Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ın Cari Açığı Gsmh'sinin Yüzde 6,3'üne Ulaştı

Güney Kıbrıs'ın Cari Açığı Gsmh'sinin Yüzde 6,3'üne Ulaştı

Lefkoşa, 21 Nisan 12 (T.a.k.): Güney Kıbrıs'ın Avrupa Sistemine Göre Yaptığı Ekim-aralık 2011 Dönemi Genel Mali Hazırlık Hesaplamalarında Kamu Gelir-gider Dengesinde 1 Milyar 118 Milyon 900 Bin Euro; (Gsmh'nin Yüzde 6,3'ü Kadar) Açık Saptandı..

 
 
Güney Kıbrıs'ın Cari Açığı Gsmh'sinin Yüzde 6,3'üne Ulaştı

Fileleftheros "2011'de 1,1 Milyar Euro Açık... Harcamalarda Yüzde 4,5; Gelirlerde Yüzde 2,3 Artış" başlığıyla "Ekonomi" sayfasında manşete çektiği haberinde 2011 yılındaki toplam giderlerde 2010'a göre yüzde 4,5, gelirlerde de yüzde 2,3 artış saptandığını yazdı.

Gazete Rum İstatistik Dairesi'nin; Ekim-Aralık 2011 dönemi hazırlık hesaplamaları verilerine dayanarak; toplam gelirlerin 2 milyar 60 milyon 900 bin Euro (yüzde 4,5) ve toplam harcamaların da 2 milyar 639 milyon 800 bin Euro (yüzde 11) olduğunu yazdı. Bahse konu dönemde ve 578 milyon 900 Euro cari açık kaydedildiğini belirten gazete 2010'un aynı dönemindeki cari açığın 400 milyon 500 bin Euro olduğunu hatırlattı.

Simerini haberi "Milyarlık Dehşet... Açık ve Kamu Borcu Yeni Tedbirleri Gündeme Getiriyor... 2011'deki Açık Yüzde 6,3'e Kamu Borcu da Yüzde 71,6'ya yükseldi" başlığıyla yansıttı.

Rum Maliye Bakanlığı tarafından dün resmi olarak yayınlanan Güney Kıbrıs'ın mali durumuyla ilgili verilerin dehşet yarattığı yorumunu yapan gazete 2011'in bütçe açığının 1 milyar 119 milyon Euro'ya (yüzde 6,3) ulaştığını belirtti.

Gazete devlet giderlerinin gelirlerine oranla katlanarak arttığını ve kamu borcunun yüzde 71,6'ya ulaştığını belirterek, bu durumun; uluslar arası piyasaların kredi vermeyi reddettiği bir dönemde Rum yönetiminin 2013'ün ilk yarısına kadar 4,6 milyar Euro kredi alamaması durumda likiditesini neredeyse sıfır noktasına getirdiğini vurguladı.

Habere göre, Rum Yönetiminin artık tek kredi kaynağı iç piyasa, özellikle de bankalar ancak bankaların kendi sermayelerini 18 Haziran'a kadar yükseltmek için önce 4 milyar Euro'ya yaklaşan miktarda para bulmaları gerektiğinden, Rum Yönetimine kredi açabilecek durumda değil.

Cari denge açığıyla ilgili verilerin İstatistik Dairesi, kamu borcu ile ilgili verilerin de Kamu Borcu Yönetim Dairesi tarafından dün açıklanan 2011 yılı raporlarıyla açıklandığına işaret eden gazete Kamu Borcu Yönetimi Dairesi'nin, kamu borcu geri ödemeleri için takvim olarak 2012-2016 dönemini gösterdiğini yazdı.

Habere göre raporda her bir yıla 2'şer milyardan fazla borç geri ödemesi yapılması gereken 2012 ve 2013 yıllarının borç geri ödemesi açısından çok ağır olacağı; bu yıl ve 2013'ün ilk yarısında toplam 4,3 milyar Euro'luk borç ödemesi için para bulunması gerektiği kaydedildi.

Bu yılın 800 milyon Euro açıkla tamamlanacağını, Rum yönetiminin bu açığı kapatamaması halinde temel ödemelerini (maaşlar ve emekli maaşları)  ödeyemeyeceğini vurgulayan gazete 2010'da kamu borcunun, 2011'de de kredilerin artması dolayısıyla kredi faizlerinin arttığını yazdı.

2011'de Rum Yönetiminin 440 milyon Euro faiz ödemesi yaptığı, 2011'deki artış eğiliminin; borcun artmasından dolayı önümüzdeki yıllarda da artış eğiliminde olmasının beklendiğine dikkat çekildi.  Raporda son olarak, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşların Güney Kıbrıs'ı, benzeri görülmemiş şekilde kötü değerlendirdiğine,  bütçe iyileştirme tedbirlerini de, Doğu Akdeniz'de hidrokarbon yatakları bulunmasını da dikkate almadıklarına işaret edildi.

İlgili raporda RMMO'nun "Mari"deki (Tatlısu) deniz üssünde 11 Temmuz 2011'de meydana gelen ve hemen yanındaki Vasiliko Elektrik Santrali'nin tahribine neden olan patlama sonrasıyla ilgili değerlendirmelere de yer verildi.

Buna göre Vasiliko'daki kaza, o gününe kadar GSMH'nin yüzde 1,4'ü kadar olan 2011'in ilk yarısındaki büyümeyi kesti, kaza dolayısıyla yaşanan elektrik kesintileri ekonomiyi olumsuz etkiledi, 2011'deki büyüme hızı yüzde 0,5 olarak gerçekleşti.  Dolayısıyla GSMH'ye oranla borç göstergesi 2010'daki yüzde 61,5 değerinden yüzde 71,6 değerine yükseldi. Bu artışın bütçe açığından, ekonomik kalkınmanın çok düşük seyretmesinden ve 2012 ihtiyaçları için yılsonunda tasarlanan finansmandan kaynaklandığı, ilave kredi meblağının 720 milyon Euro olduğu belirtildi.

Kamu Borcu'yla ilgili raporda yer alan verilerin, son üç yıl içerisinde aşırı borçlanma yapıldığını ortaya koyduğunu belirten gazete şu verileri de aktardı:

"Kamu borcunun daha az gösterilmesi kaygısıyla borçlanma yılın son ayında yapılıyordu. Özellikle 2011'in son ayında; 2012 ihtiyaçları için 720 milyon Euro ilave borçlanma yapıldı.

Raporda, Kıbrıs ekonomisi ve kamu borcu için sıklıkla 'kötüleşme', 'baskı', 'borcun yükselmesi', 'olumsuz şartlar' ifadelerine yer verildi, artık Kıbrıs'a kredi verecek piyasa kalmadığı ifadeleri defalarca kullanıldı, bunun da devletin likiditesini olumsuz etkileyeceğine, etkileri ve özel sektörün borçlanma şartlarını kötüleştireceğine dikkat çekildi.

Raporda 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin uluslararası sermaye piyasalarının dışında kalmasının 2011 kamu borcunun yönetilmesi göstergesiyle ilgili bir dizi olumsuz gelişmeyi gündeme getirdiğine' işaret edildi. Kıbrıs Cumhuriyeti kredide tamamen yerli piyasa tarafından desteklendi. Özellikle kısa vadeli devlet tahvilleriyle ve yüksek maliyetle borçlanma ile mümkündü. 2011'de kısa vadeli büyük meblağlardaki borçlanmanın 2012 için yeniden finansman ihtiyaçlarını artırması yeniden finansman ve daha yüksek faiz tehlikelerini gündeme getirdi.

Borçlanmadaki bu olumsuz şartlar şu iki parametreyi daha da ağırlaştırdı: devlet tahvillerinin değerinin düşmesi nominal değerlerini de düşürdü ve bankalar tarafından Avrupa Merkez Bankası'ndan mali kolaylık elde etmek maksadıyla sunulduklarında Avrupa Bankalar Kurumu ticari bankalardan, ellerindeki devlet tahvillerini, nominal değerleri temelinde değil, rayiç piyasa değerinden değerlendirmelerini istedi."

Alithia haberi "Devlet Hazinesinde 1,1 Milyar Euro Açık... 2009'da Yüzde 6, 2010'da Yüzde 5,3 Olan Kamu Açığı GSMH'nin Yüzde 6,3'üne Ulaştı" başlığıyla yansıttı.

Gazete "DEOK, Dengeli Tedbirlerle Yeni İstikrar Programı İstiyor" başlıklı haberinde Rum Demokratik İşçi Federasyonu'nun (DEOK) Maliye Bakanlığı'nda düzenlenen toplantıda kararlaştırılan ve AB'ye sunulacak istikrar programına itiraz ederek programın tamamen gözden geçirilmesini istediğini bildirdi.

Habere göre Rum ekonomisinin sorunlarını; bankacılık sektöründeki zafiyet, işsizlik, pahalılık, kalkınma olmaması şeklinde sıralayan DEOK AB'ye sunulmak üzere hazırlanan programda önerilen tasarruf tedbirlerinin Rum ekonomisini daha büyük bir durgunluğa sürükleyeceğini ve işsizliği daha da artıracağını kaydetti.

Aynı gazete "PASEHA Orfanidis'in Uzaklaştırılmasını İstiyor" başlıklı haberinde Rum Borsa Yatırımcıları Derneği'nin (PASEHA) Rum Merkez Bankası Başkanı Athanasios Orfanidis'in bu görevden alınmasını talep ettiğini bildirdi.

Habere göre PASEHA Orfanidis'in görevden alınmasının "yatırımcılara ve toplumun tamamına yönelik ekonomik faaliyetlerdeki açgözlülük ve manipülasyonun reddedilmesinin sembolü olacağını ve bankacılık sektörünün iyileşmesinin ve Güney Kıbrıs ekonomisinin yeniden rekabet gücüne kavuşabilmesinin yegâne şartı olduğu" görüşünü ortaya koydu.

(ŞA/HA)

 
21 Nisan 2012 Cumartesi 10:58
Okunma: 1105
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu