Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs-israil İlişkileri

Güney Kıbrıs-israil İlişkileri

Güney Kıbrıs'ın, Doğu Akdeniz'deki "Yeniden Planlama Stratejisinin" Dönüm Noktasını Teşkil Ettiği Bu Nedenle Güney Kıbrıs-israil İlişkilerinin Derinleştirilmesi Gidişatına Yöneldiği Belirtildi.

 
 
Güney Kıbrıs-israil İlişkileri
Fileleftheros gazetesi "Kıbrıs Merkezli Yeniden Planlama - Kıbrıs-İsrail İlişkilerindeki Değişiklik Yeni Stratejik Olgular Yaratıyor" başlıklı haberinde bu dönemde Doğu Akdeniz'de olanın,  yeniden planlama stratejisi olduğunu belirtti.

Gazete ayrıca Güney Kıbrıs ve İsrail ilişkilerine ilişkin barometreyi, ABD'deki Yahudi lobisinin  davranışının teşkil ettiğini; bunların da Amerika Yahudi Komitesi'nin (AJC), faaliyetleri ve düşünceleri içerisine de kaydedildiğini  yazdı.

AJC'de hükümet ve uluslararası konular Müdürü olan Jason Isaakson başkanlığındaki AJC Chicago şubesi heyetinin geçtiğimiz hafta Güney Kıbrıs'ı ziyaret ettiğini aktaran gazete, söz konusu heyetin; İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'in (Güney Kıbrıs) ziyaretinden bir gün önce gittiğine de dikkati çekti.

Habere göre AJC heyeti, Rum Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, ticari denizcilik konusunda  Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ve yabancı diplomatlarla görüştü.

Gazete AJC'nin bu temaslarının, Güney Kıbrıs- İsrail ilişkilerinde ortaya çıkan ilerlemeyle alakasız olmadığına da dikkati çekti.

Habere göre AJC Chicago heyeti Başkanı Isaakson yaptığı açıklamada, Güney Kıbrıs ve İsrail arasındaki ilişkilerin, deniz altındaki doğalgaz yataklarından ortak faydalanma ve çıkarma da dahil olmak üzere, yoğunlaştırılmasının, iki ülke çıkarlarına hizmet ettiğini ayrıca bölgedeki barış ve istikrarı da ilerlettiğini söyledi.

Gazete ayrıca İsrail'in, Güney Kıbrıs'la olan ilişkilerini geliştirmeye yönelik olarak, sadece "Münhasır Ekonomik Bölge"nin belirlenmesine ilişkin anlaşma imzalamakla kalmadığını,  doğalgazın bulunması ve çıkarılmasının ertesi gününe ilişkin konularda da ilerlediğinin açık olduğunu yazdı.

İsrail Ulusal Altyapı Bakanı Uzi Landau'nun, Peres'in heyetinde yer almasının da İsrail kanadının istekleriyle alakalı olduğunu yazan gazete zira İsrail'in; doğalgazın depolanmasına ilişkin tesis kurulmasına yönelik kararların, Ulusal Altyapı Bakanı tarafından alınması gerektiğini düşündüğünü de belirtti.

Güney Kıbrıs'ın, İsrail ilişkilerine memnuniyet verici olarak  baktığını ve bunun gelişmekte olduğunu düşündüğünü dile getiren gazete Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın şu ana kadar İsrail ile olan ilişkilerinde, ilişkilerin geliştirilmesinin teorik değil özlü olduğu mesajını aldığını bunun da bölgedeki ve özellikle Güney Kıbrıs'ın ileri sürdüğü "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki "Afrodit" parselindeki Noble platform çevresindeki Türk tahriklerinin yanıtı olarak İsrail'in faaliyetlerinden kanıtlandığını yazdı.

Gazete Güney Kıbrıs'ın; doğalgaz rezervinin depolanmasına ilişkin tesis kurulmasına yönelik olarak İsrail ile anlaşma imzalamakta acele etmediğini, bunun da iki ülke arasında anlaşma imzalanacak mı yoksa "Lefkoşa'"nın oyuna başka oyuncuları da mı katacağının soru işaretlerini de teşkil ettiğini belirtti.

Güney Kıbrıs ve İsrail'in çok yakında jeostratejik öneme sahip bir anlaşma imzalayacağını bu anlaşmanın; iki ülke arasındaki deniz bölgesinde, Doğu Akdeniz'de arama kurtarma alanında işbirliğini öngöreceğini de yazan gazete bu anlaşmanın bölgedeki Türk emellerine yanıtını da teşkil edeceğini belirtti.

İSRAİL'DEN GÜNEY KIBRIS İÇİN İKİ SAVAŞ GEMİSİ

Mahi gazetesi ise, İsrail'in; İsrail yapımı iki savaş gemisine sahip olunmasına ilişkin öneri aracılığıyla Güney Kıbrıs'a, denizde askeri güç teklifinde bulunduğunu yazdı.

Gazete, aldığı bilgilere dayanarak İsrail Cumhurbaşkanı Simon Peres'in Güney Kıbrıs ziyareti sırasında iki hızlı hücum bota sahip olunması ve İsrail'in bunların satın alınmasında taraf olmasına ilişkin öneride bulunduğunu belirtti.

İsrail'in anlaşma imzalama konusunda hazır olduğunun, İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yazılı olarak Rum Savunma Bakanlığı'na da iletildiğini yazan gazete İsrail'in; önerisinde, iki ülke "MEB" deniz bölgesinde Güney Kıbrıs ve İsrail'in müdahale olanaklarının önemine vurgu yaptığını belirtti.

Habere göre İsrailliler ayrıca "Combat Proven" savaş gemilerine Güney Kıbrıs tarafından sahip olunmasının, kendisine  radar aracılığıyla gözlemlenmesi zor olan "MEB" içerisindeki hareketlerin mutlak açıdan gözetleme imkanı sağlayacağını dile getirdiler.

Konunun; Rum Savunma Bakanlığı yetkilileri ile İsrail Büyükelçisi ve şirket yetkilileri tarafından görüşüldüğünü yazan gazete, isminin açıklanmasını istemeyen askeri kaynakların (gazeteye) yaptıkları açıklamada, RMMO tarafından iki savaş gemisine sahip olunmasının artık gerekli olduğu zira mevcut araçların "MEB" içerisinde gözlem veya müdahalede bulunmasının zor olduğunu dile getirdiklerini belirtti.

İLİADİS

Rum Savunma Bakanı Dimitris İliadis de, Kathimerini gazetesine verdiği özel mülakatta İsrail ile Güney Kıbrıs ilişkilerinin çok iyi ve sürekli gelişmekte olduğunu belirtti.

Güney Kıbrıs ve İsrail "MEB" deniz alanındaki doğalgaz yataklarından ortaya çıkan ortak çıkarların iki ülkeyi daha da yaklaştırdığını ifade eden İliadis, iki ülke arasında,  aralarında savunma ve güvenlik konularının da bulunduğu diğer konularda da başka anlaşmaların gelişim halinde olduğunu söyledi.

"RUM SAVUNMA BAKANLIĞI'NIN ISRARI"

Mahi gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde Rum Yönetimi'nin, Savunma Bakanlığı aracılığıyla, eski teknolojiye, kısıtlı olanaklara sahip ayrıca personelin güvenliği için tehlike arz eden, kullanışsız S-148 tipi gemilere sahip olmak için Yunan Hükümeti'yle görüştüğünü yazdı.

Gazete söz konusu gemilerin, Yunanistan tarafından Alman Deniz Kuvvetlerinden teslim alındığını, söz konusu gemilerin 1972-73 yılında yapıldığını ayrıca gemilerin gerek Yunanistan gerekse Almanya tarafından iki kez kızağa çekildiğine de dikkati çekti.

(FK/HA)


TAK
 
13 Kasım 2011 Pazar 11:29
Okunma: 1133
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu