Ana Sayfa » Kıbrıs » "Gündemde Sadece Ercan Var"

"Gündemde Sadece Ercan Var"

Atun: "özelleştirme Yasası Çalışanların Haklarını Yüzde Yüz Koruyor"

 
 
"PETROL ÜRÜNLERİNE EN AZ VERGİ KKTC'DE"


"SINIRÜSTÜ'NDE İLK SONDAJ NİSAN SONU VEYA MAYIS BAŞI"


Lefkoşa, 5 Nisan 12 (T.AK.): Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, yapılacak özelleştirmelerde çalışanların maaş, barem ve özlük haklarında gerileme olmayacağını, Özelleştirme Yasası'nın çalışanların haklarını yüzde yüz koruduğunu söyledi.


Bakanlık Basın Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre Atun, bugün ADA TV'de katıldığı televizyon programında değerlendirmelerde bulundu.


Atun, devletin petrol ürünlerine uyguladığı vergi oranlarına bakıldığında KKTC'nin bu oranları en düşük  tutan ülke olduğunu ifade ederek, "Güney Kıbrıs'ın çöken ekonomisi ile kıyaslandığında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bugün bir çok olumlu dinamiği bulunduğunu" söyledi.


"ÇALIŞANLARIN HAKLARINDA GERİLEME OLMAYACAK"


Atun, özelleştirilecek yerlerde çalışanların maaş ve özlük haklarında herhangi bir gerilemenin söz konu olmadığını da belirterek, bu konuda Avrupa'daki çeşitli örnekleri baz aldıklarını kaydetti.


"Fakat buna rağmen bu yerlerde çalışan vatandaşlarımız aynı kurumda devam etmek istemezse, aynı maaş ve özlük hakları ile devletin başka kurumlarına geçiş de yapabilecekler" diyenn Atun, gündemde şu anda sadece Ercan Havalimanı'nın işletme hakkının özelleştirilmesi olduğunu belirtti. Atun, özelleştirme sonucunda Ercan'da 100 milyon dolar civarında bir yatırımın olacağını ifade etti.


"KIB-TEK'DE  TAHSİLAT İÇİN HİZMET ALIMI MODELİ"


Atun, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIBTEK) ile ilgili olarak da, 145 bin abonenin sadece 20 bininin elektronik sayaca sahip olduğunu, bunun da en büyük sorun olan tahsilatın aksamasına neden olduğunu söyledi.


Sayaçların tümünün elektronik yapılması için büyük bir yatırım gerekeceğini, hizmet alımı sisteminin bu kapsamda büyük fayda sağlayacağını ifade eden Atun, "Bugün tüm abonelere elektronik sayaç takmamız mümkün değil. Bunun için yapılması gereken yatırım 30 milyon dolardır" dedi.


Sunat Atun, hizmet alımıyla bütün sayaçların elektronik olacağını, bu durumda günün belirli periyotlarında farklı ücretlendirmeler yapılabileceğini, bunun da doğal olarak elektrik akımının sağlıklı kullanımı yanında kolay denetim getireceğini kaydetti.


KIB-TEK'de özelleştirme olmayacağını, tahsilat için özel sektörden hizmet alımı modeli olacağını belirten Atun, tahsilatın sağlıklı bir sistemle yapılması durumunda verimlilikte de artışın  söz konusu olacağını söyledi.


Kıbrıs Türk Denizcilik İşletmeleri'nin şu anda 7-8 personeliyle hizmet verdiğini, işletmenin bu haliyle  günümüz şartlarında misyonunu tamamladığını da kaydeden Atun,  bu kurumun tasfiyesi sonrası burada bulunan personelin de devletin başka kurumlarına alınabileceğini, ETİ ile ilgili hükümetin bir tasarrufu olacaksa da aynı yöntemin uygulanabileceğini belirtti.


SINIRÜSTÜ'NDE SONDAJ ÇALIŞMALARI


Atun, Sınırüstü köyünde sondaj faaliyetlerinin başladığını da hatırlattı, belirlenen takvim uyarınca nisan sonu ya da mayıs başında ilk sondajlara başlanacağını söyledi.


Belirledikleri alan içerisinde yapılacak çalışmalar sonucunda ortaya çıkacak verilere göre hacimsel olarak denk gelecek oranlara göre planlamalarına yön vereceklerini belirten Atun; "Örneğin gaz olarak elde ettiğimiz milli rezervler, her hal ve koşulda piyasada satılan gazın fiyatlarında bir iyileştirmeye yol açacaktır. Bu ve benzeri enerji alanındaki ucuzluklar ülkedeki refah düzeyini artıracak ve vergilerde de iyileştirmeye yol açacaktır" dedi.


"PETROL ÜRÜNLERİNDE EN DÜŞÜK VERGİ KKTC'DE"


Atun, petrolün yüzde yüz ithalatçı bir ülke konumundaki KKTC'de döviz ödenerek alınan yakıtın fiyatına artış yapmalarının söz konusu olmayacağını belirterek, buna rağmen Avrupa Birliği ülkeleri ve  Türkiye baz alındığında, devletin petrol ürünlerine uyguladığı verginin KKTC'de en düşük oranda olduğunu söylerdi. Atun, "Uyguladığımız vergi oranı kıyaslandığında, Türkiye 5 katı, Avrupa Birliği ülkeleri ise 4 katı daha fazla vergi uygulamaktadır. Biz vatandaşımızın alım gücünü rahatlatmak adına vergiyi en düşük düzeyde tutmak istedik" ifadesini kullandı.


GÜNEY'İN SONDAJ ÇALIŞMALARI


Güney Kıbrıs'ın sondaj faaliyetleriyle ilgili olarak bugüne kadar çok net çağrılar yapıldığını,  Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun New York da konuyla ilgili Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne somut öneriler yaptığını da hatırlatan Atun, bütün bu önerileri dikkate almayan Güney Kıbrıs'ın bugün sondaj çalışmalarından istediği verimi ve kazancı elde edemeyeceğinin görüldüğünü belirtti.


Atun, Noble Energy ile yapılan anlaşmanın gizli tutulmasına rağmen, Güney Kıbrıs Yönetimi'nin Noble'a büyük tavizler verdiğinin anlaşıldığını söyleyerek, "Günün sonunda, yansıtmaya çalıştıkları gibi büyük ekonomik bir gelirin olamayacağı ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkacak oranlar karşılığında gaz rezervinin çıkarılıp, işlenip, depolanmasına imkan yaratacak durum mevcut değildir. Rum Yönetimi bu durumu sadece ve sadece iç siyasete yönelik olarak kullanmıştır" dedi.


Bugün itibarıyla adanın güneyi ile kıyaslama yapıldığında KKTC'nin olumlu dinamiklerinin çok daha fazla olduğuna belirten Atun, şöyle dedi:


"Güneyin geçmişten gelen bazı avantajları var. Tanınmışlık , Avrupa Birliği üyesi olmaları gibi... Ama şu anda bakıldığında büyük bir ekonomik daralma içerisinde oldukları görülmektedir. Cari açıkları büyüyor. Yunanistan'ın ve Avrupa Birliğinin yaşadığı ekonomik sıkıntılar kendilerini büyük bir oranda etkiliyor."


2013-2015 EKONOMİK PROGRAMI


Sunat Atun, geçen gün açıklanan 2013-2015 Ekonomik Programın  hazırlanması çalışmalarıyla  ilgili soruları da yanıtlayarak, çalışmalarda KKTC'nin bütün beşeri unsurlarının yer alacağını söyledi. Atun, "Meslek örgütleri, iş dünyası,  Akademisyenler, Sendikalar, bürokratlar, gönüllü katkı koymak isteyen herkes bu çalışmalarımıza davet edilecektir. Halkımızdan temsilciler şu anda 3 merkezde yapmayı düşündüğümüz çalışmalarda bizlere de yön verebileceklerdir.Bu çalışmalar programın yol haritası olacak ve dolayısıyla da Türkiye ile yapılacak olan protokollerin de alt yapısını oluşturacak" dedi.


(HY/GÜR) FOTOĞRAFLI


 
5 Nisan 2012 Perşembe 17:46
Okunma: 709
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu