Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ın Etrafındaki Baskı Çemberi Daralıyor

Güney Kıbrıs'ın Etrafındaki Baskı Çemberi Daralıyor

Abd Uyardı: "zaman Olanağı Çok Fazla Değil, Var Olan Fırsat Penceresi Değerlendirilmeli".

 
 
Güney Kıbrıs'ın Etrafındaki Baskı Çemberi Daralıyor
İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİ KASIM'DA


RUM TARAFI KIBRIS TÜRK TARAFININ GÖRÜŞMELERİN DAHA ERKEN BAŞLAMASI ÖNERİSİNİ KABULE HAZIR


ANASTASİADİS HÜKÜMETİ DOWNER'DAN HOŞNUT DEĞİL, ÇÜNKÜ...


Lefkoşa, 20 Ekim 13 (T.A.K.): Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in ilk görüşmesi yolunun açılması için iki tarafın ortak açıklamada mutabakata varması konusunda Rum tarafına baskı yapıldığı haber verildi.


Haftalık Kathimerini gazetesi, Kıbrıs sorununda liderliğe soyunan ABD'nin bütün taraflara, müzakere prosedürüne daha aktif katılıp yardımcı olma kararlılığını ilettiği, ancak Washington'dan, çok da uzun olmayan belirli zaman sınırlarına bağlı kalınması gerektiği bilgileri geldiğini yazdı.


ABD UYARDI: "ZAMAN OLANAĞI ÇOK FAZLA DEĞİL, VAR OLAN FIRSAT PENCERESİ DEĞERLENDİRİLMELİ"


Haberde şu ifadelere yer verildi:


"Son haftalarda bütçeyle ilgili tartışmalara ve Amerikan hükümetinin kapanmasına karşın, Amerikan tarafı Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri yakından takip ediyor. Amerikan kaynakları Washington'un Kıbrıs sorununa daha aktif katılma ve müzakere prosedüründe yardımcı olma iradesini yinelediler.


ABD'nin Lefkoşa'nın çabalarını ve Başkan Anastasiadis'in önerilerini olumlu bulduğunu ve 'topun artık Türkiye'nin sahasında olduğu' teyit ediyorlar.  Ancak, zaman olanaklarının çok fazla olmadığı ve var olan fırsat penceresinin değerlendirilmesi gerektiğini yineliyorlar."


Haberi "İlk Görüşme Kasımda... Ortak Açıklama Konusunda Tam Yol İleri... Kıbrıs Rum Tarafı Herkesten Baskı Hissediyor" başlığıyla yansıtan gazete müzakerelerin resmen başlayabilmesi için ortak açıklamada, bir mutabakata varılması konusunda her yönden gelen doğrudan veya dolaylı baskılara maruz kalan Rum yönetiminin etrafındaki çemberin daralmakta olduğunu yazdı.


BM'den, Washington'dan, Londra'dan ve hatta Brüksel'den her iki tarafa da, ortak açıklama konusunda mutabakata varılması yönünde mesajlar gönderildiğini kaydeden gazete özetle şunları aktardı:


İKİ LİDERİN GÖRÜŞMESİ KASIM'DA


"Lefkoşa, çemberin daralmakta olduğunu ve iki müzakerecinin Atina ve Ankara görüşmelerinin planlanabilmesi, ardından da iki liderin, müzakereleri resmen başlatacak ortak görüşmesinin belirlenebilmesi için önümüzdeki günler içerisinde ortak açıklamada mutabakata varılması gerektiğini anlıyor.


Diplomatik kaynaklar, önümüzdeki 10 gün içerisinde ortak açıklamada mutabakat sağlanması, iki liderin ortak görüşmesinin de Kasım'ın ilk yarısında planlanması gerektiği kanaatinde. Başkanlık Köşkü çevrelerinden bir kaynak ise Kıbrıs Türk tarafının ortak açıklama konusunda farklı tavır sergilemesi şartıyla iki liderin görüşmesinin Kasım ayı içerisinde gerçekleşebileceğini söyledi.


ANASTASİADİS HÜKÜMETİ DOWNER'DAN HOŞNUT DEĞİL, ÇÜNKÜ...


Hükümetin BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'la ilgili hoşnutsuzluğunu gazetemize yorumlayan müzakerelere yakın bir hükümet yetkilisi 'Aleksander Downer olmamasını tercih ederdik ancak (yorumu) bu noktada bırakacağız' dedi. Hükümetin Downer'la ilgili hoşnutsuzlukları şöyle sıralanabilir:


1-Kıbrıs Türk tarafının müzakerelere zaman çerçevesi belirlenmesi talebi konusunda hükümet, karşısında BM'yi ve müzakerelerin zaman sınırına peşin hüküm veren Aleksander Downer'ı buluyor.  Bu peşin hükme de Atina ve Lefkoşa dışında müdahil bütün unsurlar katılıyor.


2-Aleksander Downer, müzakerelerin başlamasının hemen ardından iki liderin, halen uzlaşılanların bir Eroğlu-Anastasiadis ortak açıklamasıyla teyit edilerek, müzakerelerdeki mesafeyi kapatmasına da peşin hükümlü görünüyor. Ardından da iki tarafın görüş ayrılıkları üzerinde yoğun, özlü ve süratli bir müzakere turu başlamasını ve Türkiye ile Yunanistan'ın da buna katılmasını öngörüyor. Lefkoşa'nın bu prosedüre itirazı var. Ancak Downer perde gerisinde çok çalışmış ve müdahil bütün kurumları ve üçüncü tarafları yanına almış ve Lefkoşa onların karşısında, esneklik göstermeyen taraf olarak gözüküyor.


3-İletişim meselesi. Kıbrıs Rum tarafında Downer'in profili zedelendi ve her hareketi kamuoyu tarafından çekinceyle ve kuşkuyla karşılanıyor. Dolayısıyla Downer'ın müdahil olması nedeniyle herhangi bir sonuç inançsızlık yaratacak. Hükümet bunu BM'ye anlatmaya çalıştı ancak sonuç alamadı.


4- İç iletişim ve Hükümet-DİKO ittifakının daha iyi yönetilmesi maksatları. Nikos Anastasiadis, ana ortağı ve BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı'na karşı katı tutumu bilinen, hatta birkaç gün önce basın sözcüsü aracılığıyla Downer'ın gönderilmesini isteyen DİKO'yu sakinleştirmek için Downer'ın gitmesini isterdi."


RUM TARAFI KIBRIS TÜRK TARAFININ GÖRÜŞMELERİN DAHA ERKEN BAŞLAMASI ÖNERİSİNİ KABULE HAZIR


Ortak açıklama metniyle ilgili müzakerelerde zorluklar yaşanmasına karşın taraflardan hiçbirinin  'ipi keserek' uzlaşmaz taraf olmak istemediğini, bu nedenle daha önce; liderlerin, müzakerecilerin Atina ve Ankara'yı ziyaret etmesinin ardından görüşmesi görüşünde olan Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının liderler görüşmesinin daha erken olması önerisini kabule hazır olduğunu yazdı.


Haberi "ABD Takvim Koyuyor... Kıbrıs Sorunundaki Fırsatın Değerlendirilmesi Gerektiğini Belirtirken Zaman Çerçevesine İşaret Etti" başlığıyla aktaran gazete, Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafının önerisini kabule hazır olduğunu Rum tarafından iyi bilgili bir kaynağın söylediğine işaret etti.


Habere göre aynı kaynak, henüz tarihlerin belirlenmediğini, tarihi Türkiye ve Yunanistan'ın yetkili bakanlıklarının da kabul etmesi gerektiğine işaret etti. Kıbrıs Türk tarafının, müzakerecilerin Atina ve Ankara ziyaretlerinin aynı gün gerçekleştirilmesi önerisine itiraz edilmediğini kaydeden gazete özetle şunları yazdı:


"Lefkoşa'nın, görüşmelerin müzakerelerden önce başlamasıyla büyük bir sorunu yoktur, zaten ilk görüşmeler daha çok tanışma niteliğinde olacak. Bunun ötesinde bizim tarafın ortak açıklama metni oluşturulmasında ortaya çıkan sorunları doğrudan Ankara'nın önüne koyması ihtimali göz ardı edilmiyor.


İki müzakereci Müslümanların bayramı olan Kurban Bayramı boyunca hiç görüşmedi. En son geçen Perşembe günü bir araya gelmişler, Ankara ve Atina ziyaretleri ve ortak açıklama metniyle ilgili konuları ele almak üzere Pazartesi günü için sözleşmişlerdi. Ancak Lefkoşa'daki aynı kaynağın söylediğine göre bu süre içerisinde (Kurban Bayramı) Mavroyannis BM yetkilileriyle bir araya gelerek ortak açıklama metniyle ilgili anlaşmazlıkları görüştü.


Kıbrıslı Rum kaynak görüşmeleri olumlu niteledi ancak tek egemenlik, yurttaşlık,  tek uluslar arası temsiliyet ve vatandaşlık konuları ile BM Güvenlik Konseyi kararlarındaki ifadelerin var olmaya devam ettiğini söyledi."


(ŞA/KAR)


 
20 Ekim 2013 Pazar 11:38
Okunma: 864
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu