Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs-yunanistan Arasında Doğalgaz Sürtüşmesi

Güney Kıbrıs-yunanistan Arasında Doğalgaz Sürtüşmesi

"anahtar" İsrail.

 
 
Güney Kıbrıs-yunanistan Arasında Doğalgaz Sürtüşmesi

DOĞALGAZ NAKİL ŞEKİLDE GÜNEY KIBRIS, YUNANİSTAN VE İSRAİL'İN AKLINA NE VAR?

Lefkoşa, 3 Kasım 13 (T.A.K): Akdeniz'deki doğalgaz güzergahının Güney Kıbrıs ile Yunanistan arasında bazı sürtüşmelere neden olduğunu belirtilirken, bu konuda "anahtar" olarak görülen İsrail'in ise fevkalade dikkatli bir tutum sergilediği belirtildi.

Haftalık olarak yayımlanan Kathimerini gazetesi "Gaz Konusunda Lefkoşa-Atina Sürtüşmesi... Enerji Özerkliği ve Jeostratejik Üstünlük Hedefleyen İsrail'in Tutumu Anahtar" başlıklarıyla ön sayfadan , "Homurtularla Enerji İttifakı... Gazda Lefkoşa, Atina ve Tel Aviv Arasında Görüş Birliği ve Engeller" başlıklarıyla iç sayfadan aktarmaya devam ettiği haberinde, Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail'in enerji konularında ne gibi bir tutum içerisinde olduğuna dair ayrıntılı bir haber yaptı.

Gazete Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın yakın zamanda İsrail'e gerçekleştirdiği ziyaret ve Atina-Tel Aviv enerji işbirliğiyle ilgili söylenilenlerin, üç taraflı enerji ekseni içerisinde var olan farklı stratejik arzulara işaret ettiğini yazdı.

Doğalgazı piyasaya nakletme şekliyle ilgili tartışmaların, ilk kez, Atina ile Lefkoşa Rum kesimi arasındaki farklı görüşleri ortaya çıkardığına dikkat çeken gazete, her iki tarafın, farklı görüşlerini açıkça dışa vurmamaya çalışsa da, doğalgaz nakli konusunda farklı yönlerde bulunduğunu kaydetti.

Gazete Atina'dan gelen bilgilere göre Samaras ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Ekim ayında gerçekleştirdikleri son görüşmede, bu konuyla meşgul olduklarını ve iki Hükümetin, ilişkileri arasında "gölgeler" olduğunu yalanlayarak, bunun değerini düşürmeye karar verdiklerini aktardı.

Haberde Atina'daki Hükümet çevrelerinin, Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis'in İsrail ziyaretinin, Samaras'ın ziyaretine tepki hareketi ve Tel Aviv'i Vasiliko'daki terminalin avantajlarına ikna etme çabası olarak yapıldığını düşündüğü de belirtildi.

"LEFKOŞA SON SÜRATLE"

Gazete yukarıdaki ara başlıkla aktarmaya devam ettiği haberinde, Yunan tarafının, doğalgaz nakil boru hattı seçeneğinin ön elemeyi geçme hareketlerinin, Vasiliko'da doğalgaz sıvılaştırma terminali oluşturulmasını destekleyen Rum Hükümetine boyun eğdirmediğini yazdı.

Bu seçeneğin, üçlü işbirliğindeki diğer iki tarafın (Yunanistan ve İsrail) ne yapacağından bağımsız olarak hayata geçirilebileceğini, ancak Lefkoşa Rum kesiminin, enerji güvenliği meselelerinden de ötürü, haklı olarak İsrail'in, doğalgaz sıvılaştırma altyapılarına müdahil olmasını istediğini; bu şekilde özellikle doğalgazın değerlendirilmesindeki ticari ayak kısmında Türkiye'nin tehditlerinin yaratması muhtemel olan etkileri azaltacağı değerlendirmesinde bulunduğunu belirtti.

Enerji güvenliği kısmı konusunda İsrail'in kartlarını henüz açmadığına işaret eden gazete, diplomatik kaynakların, İsrail'in kesin kararını almadan önce konuyu bütünlemesine analiz ettiğinden bahsettiğini yazdı. 

Noble ve Delek ile imzalanan karşılıklı anlayış memorandumu, Fransız Total ile yakında imzalanması beklenen benzer anlaşma, ENI-KOGAS konsorsiyumunun katılımıyla Vasiliko'daki terminal lehinde cephenin genişleme perspektifinin, bir yandan Güney Kıbrıs'ın isteklerini güçlendirdiğini, diğer yandan İsrail'e, altyapıların güvenliğiyle ilgili meseleleri  uzaktan takip etmeme dayanağı verdiği aktardı.

Gazete, Lefkoşa Rum kesimini "yakan" bir başka meselenin de "ara çözüm", yani elektrik üretimi için doğalgaz tedariki olduğunu yazdı.

Burada da İsrail ile işbirliği perspektiflerinin göründüğüne işaret eden gazete, bunun, her iki ülkenin ilişkilerini daha çok güçlendireceği değerlendirmesinde bulundu.

Gazete Enerji Bakanı'nın "Leviathan" için "evet" aldığını ayrıca İsrail'in, Noble ve Delek'in önerisinin analiz edilmesi ve incelenmesi gerekeceğini vurguladığını aktardı.

YUNANİSTAN'IN İSTEKLERİ

Gazete Yunanistan'ın, Girit'i Avrupa'nın enerji transit merkezi haline getirerek Güneydoğu Akdeniz yataklarını Yunan topraklarına götürecek bir boru hattına ilişkin yoğun ilgisinin Atina'nın jeopolitik ve ekonomik düzeydeki istekleriyle alakalı olduğunu yazdı.

Yunanistan siyasi liderliğinin, boru hattının, gerek her üç ülkenin de jeostratejik hedeflerine, gerekse yatırım maliyetlerine hizmet ederek, Kıbrıs (Rum) topraklarındaki terminalden üstün geldiğini savunduğunu kaydeden gazete, elde ettiği bilgilere göre Samaras'ın Tel Aviv ziyareti sırasında Atina yaklaşımlarının bu çerçevede hareket ettiğini aktardı.

Tüm bunların yanında Atina'nın, boru hattı seçeneğinin, coğrafi konumundan ötürü Güney Kıbrıs'ın konumunu güçlendirdiğine inanılan Vasiliko'daki terminalin aksine, jeopolitik oyunda her üç ülkeyi de canlı tuttuğunu düşündüğünü belirten gazete, ancak Lefkoşa Rum kesiminin argümanında, su altının morfolojisinden ötürü boru hattının geçmesinin zor hatta imkansız olduğu yönündeki jeologların tezlerini öne sürdüğüne değindi.

Gazete tam bu noktada İsrail'in tutunacağı tavrın büyük öneminin olduğuna vurgu yaptı.

Son zamanlarda Yunanistan ile İsrail'in Ege'de ortak tatbikatlarla askeri güzeyde geliştirdikleri arasındaki sıcak ilişkilerin, İsrail'in doğalgazdan yararlanma kısmında jeostrajik ve ticari çıkarları uzlaştırması gerekeceği yönündeki düşüncesini ortaya çıkardığının düşünüldüğünü aktardı.

Gazete Güneydoğu Akdeniz'den Girit'e boru hattı çabaları meyve vermemesi durumunda, Yunanistan'ın, Vasiliko'daki terminale olumsuz bakmadığını, Hükümet kanadından edinilen bilgilere göre Güney Kıbrıs'tan Avrupa piyasasına LNG'yi taşıyacak olanın Yunan gemileri olduğunu yazdı.

İSRAİL "ANAHTAR"

Gazete İsrail Yüksek Mahkemesi'nin, İsrail yataklarından doğalgaz ihracatına yeşil ışık yakma kararının ardından, Tel Aviv'in politikasının gündeminde enerji güvensizliğinin kaldırılması olduğunu yazdı.

Haberde doğalgaz ihracat eleştirmenlerinin İsrail'in enerji özerklik perspektifinin kuşkusuz hale geldiği haykırışlarında bulunduğu, aynı zamanda ülkenin, hidrokarbonlarını jeostratejik araç olarak kullanabileceğinin, buna paralel olarak enerji nakil kablolarıyla ilgili anlaşmayla uyum içerisinde arzulanan enerji bağımsızlığına ulaşabileceğinin söylendiği de aktarıldı.

Gazete öte yandan İsrail'in doğalgaz nakliyle ilgili seçeneklerin arasına bir üçüncüsünü; yüzer LNG (terminalini) kattığını yazarak, bu teknolojinin "Leviathan"da da uygulanabileceğini belirtti.

Ancak İsrail'in, doğalgaz nakil şekli konusunda öncelikle ayrı görüşmeler, ardından ticari noktanın jeostratejik noktayla birleştirilebileceği nihai sonuca varmak üzere üç ortak arasında görüşmeler yapılması gerektiğine açıklık kazandırdığını aktaran gazete, bu noktada güvenilir kaynakların, üçlü işbirliğinin bölgenin istikrarına katkıda bulunabileceğini vurguladığını kaydetti.

GÜNEY KIBRIS'IN KAYDADEĞER GÜVENLİK VE SAVUNMA SİSTEMLERİ OLMAKSIZIN DOĞALGAZI

Simerini gazetesi ise geniş analizlerde bulunduğu bir haberinde, Güney Kıbrıs'ın doğalgaz zenginliğine sahip olduğunu belirterek, kayda değer bir güvenlik ve savunma sistemlerine sahip olmadığına dikkat çekti.

Güney Kıbrıs'ın Türk ya da diğer tehditleri göğüslemek için karada ve havada kayda değer güçlere sahip olmadığını belirten gazete, deniz bölgesinin çok daha büyük olduğuna işaret ederek, "ulusal" zenginliklerini koruyabilecek deniz güçlerinin de bulunmadığını, ayrıca "cyber-war" ve "cyber-security" konularında da çok geri, sıfır düzeyde bulunduğunu kaydetti.

Yani Güney Kıbrıs'ın doğal yaşam alanını ve siber uzay alanını yeterince savunamayacağına değinen gazete, bunun neticesinde güvenlik olmadan ne yatırım, ne terminal ne de boru hattı olabileceğini değerlendirmesinde bulundu.

Gazete tüm bu gelişmeler çerçevesinde, Güney Kıbrıs'ın İsrail ve Yunanistan ile askeri alandaki işbirliği yapmasının önemine vurgu yaptı.

"DOĞALGAZ TROYKA'DA"

Öte yandan Haravgi gazetesinde yukarıdaki başlıkla verilen habere göre, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm eski Bakanı ve AKEL Polit Büro üyesi Neoklis Silikiotis, doğalgazla ilgili tüm planlamaların Troyka'nın onayında olduğu şikayetinde bulundu.

Habere göre Rum Yönetiminin enerji konularındaki icraatlarını eleştiren Silikiotis, 15 ve 25 Mart tarihli Euro Grubu kararlarının, Güney Kıbrıs üzerinde ekonomik ve siyasi egemenlik sağlama ve doğal zenginliklerini kontrol etme hedefi taşıdığını söyledi.

(HC/KAR)

 
3 Kasım 2013 Pazar 13:01
Okunma: 1410
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu