Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığı Töreni

Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığı Töreni

Ekonomik Krizin Gölgesi Altında Dönem Başkanlığı.

 
 
Güney Kıbrıs'ın Ab Dönem Başkanlığı Töreni
AB VE SİYASİLERDEN GÜNEY KIBRIS'A DESTEK MESAJLARI


TÖRENE BAZI KIBRISLI TÜRKLER DE KATILDI, PANKART AÇTI


Lefkoşa,  6 Temmuz 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ın 1 Temmuz'da, ekonomik krizin gölgesi altında AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenmesi dolayısıyla dün akşam, İngiliz Üsleri topraklarındaki Kurio Antik Tiyatrosu'nda, Avrupalı, Rum ve yabancı siyasi ve yetkililerle, bazı Kıbrıslı Türklerin de hazır bulunduğu törenle ilgili haberler Rum basınında geniş yer buldu.


Haravgi gazetesi "Ekonomik, Toplumsal ve Toprak Bütünlüklü Bir Avrupa İçin... Kıbrıs Cumhuriyeti Danimarka'dan Görevi Devraldı ve Avrupa Başkanlığı Seyahati Başladı" başlıklarıyla verdiği haberinde, Güney Kıbrıs'ın dün akşam, Kıbrıs'ın en önemli arkeolojik alanlarından biri olan Kurio Antik Tiyatrosu'nda, Avrupa Konseyi Dönem Başkanlığı görevini Danimarka'dan teslim aldığını yazdı.


Gazete ülkenin gelenekleriyle dolu, alçak gönüllü bir törenle, Rum Yönetimi Başkanı, AB Konseyi Dönem Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Güney Kıbrıs'ın daha iyi bir Avrupa için çalışacağı mesajını verdiğini kaydetti.


Törende Hristofyas dışında, Danimarka Başbakanı Hele Thorning-Schmidt, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'un yardımcısı Anni Podimata'nın da konuşma yaptığını aktaran gazete, tüm konuşmacıların AB Dönem Başkanlığı'ndan doğan üst düzey görevlerin yerine getirilmesi yönündeki Güney Kıbrıs'ın ön hazırlıklarını övdüğünü belirtti.


Habere göre törene konuşmacılar dışında AB Komiserler Koleji, Danimarka ve Polonya Avrupa İşleri Bakanları, İrlanda Çevre Bakanı, Rum Bakanlar, Rum Meclis Başkanı, milletvekilleri, Avrupa Milletvekilleri, Büyükelçiler, Rum Başpiskopos Hrisostomos ve bazı Kıbrıslı Türkler de katıldı.


Haberde törende sanatsal etkinliklerin de yer aldığı belirtildi.  THORNING-SCHMIDT'TEN GÜNEY KIBRIS'A TAM DESTEK


Gazeteye göre törende ilk konuşan Danimarka'nın Başbakanı Helle Thorning-Schmidt, Güney Kıbrıs'ın, AB Başkanlığı çalışmalarında, "Daha İyi Bir Avrupa" için tüm gücünü kullanacağından emin olduğunu belirtti.


Hristofyas'ın, dümende bulunmasıyla, Avrupa'nın doğru yöne gideceği görüşünü dile getiren Thorning-Schmidt, başkanlık görevini Danimarka'dan Güney Kıbrıs'a vermek için daha güzel ve tarihi bir yer hayal edemediğini ifade etti.


Güney Kıbrıs ile Danimarka arasında coğrafik olarak mesafe olsa da pek çok ortak (noktalarının) bulunduğunu söyleyen Thorning-Schmidt, diğer unsurların yanı sıra, her iki ülkenin de, boyutlarına kıyasla, dikkate değer bir deniz ticaretiyle güçlü deniz devleti olduğuna işaret etti.


Thorning-Schmidt, en önemlisinin AB'ye ve temel değerlerine olan ortak inancı paylaştıklarını belirtti. AB'nin zor ekonomik dönemler geçirdiğinin ve onu fırtınaların beklediğinin bir sır olmadığını ifade eden Thorning-Schmidt, ülkesinin Güney Kıbrıs'a tam destek vereceğini belirtti.


HRİSTOFYAS DAHA İYİ BİR AVRUPA İÇİN ÇALIŞACAKLARINI SÖYLEDİ, KIBRISLI TÜRKLERE DE SESLENDİ


Hristofyas törendeki konuşmasında, "Daha İyi Bir Avrupa" için çalışacakları sözünü verdi.


Gazete Hristofyas'ın konuşması sırasında, etkinlikte hazır bulunan Kıbrıslı Türklere de seslendiğini ve "Vatanımızın yeninden birleşmesini, mümkün olan en kısa zamanda birlikte kutlayabilme ümidi taşıyorum" dediğini yazdı.


Ekonomik krizden dolayı AB'nin geçirdiği zor zamanlara değinerek, "Avrupa için zaman oldukça zordur. Ekonomik kriz, Avrupa vatandaşlarının birliğe karşı güvenlerini tahrip ettiği ciddi toplumsal sorunlara neden oldu" diyen Hristofyas, "Daha İyi Bir Avrupa" için çalışmaları gerektiğini belirtti.


Hristofyas, Güney Kıbrıs AB Başkanlığı'nın, Avrupa'yı vatandaşların daha yakınına getirecek aşikar çıkarlarla, ekonomik, toplumsal ve toprak bütünlüklü, etkili bir Avrupa amacıyla çalışacağını da belirtti.


Dönem Başkanlığını devraldığı Danimarka'ya çalışmalarından ötürü teşekkürlerini de sunan Hristofyas, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı önceliklerine değindi.


ROMPUY: "KIBRIS BÖLÜNMÜŞ KALDIKÇA, AVRUPA DA BÖLÜNMÜŞ KALACAK"


Alithia gazetesine göre Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy  ise, "Kıbrıs bölünmüş kaldıkça, bir şekilde Avrupa da bölünmüş olacak" ifadelerini kullanarak, adanın bölünmüşlüğünün aşılmasının AB için büyük önem taşıdığını belirtti.


Rompuy'un Kurio'da gerçekleştirilen törendeki konuşmasında Kıbrıs sorununa da değindiğini belirten gazete, "Kıbrıs, çözüme ulaşma çabalarında benim kişisel ve AB'nin desteğiyle desteklenebilir" diyen Rompuy'un bunun, müdahil tüm taraflarca uzlaşı için, güçlü siyasi irade ve isteğe ihtiyacının olacağını kaydettiğini bildirdi.


Bu bölünmenin aşılmasının, Birlik için büyük bir öneminin olduğunu; Kıbrıs bölünmüş kaldıkça, bir şekilde Avrupa'nın da bölünmüş olacağını ifade eden Rompuy, bu bölünme arasına köprü kurulmasının, Kıbrıs'ta daha iyi bir gelecek için zemin hazırlayacağına ve Kıbrıs'ı umut sembolü haline getireceğine işaret etti.


"Daha İyi Bir Avrupa" için Güney Kıbrıs'ın Dönem Başkanlığıyla çalışacaklarını da ifade eden Rompuy, birçok sorunla karşılaşacakları uyarısında bulunarak, bunların aşılacağına dair inancını dile getirdi. 


BARROSO: "DÖNEM BAŞKANLIĞI AB İÇİN ZOR BİR DÖNEMDE DEVRALINDI"


Haravgi'ye göre Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Güney Kıbrıs'ın, AB için zor bir dönmede AB Dönem Başkanlığı'nı üstlendiğinden söz ederek, öte yandan (Güney Kıbrıs'ın) başkanlık hazırlıklarının ve Avrupa'nın bugünkü ihtiyaçlarına tam olarak odaklanmasının cesaret verici olduğunu ifade etti.


Barroso ayrıca, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı sırasında herkesin dikkatini sağlıklı kamu maliyesi, akıllı yatırımlar ve derin yapısal değişiklikler üzerinde odaklayacağına dikkat çekti.


PODİMATA: "İYİ HAZIRLANMIŞ"


Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz adına konuşma yapan AP Başkan Yardımcısı Anni Podimata ise Güney Kıbrıs'ın, AB Dönem Başkanlığı için iyi hazırlık yapmış olduğunun görüldüğüne değinerek, Güney Kıbrıs Başkanlığını hemen işe başlamaya ve başarmaya hazır olması gerektiğini belirtti.


Avrupa'nın, krizleri kontrol edecek güçlü bir liderliğe ihtiyaç duyduğuna değinen Podimata, Güney Kıbrıs'ın mali krizden dolayı zor günler geçirdiğini ve bununla mücadele etmek için kararlı önlemler aldığını da ifade etti.


KIBRISLI TÜRKLER DE KATILDI, PANKART AÇTI


Öte yandan Haravgi gazetesi haberinde törende 11 kişilik Kıbrıs Türk heyetinin de yer aldığını yazdı.


Gazete, aralarında siyasi parti ve sendikacıların bulunduğu Kıbrıslı Türklerin, törende Komisyon Başkanı konuşma yaptığı sırada İngilizce "AB, Kıbrıslı Türklerin yok olması ve işgal karşısında ne yapıyorsun?" yazılı pankart açtığını kaydetti.


Öte yandan Politis gazetesi ise Rum Hükümetinin, dünkü etkinlikte, Kıbrıslı Türk tarafına bir açılım daha yapmayı seçtiğini bazı siyasilerle sendikacıları davet ettiğini yazdı.


Gazete haberinde, etkinlik sırasında Kıbrıslı Türkler tarafından, AB'ye, Birliğin onlar için ne yaptığı sorusunun sorulduğu -televizyon objektiflerinin göstermediği- iki pankart açıldığını öne sürdü.


Dünkü törendeki konuşmasında yeninden birleşme mesajları göndererek Kıbrıslı Türk davetlileri selamlayan ve Hristofyas'ın ifadeleri dışında Kıbrıs sorunuyla meşgul olunmadığını belirten gazete, Rompuy'un "Kıbrıs bölünmüş kaldıkça, bir şekilde Avrupa da bölünmüş olacak" mesajının da (bir kenara) ayrıldığını belirtti.


Fileleftheros gazetesi de Hristofyas'ın törendeki konuşmasında, davetine yanıt veren ve Kurio'daki etkinlikte hazır bulunan Kıbrıslı Türk siyasileri selamladığını ve adayı hep birlikte birleştirmeyi başarmaları dileğinde bulunduğunu aktardı.


(HC/GÜL)


 
6 Temmuz 2012 Cuma 13:25
Okunma: 692
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu