Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs-iran İlişkileri Bozulma Tehlikesinde

Güney Kıbrıs-iran İlişkileri Bozulma Tehlikesinde

İran'ın İslam İşbirliği Teşkilatı'ndaki Rolü Ve Diğer Müslüman Örgütlerdeki Nüfuzu Endişelendiriyor.

 
 
Güney Kıbrıs-iran İlişkileri Bozulma Tehlikesinde
RUM DIŞİŞLERİ: "İRAN BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRMADI, İSTİŞARE ETMEYE ÇAĞIRDI"


RUM BÜYÜKELÇİ BUGÜN TAHRAN'A DÖNÜP İSTİŞARELERDE BULUNACAK


"ABD'Lİ AJANLA F-4 VE DİĞER SAVAŞ UÇAĞI YEDEK PARÇALARI ALIMI PAZARLIĞINA ADI KARIŞTI"


"ABD'NİN İADE TALEBİNE CEVAP VERMEKTEN BAŞKA BİR SEÇENEĞİMİZ YOKTU"


Lefkoşa, 11 Mayıs 13 (T.A.K.): Güney Kıbrıs, BM'nin İran'a uyguladığı silah ambargosunu "delme girişimi" suçlamasıyla tutukladığı İran vatandaşını ABD'ye iade edince İran tepki olarak Rum tarafındaki büyükelçisini, istişare maksatlı geri çağırdı. Güney Kıbrıs ile İran arasında çıkan diplomatik krizle ilgili haberler bugünkü Rum gazetelerinde geniş yer buldu.


Politis haberi "Tahran Büyükelçisini Çağırdı ama Geri Çağırmadı... Kıbrıs'ta Casusluk... Larnaka'da Tutuklanarak Yargılanan İranlı, İlgili Ambargoyu İhlal Ederek, Ülkesine Savaş Uçağı Yedek Parçaları İthal Etmek İstedi, Nihayetinde ABD'ye İade Edildi" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Rum Yönetimi'nin, İran'a uygulanan ambargoyu ihlal iddiasıyla Saed Mohabat'ı ABD'ye iade etmesinin, "az-çok bir Amerikan yapımı casusluk senaryosuna benzediği" yorumunu yapan gazete Mohabat'ın 15 Şubat 2013'te Larnaka'da tutuklanarak ekspres prosedürlerle yargılanıp mahkemede iade edilmesi lehinde karar alındığını yazdı.


Gazete iadenin 15 gün önce gerçekleştiğini, konu hakkında önceden bilgilendirilen İran'ın Güney Kıbrıs'taki büyükelçisini direktif vermek üzere Tahran'a çağırdığını belirterek özetle şunları yazdı:


"Bütün bu mesele Lefkoşa-Tahran ilişkilerini belki en uç noktaya gerdi. Bu durum, Türkiye'nin sahte devletin İslam İşbirliği Örgütü içinde tanınması çabaları açısından olumsuz izlenim yaratabilir. Halen Türkiye Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Tahran'dan, sahte devlete fiilen destek vermesini istedi, İranlı diplomat da bu talebini ileri götüreceği teyidinde bulundu.


RUM DIŞİŞLERİ: 'İRAN BÜYÜKELÇİSİNİ GERİ ÇAĞIRMADI, İSTİŞARE ETMEYE ÇAĞIRDI'


Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili açıklamasında İran'ın büyükelçisini, direktif vermek üzere çağırdığı, geri çağırmadığı izahında bulunurken Dışişleri Bakanlığı kaynakları bu meselenin Kıbrıs sorununu zedelemesinin zor olduğunu teyit etti.


RUM BÜYÜKELÇİ BUGÜN TAHRAN'A DÖNÜŞ SONDAJLARDA BULUNACAK


Kıbrıslı büyükelçinin bugün Tahran'a dönmesi ve İran başkentinde istişarelerde bulunması bekleniyor. İran'ın Lefkoşa büyükelçisini çağırdığı haberini veren, Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis oldu. Kasulidis İranlının Kıbrıs makamları tarafından ABD'ye iade edilmesinin, ülkenin Batı değerler sistemine (Lübnanlının Limasol'da İsrailli turistlere saldırı hazırlığı nedeniyle 4 yıl hapse mahkûm edilmesine de değindi) bağlılığının göstergesi olduğunu anlattı.


ABD'Lİ AJANLA F-4 VE DİĞER SAVAŞ UÇAĞI YEDEK PARÇALARI ALIMI PAZARLIĞINA ADI KARIŞTI


Mohabat'ın iade edilmesi meselesinin ardında iki İranlının, ABD'den askeri uçak yedek parçaları satın alma ve bunları (dolambaçlı yoldan) İran'a ithal etme çabası yatıyor. Her şey, Mohabat'ın arkadaşı olan Safavi isimli İranlının Şubat 2002'de, F-4'ler için yedek parça (uçuş istikrarı sağlayan parça) satın alma çabasıyla ABD'deki bir kişi (Amerikan İstihbarat Teşkilatı ajanı) ile irtibata geçmesiyle başladı. Bu konuda yapılan çoğu elektronik posta alışverişinin Mohabat'ın dizüstü bilgisayarı ile yapılması nedeniyle Mohabat da meseleye karıştı. İranlılar yedek parçaların önce Tacikistan'a (ve ardından İran'a) gönderilmesini istedi, daha sonra güzergâhı değiştirerek Türkiye'yi önerdiler. Aylarca süren müzakerelerde Çin ve Brezilya dibi başka ülkeler de karıştırıldı. Bu arada İranlılar Amerikalı ajandan bu kez F-5 ve F-4 ve de Rus yapımı MİG-29, SU-22, SU-24 tipi uçaklar için sayıları 2 bini bulan bazı başka yedek parçalar hakkında da bilgi istedi. Bazı yedek parçalar üzerinde anlaşma yapıldı, İranlılar yaklaşık 50 bin dolar gönderdi ancak yedek parçalar kendilerine hiç teslim edilmedi (kendilerine Çin'de el konulduğu söylendi).


Nihayetinde ABD gizli ajanı 'yanlış anlamayı' çözmek için Safavi'ye Eylül 2012'de Kıbrıs'ta görüşmek üzere randevulaştı, Safavi ise ekim ayında Mohabat'ın geleceğine işaret etti. Mohabat gelir gelmez Interpol'den ilgili mesajı alan Kıbrıs polisi tarafından yakalandı. O andan itibaren yargı süreci başladı, gelişmeleri takip eden İran büyükelçiliği Mohabat'ın dizüstü bilgisayarını ve iki cep telefonunu (biri Kıbrıs numaralı) almak istedi. Kıbrıs makamları bu elektronik eşyaların delil olduğu ve mahkemenin iade edilmesine hükmetmesi halinde bunların ABD'ye gönderileceği (ki sonunda öyle de oldu) cevabını verdi."


GÜNEY KIBRIS-İRAN İLİŞKİLERİ BOZULMA TEHLİKESİNDE


Simerini: "İran Büyükelçisi'nin Geri Çağrılması Konusunda Dışişleri Bakanlığı'ndan Resmi Açıklama... Tahran'la (Kara) Bulutlar" başlıklı haberinde İran vatandaşının ABD'ye iade edilmesinin Güney Kıbrıs ile İran arasındaki ilişkilerin bozulması tehlikesini gündeme getirdiğini yazdı.


Gazete -Rum Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasıyla da teyit edilen- edindiği bilgilere dayanarak İran'ın Güney Kıbrıs'taki büyükelçisini, konuyu istişare etmek üzere Tahran'a çağırdığını belirtti özetle şunları yazdı:


İRAN'IN İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI'NDAKİ ROLÜ VE DİĞER MÜSLÜMAN ÖRGÜTLERDEKİ NÜFUZU ENDİŞELENDİRİYOR


"Dışişleri Bakanlığı, Tahran'la ilişkilerde herhangi bir bozulmanın iki ülkenin çıkarına olmayacağı düşüncesiyle bu konuda tonları düşük tutmaya çalışıyor. Özellikle de Tahran'ın İslam âlemindeki rolü ve Arap dünyasında faaliyet gösteren çeşitli Müslüman örgütlerdeki nüfuzu ortadayken... Buna paralel olarak Lefkoşa meselenin, Kıbrıs'ın İsrail'le ilişkilerinin gelişmesiyle, özellikle de kısa süre önce iki ülkenin en üst düzeyde gerçekleştirdiği temaslarla herhangi bir alakası olduğunu reddediyor.


Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kararının tamamen hukuk devleti ilkelerine dayandığını, dolayısıyla, yargının kararından sonra, uluslararası yükümlülüklerine uygun hareket etmekten başka seçeneği olmadığını belirtti. Stilianidis: 'İran'la ilişkilerimizin ve ikili işbirliğimizin bu olaydan etkilenmeyeceği ve bu ilişkilerin bugünkü düzeyinde tutulmasının her iki halkın da karşılıklı çıkarına olduğu kanaatindeyim' dedi."


"ABD'NİN İADE TALEBİNE CEVAP VERMEKTEN BAŞKA BİR SEÇENEĞİMİZ YOKTU"


Fileleftheros: "İran Lefkoşa'daki Büyükelçisini Geri Çağırdı... Ambargoyu Delme Girişimi Nedeniyle Vatandaşının ABD'ye İade Edilmesine Tepki Gösterdi" başlıklı haberinde, İran'ın Güney Kıbrıs'taki büyükelçisini geri çağırdığını, ABD'de bulunan Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in, Washington'daki Brookings Enstitüsü'ndeki konuşması sırasında açıkladığını yazdı.


Habere göre Brookings Enstitüsü'nde, ABD'ye iade ettikleri İranlının "İran'a uygulanan silah ambargosunu ihlal edecek satın alım yapmaya çalıştığı için tutuklandığını" anlatan Kasulidis daha sonra Reuters'e yaptığı açıklamada İran'ın, vatandaşının ABD'ye iade edilmesini engellemek için Rum yönetimine diplomatik baskı yapmaya çalıştığını söyledi.


Gazete bu konuda ses tonlarını düşük tutmak isteyen Rum Yönetimi'nin İran Dışişleri Bakanlığı'nın, büyükelçisini geri çekme kararını 8 Mayıs'ta haber aldığını belirterek, devamla Rum Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayı şöyle aktardı:


"İran Kıbrıs Cumhuriyeti'ne, İran vatandaşı Saeid Mohabat'ın İran'a uygulanan yaptırımları ihlal suçlamasıyla ABD'ye iade edilmesine itiraz ettiğini bildirdi. Kıbrıs hükümeti, Saeid Mohabat için Kıbrıs'taki bütün iç yargı imkânları tüketildikten ve aleyhinde ciddi cürüm işleme konusu olduğu yargıda tespit edildikten sonra, yürürlükteki prosedürler ve benzer konulardaki emsaller dikkate alınarak, ABD'nin iade edilmesi talebine olumlu cevap vermekten başka bir seçeneği olmadığına hükmetti. Kıbrıs Cumhuriyeti, iki hafta önce cereyan eden bu iadenin İran aleyhine herhangi bir düşmanca hareket anlamına geldiği veya ilişkilerimizi etkilediği görüşünde değildir. Bu, uluslararası yükümlülüklerimizin ve hukuk devleti olmamızın gereğidir. Kıbrıs hükümeti İran'la ilişkilerimizin ve ikili işbirliğimizin, halklarımızın karşılıklı menfaati gereği korunacağını ümit eder."


Alithia "İranlı Kıbrıs'ta Böyle Tutuklandı" başlıklı haberinde Mohabat'ın Güney Kıbrıs'ta tutuklanıp ekspres prosedürle yargılanarak ABD'ye iade edilmesi sürecine yer verdi ve "45 Yaşındaki Saeid Mohabat'ın İran'a silah satışı ambargosunu ihlal nedeniyle ABD'ye iadesi yüzünden Lefkoşa ve Tahran arasında diplomatik kriz" vurgusu yaptı.


Haravgi "Büyükelçi Tahran'a Geri Gitti" başlıklı haberinde Anastasiadis hükümetini "Batı'ya bağlı olmakla" suçladı ve bu nedenle İran'la Güney Kıbrıs arasında diplomatik sürtüşme yaşandığını ancak Anastasadis hükümetinin bu sürtüşmeyi 'yumuşatmaya' çalıştığını yazdı.


(ŞA/HÖ)


 
11 Mayıs 2013 Cumartesi 11:13
Okunma: 1030
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu