Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ın 2014 Yılı Bütçesi Onaylandı

Güney Kıbrıs'ın 2014 Yılı Bütçesi Onaylandı

Giderler Yüzde 21 Azaltıldı.

 
 
Güney Kıbrıs'ın 2014 Yılı Bütçesi Onaylandı

EN BÜYÜK KESİNTİ, BAKANLIKLARIN ÇALIŞMA GİDERLERİNDE YAPILDI... BU KALEM, GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 7'YE DENK GELEN 24,4 MİLYON EURO DÜŞTÜ

VARDİYALI ÇALIŞANLARIN ÖDENEKLERİNDE İSE YÜZDE 25 AZALTIMA GİDİLDİ

Lefkoşa, 20 Aralık 13 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ın 2014 yılı bütçesinin dün, Rum Meclisi'nde, 30 lehte, 20 aleyhte ve 4 boş oyla onaylandığı bildirildi.

Simerini gazetesi, Güney Kıbrıs'ın 2014 yılı bütçesinin 7,75 milyar Euro'luk gider ile 7,96 milyar Euro'luk gelir öngördüğünü kaydederken, 2014 yılı bütçesindeki giderlerin, daha önceki bütçelere kıyasla yüzde 21 oranında azaltıldığını yazdı.

Gazete, bütçeyle ilgili 69 değişiklik önerisi sunulduğunu; bunlardan, değişik ödeneklerin bağlanmasıyla ve giderlerin kısıtlanmasıyla ilgili olanlardan çoğunun onaylandığını ve Rum Hükümeti'nin 20 değişiklik önerisinin de doğrudan benimsendiğini belirtti.

"HANGİ ÖDENEKLER KISITLANDI, HANGİLERİ KAPANDI"

Gazete, haberin devamında, kısıtlanan ve kapatılan (açılması için yeniden Meclis onayı gerektiren) ödeneklerle ilgili detayları da aktardı.

Buna göre en büyük kesinti, bakanlıkların çalışma giderlerinde yapıldı. Bakanlıkların çalışma giderleri, geçtiğimiz yıllardaki bütçelerle kıyaslandığında, yüzde 7 oranında, yani yaklaşık 24,4 milyon Euro azaltıldı.

Kamu personelinin eğitim giderlerinde de yüzde 15 oranında azaltma yapıldı. Buna göre, personelin çeşitli seminerler ve konferanslara katılarak eğitilmesi için ayrılan ödeneklerde 21 milyon Euro'luk azaltma yapıldı.Önemli addedilen ödeneklerden biri olan, su satın alımıyla ilgili 40,8 milyon Euro'luk ödenek de oy birliğiyle kapandı.

Vatandaşlar İttifakı ile Ekologlar ve Çevreciler Hareketi tarafından sunulan değişiklik önerileri ise reddedildi.

VARDİYA ÖDENEKLERİNDE YÜZDE 25 ORANINDA AZALTMA

Gazete, bir diğer haberinde de, vardiyalı çalışanlara verilen ödeneklerde yüzde 25'lik azaltma yapıldığını yazdı.

Haberde, vardiya ödeneklerinin, günlük bazda 1'e 1,5 iken, 1'e 1 olarak düzenlendiği, Pazar vardiyalarının da 1'e 2 iken, 1'e 1,3 olarak düzenlendiği belirtildi.

Gazete, Rum Meclisi'nin limuzinler, kültürel faaliyetler, Rum Yönetimi'nin yurtdışındaki temsilcilikleri için bina inşaatları, Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve silahlanma için ayrılan ödeneklerin kapanması lehinde oy kullandığını yazdı.Habere göre bütçe oylamasında, DİSİ, DİKO ve EURO.KO'lu 30 milletvekili lehte; Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, Vatandaşlar İttifakı ve AKEL'li 20 milletvekili de aleyhte oy kullandı. 4 milletvekili ise boş oy attı.

(GE/GÜL)

 
20 Aralık 2013 Cuma 10:28
Okunma: 905
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler