Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs Ve Yunanistan İle İşbirliği, İsrail İçin Tek Yol

Güney Kıbrıs Ve Yunanistan İle İşbirliği, İsrail İçin Tek Yol

Rumlar, İsrail'de, Çözümün Eşlik Etmesi Kaydıyla Enerji Düzeyinde Türkiye'yle De İşbirliği Yapılması Olasılığından Söz Etti.

 
 
Güney Kıbrıs Ve Yunanistan İle İşbirliği, İsrail İçin Tek Yol
GÜNEY KIBRIS, ÖNGÖRÜLEBİLİR OLDUĞU İÇİN İSRAİL AÇISINDAN ÖNEMLİ


MEB SINIRI ANLAŞMAZLIĞINDA İSRAİL-LÜBNAN ARASAINDA ARABULUCULUK


İSRAİL'LE TERMİNAL İNŞAATINA KATILIM, DİN TURİZMİ VE AÇIK SEMALAR ANLAŞMALARI


Lefkoşa, 10 Nisan 13 (T.A.K.): Güney Kıbrıs ve Yunanistan ile işbirliklerini "tek yol" gören İsrail'in, mevcut ilişkilerin jeo-stratejik nitelik taşıdığı ve diğer devletlerle temaslarının bu ilişkileri etkilemediği mesajını verdiği bildirildi.


Fileleftheros "İttifak... İsrail, Kıbrıs ve Yunanistan İle Eksen İstiyor... İsrail, Kıbrıs Üzerinden Avrupa'ya" başlıklı haberinde, Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis ile Enerji Ticaret Sanayi ve Turizm Bakanı Yorgos Lakkotripis'in dün Tel Aviv'de gerçekleştirdiği temaslara yer verdi.


Habere göre, İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'la işbirliğini dış politikasının ana ekseni gördüğünü açıkça ortaya koydu. İsraillilerin, bu işbirliğini Avrupa'ya giden 'koridorları' olarak değerlendirdikleri kaydedildi. Rum bakanlara, kısa süre önce Türkiye ile ilişkilerinde yaşanan yakınlaşmanın bu işbirliğini etkilemediği ve Tel Aviv'in projelerini bozmadığı belirtildi.


Gazete, İsraillilerin, Türkiye ile bu yakınlaşmayı ileri götürmek umudunda olduklarını ancak bunun Güney Kıbrıs'la ilişkilerini etkilemeyeceği görüşünde olduklarına işaret etti.


Dünkü temaslarda ele alınan ana konulardan birinin de, Doğu Akdeniz'deki sözde Rum "parselleri" ile İsrail parsellerinin komşu olması nedeniyle doğalgazdan müşterek istifade konusu olduğunu yazan gazete, bu konuda karşılıklı siyasi iradenin ortaya çıktığını ve meselenin 16-17 Nisan tarihleri arasında İsrail'de yapılacak teknik düzeydeki müzakerelerde ele alınacağını kaydetti.


GÜNEY KIBRIS, İSRAİL-LÜBNAN MEB ANLAŞMAZLIĞINDA ARABULUCULUK YAPTI


Gazete, Güney Kıbrıs'ın, Münhasır Ekonomik Bölge sınırlarını belirleme konusundaki anlaşmazlıklarını aşmaları maksadıyla Lübnan ve İsrail arasında arabuluculuk yaptığını ve her iki ülkenin de Güney Kıbrıs'ın bu çabasına olumlu yaklaştığını yazdı.


Gazete, özetle şöyle devam etti:


"İsrailliler, Kıbrıs'taki ekonomik kriz meselesine ilgi gösterdiler ve bu alanda da işbirliği olanakları incelendi. İki bakanın maraton şeklinde gerçekleşen temasları bir günde tamamlandı. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Tel Aviv'de bulunması, Kasulidis ve Lakkotripis'in İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile planlı görüşmesini bir süreliğine aksattı ancak görüşme akşamüzeri gerçekleşti.


Cumhurbaşkanı Peres, Enerji Bakanı Sylvan Shalom, Turiz Bakanı Uzi Landau ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Zeen Elkin ile görüşmeler gerçekleştirildi. Lakkotripis, Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Naftali Bennett ile ayrı bir görüşme yaptı. Van Leer Enstitüsü tarafından düzenlenen yuvarlak masa toplantısına katılan Kasulidis ve Lakkotripis, burada doğalgazla ilgili konuları gündeme getirdi."


GÜNEY KIBRIS, ÖNGÖRÜLEBİLİR OLDUĞU İÇİN İSRAİL AÇISINDAN ÖNEMLİ


Politis "Kıbrıs-İsrail İlişkileri Sağlam Duruyor... Öngörülebilir Komşuluk" başlıklı haberinde, Kasulidis ve Lakkotripis'in dünkü Tel Aviv temaslarının olumlu havada geçtiğini ve enerji alanındaki Güney Kıbrıs-İsrail işbirliğinin yanı sıra geniş yelpazedeki ikili ilişkilerinin, İsrail-Türkiye ilişkilerinin canlanmasından etkilenmediği teyidi aldıklarını yazdı.


Haberde, özetle şunlar kaydedildi:


"En azından İsrail devlet yetkilileri Kasulidis'e bu teyitte bulundu ve jeostratejik yelpazede diğer ülkelere nazaran daha güçsüz olmasına karşın Kıbrıs'ın İsrail için rakip tanımaz avantajlara sahip olduğu vurgulandı ve 'daha derin, daha dostane ve daha öngörülebilir bir komşudur' denildi. Bir ülke, enerji projelerini uzun vadeye yaymak istediğinde Suriye, Lübnan ve Türkiye gibi sadece geçici (çıkarları örtüştüğü sürece) desteklenebileceğinin bilincinde olduğunda, öngörülebilir olmak çok önemli bir kozdur.


Gerek Cumhurbaşkanı Peres, gerek Başbakan Netanyahu, İsrail-Türkiye ilişkilerindeki iyileşmenin Kıbrıs-İsrail ilişkilerini etkilemediği teyidinde bulunarak, Lefkoşa'nın İsrail doğalgazının piyasalara açılan önemli çıkış yolu olduğunu vurguladı. İsrail, bu enerji işbirliğinde, Atina için de önemli rol tasarlamakta olduğunu gösterdi ki bu İsrail'in bu ittifaka olan inancını güçlendiren ilave bir unsurdur.


RUM HEYET İSRAİL'DE, TÜRKİYE'YLE İŞBİRLİĞİ YAPMA OLASILIĞINDAN SÖZ ETTİ


Kasulidis de, Lefkoşa'nın İsrail'le işbirliğine büyük önem verdiğini belirterek, aynı zamanda Arap dünyası ve Mısır, Lübnan gibi komşu ülkelerle iyi ilişkiler içerisinde olduğunu anlattı. Edinilen bilgiler göre Kıbrıs heyeti, Kıbrıs sorununun çözümünün eşlik etmesi kaydıyla, enerji düzeyinde Türkiye'yle de işbirliği yapılması ihtimalini göz ardı etmedi. Temaslar sırasında iki taraf, komşu doğalgaz yataklarından müşterek istifade anlaşmasını -bu konudaki müzakerelere önümüzdeki hafta Lefkoşa'da devam edilecek- ve enerji altyapılarının güvenliğinin sağlanması konularını da ele aldı.


İoannis Kasulidis, İsrail'de yaptığı açıklamalarda, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun son günlerde Kıbrıs sorunuyla ilgili AB'ye iletmeye çalıştıklarına da cevap vermek istedi. Kasulidis, Türkiye'nin, ilanların ötesinde, çözüm için samimiyetle çalışacağını fiiliyatta göstermek zorunda olduğunu söyledi."


Alithia "İsrail'den Cesaret Verici Mesajlar" başlıklı haberinde, Kasulidis ve Lakkotripis'in Tel Aviv ziyaretinin, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ziyaretinin ön habercisi olduğunu ve geçen Pazartesi günü İsrail'in Güney Kıbrıs'taki Büyükelçisi Michael Hariri ile görüşen Savunma Bakanı Fotis Fotiu'nun da İsrail'e gideceğini hatırlattı.


İki Rum bakanın dünkü temaslarına kısaca yer veren gazeteye göre Kasulidis, dünkü açıklamasında hem Tel Aviv'de yaptıkları temas ve görüşmelerden, hem de muhataplarından işittiklerinden memnun olduğunu açıkladı.


GÜNEY KIBRIS-İSRAİL ENERJİ GÜVENLİĞİ DİYALOĞU BAŞLAYACAK


Habere göre, ortak yataklardan müşterek istifade müzakerelerinin devam ettiğini, iyi ilerlediğini ve yakında tamamlanacağını belirten Kasulidis, buna paralel olarak iki ülke arasında enerji güvenliğiyle ilgili stratejik diyalog başlayacağına işaret etti.


Kasulidis, İsrail'in ortak doğalgaz yataklarının istifadesinde Güney Kıbrıs'la işbirliği yapmaya olumlu baktığı saptamasında bulunduğunu da belirttiği açıklamasında, Shimon Peres'le yaptığı görüşmede, İsrail Cumhurbaşkanı'nın kendisine ekonomik kriz konusunda tavsiyelerde bulunduğunu anlattı.


DİĞER ANLAŞMALAR


Gazete, İsrail hükümetinin Güney Kıbrıs'ta inşa edilecek doğalgaz sıvılaştırma terminaline katılım konusuna yoğun ilgi gösterdiğine işaret ettiği haberinde, özetle şunları ekledi:


"İsrail Turizm ve Ticaret Bakanı ile görüşen Ticaret ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, iki ülke arasında önemli anlaşmalar yapıldığını anlattı. Anlaşmalar arasında, din turizmi gibi, ortak turistik paketler, ileri götürmek de bulunduğunu söyleyen Lakkotripis, Kutsal Topraklar'a ve Kıbrıs'taki Bizans manastırlarına ziyaretleri kapsayacak ortak bir paket oluşturulabileceğini söyledi.


Lakkotripis, açık semalar konusunun (havacılık) daha ileri tartışılması anlaşması da yaptıklarını, İsrail'in bu konuda AB ile arasında açık bulunan noktaları çözme güvencesi verdiğini anlattı. İki taraf ayrıca Turizm ve Ticaret bakanlıklarıyla ilgili, teknoloji parkı gibi konuların ileri götürülmesi üzerinde çalışacak bir uzmanlar grubu kurulması konusunda da anlaşma sağladı."


Haravgi de haberi "Kıbrıs-İsrail Turizm ve Enerji Anlaşmaları" başlığı altında özetledi.


(ŞA/FEZ)


 
10 Nisan 2013 Çarşamba 11:03
Okunma: 975
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu