde bulunduklarını ifade ederek, her zamanki gibi Rum tarafının ayak sürümesinin söz konus olduğunu vurguladı.

Doratlı, Rumların, ucu açık görüşmelerin devamından yana olduklarını ancak kendilerinin görüşmelerin ucunun açık olmaması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Kıbrıs meselesinin çözümü yolunda çok çaba sarf edildiğini, Rum tarafının her zaman, sorunun çözümü yönünde Türk tarafının daha çok çaba ödün vermesi anlayışında olduğunu ifade eden Doratlı, kendilerinin kırmızı çizgilerinin ne olduğunu bir kez daha hatırlattıklarını belirtti.

Doratlı, hemen hemen tüm partilerin aynı noktada birleştiğini söyleyerek, ikinci Greentree toplantısında BM'nin ciddi bir hakimliği sonucu bir al-ver süreci başlatılması ve bunun sonucunda bir beşli zirve gerçekleştirilerek Kıbrıs meselesinin de Kıbrıs Türk halkının beklentisi doğrultusunda, insan haklarına saygılı çağdaş bir anlayışta çözümlenmesi ve mutlu sona ulaşılmasını dilediklerini kaydetti.

 
18 Ocak 2012 Çarşamba 17:23
Okunma: 518
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu