Ana Sayfa » Kıbrıs » Gülin Küçük İle Ünverdi,Nevşehir'de Kurultaya Katıldı

Gülin Küçük İle Ünverdi,Nevşehir'de Kurultaya Katıldı

Başbakan İrsen Küçük'ün Eşi Gülin Küçük; Kadınların Üretime Ve Yönetime Katılma İmkanına Kavuştukları Her Ülkede, Toplumsal Gelişme Çabalarında Etkin Ve Çok Önemli Roller Üstlendiğine Tanık Olunduğunu İfade Ederek, Hiçbir Ülkenin, Kadınların Emeği Ve Katkısı Olmadan Sağlıklı Bir Şekilde Gelişmesi, Kalkınması Ve Demokratikleşmesinin Mümkün Olmadığını Vurguladı.

 
 
Gülin Küçük İle Ünverdi,Nevşehir'de Kurultaya Katıldı
başbakanlık'tan Verilen Bilgiye Göre Gülin Küçük İle Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi Nevşehir'de Gerçekleştirilen 14. Sığınak Ve Danışma/dayanışma Kurultayı'na Katılarak Birer Konuşma Yaptı.
Türkiye'nin Dört Bir Tarafından Gelerek Nevşehir'de Buluşan Birçok Kadın Örgütü, Sivil Toplum Kuruluşu, Milletvekilleri İle Nevşehir Üniversitesi Rektörü Ve Nevşehir Kaymakamı'nın Da Aralarında Bulunduğu Nevşehir'in Üst Düzey Kadın Bürokratlarının İştirakiyle Gerçekleştirilen Kurultayda, "Sığınak Uygulamaları", "Kadına Karşı Şiddet Konusundaki Güncel Politikalar, Yasalar Ve Uygulamalar", "Yerel Yönetimler Ve Danışma Merkezleri", "Engelli Kadınlar" Konuları Başta Olmak Üzere Kadınların Maruz Kaldıkları Birçok Sorun Hakkında Sunumlar Ve Tartışmalar Yapıldı.

Küçük

kurultayda Söz Alan Gülin Küçük, Bir Başbakan Eşi Olarak Değil, Bir Kadın Olarak Kurultayda Yer Aldığını Belirterek, Etkinliğin Çok Anlamlı Olduğunu Ve Böyle Bir Etkinliğe Katılmaktan Duyduğu Memnuniyeti Dile Getirdi.
küçük, Kadına Yönelik Şiddeti Sorgulamak Ve Kadın Sorunlarına Çözüm İçin Destek Vermenin Herkesin Görevi Olması Gerektiğine Dikkat Çekerek, "Şiddete Karşı Ses Çıkarmayıp Susmak Da En Az Şiddeti Uygulamak Kadar Büyük Bir Suçtur.

Bu Nedenle Ortak Bir Amaçla Bu Mücadeleye Destek Vermek İçin Hepimiz Buradayız" Dedi.
türk Toplumunda Erkeğin Kadına Şiddetini Haklı Gösteren Bir Anlayışın Egemen Olduğunu İfade Eden Küçük, "Bu Anlayışa Göre, 'kadın En Başından Suçludur, Kadın Kocasından Dayak Yediyse, Bunu Hak Etmiştir, Tecavüze, Sarkıntılığa, Cinsel Tacize Uğramışsa Aranmıştır'. Çoğu Zaman İleri Sürüldüğü Gibi, Kadınların Şiddete Maruz Kalmalarının Nedeni, Onları Fiziki Güçsüzlüğü Değil, Ekonomik, Yasal Ve Toplumsal Belirlenmiş Zayıf Veya Eşit Olmayan Konumlarıdır" Dedi.

kadınlara Yönelen Şiddete Karşı Mücadelenin, Esasında Kadınların Ekonomik, Yasal Ve Toplumsal Eşitsizliğini Ortadan Kaldırma Mücadelesi Olmak Zorunda Olduğunu Vurgulayan Küçük, Kadınların, Üretime Ve Yönetime Katılma İmkanına Kavuştukları Her Ülkede, Toplumsal Gelişme Çabalarında Etkin Ve Çok Önemli Roller Üstlendiğine Tanık Olunduğunu Söyledi.

Küçük; Hiçbir Ülkenin, Kadınların Emeği Ve Katkısı Olmadan Sağlıklı Bir Şekilde Gelişmesi, Kalkınması Ve Demokratikleşmesinin Mümkün Olmadığına İşaret Ederek, Günümüzde Annelik, Eş Ve Ev Hanımlığı Gibi Geleneksel Görevlerinin Yanı Sıra Kadınların, Sosyal, Ekonomik Ve Politik Alanlarda Katkılarına Her Zamankinden Fazla İhtiyaç Duyulduğu İnancında Olduğunu Kaydetti.

Gülin Küçük Şöyle Devam Etti

"Kadınımıza Değer Vermek Geleceğe Yapılan En Büyük Yatırımdır. Unutulmaması Gerekir Ki; Kadın, Haklarıyla Kadındır. Hakları Hiçe Sayılan Kadın, Kadınlık Bilinci Ve Erdemi Çürümüş Toplumsal Yozlaşmanın Göstergesidir".
kadınların Taleplerinin, İsteklerinin Özünde Emek Ve Eşitlik Olduğunu Dile Getiren Küçük, "Her Başarılı Erkeğin Arkasında Bir Kadın Vardır" Düşüncesi İle Değil, "Her Başarılı Erkeğin Yanında Bir Başarılı Kadın Vardır" Anlayışıyla İlerlenmesi Gerektiğine Dikkat Çekti.

Gülin Küçük, "Güçlü Bir Toplumda Yaşamak İstiyorsak; Kadını Ve Erkeği İle Tüm Toplum Kesimlerini Güçlendirmek, Haklı Taleplerini Bir An Önce Gerçekleştirmek Zorunda Olduğumuza İnanıyoruz. İnanıyor Ve Biliyoruz Ki, Kadınlarımızın Hayata Daha Fazla Katılmaları Kadın Zarafeti İle Şekillenen Bir Sosyal Hayata, Daha Aydınlık Bir Geleceğe Ulaşmamızın Şartıdır" Dedi.

Küçük, Kktc'de Kadına Yönelik Şiddetle İlgili 2007 Yılında Yapılan Araştırmada Kadınların % 86.3'nün Psikolojik Şiddete, % 74.7'sinin Fiziksel Şiddete, % 57.1'nin İhmale Ve % 29.6'sının İse Cinsel İstismara Uğradığının Saptandığını Belirterek, Elde Ettiği Hakları Sonuna Kadar Koruyup, Geliştireceği İnancıyla, Tüm Kadınları, Susmayarak Şiddeti Sorgulamaya Ve Şiddete Karşı Mücadele Etmek İçin Birlik Ve Dayanışmaya Çağırdı.

Ünverdi

gülin Küçük'ün Ardından Konuşan Çalışma Ve Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi De, Kurultaya Katılmaktan Duyduğu Memnuniyeti Dile Getirerek, Kuzey Kıbrıs'ta Da Kadın Haklarının Korunması Ve Güçlendirilmesine İlişkin Yasal Düzenlemeye Dair Çalışmalar Yaptıklarını, Bu Çalışmaların Önümüzdeki Günlerde Daha Da Yoğunlaştırılacağını Dile Getirdi.
bu Bağlamda Kurultayın Kendileri İçin Bir Yol Haritası Olacağını İfade Eden Ünverdi, Türkiye'de Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Amacıyla Yürütülmekte Olan Yeni Yasal Düzenleme Çalışmalarının Yakından Takip Edildiğini, Kurultay Katılımcılarının Önerileriyle Şekillendirileceğine İnandığı Yasal Mevzuattan Da İstifade Edileceğini Kaydetti.

Anavatan Türkiye İle Her Zaman Ve Her Alanda Yakın İşbirliği Yürüttüklerini Dile Getiren Bakan Ünverdi, Kadınların Sorunlarına Çözüm Bulunması Amacıyla Da Türkiye'de Bu Alanda Çalışan Tüm Birimlerle Görüş Alışverişi İçinde Olacaklarını İfade Etti.

Bu Arada Van Depremi Sırasında Doğum Yapan Ve Bebeğiyle Kurultaya Katılan Van Kadınlar Birliği Başkanı İle De Sohbet Eden Küçük Ve Bakan Ünverdi, Van'da Yaşanan Depremden Duydukları Üzüntüyü İfade Ederek, Van'daki Kadınların Durumuna İlişkin Bilgi Aldı.
 
21 Kasım 2011 Pazartesi 14:20
Okunma: 517
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu