Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs Ve İsrail Hidrokarbondan Birlikte Faydalanılması Anlaşmasına Çok Yakın

Güney Kıbrıs Ve İsrail Hidrokarbondan Birlikte Faydalanılması Anlaşmasına Çok Yakın

Lefkoşa, 18 Nisan 12 (T.a.k): Güney Kıbrıs Ve İsrail'in, İki Ülkenin Denizdeki Orta Çizgisinde Tespit Edilen Hidrokarbon Yataklarından Birlikte Faydalanılması İçin Anlaşma İmzalamaya Çok Yakın Olduğu Ve Son Aşamada Bulunduğu Belirtildi..

 
 
Güney Kıbrıs Ve İsrail Hidrokarbondan Birlikte Faydalanılması Anlaşmasına Çok Yakın
Fileleftheros gazetesi "İşbirliğini Çimentolaştırıyorlar- Kıbrıs ve İsrail Hidrokarbondan Birlikte Faydalanma Anlaşmasına Çok Yakın- Anlaşmaya Beş Kala- Birlikte Faydalanma Çerçevesi Bir Sonraki Kıbrıs-İsrail Görüşmesine Havale Edildi" başlıklarıyla verdiği haberinde Güney Kıbrıs'ta resmi temaslarda bulunan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, amacının temasları sırasında bu konudaki müzakereleri tamamlamak olmasına karşın bunun mümkün olmadığını bunun benzer anlaşmaların karmaşıklığından kaynaklandığını yazdı.


Gazete her iki ülkenin anlaşmaya varabilmesi için netleştirmesi gereken önemli unsurların bulunduğunu belirtti.


Habere göre diplomatik kaynaklar, bu tür anlaşmaların, sonuca varılmasından önce, özellikle dikkat gerektiren karmaşık siyasi, ekonomik ve hukuki konular içerdiğini ifade ettiler.


Gazete, Güney Kıbrıs ve İsrail'in, iki ülke heyetlerinin yapacağı beşinci tur görüşmelerde bir anlaşma sağlanacağı yönünde iyimserliği bulunduğunu yazdı.


İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın dün Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli ile yaptığı görüşmede, ilk önce,  krizlerin idare edilmesi konusunda bölge ülkeleri arasında, işbirliği yapılmasına ilişkin fikirlerini ortaya koyduğunu yazan gazete hedefin; bu işbirliğine, İsrail, Güney Kıbrıs, Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya'nın dahil edilmesi olduğunu da anımsattı.


Habere göre Lieberman'ın önerisi, beş ülkenin; yangınlardan, depremlerden ve sellerden ortaya çıkan krizlerin göğüslenmesinde işbirliği yapmasıyla ilgili.


Güney Kıbrıs, Tel Aviv'in; resmi bütünlüklü öneri sunması ışığında, bu işbirliğine, Mısır, Lübnan gibi bölge ülkelerinin de dahil olmasını isterken, bu görüş İsrail kanadınca ret edilmedi.


Habere göre Güney Kıbrıs şimdi İsrail'den bütünlüklü bir öneri bekleyecek. Lieberman ise bütünlüklü önerinin bir iki ay içerisinde hazır olacağı konusunda Güney Kıbrıs'a teyitlerde bulundu.


Gazete Lieberman'ın, gündeminde Güney Kıbrıs'a yatırımlar konusunun da bulunduğunu yazdı.


LİEBERMAN-MARKULLİ GÖRÜŞMESİ


İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli arasındaki görüşmede, iki ülkenin "Münhasır Ekonomik Bölgeleri'"ne yayılan doğalgaz yataklarından birlikte faydalanılmasına ilişkin diyalogun analizi yapıldı.


Lieberman ve Markulli, beşinci tur olacak bir sonraki görüşmenin, son olacağı konusunda iyimser göründüklerini yazan gazete iki Bakanı'nın ayrıca, bir sonuca varılana kadar bu tür anlaşmalar için görüşmelerin uzun yıllar yapıldığı tecrübesi ve tüm konunun karmaşık olması göz önünde bulundurulduğu zaman, anlaşmanın sağlanmasında gecikme olmayacağını da düşündüğünü belirtti.


Habere göre Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli yaptığı açıklamada hidrokarbondan birlikte faydalanmasına ilişkin anlaşmanın her iki ülke için çok önemli olduğunu ve bu konuda müzakerelerin son aşamasında olduklarına inandığını belirtti.


İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman ise açıklamasında bölgedeki tüm ülkelerle işbirliği ve diyaloga  açık olduklarını ifade etti.


Lieberman bu muhtemel işbirliğinin, bölge ülkelerine, ekonomik, siyasi ve krizlerin idare edilmesi gibi çeşitli alanlarda fayda sağlayacağını söyledi.


Lieberman diğer ülkelerin de, açık diyalog için aynı yaklaşıma sahip olması temennisinde de bulundu.


Rum Dışişleri  Bakanı Markulli ise bu konuda Güney Kıbrıs'ın, sadece krizlerin ele alınmasında değil ayrıca arama-kurtarma konusunda da  bu tür işbirliklerini ileriye götürmekte olduğunu belirterek Güney Kıbrıs'ın Mısır ve Lübnan ile diyalog halinde olduğunu anımsattı.


Alithia gazetesine göre Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Lieberman ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ilişkiler ve şu anda müzakere halinde olan özellikle hidrokarbon yataklarından birlikte faydalanılması anlaşması gibi,  bazı anlaşmaları derinlemesine ele aldıklarını söyledi.


Markulli görüşmede ayrıca Kıbrıs sorununu Orta Doğu'daki ve Arap Baharı ülkelerindeki durum ile Türkiye'nin "tehditlerini" de ele aldıklarını ifade etti.


İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman ise, yapıcı diyalogdan bahsederek karşılıklı ikili temaslardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Lieberman ayrıca Güney Kıbrıs'taki çok sayıdaki İsrail turiste ilişkin büyük şaşkınlık(sürpriz) duyduğundan bahsetti.


Liberman, Markulli ile yaptığı görüşmede enerji ve su konularını ele aldıklarını ayrıca bu konularda ilerde daha çok yatırım ve faaliyet göreceklerini de söyledi.


Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi'"ne ilişkin Türk tehditleri konusunda Lieberman, bunları kınayarak nerden veya kimden gelirse gelsin, bunların; uluslararası diplomaside kabul edilemez davranışı teşkil ettiğini söyledi.


Haravgi gazetesine göre Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos ile görüşmesinin sorulması üzerine Lieberman,  İsrail'i ziyaret etmesi için II.Hrisostomos'a davette bulunduğunu belirtirken onunla yeniden görüşme fırsatının kendisine verilmesine ilişkin temennisini de dile getirdi.


Simerini gazetesi Lieberman'ın açıklamalarına ve temaslarına ilişkin haberi "Birlikte Faydalanılmaya Çok Yakın- Doğalgaza İlişkin Kıbrıs-İsrail Temasları Son Aşamada" başlıklarıyla aktardı.


LİEBERMAN HRİSTOFYAS TARAFINDAN DA KABUL EDİLDİ


Haravgi gazetesi ve diğer gazeteler, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'nın dün Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas tarafından da kabul edildiğini yazdılar.


Habere göre Hristofyas ile Lieberman görüşmesi sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı.


Alithia gazetesi Lieberman'ın dün AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu ile görüştüğünü de yazdı.


Habere göre Lieberman bugün ise DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya gelecek.


"BİRÇOK KÜÇÜK ANLAŞMALARLA BÜYÜK İŞBİRLİĞİ"


Alithia gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'nın, Güney Kıbrıs ziyareti sırasında beklenen, iki ülke ilişkilerinde büyük adım atılmasının gerçekleşmediğine dikkati çekti.


Lieberman'nın ziyareti sırasında, iki ülke ilişkilerinin gelişmeye devam edeceğini teyit eden çok az ancak önemli adımların atıldığını yazan gazete ayrıca enerji(doğalgaz, elektrik ve su), ekonomi, turizm, yatırım ve doğal afetlerden korunma konularında ikili işbirliğine yönelik siyasi iradenin de teyit edildiğini belirtti.


Doğalgaz konusunda ve İsraillilerin, Güney Kıbrıs'a doğalgaz terminali inşa edilmesine destek vermeye karar verip vermediklerine ilişkin büyük kararların alınmadığına dikkati çeken gazete çifte vergilendirmeden kaçınılması, yatırımların korunması turizm ilişkilerinin geliştirilmesi, ekonomik işbirliklerinin Lieberman'nın ileriye götürdüğü programından bazıları olduğunu da belirtti.


Gazete İsrail ile olan ilişkilerin geliştirilmesinin Kıbrıs sorununa da olumlu etkilerinin olduğunu zira İsrail'in birkaç yıl önce KKTC'nin İsrail ile deniz(İsrailli kumarcıların gemilerle getirilmesi) bağlantısı sağlaması programının bulunduğunu ancak bunun başarısızlığa uğradığını, ayrıca İsrail'in Kıbrıs'taki durum ve Kuzey'den taşınmaz alınmasından nende kaçınılması gerektiği konusunda vatandaşlarına yönelik olarak genelge yayımladığını anımsattı.


Haberi "Birçok Sözlü(söz verme) Ziyaret- Lieberman Kıbrıs-İsrail İlişkilerinin Çok İyi Döneme Girdiğini Söylüyor" başlığıyla veren Politis gazetesi iki ülke arasında, Vasiliko'ya doğalgaz sıvılaştırma terminali inşa edilmesi aracılığıyla, iki ülke "MEB'"indeki doğalgaz rezervlerinden faydalanma konusunda çok büyük bir ilgi ve gelişmenin beklenmesine karşın, bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadığını yazdı.


Sadece var olan perspektiflere dair genel ifadelerin dile getirildiği bilgisine sahip olduklarını belirten gazete ayrıca elde ettiği bilgilere dayanarak ne Güney Kıbrıs ne de İsrail'in, doğal zenginliğin idare edilmesiyle ilgili yön verici siyasi kararlar almadığını, İsrail'in bu dönemde CEMAK Komitesi'nin geçici kararı nedeniyle doğalgaz ihracat olanakları konusunda görüşmelere yoğunlaştığını yazdı.


İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, geçtiğimiz Pazartesi günü Noble Energy Danışman Müdürü Charles Davidson ile bir görüşme yaptığını ve Davidson'un; Netanyahu'ya, yerel gereksimler için "Tamar" parselinden doğalgaz üretiminin Nisan 2013 yılına kadar başlayacağı teyidinde bulunduğunu  yazan gazete İsrail'deki "Globes" isimli internet sayfasına da dayanarak Noble Energy Başkanı'nın, doğalgaz sıvılaştırma terminalinin Güney Kıbrıs'a yapılması konusunda Netanyahu'yu ikna etme çalıştığını belirtti.


LİEBERMAN YATIRIM KONUSUNU DA ELE ALIYOR


Fileleftheros gazetesi "Yatırımlar- İsraillilerden Artan İlgi" başlıklı haberinde İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'ın, temasları sırasında sadece enerji konusunu değil yatırımlar konusunu da ele aldığını yazdı.


Lieberman'nın, İsraillilerin, Güney Kıbrıs'a yatırım yapması ve de turizmin geliştirilmesi konularına vurgu yaptığını yazan gazete bu yatırımların, gerek enerji sektörü gerekse suyun idaresi ile taşınmazlar hakkında olduğunu belirtti.


Gazete Lieberman'ın çifte vergilendirmeden kaçınılması konusunu da dile getirdiğini ve İsrail Maliye Bakanı'nın, çifte vergilendirmeden kaçınılması hakkında anlaşma imzalamak amacıyla gelecek ay Güney Kıbrıs'a gideceğini açıkladığını yazdı.


İsrail'in önem verdiği bir diğer konunun ise su konusu olduğunu yazan gazete su sorunuyla karşı karşıya olan Güney Kıbrıs'ın bu konuya olumlu baktığını ayrıca Lieberman'nın bugün Limasol'a bağlı "Episkopi'"deki(Piskobu-Yalova) deniz suyu arıtma tesisini bu çerçevede ziyaret edeceğine dikkati çekti.


Gazete yukarıda belirtilen konuların, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ile Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis arasındaki görüşmede de yer aldığını belirtti.


Habere göre Ticaret Bakanı Silikiotis yaptığı açıklamada yatırımların cezp edilmesi prosedürlerinin basitleştirilmesi için çalışmaların yapıldığını ifade etti.


Silikiotis, turizm konusunda da Güney Kıbrıs ve İsrail'deki ilgili bakanlıklar ve de Rum Turizm Örgütü(KOT) ile koordinasyonun bulunduğunu söyledi.


(FK/ŞEB)


 
18 Nisan 2012 Çarşamba 12:13
Okunma: 562
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu