Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ın Ab'ye Üye Olmasının 8'inci Yıldönümü

Güney Kıbrıs'ın Ab'ye Üye Olmasının 8'inci Yıldönümü

Lefkoşa, 1 Mayıs 12 (T.a.k): Güney Kıbrıs'ın Ab'ye Üye Olmasının 8'inci Yıldönümü Bugün... Güney Kıbrıs'ın Ab Üyelik Müzakerelerini Yürüten Heyetin Başkanı Rum Yönetimi Eski Başkanlarından Yorgos Vasilu Ve Rum Siyasiler Gün Dolayısıyla Açıklamalarda Bulundu. .

 
 
Güney Kıbrıs'ın Ab'ye Üye Olmasının 8'inci Yıldönümü

Simerini gazetesi 1 Mayıs 2004 tarihinde "Kıbrıs'ın" bölünmüş de olsa AB'ye tam ve eşit üye olduğunu kaydetti.

AB'ye üye olmalarının ardından 1 Mayıs 2012 tarihinde "yasadışı işgal" ve bölünmenin devam ettiğini, "Atilla'dan" kurtulmaya çalıştıklarını ve doğrundan müzakerelerin bir meyve vermediğini savunan gazete, Güney Kıbrıs'ın, Türkiye'nin tüm tepkilerine rağmen yaklaşık 60 güne kadar AB Dönem Başkanlığını üstleneceğine işaret etti.

VASİLİU, KIBRIS SORUNU AÇISINDAN AB ÜYELİKLERİNİ DEĞERLENDİREMEDİKLERİNİ DÜŞÜNÜYOR

Gazete "AB'ye Üye Olduğumuz 8 Yılın Değerlendirmesi... Çözüm İçin Katalizör Olarak Çalışmadı... Yorgos Vasiliu Sorumluluğu Türkiye ve Bizim Tarafa Atıyor" başlıklarıyla aktardığı haberinde, AB üyelik müzakerelerini yürüten Vasiliu'nun, Güney Kıbrıs'ın AB'ye üye olmasının yıldönümü olması dolayısıyla Rum Haber Ajansına (KİPE) verdiği demeci yayımladı.

Vasiliu, Kıbrıs sorunun çözümünü ileri götürmek için AB üyeliklerini değerlendiremedikleri yorumunda bulunarak, Türkiye'nin çözüme hazır olmadığına dair iddialarda bulundu.

Vasiliu, "8 yılın ardından AB üyeliklerini doğru bir şekilde değerlendirip değerlendirmedikleri" yönünde görüşünün sorulması üzerine "hem evet, hem de hayır" yanıtını verdi.

"AB üyesi olmanın ne demek olduğunun bilincine varmaya başlamamız konusunda, evet" diyen Vasiliu, "üyeliklerini büyük derecede, Kıbrıs'ı örneğin denizaşırı faaliyet merkezi olarak ileri götürmek için kullandıklarına" işaret ederek "bunun; avukatlar, muhasebeciler için birçok faaliyetin, her çeşit müteşebbisin ve işbirliği olanaklarının yaratılmasını sonucunu getirdiğini" belirtti.

"AB'ye katılımlarının, (Güney) Kıbrıs'ın özellikle üçüncü ülkelerle ilişkiler geliştirmesine katkı sağladığından" ve diğer konulardan bahseden Vasiliu, "çeşitli ödeneklerin ve AB kalkınma sektörünün değerlendirilmesi konusunda olanaklarını tam olarak değerlendirmedikleri" görüşünü dile getirdi.

Vasiliu ayrıca, "üyeliklerini, Kıbrıs sorununun çözümünü ileri götürmek için değerlendirmeyi başaramadıkları" yorumunda bulunarak, "AB'ye katılımımızı, Türkiye'nin üyelik sürecinin ilerlemesine veto koymak için kullandık, ancak bunu, Kıbrıs sorununun çözümü bulunana kadar değerlendiremeyeceğimizi düşünüyorum" şeklinde eleştiride bulundu.

Vasiliu ayrıca "Katılımın, Kıbrıs sorununun çözüm katalizörü olarak çalışmadı, çünkü en basit şekilde, Türkiye çözüme hazır değildi ve bizim taraf açısından ise, var olmaya devam etmesi gereken baskı belki de yoktu" yorumunda bulundu.

Diğer konulara değinerek, "Güney Kıbrıs'ın AB'ye katılım süreci çok zor ve titiz bir çalışmaydı" diyen Vasiliu, "bunun başarıya ulaşmasının, sıkı bir çalışmaya ve Yunanistan ile AB üye ülkelerinin desteğine dayandığını" ifade etti.

Güney Kıbrıs'ın 61 gün içerisinde AB Dönem Başkanlığını üstlenecek olmasına işaret eden Vasiliu, "bu konuda işin ve zorlukların çok olacağına, ancak kazancın da çok olacağına" vurgu yaptı.

Vasiliu, "Başarılı bir AB Dönem Başkanlığı, Kıbrıs'ın AB'deki görünümünün ve konumunun güçlenmesine katkı sağlayacak" değerlendirmesinde bulunarak, "Tüm Kıbrıs ve Avrupa'ya, Avrupalı olarak düşünmeye başlamamız gerektiği mesajının verilmesi gerekir" dedi.

AB'nin, daha fazla dengeli bütçenin olması yönündeki görüşlerinin yanında olduğundan söz eden Vasiliu, "bunun, uzun vadede, Avrupa vatandaşlarının faydasına olacağını" söyledi.

"Daha fazla Avrupa"yı destekleyip desteklemediği sorusuna "yüzde yüz" yanıtını veren Vasiliu, "Kıbrıs için kazançlarının devasa olacağını" belirterek "Kıbrıslı Türklerin de 'daha fazla Avrupa' yanlısı olduğu" tezini dile getirdi.

Vasiliu, "bu nedenle Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlayacak bir neden ya da bir şey varsa, bunun kesinlikle Avrupa olacağını, Avrupa kavramını sürekli Kıbrıs'ın içerisinde güçlendirmeleri gerektiğini" ifade etti.

"(Güney) Kıbrıs'ın Avrupa ailesine katılmasının, Kıbrıs Cumhuriyetinin ilanının ardından, tarihteki en büyük ikinci dönüm noktası olduğunu" savunan Vasiliu, "çözümsüz siyasi sorundan dolayı küçük Kıbrıs'ımız için AB'ye katılım kolay bir operasyon olmadı" dedi.

SİYASİ PARTİLERİN AÇIKLAMALARI

Haravgi gazetesine göre AKEL, Güney Kıbrıs'ın AB'ye katılımının 8'inci yılı olması dolayısıyla yaptığı açıklamada; her partinin, Güney Kıbrıs'ın AB'de olmasına konusunda kendi siyasi beklentilerini muhafaza ettiğine işaret ederek,  AKEL için başlıca hedefin, Kıbrıs sorununda yeni olumsuz oldubittilerin engellenmesi, vatanın yeninden birleşmesi ve kurtuluş için koşulların yaratılması olduğunu belirtti.

DİKO AB'nin üzerine inşa edildiği değer ve ilkelere ilişkin inancını dile getirdi.

Çevreciler ve Ekologlar Hareketi ise AB'nin, Avrupa halklarının ilerlemesi kalkınma, uzlaşı konusunda güçlü bir çaba olduğunu belirtti.

(HC/HA)

 
1 Mayıs 2012 Salı 11:14
Okunma: 877
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu