Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ta "ekonomik Krizden Kim Sorumlu" Anketi... Başlıca Sorumlu "Hristofyas"

Güney Kıbrıs'ta "ekonomik Krizden Kim Sorumlu" Anketi... Başlıca Sorumlu "Hristofyas"

Bankaların Yaşadığı Problemler Konusundaki Sorumlu "orfanidis".

 
 
Güney Kıbrıs'ta
EKONOMİK KRİZLE MÜCADELEDE ALINMASI GEREKEN İLK TEDBİR "ZENGİNİN VERGİLENDİRİLMESİ"


Lefkoşa, 13 Haziran 12 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta yaşanmakta olan ekonomik krizle ilgili yapılan bir kamuoyu yoklaması, vatandaşların ekonomik kriz konusunda en çok Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ı suçladığını gösterdi.


Fileleftheros gazetesi, "RAI Consultants" şirketinin, 6-7 Haziran tarihlerinde, Güney Kıbrıs genelinden rasgele seçilen 641 kişiyle, telefon görüşmeleri aracılığıyla gerçekleştirdiği ankette, katılımcıların yüzde 41'inin, Güney Kıbrıs'taki ekonomik krizin müsebbibinin Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas olduğunu belirttiğini yazdı.


Habere göre katılımcıların yüzde 30'u, ekonomik krizin sorumlusunun küresel ekonomik kriz olduğu; yüzde 8'i Rum Maliye Eski Bakanı Harilaos Stavrakis olduğu; yüzde 8'i bankalar olduğu; yüzde 6'sı da Rum Merkez Bankası Eski Müdürü Athanasios Orfanidis olduğu yönünde görüş belirtti.


Ekonomik krizden kimin sorumlu olduğu konusunda, DİSİ'yi destekleyen katılımcıların yüzde 61'i "Hristofyas" yanıtını verdi. Yüzde 10'luk kesim, küresel ekonomik krizi suçlarken; yüzde 13'ü Stavrakis'i;  yüzde 7'si de bankaları suçladı.


AKEL'i destekleyen katılımcılar ise, Güney Kıbrıs'ta yaşanan ekonomik krizin sorumlusunu, yüzde 68 oranında küresel ekonomik krizle bağdaştırdı. AKEL'de ekonomik kriz konusunda Hristofyas'ı suçlayanların oranı ise yüzde 7 ile sınırlı kaldı. Ekonomik kriz konusunda yüzde 12'lik kesim Orfanidis'in, yüzde 10'luk kesim bankaların, yüzde 1'lik kesim de Stavrakis'in sorumlu olduğu yönünde görüş belirtti.


DİKO'yu destekleyen katılımcıların yüzde 52'si de, ekonomik krizden kimin sorumlu olduğu sorusuna, "Hristofyas" yanıtını verdi. Katılımcıların yüzde 21'i bu soruyu "küresel ekonomik kriz", yüzde 10'u "Harilaos Stavrakis", yüzde 7'si "Athanasios Orfanidis", yüzde 7'si de "bankalar" şeklinde yanıtladı.


KS EDEK'i destekleyen katılımcılar da, bu soruya yüzde 59 oranında "Hristofyas", yüzde 31 oranında "küresel ekonomik kriz", yüzde 3 oranında "Harilaos Stavrakis", yüzde 3 oranında da "Athanasios Orfanidis" yanıtını verdi.


Habere göre, Güney Kıbrıs'taki işsiz kesimin yüzde 55'i, emekli kesimin yüzde 49'u, devlette ve Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) kurumlarında çalışanların yüzde 39'u, özel sektörde çalışanların yüzde 37'si ve öğrenci/asker/ev hanımı olan kesimin yüzde 36'sı, ekonomik kriz konusundaki başlıca sorumlunun Hristofyas olduğu yönünde görüş belirtti.


Katılımcılara, Güney Kıbrıs'ın AB Destek Mekanizması'na olası başvurusu konusunda sorular da soruldu. Katılımcıların yüzde 31'i, Güney Kıbrıs'ın, AB Destek Mekanizması'na, Hükümetin ekonomi politikası yüzünden; yüzde 29'u Yunanistan'a yatırım yapan bankalar yüzünden; yüzde 23'ü öncelikli olarak Rum Hükümeti'nin ekonomi politikası ve ikinci olarak Yunanistan'a yatırım yapan bankalar yüzünden; yüzde 13'ü de öncelikli olarak bankalar ve ikinci olarak Hükümet'in ekonomi politikası yüzünden başvuracağı yanıtını verdi.


Ankette, katılımcılara Rum bankalarının yaşamakta olduğu problemlerle ilgili, Rum Merkez Bankası Eski Müdürü Athanasios Orfanidis'in ne kadar sorumlu olduğu sorusu da yöneltildi. Katılımcıların yüzde 84'ü, Orfanidis'in, bankaların problemleri konusunda sorumlu olduğu yönünde görüş belirtti. Ankette, AKEL destekçilerinin Orfanidis'i sorumlu olarak görmediği gözlemlendi.


Rum Hükümeti'nin, ekonomik krizle mücadelede hangi tedbirleri alması gerektiği konusunda ise, katılımcıların yüzde 61'i "zenginin vergilendirilmesi", yüzde 21'i "devlet memurlarının maaşlarının azaltılması", yüzde 14'ü "büyük taşınmaz malı olanlara daha fazla vergi ödetilmesi", yüzde 2'si de "sosyal yardımların azaltılması" tedbirinin alınması gerektiğini belirtti.


(GE/ÖK)


 
13 Haziran 2012 Çarşamba 11:40
Okunma: 606
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu