Ana Sayfa » Kıbrıs » Greentree Zirvesi'ne doğru

Greentree Zirvesi'ne doğru

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün başlayacak Greentree Zirvesi’nin dönüm noktası niteliğinde olduğunu vurgulayarak, zirveden bir sonuç çıkmaması halinde, bundan sonra yapılacak görüşmelerden de bir sonuç çıkmasını beklemediğini söyledi.

 
 
Greentree Zirvesi'ne doğru
EROĞLU: “BU ZİRVE DÖNÜM NOKTASI NİTELİĞİNDE”

“BU ZİRVEDEN DE BİR ŞEY ÇIKMAZSA BUNDAN SONRA YAPACAĞIMIZ GÖRÜŞMELERDE DE BİR ŞEY OLACAĞINI SÖYLEYEMEM”

“KIBRIS’TA YAŞAYABİLİR BİR ANLAŞMAYA VARMAK ADINA, ESNEKLİKLER GÖSTEREREK ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVİ YAPMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

“TOPRAK KONUSU ÇOK TARAFLI KONFERANSIN TARİHİ BELLİ OLDUKTAN SONRA”

“BMGS’NDEN ÇOK TARAFLI KONFERANSIN TARİHİNİN BELİRLENMESİNİ DE İSTEYECEĞİZ”

“VATANDAŞIMIZ BU GÖRÜŞMELERDEN BİR SONUÇ ALINIP ALINMAYACAĞI KONUSUNDA GERÇEĞİ GÖRMEK İSTİYOR”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve Birleşmiş Miletler Genel Sekreteri (BMGS) Ban Ki Moon ile iki tam gün sürecek görüşmeler için Greentree Çiftliği’ne gitmeden önce Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) muhabirine açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu ve müzakere heyeti, dün akşam New York’tan ayrılarak Greentree Çiftliği’ne yerleşti. Eroğlu ve heyeti, Salı akşamına kadar sürecek görüşmeler boyunca Greentree’de kalacak.

New York saati ile bugün saat 08:35’de (KKTC saati ile 15.35) başlayacak zirve, BMGS Ban Ki Moon’un Çarşamba sabahı yapacağı açıklama ile sona erecek.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, görüşmelerin birinci gününde, tarafların önce Ban’ın başkanlığında bir arya geleceğini, daha sonra BM Genel Sekreter Yardımcısı Lynn Pascoe, BMGS’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ve ekibinin taraflarla ayrı ayrı görüşeceğini kaydetti.

Eroğlu, 29 - 30 Ekim’de Greentree’de yer alan görüşmelerin birinci gününde BMGS’nin taraflarla birlikte aynı masada bir arya gelerek zirvenin açılışını yaptığını, daha sonra BMGS ekibinin taraflarla ayrı ayrı görüştüğünü, ikinci günde ise BMGS’nin taraflarla ayrı ayrı görüştükten sonra son toplantıda iki tarafla aynı masada görüştüğünü, bu zirvede de benzer yöntemin kullanılacağını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bugün başlayacak ikinci Greentree Zirvesi’ne atıfta bulunarak, “Genel Sekreter’in bu toplantıda daha fazla müdahil olmaya çalışacağını tahmin ediyorum” dedi.

“BMGS’NİN PRESTİJİ DA ORTADA”

BMGS’nin müdahil olması konusunda Eroğlu, “Genel Sekreter’in, Rum tarafının ortaya konan önerilerde bazı esneklikler göstermesinde ısrarcı olacağını düşünüyorum, çünkü Kıbrıs konusu pek çok BMGS’nin görev sürecinde çözülemeyen bir konu, dolaysı ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin prestiji de ortadadır. Kıbrıs sorununu çözen bir genel sekreter olmak başka, bu sorunu da çözemeyen bir genel sekreter olmak başkadır” dedi.

RAKAMLAR VERİLDİ

BMGS’nin liderlere yazdığı 6 Ocak tarihli mektubunda; Kıbrıs Türk tarafından mülkiyet ve vatandaşlıkla ilgili detay bilgi vermesini; Rum tarafından da “tüm iç meseleler çözülmeden garantör ülkelerin katılımıyla çok taraflı bir zirveyi kabul etmeyeceği” yöndeki tutumlarından vazgeçmesini istediğini belirten Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının mülkiyet ve vatandaşlıkla ilgili rakamları BM’ye iletmiş bulunduğunu belirtti.

“RUM TARAFI AYNI ADIMLARI ATARSA BİR NOKTADA BULUŞABİLİRİZ”

Zirvede Garantiler konusu hariç, özelde mülkiyet ve başkanlık seçimi olmak üzere, tüm konuların görüşüleceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Kıbrıs’ta yaşayabilir bir antlaşmaya varmak adına, esneklikler göstererek üzerimize düşen görevi yapmaya çalışacağız. Aynı adımları Rum tarafı da atarsa bir noktada buluşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

TOPRAK KONUSU ÇOK TARAFLI KONFERANSIN TARİHİ BELLİ OLDUKTAN SONRA

Eroğlu, toprak konusunda harita ve rakamların en son görüşüleceğini, bu konuda BMGS’nin BM Güvenlik Konseyi’ne yazdığı raporda taahhüdü bulunduğunu ve konuyu ancak çok taraflı konferansın tarihi belli olduktan sonra görüşeceklerini belitti.

KIBRIS TÜRK TARAFI ÇOK TARAFLI KONFERANS İÇİN TARİH TALEP EDECEK

Eroğlu, BMGS’nden çok taraflı konferansın tarihinin belirlenmesini de isteyeceklerini ifade etti.

“ÖN KOŞULLU GİTMİYORUZ”

Hristofyas’ın, müzakerelere, Rum Ulusal Konseyi’nin almış olduğu, “iç meseleler görüşülmeden çok taraflı konferansı kabul etmemesi, müzakerelerde tarih ve hakemliği kabul etmemeleri” kararlarıyla gelecek olması ile ilgili olarak Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Biz müzakere masasına ön koşullu oturmuyoruz. Bizim bir hedefimiz vardır; Kıbrıs sorununun çözümlenmesi. Bunun için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Rum tarafının dönüşümlü başkanlığı çapraz oyla bağlama gayretleri hakkında ise Cumhurbaşkanı Eroğlu, geçen yıl Ekim sonunda yapılan birinci Greentree Zirvesi’nde Kıbrıs Rum tarafına “Dönüşümlü başkanlığın çapraz oyla bağlantısı olamayacağı” mesajını verdiklerini kaydetti.

Eroğlu, “Mülkiyette, nüfusta detayları ortaya koyacağımıza göre, yapmamız gereken köprü kurucu öneriler sunmak. Biz bunun hazırlığını yapmış bulunmaktayız” dedi.

“RUM TARFI HER ZAMAN ÖNKOŞULLU GELDİ”

“Karşımızda, Ulusal Konsey kararları ile kendi kendinin hareket alanını kısan bir Hristofyas var. Bu kararların dışına ne kadar çıkabileceğini müzakere masasında göreceğiz” diyen Eroğlu, Hristofyas’ın görüşmelerin başından itibaren, müzakere etmek için Güzelyurt veya Karpaz’ın verilmesini öne sürerek her zaman masaya ön koşullu geldiğini anlattı.

“HRİSTOFYAS’IN MUHATABI BENİM”

Eroğlu, “Sayın Hristofyas bana karşı zaman zaman davranışını benimsemediğim bir şekilde davranıyor. Zaman zaman konuyu Türkiye ile görüşmek istediğini söylüyor, ama onun muhatabı benim. Benim de muhatabım o, Yunanistan değil. Bu gerçeği de kabul ettiği takdirde daha rahat anlaşabiliriz” dedi.

“1 TEMMUZ’DAN SONRA MÜZAKERELERİN DEVAMI ANLAMSIZ KALIR”

Kıbrıs Rum tarafının 1 Temmuz itibarıyla AB Dönem Başkanlığı’nı alacağını hatırlatan Cumhurbaşkanı Eroğlu, “1 Temmuz’dan sonra müzakerelerin devamı anlamsız kalır. Bu tarihte Rumlar dönem başkanı olacak ve ardından 2013 Başkanlık seçimleri hazırlıkları başlayacak. Dolayısıyla böyle bir ortamda görüşmelerin devamının anlamı yoktur” dedi.

1 Temmuz’a kadar bir çözüme varılmadığı takdirde Genel Sekreter’in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs sorununun BM İyi Niyet Misyonu ile çözülmesinin mümkün olup olmadığını bildireceğini kaydeden Eroğlu, “Gelecek 4 ay içerisinde iyi niyet varsa Kıbrıs konusunda bir yere varabiliriz” dedi.

Tüm iç meselelerin, 29 - 30 Ekim’de Greentree’de yer alan zirvede sonuçlandırılmış olması gerektiğini belirten Eroğlu, ancak Kıbrıs Türk tarafının attığı olumlu adımlara karşın Rum tarafından olumlu adımlar atılmadığından zirvenin beklenildiği şekilde tamamlanamadığını, yarın başlayacak Greentree - 2 Zirvesi’nin de bir öncekinin devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

“BU ZİRVEDEN DE BİRŞEY ÇIKMAZSA…”

Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bu zirvede artık taraflar tüm sermayesini masaya koyarak bu işi bitirmek mecburiyetindedir. 1 Temmuz’a kadar süreç işleyecek ancak Genel Sekreter de bir Temmuz’dan sonra yapılacak görüşmelerin bir anlamı kalmayacağını söylemişti. Genel Sekreter, Rumlara 1 Temmuz’a kadar bir şans daha verebilir, ancak bu zirveden de bir şey çıkmazsa, bundan sonra yapacağımız görüşmelerde de bir şey olacağını söyleyemem. Bu zirvenin bir dönüm noktası niteliğinde olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

SÜRECİN RAFA KALDIRILMASI

Rum tarafının görüşmelerin ucu açık sürmesinden veya rafa kaldırılmasından yana olan tavrına da atıfta bulunan Eroğlu, “Görüşmeler 43 yıldır devam ediyor. Bu kadar süre devam eden görüşmeleri uzatmanın anlamı yoktur. Kıbrıs konusunun görüşülmeyen tarafı kalmadı, geriye bir tek niyet kaldı. Hristofyas, bu zirvede de geçmişteki tavrını sergilerse Genel Sekreter’in sabrının taşacağını ve İyi Niyet Misyonu çerçevesinde sorunun çözümlenecek bir sorun olmadığını söyleyebileceğini düşünüyorum” dedi.

KKTC’de de Güney Kıbrıs’ta da müzakerelerden sonuç çıkacağı yöndeki inancın gün geçtikçe azalmakta olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Greentree’den de sonuç çıkmaması durumunda inancın tamamen yok olacağını, bunun Kıbrıs Rum halkından ziyade Kıbrıs Türk halkı için önemli olduğunu belirtti.

Eroğlu, “Vatandaşımız bu görüşmelerden bir sonuç alınıp alınmayacağı konusunda gerçeği görmek istiyor. Ne Rumların ne de Genel Sekreter’in, hiçbir kimsenin Kıbrıs Türkü’nü bir 48 yıl daha böyle bir beklenti içerisinde sokma hakkı yoktur” dedi.

 
23 Ocak 2012 Pazartesi 09:18
Okunma: 485
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu