Ana Sayfa » Türkiye » Güney Kıbrıs Rum Kesimindeki Kriz Rusya'yı Nasıl Etkiledi?

Güney Kıbrıs Rum Kesimindeki Kriz Rusya'yı Nasıl Etkiledi?

Hasen Uzmanı Macit: "rum Kesiminde Rus Mevduat Sahiplerinin Kaybedeceği Para Rus Ekonomisini Etkilemez".

 
 
Güney Kıbrıs Rum Kesimindeki Kriz Rusya'yı Nasıl Etkiledi?

"SBERBANK'IN DA TÜRKİYE'DE OLMASI RUS YATIRIMCILAR AÇISINDAN TEŞVİK EDİCİ BİR UNSUR OLABİLİR"

İstanbul, 17 Nisan 13 (T.AK.): Avrupa Birliği (AB) ve  Uluslararası Para Fonu (IMF)'nin, iflasın eşiğindeki Kıbrıs Rum kesimine 10 milyar Euro'luk kredi karşılığında kemer sıkma tedbirlerini şart koşması, Rum bankalarında büyük miktarda mevduatı olan Rusya'yı tedirgin ederken, Hazar Strateji Enstitüsü (HASEN) Uzmanı Fatih Macit, "Kıbrıs Rum kesimindeki Rus mevduat sahiplerinin kaybedeceği paranın Rus ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi olmaz" dedi.

AA muhabirinin HASEN uzmanlarından edindiği bilgilere göre, Rum bankalarındaki yaklaşık 70 milyar Euro'nun yüzde 40'ına yakınının Ruslar'a ait olduğu tahmin ediliyor.

Uzmanlara göre, Güney Kıbrıs Rum kesimindeki Rus parasının bir kısmı kanuni yollarla ülkeye zaman içinde gelmiş meşru paralar olsa da Almanya'daki önemli bir siyasi çevre bu paranın bir kısmının kanunsuz yollarla aklanarak Rum bankalarına yatırılmış kara para olduğuna inanıyor. Almanya'nın bu parayı kurtarmak için Alman vergi mükelleflerinin parasının asla kullanılmaması gerektiğini savunuyor. Rum kesimi ile yapılan pazarlıkları da Almanya ve IMF talepleri şekillendirmesi, her kurtarma paketinden sonra cebinden en fazla para çıkan ülke konumundaki Almanya'nın artık elini cebine atmak istemediğini net şekilde yorumlanıyor.

AB ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasında varılan anlaşma sonucu Güney Kıbrıs AB'den 10 milyar Euro'luk kredi alacak. Bu rakamın 1 milyar dolarını IMF verecek. Memoranduma göre Rumlar yüzde 2,5 faizle 10 milyar Euro'luk borçlarını 22 yılda ödeyecek. Bu yardımın karşılığında Rum bankalarındaki 100 bin Euro üzeri hesaplardan ortalama yüzde 40 oranında vergi alınacak.

Rum kesiminde 100 bin Euro'nun üstündeki mevduatların toplam tutarının yaklaşık 38 milyar Euro olduğunu tahmin eden uzmanlar, bunun da yaklaşık yüzde 80'ini, yani 31 milyar avrosunun Rus mudilere ait olduğunu hesaplıyor. Mevduatlarda yüzde 30'a yakın kesinti bile Rus mevduat sahiplerinin yaklaşık 9 milyar Euro zarar etmeleri anlamına gelecek.

Rum bankalarında parası bulunan Ruslara ana vatanlarından da kötü haber geldi. Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Şuvalov, Rus sermayesinin zararlarının karşılanmayacağını açıkladı.

Rum Maliye Bakanı'nın açıklamasına göre, 100 bin Euro üzerinde hesabı bulunanlar en iyi durumda 7 yıl sonra paralarının yüzde 20'sini alabilecek. Geri kalan miktarların ne zaman verileceği ise meçhul. Bankada parası olanlar  büyük kayba uğrayacak. Kısaca yeni anlaşmadan en fazla canı yanacak olan da Rus mevduat sahipleri olacak.

Rum kesimindeki krizin Rusya'ya etkilerini AA muhabirine değerlendiren Hasen Ekonomi ve Kalkınma Araştırmaları Merkezi Uzmanı Dr. Fatih Macit, Avrupa Birliği'nin (AB) bulduğu çözümün aslında AB'nin yaşanan krizde artık daha fazla bedel ödemek istemediğini gösterdiğini söyledi.

AB'nin bugüne kadar Yunanistan, İspanya, Portekiz ve İrlanda'ya verdiği toplam desteğin 360 milyar Euro'ya yaklaştığı ve bu paraların nasıl geri ödeneceğinin ise merak konusu olduğunu belirten Macit, şunları kaydetti:

"Kıbrıs Rum kesiminin bankacılık sektörünün büyüklüğü ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'sının neredeyse 8 katına ulaşıyor. Dolayısıyla sektör çok ciddi bir kaldıraçla çalışıyor ve üç büyük banka sektörü domine etmiş durumda bulunuyor. Bankaların bilançolarında yaklaşık 28 milyar tutarında Yunan tahvilleri bulunuyordu ve geçen yıl Yunan tahvillerinde tıraşlama yapılınca sektörün büyük bankaları ciddi sermaye kayıpları yaşadı. AB diğer ülkelere yaptığı gibi direkt olarak Kıbrıs Rum kesimine borç verip bizzat hükümetin bu bankaları sermayelendirmesini sağlayabilirdi. Ama bunun yerine bedeli özel sektöre ödetmek istedi. İlk etapta bütün mevduat sahiplerinin paralarında belli bir kesintiye gideceklerdi. Fakat halktan gelen yoğun tepki neticesinde bunu yapamayınca sadece 100 bin Euro'nun üstündeki mevduatlarda kesinti yapılmasına karar verildi. Bu kararı vermek politik açıdan daha rahat çünkü 100 bin Euro'nun üstündeki mevduatın büyük kısmı Rusların mevduatından oluşuyor. Aslında AB,  Kıbrıs Rum Kesimi bankalarının zararlarını ve kaybolan sermayelerini Ruslara ödetmiş oluyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kıbrıs Rus kesimindeki kriz nedeniyle Rus mevduat sahiplerinin kaybedeceği paranın Rus ekonomisi üzerinde önemli bir etkisi olmayacağını da söyleyen Macit,

"2 trilyon dolara yakın büyüklüğü, 180 milyar doların üstünde net ihracatı ve 560 milyar dolar civarında yabancı para rezervi olan bir ülke için söz konusu 9 milyar Euro kayıp problem teşkil etmeyecektir" dedi.

Kıbrıs Rum kesiminde yaşanan bu durumdan sonra "Türkiye, Rus mevduat sahipleri açısından yeni bir yatırım mekanı olur mu" sorusuna net bir cevap vermek için henüz erken olduğunu dile getiren Macit, "Türk bankacılık sektörü şu haliyle dünyadaki en sağlam bankacılık sektörlerinden biri. Dolayısıyla güven konusunda herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. Sberbank'ın da burada olması Rus yatırımcılar açısından teşvik edici bir unsur olabilir" dedi.

AB'nin, Rum Kesimi üzerinde aldığı son karar Almanya-Rusya ilişkilerini nasıl etkiler? sorusuna ise Macit, Kıbrıs Rum kesiminde faturayı büyük mevduat sahiplerine dolayısıyla Rus mudilere kesme kararı AB tarafından verilmiş olsa da burada Almanya'nın rolünün büyük olduğunu söyledi.

Macit, "Zor durumda bulunan ülkelere sunulan kurtarma paketlerine en büyük katkıyı Almanya yapmış durumda ve artık bu konuda daha fazla katkı yapmak istemiyor. Dolayısıyla Almanya burada işin kolayına kaçıp bedeli Rus mevduat sahiplerine ödetmek istemiş olabilir. Ancak bunun Almanya ile Rusya arasında yeni çekişmeye neden olacağını düşünmüyorum" dedi.

Hazar Strateji Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Araştırma Merkezi Uzmanı Ercüment Tezcan da aynı görüşü savunarak Rum kesimindeki krizde Almanya'nın bu kez kurtarıcı olmak istemediğini belirtti.

Tezcan, şöyle konuştu:

"Rusya, Rum kesimine 2008 ve 2011 itibariyle 2,5 milyar dolarlık bir kredi vermiş bulunuyor. Bunun Rusya'ya geri ödenmesiyle ilgili bir sıkıntı söz konusu. Rum kesimindeki Rus paralarının akıbeti belirsizliğini koruyor. Buradaki temel sorun Rum bankalarındaki Rus paralarının bir kısmının gayri kanuni yollarla gelmiş olması. Yani tamamı "temiz" para değil. Hal böyle olunca Almanya bu tür paraların kurtarılması için Alman vergi mükelleflerinin paralarının kullanılmasına karşı çıkıyor. Ama er ya da geç bu paralara gerekli vergiler uygulandıktan sonra bu paraların kurtarılması gündeme gelecek."

Rum kesiminden kaçan paranın Türkiye'ye gelmesi ihtimalinin de olduğunu söyleyen Tezcan, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusları tasarruflarını kendi ülkelerindeki bankalarda değerlendirmeye çağırdı. Dolayısıyla ilk aşamada rota pek Türkiye gibi görünmüyor. Rusya'nın para kaybeden Rus tasarruf sahiplerine yardım etmemesini iki türlü değerlendirmek lazım; Bir, Rusya bu paraların Rusya'ya gelmesini istiyor. Onun için destek çıkmıyor. İkincisi ise bu paraların tamamı "temiz" değil. Bu nedenle sesini çıkaramıyor" değerledirmesinde bulundu.

RUS PARASI GÜNEY KIBRIS'A NASIL GELDİ

Güney Kıbrıs Rum kesimindeki Rus parasının menşei Sovyet dönemine kadar gidiyor. O dönem küresel mali sistemin ortaya çıkardığı zorluklar ve sert uygulamaları sonucu Sovyetler dışarıya mali fon aktarmada Güney Kıbrıs Rum kesimine yönelmişti. Bu sayede bilinmemesini istedikleri paraları bu yolla saklayarak arzu ettikleri yerlere göndermeyi tercih etmişlerdi. 1982 yılında da Güney Kıbrıs Rum Kesimi bankacılık sistemini resmen Sovyetler'e açtı, mevduatlara, fon transferlerine önemli kolaylıklar, vergi indirimleri sağlamaya başladı. Sovyetler Birliği çöktüğünde Güney Kıbrıs Rum Kesimi Rus parasının kendini güvende hissettiği bir yer olarak kabul gördü. Rus parası Güney Kıbrıs Rum kesimini sağlam bir mali sığınak olarak benimsedi ve önemli miktardaki fonlarını buraya aktardı.

(AA/HY/ŞEB)

 
17 Nisan 2013 Çarşamba 11:31
Okunma: 1265
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu