Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs Zor Bir Güne Uyandı

Güney Kıbrıs Zor Bir Güne Uyandı

Meclis, Mevudatların Traşlanması Kararını Oylayacak.

 
 
Güney Kıbrıs Zor Bir Güne Uyandı
YASA TASARISININ MECLİS'TEN GEÇMEYECEĞİNE DAİR HABERLER VAR


19 Mart 13 (T.A.K): Güney Kıbrıs bugün zor bir güne uyandı. Rum Meclisi, yeni bir ertelemeye gidilmemesi halinde, bugünkü toplantıda mevduatlarda tıraşlamaya gidilmesini öngören yasa tasarısına "evet" ya da "hayır" diyecek.


Rum basınında bugün çıkan haberlerde, yasa tasarısının Meclis'ten geçmeyeceği işaretleri verildi.


"KABUSLU İKİLEMLER"


Simerini gazetesi "Boğazı Sıkıda... Memorandum Tıraşına İlişkin... Kabuslu İkilemler ve Acı Çözümler... Meclis Kıbrıslıların Her Birinin Geleceğini Belirleyecek Bir 'Evet' yada 'Hayır' Demeye Çağrılıyor" başlıklı haberinde, bugünün Güney Kıbrıs için zor bir gün olduğuna işaret etti. Haberde, Rum Meclisi'nin, küçük mevduat sahiplerini garanti altına alan, aynı zamanda yabancı yatırımların Güney Kıbrıs finans sisteminden akışını kesen Euro Bölgesi Maliye Bakanları önerilerinde bazı değişikliklerle, Güney Kıbrıs finans kurumlarındaki mevduatların tıraşlanmasına 'evet' yada 'hayır' demeye çağrıldığını yazdı.


Rum Meclisi'ni düşündürecek ikilemin büyük olduğunu belirten gazete, finans sistemi ve bununla birlikte tüm Güney Kıbrıs ekonomisinin çöküşünün uzak bir kabus değil, gerçek bir olay olduğunu kaydetti.


Gazete, öte yandan mevduatların tıraşlanmasına 'evet' denmesinin, hizmet sektörüyle nefes alan minnacık ekonomi için "acı bir çözüm" ve "küçük bir devletin kalbine bir bıçak darbesi" anlamına geleceğini belirtti.


"MECLİS'TEN GEÇMİYOR"


Öte yandan gazete "Meclis'ten Geçmiyor... DİKO Ortaya Koyduğu Önkoşulların Yerine Getirilmediğini Düşünüyor" başlıklarıyla verdiği bir başka haberinde, mevduatların tıraşlanmasına ilişkin yasa tasarısının oylanacağı Meclis Genel Kurul toplantısının bugüne ertelenmesini işledi. Haberde, hiçbir partinin, dün akşama kadar bahse konu önleme lehte oy kullanma yönünde resmi karar almadığına dikkat çekildi.


DİKO, NİHAİ KARAR ALMADI ANCAK OLUMSUZ SİNYALLER VERDİ


Gazete, Anastasiadis hükümetinin koalisyon ortağı DİKO'nun Euro Grubu'yla olan anlaşmaya ilişkin karşıt görüşlerini dile getirerek, yasa tasarısının Meclis'te lehte oylanmasını imkansız kıldığını kaydetti.


DİKO Parti Başkanı Marios Karoyan'ın dün DİKO Yürütme Ofisi'ni bilgilendirdiği ve durum analizi yapıldığı bir toplantı gerçekleştirildiğini belirten gazete, toplantının ardından partiden yapılan açıklamada, Euro Grubu'nun çözüm önerisinin Güney Kıbrıs ve ekonomisi için "yıkıcı" olduğu görüşü dile getirildi.


DİKO'nun, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e öneriler getirdiği ve bazı önkoşullar koyduğu belirtilen açıklamada, bu önkoşulların şimdiye kadar yerine getirilmediği kaydedildi.


Gazete, DİKO Yürütme Ofisi'nin bugün Meclis Genel Kurulu öncesinde partinin nihai kararının şekillenmesi amacıyla tüm verileri değerlendirmeye devam edeceğini kaydetti.


DİKO'nun aslında olguların aldığı şekle karşı olduğunu ve Anastasiadis'i yüzüstü bırakmadığını belirten gazete, DİKO'nun, Anastasiadis'ten "sınırsız nakit para tedariki" ve kredi verenlerin "gerek mevduatlar, gerekse maaşlar-emeklilik maaşlarıyla ilgili yeni bir tıraşlama"yka gelmemesi konusunda yazlı taahhüt istediğini yazdı. Habere göre, alternatif kaynakların bulunması durumunda Troyka'yla bağların koparılması planı da talep edildi. AKEL: "TIRAŞA HAYIR" DİYOR


Gazete, AKEL Merkez Komitesi'nin, Rum halkının görüşlerinin göz önünde bulundurulmadığı ve tıraşlamanın Güney Kıbrıs ekonomisi için yıkıcı olacağı değerlendirmesinde bulunduğunu yazdı. Habere göre, Pazar günü mevduatların tıraşlanması yasa tasarısına aleyhte oy verme kararı alan AKEL, gelişmelere bağlı olarak öneriler sunmaya hazırlanıyor.


EDEK: "BOYUN EĞMEYECEK"


Habere göre, EDEK Siyasi Bürosu ise konuyla ilgili açıklamasında, Rum Meclisi'nin, özel mevduatları "soygunla" zimmete geçirmeyi öngören kararı yasallaştırmaya çağrıldığını belirterek, yasa tasarısına ilişkin olumsuz görüşlerini dile getirdi.


Rum hükümetinden, Euro Grubu'nun "yeterince yıkıcı ve eşi benzeri görülmemiş" kararını yeninden müzakere etme talebinde bulunulmasını isteyen EDEK, boyun eğmeyecekleri mesajını vererek, yeninden müzakere yönündeki her türlü çabayı destekleyeceklerini belirtti.


SİLLURİS BİLGİLENDİRME İSTİYOR, KUTSU KARŞI


EVROKO Başkanı, Milletvekili Dimitris Silluris'in, Euro Grubu'nda Güney Kıbrıs'la ilgili varılan anlaşmanın maddeleri hakkında daha fazla bilgi istediğini, partinin bir diğer milletvekili Nikos Kutsu'nun da tıraşlama önerisiyle ilgili karşı görüşlerini dile getirdiği bildirildi.


DİSİ'NİN KARARI BUGÜN


Habere göre DİSİ, yasa tasarısıyla ilgili nihai kararını bugün alacak.


Gazete, Çevreciler ve Ekologlar Hareketi'nin Siyasi ve Yürütme Komitesi'nin dün gerçekleştirdiği toplantıda bir değişikliğin olmadığını, aksine güçlü bir "hayır"ın teyit edildiğini yazdı.


ALİTHİA GAZETESİ: "OY ÇOKLUĞU ÇIKMIYOR"


Alithia gazetesi de "Oy Çokluğu Çıkmıyor... Bankalardaki Mevduatların Tıraşlanmasına İlişkin Yasa Tasarısı Reddedilmeye Doğru" başlıklarıyla aktardığı haberinde, ani bir gelişme yaşanmaması durumunda, partilerin çoğunluğunun yasa tasarısı aleyhinde oy vereceğini yazdı.


Meclis'te 56 sandalyeden 20'sinin DİSİ, 19'unun AKEL, 8'inin DİKO, 5'inin EDEK, 2'sinin EVROKO ve 1'inin de Çevrecilere ait olduğunu yazan gazete, 56'ıncı sandalyenin, DİKO'dan ihraç edilen Zaharias Kulias'a ait olduğunu belirtti.


DİSİ'nin, Milletvekili Stella Kiriakidu yurtdışında olduğu için 20 oyla değil 19 oyla yasa tasarısı lehinde oy kullanacağını kaydeden gazete, AKEL, EDEK ve Çevreciler'in yasa tasarısına karşı oy vereceğini aktardı.


Kulias ve EVROKO'dan Nikos Kutsu'nun da aynısı yapacağını yazan gazete, EVROKO'nun bir diğer Milletvekili Dimitris Silluris'in yasa tasarısı aleyhinde oy kullanmaya yöneldiğini belirtti.


Gazete, yasa tasarınsın maddelerinde değişiklik olmaması durumunda, DİKO tarafından da reddedilmesinin beklendiğini aktardı.  


PAPADOPULOS, SARRİS'İN İSTİFASINI VE LİRA'YA DÖNÜŞ İSTEDİ


Öte yandan gazete, devlet radyo-televizyonu RİK'den elde bilgilere dayanarak, DİKO'lu Nikolas Papadopulos'un "etkili müzakerelerde bulunmadığı" gerekçesiyle Rum Maliye Bakanı Sarris'in istifasını ve  Güney Kıbrıs'ın Euro bölgesinden çıkarak, liraya geri dönmesini gündeme getirdiğini kaydetti.


(HC/FEZ)


 
19 Mart 2013 Salı 12:22
Okunma: 503
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu