Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs iflas listesinde

Güney Kıbrıs iflas listesinde

Imf Güney Kıbrıs İçin Bu Yıl Resesyon Gelecek Yıl Yüzde 0,8 Büyüme Öngörüyor.

 
 
Güney Kıbrıs iflas listesinde
ŞARLİS VE ORFANİDİS RUM BANKALARINI KURTARMAK İÇİN AVRUPA MERKEZ BANKASI'YLA GÖRÜŞTÜ


Lefkoşa, 18 Nisan 12 (T.A.K.): CMA'nın (Capital Market Authority/Sermaye Piyasası Kurumu), Güney Kıbrıs'ı borçlarını ödeyemeyen/iflas etmiş 10 ülke arasında birinci sıraya yerleştirdiği bildirildi.


Simerini, "İtibarsızlıkta Birincilik... Kıbrıs Borcunu Ödemeyenler Listesinde Birinci Sırada" başlığıyla aktardığı haberinde ekonomistlerin, CMA'nın Güney Kıbrıs'ı borcunu ödeyemeyenler listesinin başına yerleştirmesini Rum yönetimi açısından tehlike çanlarının çalmakta olduğu şeklinde yorumladığını yazdı.


Gazete, Güney Kıbrıs'ın CMA tarafından, önümüzdeki 5 yıl içerisinde devlet düzeyindeki borçlarını ödemesi zor olacak ülkeler listesinin birinci sırasına yerleştirilmesinin başlıca nedeninin Rum yönetiminin bankacılık sektörünü desteklemek zorunda kalma ihtimali olduğunu belirtti ve bunun bir devlet için kâbus bir senaryo olduğuna dikkat çekti, özetle şu detayları verdi:


"Kıbrıs ilk kez bu listede yer alıyor bu da Kıbrıs bankalarının Yunan bankalarından tahvil satın almaları ve devletin bankacılık sektörünü desteklemek zorunda kalabilecek olmasından kaynaklanıyor. İlgili liste de CMA tarafından yayınlanıyor ve bu liste borsa dışı piyasalarının bağımsız verilerine kaynak teşkil ediyor.


Kıbrıs Cumhuriyeti'nin önümüzdeki 5 yıl içerisinde ödemeyi başaramaması muhtemel olan borç, 16 Mart 2012 tarihine kadar alınan verilere göre yüzde 63,7'dir. Çoğu tarafından ekonomisi sorunlu görülen Portekiz şu anda ilgili listede ikinci sırada bulunuyor, borçlarını önümüzdeki 5 yıl içerisinde ödemeyi başarma ihtimali daha yüksek görülüyor.


İlgili araştırmada Kıbrıs'ın aslında; borçları tıraş edildikten sonra listenin ilk sırasından düşen Yunanistan'ın yerine geçtiği belirtiliyor.


Maliye Bakanlığı'ndan bir kaynak SigmaLive'e yaptığı açıklamada bu aşamada Kıbrıs ekonomisinde gözlemlenmekte olan zafiyetin bankacılık sistemiyle devam ettiğini söyledi. Büyük meydan okumalar olmasına karşın Maliye Bakanlığı'nda; yeniden sermayelendirme başarılamaz ise bankacılık alanında meydana gelebilecek meselenin çözüleceği umudu var. Aynı kaynak "Bu değerlendirme; Kıbrıs'taki bankacılık sisteminin hacminin büyük olması ve devlet desteği gerekmesi halinde bu müdahalenin büyük olacağı anlamına geldiğini gösteriyor" dedi.


Bu listede nasıl Yunanistan veya daha çok sorunu olan başka bir ülke değil de Kıbrıs'ın olduğu sorusuna karşılık aynı kaynak Yunan ekonomisinin şu anda Avrupa Destek Mekanizması tarafından desteklendiğini ve sistemin karşılaştırılabilir olmadığı cevabını verdi."


IMF GÜNEY KIBRIS İÇİN BU YIL RESESYON GELECEK YIL YÜZDE 0,8 BÜYÜME ÖNGÖRÜYOR


Alithia, "IMF'nin Kıbrıs'la İlgili Öngörüleri... Bu Yıl İçin Yüzde Resesyon ve Gelecek Yıl İçin Yüzde 0.8 Büyüme" başlıklı haberinde Dünya Para Fonu'nun (IMF) 2012-2013 dünya geneliyle ilgili hazırladığı bahar raporunda, Güney Kıbrıs için bu yıl yüzde 1.2 resesyon (durgunluk) ve gelecek yıl yüzde 0.8 büyüme öngördüğünü yazdı.


Habere göre IMF Güney Kıbrıs için bu yıl yüzde 2.8, 2013 için yüzde 2.2 enflasyon öngörüyor. Güney için 2012'de yüzde 9.5; 2013'te yüzde 9.6 işsizlik öngörülüyor. IMF, Güney'in cari işlem dengesinin GSMH'ye oranla 2012'de yüzde 6.2; 2013'te yüzde 6.3 olacağını öngörüyor.


STEFANU KATAR'A GİTTİ


Simerini, "Katar Anlaşmayı Yeniden İnceliyor... Hükümet Sözcüsü Başkanlığındaki Heyet Emir İle Görüştü" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu başkanlığındaki üç kişilik bir heyetin iki hafta önce Katar'ın Doha kentine giderek Emir Hamad Bin Halifa Al Thani ve Maliye bakanı ile görüştüğünü bildirdi.


Gazete Rum heyette Katar emirliğinin Lefkoşa'nın Rum kesimindeki yatırımları konusunu yöneten komitenin başkanı ve Maliye eski Bakanı Harilaos Stavrakis'in yer aldığını yazdı.


Habere göre Stefanu bu gazeteye yaptığı açıklamada Emir Al Thani ile görüşmeleri sırasında, Katar'ın Güney Kıbrıs'a yatırım yapmaya ilgisini yinelediğini ancak yatırımının içeriğinin, ekonomik kriz nedeniyle meydana gelen yeni olgular ışığında yeniden şekillendirilmesini arzu ettiğini söylediğini anlattı.


Katar hükümetinin yatırımın yeniden değerlendirilmesini arzu ettiğini anlatan Stefanu, Emir'in; yatırımın yaşayabilirliğinin saptanması için büyük bir değerlendirme kurumunun görevlendirilmesini teklif ettiğini; yaşabilir olduğuna kanaat getirilmesi durumunda Katar'ın yatırımı gerçekleştireceğini, aksi halde değerlendirme kurumundan, yatırımın yaşayabilir hale getirilmesi için inceleme yapmasını isteyeceğini söyledi.


"Bu şartlar altında, Katar'la yapılan karşılıklı anlayış memorandumu, yani iki hükümet arasında yapılan hazırlık anlaşması artık geçerli değil mi" sorusuna karşılık Stefanu, Katar'ın ilgisinin devam ettiğini söylemekle yetindi.


Gazete, Rum havaalanları işletmecisi Hermes Airports'un Ear Estern Phoenix isimli Çin şirketiyle yaptığı  yatırım anlaşmasının hayata geçirilmesinde de gecikme gözlemlendiğine dikkat çekti.


Gazete, Rum Ulaştırma Bakanlığı Genel Müdürü Alekos Mihailidis'in, Rum yönetiminin adı geçen Çin şirketinden; Larnaka eski Havaalanı bölgesinde ticaret merkezi inşa edilmesi için 50 yıllığına arazi verilmesine ilişkin sözleşmeyle ilgili bazı izahatlar istediğini yazdı.


Çin şirketiyle yapılan anlaşmanın arazinin 19 yıllığına kullanılmasını öngördüğü, sürenin uzatılmasının ise "mal sahibi olan Rum yönetimi" ile yeniden müzakere şartına bağlandığını hatırlatan gazete, Rum Ulaştırma Bakanlığı'nın Çin şirketinden, süreyi 50 yıla uzatma arzusuyla ilgili detayları öğrenmek istediğini belirtti.


Çin şirketinin bir cevap mektubu gönderdiğini ancak anlaşmanın hayata geçirileceği zaman gibi daha ileri izah edilmesi gereken noktaları olduğunu kaydeden gazete şirketten bir heyetin önümüzdeki 10-15 gün içerisinde Güney Kıbrıs'a gideceğini haberine ekledi.


ŞARLİS VE ORFANİDİS RUM BANKALARINI KURTARMAK İÇİN AVRUPA MERKEZ BANKASI'YLA GÖRÜŞTÜ


Politis, "Bankaları Kurtarma Heyeti... Şarlis ve Orfanidis Frankfurt'ta EKT İle Görüşüyor" başlıklı manşet haberinde Rum Maliye Bakanı Vasos Şarlis ve Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis'in Frankfurt'a giderek Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Drangi ile Rum devlet tahvillerinin Avrupa Merkez Bankası tarafından satın alınması ihtimalini görüştüğünü bildirdi.


Gazete, Şarlis ve Orfanidis'in; Yunan faaliyetlerinin, Yunan bankalarıyla ilgili destek planını kapsaması maksadıyla Rum bankalarının faaliyetlerinin Rum ve Yunan bankaları olarak ayrılması planı ileri götürmekte olduğunu ve Frankfurt'a da bu maksatla temaslarda bulunmak üzere gittiklerini yazdı.


Gazeteye göre Şarlis ve Orfanidis; Rum bankacılık sisteminin Güney Kıbrıs ekonomisini yeni maceralara sürüklemeden desteklenmesi hedefini taşıyan bu planı ileri götürmek maksadıyla Dünya Para Fonu (IMF) ile de temaslara başladı.


Planın, işlemesi halinde; Rum bankalarının Yunan tahvilleri nedeniyle hali hazırda uğradıkları zararı ortadan kaldırmayacak olmasına karşın Rum bankalarının Yunan bankacılık piyasasında ifşa olmasını sınırlandıracağını belirten gazete böyle bir durumda yabancı yatırımcıların Rum bankalarının sermayesine stratejik katılıma olan ilgilerini canlanmasının ihtimal dışı olmadığını haberine ekledi.


(ŞA/HÖ)


******************

 
18 Nisan 2012 Çarşamba 12:55
Okunma: 1628
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu