Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ın Yol Haritasına Yunanistan'dan Destek

Güney Kıbrıs'ın Yol Haritasına Yunanistan'dan Destek

Yol Haritasında Barış Ortaklık'a Katılım Başvurusu.

 
 
Güney Kıbrıs'ın Yol Haritasına Yunanistan'dan Destek
BARIŞ İÇİN ORTAKLIK KASULİDİS-AVRAMOPULOS GÖRÜŞMELERİNİN ÜST SIRALARINDA


KIBRIS SORUNUNDA GÖRÜŞMELER İÇİN ZAMANA İHTİYAÇ VAR MESAJI


Lefkoşa, 7 Mart 13 (T.A.K): Rum Dışişleri Bakanı İoannis Kasulidis dün, Atina'da Yunan meslektaşı Dimitris Avramopulos ile görüştü. Güney Kıbrıs'ın dış politikası ve Barış İçin Ortaklık konusu görüşmenin gündeminde bulunurken, iki bakan Kıbrıs sorunu ve ekonomik konuları da ele aldı.


Simerini gazetesi "Geniş Kapsamlı Görüşme... İ. Kasulidis İlk Temasını Yunan Meslektaşı İle Yaptı" başlıklarıyla verdiği haberinde, İoannis Kasulidis'in, Dışişleri Bakanı sıfatı altında ilk ziyaretini dün Yunanistan'a yaptığını yazdı.


Gazete, görüşmenin gündeminde ekonomi, Kıbrıs sorunu, enerji ve bölgesel gelişmelerin yer aldığını yazdı.


Habere göre görüşmeden sonra basına açıklama yapan Kasulidis, Güney Kıbrıs'ın AB ile olan üyelik müzakerelerindeki Güney Kıbrıs-Yunanistan koordineli faaliyetlerinin ve başarılı işbirliğinin yinelenmesi yönündeki Güney Kıbrıs'ın arzusunu dile getirdi.


DIŞ POLİTİKA VE BARIŞ İÇİN ORTAKLIK


Kasulidis, açıklamasında, Güney Kıbrıs'ın dış politikasıyla ilgili stratejik yol haritası konusunda uzlaşmaya varıldığını belirtti.


Bunun en az iki yıl takip edileceğini belirten gazete, "Bu haritasına, Güney Kıbrıs'ın, tutarlı ve güvenilir bir AB ortağı olarak, dış politikasının ağırlık merkezini değiştirmesi çabalarını dahil ediyoruz" şekilde izahatta bulundu.


Güney Kıbrıs'ın AB'nin diğer 26 üye-devletinden farklı olmak istemediğin ve bu yönde Barış İçin Ortaklık'a katılma yönünde çabalar gösterilmekte olduğunu belirten Kasulidis, bunun, Türkiye'nin reddini alarak "sorumluluklar oyununu" hedefleyen bir hareket olmadığının da üstünde durdu.


YENİ RUM HÜKÜMETİ VE BARIŞ İÇİN ORTAKLIK'A KATILIMA DESTEK


Öte yandan yeni Rum Hükümetinin, plan ve stratejiyle ilerlediğini, ne istediğini bildiğini, bölgede barış ve istikrarı arzuladığını söyleyen Avramopulos, aynı zamanda, Yunanistan'ın Güney Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a katılımını desteklediğini ifade etti.


DAHA İYİ GÖRÜŞMELER


Kıbrıs sorununda da değinen Kasulidis, görüşmeler yeniden başladığında, başarıya ulaşma perspektifine ilişkin çok daha iyi koşullarla birlikte daha iyi bir ortamda gerçekleştirilmesi için iyi ve ciddi bir hazırlığın yapılması gerektiğini vurguladı.


"Sırf diyalog olsun diye diyalog" istemediklerini belirten Kasulidis, hedefli ve sonuçlu bir diyalog istediklerini söyledi.


Kasulidis, zemini güçlü hazırlamayı, Ulusal Konsey'in ortak tez ve ortak müzakere çizgisine varmasını, bu tezleri müzakereler masasında önermesini ve bu hedefin başarıya ulaşmasına yardımcı olacak daha iyi bir ortamın yaratılması yönünde hareket etmeyi istediklerini anlattı.


KIBRIS SORUNU ZİRVEDEKİ ÖNCEKLİK... "ZAMANA İHTİYÇ VAR"


Yunanistan Dışişleri Bakanı Avramopulos ise Kıbrıs sorunundan bahsederek, "Türk işgali ve nüfus aktarımının son ermesi, BM Güvenlik Konseyi kararları ve Kıbrıs'ın AB üye-devleti olması niteliğine dayalı bütünlüklü ve üzerinde anlaşmaya varılmış bir çözüm bulunmasının", Yunanistan için en üst sıradaki ulusal önceliği olduğunu vurguladı.


Avramopulos (çözümün), Türkiye'nin Avrupa perspektifine yeni bir dinamik de kazandıracak Türk-Yunan ilişkilerinin tam olarak düzene girmesi yönünde önkoşul ve anahtar olduğunu savundu.


Yeni yükseltilmiş Ulusal Konsey'de iç istişareler ileri götürülerek Kıbrıs Rum halkı ve bölgenin çıkarları ölçütüyle gerginlik yaşanmadan Kıbrıslı Türklerle görüşmelerin başlaması ve çözüm bulunması yönünde yeni öneriler paketinin olması için Rum Yönetimi yeni Başkanı Nikos Anastasiadis'e zaman verilmesi gerektiğine işaret etti.


Bölgede yeni bir ortamın şekillenmekte olduğuna da dikkat çeken Avramopulos, Kıbrıs sorunun, Yunanistan dış politikasının temel önceliği olmaya devam ettiğini belirtti.


"YUNANİSTAN SORUMLU DEĞİL"


Gazete iki yetkilinin görüşmelerinde ekonomik konuları da ele aldığını yazdı.


Habere göre Kasulidis, Güney Kıbrıs'taki ekonomik kriz konusunda Yunanistan'ın bir sorumluluğunun bulunmadığını söyledi.


Kasulidis, Güney Kıbrıs'ın ticari bankalar Yunanistan'a yayılmayı seçmişlerse, bunda Yunanistan'ın sorumluluğu olmadığını aynı zamanda ikincil piyasadan tahviller satın almışlarsa, bunda da Yunanistan'ın sorumluluğunun bulunmadığından söz etti.


Memorandum imzalanmasından da söz eden Kasulidis, Rum Hükümetinin, bu konuda basiretle müzakerelerde edeceğini belirtti.


TAYİP ERDOĞAN-SAMARAS GÖRÜŞMESİ DE ELE ALINDI


Politis gazetesi ise Avramopulos'un görüşmede, Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'ın İstanbul ziyareti ve orada Kıbrıs sorunu ve doğalgazla ilgili yapılan görüşmeler hakkında bilgi verdiğini yazdı.


Gazete edindiği bilgilere göre Avramopulos'un, Erdoğan'ın Kıbrıs sorununda yeni bir dönem konusunda olumlu bir ruh hali sergilediği yönündeki değerlendirmelerinin aktardığını kaydetti.


GÜNEY KIBRIS'IN PLANLARI - YOL HARİTASI


MEMORANDUM, BARIŞ İÇİN ORTAKLIK, GÜVEN YARATICI ÖNLEMLER


Politis gazetesi "Ortaklık... Kıbrıs Sorunu... Kasulidis-Avramopulos Görüşmelerle İlgili Yol Haritasını Gördü... Kasulidis, Ashton İle Barış İçin Ortaklık'a Katılımı Görüşecek. Lefkoşa Müzakereler Yeninden Başlamadan Önce Güven Yaratıcı Önlem ve Zaman İstiyor" başlıklarıyla verdiği haberinde, Kasulidis ve Avramopulos'un, Kıbrıs sorununa ilişkin yeni müzakerelere çabasını mümkün olduğunca güçlendirecek önkoşulları incelemeye çalışlıklarını yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere göre Kasulidis ile Avramopulos'un, diğer konuların yanı sıra Lefkoşa Rum kesimini yeniden özlü müzakereler yoluna götürecek olan, yapılması gereken hareketlerin de yer aldığı yol haritasını görüştüklerini yazdı.


Öncelikle Güney Kıbrıs'ın, dikkati dağılmadan müzakerelere müdahil olması için memorandumu tam olarak netleştirmesinin gerekeceğini kaydeden gazete, ikinci olarak da, Lefkoşa Rum kesiminin, Barış için Ortaklık'a katılım başvurusu konusunda gereken prosedürü harekete geçirmesi gerekeceğini belirterek; Rum Hükümetinin, böyle bir hareketin, "Kıbrıs Cumhuriyeti" lehindeki dengeleri güçlendireceğini düşündüğünü aktardı.


Gazete üçüncü olarak da, özlü müzakerelere geçilmeden önce, Türk tarafının niyetlerinin tam olarak ortaya çıkması için muhtemelen belirli bir güven yaratıcı önlemin uygulanmasıyla, atmosferin iyileştirilmesi gerekeceğinden bahsetti.


YOL HARİTASI İÇİN TEMASLAR


KASULİDİS ASHTON VE FÜLE İLE GÖRÜŞECEK


Politis gazetesi haberinin devamında, yol haritasının şekillenmesi çabaları çerçevesinde, Kasulidis'in, önümüzdeki hafta, Nikos Anastasiadis'e eşlik ederek, Brüksel'e gideceğini kaydetti.


Kasulidis'in, Barış İçin Ortaklık konusunu görüşmek üzere Avrupa Birliği (AB) Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile görüşeceğini aktaran gazete, aynı zamanda Kasulidis'in, görüldüğü üzere, Kıbrıs sorununun, Türkiye'nin AB katılım müzakerelerine etkisini görüşmek üzere Avrupa Komisyonu Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle ile temaslarda bulunacağını yazdı.


Öte yandan Fileleftheros gazetesi "Barış İçin Ortaklık Gündemin Üst Sırasında... Atina ve Lefkoşa'nın Mesajı Yeni Görüşmeler Başlamadan Önce Hazırlık... İki Yıl Ufuklu Yok Haritası... Kasulidis: 'Krizden Yunanistan Sorumlu Değil' " başlıklarıyla verdiği haberinde Kasulidis-Avramopulos görüşmesinde diğer konuların yanı sıra doğalgaz meseleleri ve Türkiye'nin üyelik sürecinin de ele alındığını belirtti.


Gazete ayrıca Lefkoşa Rum kesimin, Kasulidis aracılığıyla, Avramopulos'a dış politikayla ilgili yol haritasını tanıttığını, Atina'nın da bu konuda hemfikir olduğunu ve bu çabaları destekleyeceğini belirterek, Rum Hükümetinin Barış İçin Ortaklık'a başvuru yapma isteğinin bu çerçeveye dayandığını ve dünkü görüşmede bu konunun geniş yer kapladığını belirtti.


ANASTASİADİS ATİNA'YA GİDİYOR


Fileleftheros gazetesi ayrıca Anastasiadis'in, ilk yurtdışı ziyaretini Atina'ya gerçekleştireceğini; bu çerçevede Pazartesi günü Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ve siyasi partilerle görüşeceğini aktardı.


(HC/KAR)


 
7 Mart 2013 Perşembe 12:27
Okunma: 822
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu