Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ta enerji sempozyumu düzenlendi

Güney Kıbrıs'ta enerji sempozyumu düzenlendi

Güney Kıbrıs'ta Dün, Tam Gün Süren; Geniş Katılımlı Bir Enerji Sempozyumu Gerçekleştirildiği Belirtildi.

 
 
Güney Kıbrıs'ta enerji sempozyumu düzenlendi
Fileleftheros gazetesi, geniş yer ayırdığı haberinde, Lefkoşa’nın Rum kesiminde düzenlenen “Birinci Enerji Sempozyumu”nu “Güney Doğu Avrupa Enerji Enstitüsü” ve “fmw- financial media way” iletişim firmasının; Rum Enerji Düzenleme İdaresi (RAEK), “Kıbrıs Bankası” ve Fileleftheros’un işbirliğiyle düzenlendiğini yazdı.

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın Greentree zirvesi dolayısıyla halen yurt dışında olmasından dolayı, Hristofyas’ın sempozyuma hitaben konuşmasını; Başkanlık Müsteşarı ve Enerji Konularıyla ilgili danışmanlar grubunun başkanı Titos Hristofidis’in okuduğunu kaydetti.

HRİSTOFYAS

Gazeteye göre Hristofyas konuşmasında, Güney Kıbrıs’ın sözde “Münhasır Ekonomik Bölgesi”nde doğalgaz yatakları bulunmasının, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti”nin ilan edilmesi ve AB’ye katılımdan sonra; ülkenin yakın tarihindeki en olumlu olay olduğunu kaydetti.

Doğal yataklar bulunmasının, ülke için yeni ve eşi benzeri görülmemiş kalkınma ufukları açmakta olduğunu dile getiren Hristofyas, “avantajlı coğrafik konumunun ve sahip olduğu birçok başka avantajın; Kıbrıs’ı doğalgaz, akaryakıt, aynı zamanda elektrik enerjisi sektöründe de Avrupa’ya yönelik bir enerji merkezi ve enerji köprüsü haline getirmekte olduğunu” söyledi.

Gazeteye göre Hristofyas, “doğalgazın Kıbrıs’ın kalkınma modelini değiştireceğini” ifade etti.

Haravgi’nin haberine göre ise Hristofyas, sempozyuma hitaben yaptığı konuşmada, doğalgaz bulunmasının, hem bugünkü hem de gelecek nesillerin yararlanacakları; büyük ve uzun vadeli ekonomik kalkınma perspektifleri meydana getirmekte olduğunu ifade etti.

Doğalgaz bulunmasının, bölgedeki barış ve işbirliğinin ileriye götürülmesi için bir araç teşkil etmesi gerektiğini sözlerine ekleyen Hristofyas, doğalgazdan istifade edilmesinin, yeni problemlerin yaratılması nedeni olarak değil; (var olan) problemlerin çözümü yönünde teşvik olarak kullanılabileceğini dile getirdi.

MANİATİS

Yunanistan Çevre, Enerji ve İklim Değişiklikleri Bakanı Yardımcısı Yannis Maniatis de, sempozyumda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs ile Yunanistan’ın enerji alanındaki işbirliği olanaklarından söz etti ve Atina tarafından; ülkenin deniz bölgesinde gerçekleştirilecek araştırmalarla ilgili işlemlerin ileriye götürülmekte olduğundan
bahsetti.

ANDONİADU

Rum Ticaret Bakanı Praksula Andoniadu ise, hidrokarbon sektörünün bölgenin tümü; özellikle de işbirliği ve barışın güçlenmesi için perspektifler meydana getirmekte olduğunu söyledi.

Andoniadu, şu an Doğu Akdeniz bölgesinin tamamı için arzu edilen şeyin, vizyon sahibi liderlerin; gerek bölgedeki ülkeler, gerek Avrupa’nın önünde bulunan parlak perspektiflerin olumlu anlamda değerlendirilmesine yol açacak gerekli kararları almaları için, siyasi irade göstermeleri olduğuna işaret etti.

TOMİCH

Güney Kıbrıs’ın sözde “MEB”inde bulunan 12. parselde, doğalgaz yatakları bulunması için araştırma sondajları gerçekleştiren Noble Energy şirketinin “Kıbrıs” Müdürü John Tomich de sempozyumda bir konuşma yaptı.

Politis’te yer alan habere göre, araştırma sondajları konusunda geçtiğimiz Aralık ayında şirket tarafından yapılan açıklamayı anımsatan ve bu açıklamada şirketin 5 - 8 trilyon ayak küp, ortalana olarak da 7 trilyon ayak küp doğalgaza sahip yataklardan söz ettiğini anımsatan Tomich, şirketin “Afrodit” olarak adlandırılan 12. parselde yeni sondaj çalışmaları yapacağını açıkladı ve bundan dolayı; doğalgaz yatağıyla ilgili tahminlerin artabileceği gibi, azalabileceğini sözlerine ekledi.

Şirketin şu an, sondajdan edinilen bilgilerin analiz edilmesine ve doğalgaz yatağının ticarileştirilmesi planlamalarıyla ilgili çalışmalara odaklandığını ifade eden Tomich, gerekli koşulun, 12’inci parselin içeriğiyle ilgili iyi bir tahminde bulunulması için; araştırma sondajından çıkan bilgilerin üç boyutlu bir sismografiye dâhil edilmesi olduğunu belirtti.

Şirketin bu verileri temel alarak, sondajın yapılacağı bir sonraki noktayı belirleyeceğini söyleyen Tomich, şirketin üretim platformu ve boru hattıyla ilgili mühendislik araştırmaları yapacağını da sözlerine ekledi.
Noble Energ şirketinin, doğalgaz yatağının ticarileştirilmesinin alacağı şekil konusunda; Rum hükümetiyle sürekli diyalogda bulunacağını ifade eden Tomich, şirketin görüşünün, bir doğalgaz sıvılaştırma tesisi inşa edilmesi gerektiği yönünde olduğunu belirtti.

Tomich, doğalgaz sıvılaştırma tesisinin Güney Kıbrıs’a; doğalgazın ihraç edilmesi ve en iyi satış fiyatları konusunda tam esneklik sağlayacağını sözlerine ekledi.

KASİNİS

Rum Enerji Dairesi Müdürü Solon Kasinis de sempozyumda yaptığı konuşmada, Güney Kıbrıs doğalgaz ihracatçısı haline geldiği zaman; ekonomisini modernize edeceğini, ticari dengesini iyileştireceğini, gaz emisyonunun azalmasına katkıda bulunacağını ve en nihayetinde de yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımda bulunulması için bir gelir ortaya çıkacağını ifade etti.

Kasinis, Rum tarafının sözde “MEB”inde doğalgaz yatakları bulunması ve bunlardan istifade edilmesinin; bölgedeki jeopolitik istikrarı artıracağını, aynı zamanda Avrupa’nın enerji güvenliğine katkıda bulunacağını sözlerine ekledi.

PARTİ BAŞKAN VE TEMSİLCİLERİ

Sempozyuma hitaben yaptığı konuşmada, enerji sektörünün Güney Kıbrıs için büyük öneme sahip bir konu olduğunu dile getiren KS EDEK Başkanı ve Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru, “Kıbrıslı Türklerin menfaatlerini koruma bahanesiyle; bölgenin düzenini bozan aynı zamanda AB’nin enerji güvenliği ve çıkarları karşısında tehdit oluşturan” Türk politikasını kınadı.

Rum ana muhalefet DİSİ partisinin başkan yardımcısı Averof Neofidu ise, doğalgaz yatakları bulunmasının, açılmakta olan perspektiflerin ötesinde; beraberinde büyük sorumluluklar da getirmekte olduğunu söyledi.
AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu da konuşmasında, doğalgaz yataklarıyla ilgili gelişmelerin, ekonomik ve sosyal kalkınma anlamında perspektifler meydana getirmekte olduğunu dile getirdi.

DİKO Başkanı Marios Karoyan da, Güney Kıbrıs’ın doğalgaz yatakları yüzünden küçük ve önemsiz bir AB üyesi devletten; AB’nin enerji güvenliği olarak adlandırdığı konuda, önemli bir etken haline gelmekte olduğunu savundu.

EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris ise konuşmasında, belli hedeflere sahip uzun vadeli bir enerji stratejisi çizilmesi gerektiğine atıfta bulundu ve devamla bunun şu an var olmadığını sözlerine ekledi.

Rum gazeteleri konuyla ilgili haberlerinde, sempozyumda Rum Enerji Düzenleme İdaresi (RAEK) Başkanı Yorgos Şammas, “Kıbrıs Merkez Bankası” Müdürü Andreas İliadis, Rum Ticaret ve Sanayi Odası (KEVE) Başkanı Fidias Pilidis, Rum Devlet Doğalgaz İşletmesi (DEFA) Yönetim Kurulu Başkanı Kostas İoannu yanı sıra birtakım başka konuşmalar yapıldığını ekledi.

SEMPOZYUMUN SONUCU

Gazetelerde yer alan haberlerde, sempozyumda kısaca şu sonuçlara varıldığı ifade edildi:
“Kıbrıs’ın Münhasır Ekonomik Bölgesinde doğalgaz yatakları bulunması, Kıbrıs’ın Güney Doğu Avrupa’daki jeostratejik ve jeopolitik rolünü yüceltiyor. Öte yandan enerji sektörü, Kıbrıs’ın çıkarları açısından gelecekte başrol oynayacak.

Doğalgaz yataklarının, Kıbrıs’ın ekonomik anlamda kalkınmasını da, olumlu anlamda etkilemesi bekleniyor...”

GAZETELERİN KULLANDIĞI BAŞLIKLAR

Fileleftheros: “Enerji Merkezi Kör Düğüm... Hristofyas: Doğalgaz Kıbrıs’ın Kalkınma Modelini Değiştirecek”
Politis: “Noble Yeni Sondajlara Hazırlanıyor... 1’inci Enerji Sempozyumunda Doğalgazın Değerlendirilmesi Konusunda Diyalog”
Simerini: “Yeni Perspektifler Açılıyor... Doğalgaz Konusunda Dün Tam Günlük Sempozyum Gerçekleştirildi”
Alithia: “Kıbrıs’ın İlk Enerji Sempozyumu”
Haravgi: “Hristofyas’tan Sempozyumda Ekonomik Kalkınma ve Refah Taahhüdü”.
 
27 Ocak 2012 Cuma 11:06
Okunma: 545
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu