Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs İle Katar Arasında Üç Memorandum İmzalandı

Güney Kıbrıs İle Katar Arasında Üç Memorandum İmzalandı

Bir De Anlaşma İmzalandı.

 
 
Güney Kıbrıs İle Katar Arasında Üç Memorandum İmzalandı

Lefkoşa, 28 Ocak 14 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in resmi temaslarda bulunduğu Katar ziyareti sırasında, iki ülke arasında üç karşılıklı anlayış memorandumu ile bir de anlaşmanın imzalandığı belirtildi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün ayrıca, Katar Emiri Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani tarafından kabul edildi.

Alithia gazetesi "Katar ile Anlaşmalara Yönelik Alçak Tonlar- Üç Memorandumun İmzalanması" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Katar temaslarına yer verdi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün sabah, Katar Emiri Sheikh Tamim bin Hamad Al Thami tarafından Saray'da kabul edildiğini yazan gazete, bu çerçevede çeşitli alanlarda işbirliği için devletlerarası anlaşmalar imzalandığını belirtti.

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis'in, geçmişteki gerek Hilton Otel karşısındaki Katar yatırımı başarısızlığı gerekse Qatar Airways tarafından Londra Heathrow Havalimanı'ndaki "Cyprus Airways"e ait slotun satın alınmasındaki başarısızlığı göz ününde bulundurarak görkemli ifadelerden kaçınan bir açıklama yaptığını belirten gazete Stilyanidis'in, Doha'da, ziyarete ilişkin bir açıklama yaptığını yazdı.

Habere göre Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Katar ziyaretini "zahmete değer" olarak nitelendirdi ancak ziyarete, gerçeklerin izin verdiğinden daha fazla yüksek beklentilerin verilmeyeceğini söyledi.

Stilyanidis açıklamasının devamında, Katar Emiri'nin talimatı üzerine, ileriki haftalarda Katar Yatırım Birimi'nden bir heyetin var olan fırsatları yerinde incelemek için Güney Kıbrıs'a geleceğini söyledi.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Katar ziyaretinin, bölgede faaliyet gösteren Rum şirketler açısından yardımcı olduğuna da değinen Stilyanidis, Anastasiadis'in Katar ziyaretinin amacının dünyada yatırımcı unsur olarak bilinen bir ülkeden yatırım cezp edilmesi olduğunu ifade etti.

Stilyanidis, Güney Kıbrıs'ın bugün sahip olduğu özel avantajlara değindiklerini belirterek, sağlık, turizm, çiftlik balıkçılığı, hizmet sektörleri gibi konularda ilgilenildiğini söyledi.

Stilyanidis, Anastasiadis'in ve bakanlardan oluşan heyetin Katar ziyaretinin önemli bir başka boyutunun, Güney Kıbrıs'ın tanıtımıyla, İran Körfezi bölgesinde ve Katar'da yatırım yapan Rum şirketlerin müteşebbis faaliyetlerinin ileriye götürülmesi olduğunu ifade etti.

Bölgede faaliyet gösteren bir çok şirketin, sözleşmeleri onaylamaları amacıyla her şekilde çalıştığını ifade eden Stilyanidis, sözleşmelerin, Güney Kıbrıs dışındaki bilim insanları  için de yeni iş alanlarına sahip olunmasına yardımcı olacağına olan inancını dile getirdi.

Özelleştirme konusunda Katar tarafından bir ilginin bulunup bulunmadığı sorusu üzerine Stilyanidis, şu ana kadar somut bir şeyin söylenmesinin mümkün olmadığına dikkati çekerek, Katar'dan belirli bir grubun tüm olasılık ve olanakları incelemek için Güney Kıbrıs'a gideceğini yineledi.

Ziyaretin siyasi bir faydaya sahip olup olmadığı sorusu üzerine Stilyanidis, ziyaretin, faydalı ve dostane bir ortamda yapıldığını söyledi.

ÜÇ MEMORANDUM VE BİR ANLAŞMA İMZALANDI

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, Anastaiadis'in Katar ziyareti çerçevesinde dün, enerji, su arıtma, atık su, eğitim ve bilim alanlarında, üç karşılıklı anlayış memorandumu ile hukuki konularda işbirliğini öngören bir anlaşmanın imzalandığını belirttiler.

Alithia, enerjiye ilişkin olarak, esas konuların, enerji altyapıları ve ağı, hidrokarbondan faydalanılması ve aranmasındaki teknolojiler, hidrokarbon aranması ve çıkarılmasındaki faaliyetlerdeki güvenlik ve çevrenin korunması olduğunu yazdı.

Su kaynaklarına ilişkin karşılıklı anlayış memorandumunun, su arıtma, atık suların işlenmesi ve işlenmiş sunun kullanılması alanında işbirliğini hedeflediğini yazan gazete, işbirliğinin, iki ülkeden çalışma gruplarının belirlenmesiyle teknik bilgi ve uzman görüş teatisiyle yapılacağını belirtti.

Eğitim alanındaki işbirliğinin ise öğrenci ve sporcu gruplarının karşılıklı ziyareti, eğitim fuarlarının organize edilmesiyle birlikte eğitim alanındaki son gelişmeler  hakkındaki bilgilendirmeye dayandığını aktaran  gazete, iki ülke arasındaki anlaşmanın ise hukuki konularda olduğunu ve hukuki danışmanlar arasında ilişkilerin güçlendirilmesini, tecrübe ve bilgilerin karşılıklı aktarılmasını hedeflediğini yazdı.

ANASTASİADİS İSLAM ESERLERİ MÜZESİNİ ZİYARET ETTİ

Alithia gazetesi Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in,  eşi Andri ve beraberindeki heyet ile birlikte, dün,  Doha'daki İslam Eserleri Müzesi'ni de ziyaret ettiğini yazdı.

Habere göre Andri Anastasiadis, ziyareti sırasında Müze'deki ziyaretçi defterini imzaladı.

KATAR'DAN AİK'E İLGİ

Fileleftheros gazetesi ekonomi eki,  Katar Yatırım Birimi'nin, KİT'lerin ve özellikle Rum Elektrik İdaresi (AİK)'nin özelleştirilmesinin de bulunduğu, Güney Kıbrıs'taki yatırımlara ilgi gösterdiğini yazdı.

Gazete ilginin, Katar Yatırım Birimi Başkanı Ahmet El Sayid ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasında gerçekleştirilen görüşmede gösterildiğini belirtti.

Gazete özellikle özel sektör taşınmazlarına yönelik yatırım yapan Katar Yatırım Fonu "Qatari Diar'"ın,  turizm, sağlık, golf sahası sağlık merkezleri gibi spor ve eğlence merkezleri konusuna ilgi gösterdiğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis, bugün Qatari Diar ile bir araya gelecek.

ANASTASİADİS'DEN KATARLI İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün akşam, Doha'daki Güney Kıbrıs Büyükelçiliği, Rum Ticaret ve Sanayi Odası ile Güney Kıbrıs-Katar Müteşebbis Forumu'nun dün akşam ortaklaşa düzenlediği etkinliğe katılarak burada, Güney Kıbrıs'a yatırım yapmaları konusunda Katarlı işadamlarına çağrıda bulundu.

Fileleftheros gazetesi ekonomi ekine göre Anastasiadis, konuşmasında Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde hidrokarban tespit edilmesinin ardından enerji sektöründe; ayrıca denizcilik, turizm, eğitim, sağlık araştırma alanlarında sunulmakta olan yatırım fırsatlarına vurgu yaptı.

Güney Kıbrıs'ın, Katar'ı gerçek dost ve ortak olarak addettiğini ifade eden Anastasiadis, Rum Hükümeti'nin, iki ülke ve işadamları arasındaki işbirliğini her şekilde kolaylaştırma taahhüdünde de bulunduğunu belirtti.

Gazete, etkinlikte Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Sheikh Moahmmed Al Sada'nın da yer aldığını yazdı.

Habere göre Katar Enerji ve Sanayi Bakanı Sheikh Moahmmed Al Sada etkinlikle ilgili açıklamasında Katar'ın, Güney Kıbrıs'ın enerji gereksinimlerine ve enerji konusundaki yatırımların cezp edilmesinin ileriye götürülmesine yardımcı olarak Güney Kıbrıs ile olan  bağların güçlendirilmesi beklentisinde olduğunu ifade etti.

Katar Enerji Bakanı son yıllarda Güney Kıbrıs ile 20 anlaşma imzaladıklarına da dikkati çekti.

Gazete Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in etkinlik öncesinde Katar İşadamları Derneği ile de bir araya geldiğini ve burada, "Güney Kıbrıs'ın, 1974'ten sonra başardığı ekonomik mucizeyi tekrarlamasının mümkün olduğunu" ifade ettiğini de yazdı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Katar ziyareti diğer gazetelerde şu başlıklarla yer aldı:

Simerini: "Katarlıları Yine Geliyor-Kıbrıs ve Katar Arasında Anlaşma ve Karşılıklı Anlayış Memorandumunun İmzalanması- Yatırımlara İlgi"

Politis: "Katarlılar Yine Geliyor- Hükümet Memnun Ancak Sepeti Küçük Tutuyor"

Haravgi: "Büyük Beklentiler Olmaksızın Katar'ın İlgisi"

(FK/HY)

 
28 Ocak 2014 Salı 13:53
Okunma: 838
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu