Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'ta Özelleştirme Yasası Meclis'ten Geçmedi

Güney Kıbrıs'ta Özelleştirme Yasası Meclis'ten Geçmedi

Rum Bakanlar Kurulu Bu Sabah Olağanüstü Toplanıyor.

 
 
Güney Kıbrıs'ta Özelleştirme Yasası Meclis'ten Geçmedi

TROYKA'DAN ALINACAK DÖRDÜNCÜ KREDİ DİLİMİ HAVADA...

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARININ MART AYI MAAŞLARI TEHLİKEDE...

Lefkoşa, 28 Şubat 14 (T.A.K): Güney Kıbrıs'ta, Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nin (KİT) özelleştirmesiyle ilgili yasa tasarısı, dün yapılan oylamada, hükümetten ayrılan DİKO partisi milletvekillerinin çekimser oyları yüzünden, Meclis tarafından reddedildi.

Alithia gazetesi "Memur ve Emekli Maaşları Havada... Özelleştirme Yasası Meclis Tarafından Reddedildi" başlıklarıyla manşete çıkardığı haberinde, Rum Bakanlar Kurulu'nun bu sabah olağanüstü toplanacağını ve Rum Meclisi'nde dün yapılan oylama ile özelleştirme yasasının reddedilmesinin ardından ortaya çıkan durumu gözden geçireceğini haber verdi.

Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis'in dünkü açıklamasına dayanarak, nihai hedefin, tatsız gelişmelerin önlenmesi, aynı zamanda ülkenin ekonomik iyileşme ve istikrar yolundaki gidişatının korunması olduğunu kaydeden gazete, elindeki bilgilere dayanarak, hükümetin yasayı başka bir isimle yeniden Meclis'e göndereceğini ve yeni bir oylama yapılması için, en azından bu gün içerisinde veya önümüzdeki Salı günü Meclisin yeniden toplanmasını isteyeceğini ifade etti.

Yasanın reddedilmesinin, ülke istikrarını kelimenin tam anlamıyla tehdit etmekte olduğunu kaydeden gazete, memur ve emekli maaşlarının Mart ayının sonunda ödenemeyebileceğini ekledi.

Öte yandan DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ile DİKO eski başkanı Marios Karoyan'ın parti içerisindeki oyunlarının, yasanın oylanmasını engellediğini belirten gazete, haberine iç sayfalardan "DİKO'dan Büyük Sürpriz" başlığıyla yer vermeye devam etti.

Kendi içerisinde bölünmüş olan DİKO'nun, özelleştirmeler konusunda her şeyin altını üstüne getirdiğini yazan gazete, DİKO'nun sekiz milletvekilinden beşinin çekimser kaldıklarını, bunun sonucunda da yasanın reddedildiğini belirtti.

DİKO eski başkanı Marios Karoyan'ın oylama sırasında takındığı tavrı ise sürpriz olarak niteleyen gazete, yasanın reddiyle birlikte, Güney Kıbrıs'ın memorandum çerçevesinde Troyka'dan alacağı dördüncü kredi diliminin de havaya uçtuğunu belirtti.

Yasanın reddedilmesiyle birlikte Meclis'te yasaya ret oyu verenlerin dahi donup kaldığını anlatan gazete, herkesin, yasanın reddedilmesinin, Rum kesiminin ekonomik programının reform kısmını ve ekonomik istikrarı tehlikeye atacağının farkında olduğunu belirtti.

Troyka'nın, özelleştirme yasasının onaylanmaması halinde, Rum kesimine sağladığı ekonomik yardımı keseceğini açık ve net ortaya koyduğunu, bunun sonucunda da Eurogroup kararıyla ortaya çıkan acı tecrübelerin yeniden yaşanacağını ifade eden gazete, herkesin yasanın reddedilmesiyle birlikte, devlet memurlarının maaşsız kalacağını da bildiğini, çünkü devlet fonlarındaki likidin, yalnızca devlet memurlarının Mart ayı maaşlarının yüzde 50'sine yettiğini kaydetti.

"DİKO'NUN SÜRPRİZLERİ"

Oylama sırasında en büyük sürprizin ise kendi içerisinde bölünmüş olan ve hükümetten ayrılan DİKO'dan geldiğini anlatan gazete, DİKO'nun her şeyi altüst ettiğini yineledi.

DİKO'dan yalnızca 3 milletvekilinin yasa lehinde oy kullandığını, geriye kalan beş milletvekilinin ise çekimser kaldıklarını ve yasanın reddedilmesine yol açtıklarını kaydeden gazete, kullanılan oyların eşit olduğunu böylece yasanın reddedilmiş sayıldığını belirtti.

Oylamaya toplam 56 Rum milletvekilinden 55'inin katıldığını ve 25 milletvekilinin yasaya evet, 25'inin hayır dediğini, geriye kalan 5 kişinin de çekimser kaldıklarını belirten gazete, çekimser oyların gelişmeleri tanzim eden şey olduğunu ve böylece yasanın reddedilmiş sayıldığını yineledi.

Yukarıda ifade edilenlerden de anlaşıldığı üzere, en büyük sürprizi DİKO eski başkanı Marios Karoyan'ın yaptığını yazan gazete, her konuda hükümetle hem fikir olan DİKO eski başkanının, kendisinden DİKO başkanlığını "çalan" Nikolas Papadopulos'tan farklı olmak için çekimser kaldığını ve böylece hükümeti yaraladığını izah etti.

Karoyan'ın yakın çalışma arkadaşlarından Athina Kiriakidu, Fitos Konstantinu ve Angelos Votsis'i de beraberinde sürüklediğini yazan gazete, Nikolas Papadopulos'un adamı olduğu düşünülen Andonis Andoniyu'nun çekimser kalmasının da küçük bir sürpriz olduğunu ifade etti.

DİKO'nun sürprizleri arasında, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un yasa lehinde oy kullanması ve dolayısıyla hükümeti desteklemesinin de bulunduğunu belirten gazete, DİSİ ile hükümetin ise DİKO'nun sunduğu bütün değişiklik önerilerini reddettiğini kaydetti.

Yasanın reddedilmesinin hemen ardından, Rum Başkanlık Sarayı'nda durumun gözden geçirilmesi için olağanüstü bir toplantı yapıldığını da kaydeden gazete, devamla, dördüncü kredi diliminin serbest bırakılması için, Troyka'nın özelleştirme yasasının 5 Mart'a kadar onaylanması şartını koştuğunu; Euro grubunun ise 10 Mart'ta toplanacağını ekledi.

DİKO milletvekillerinin, yasanın oylanması için partinin sunduğu değişiklik önerilerinin DİSİ milletvekilleri tarafından desteklenmesi şartını koştuğunu ve DİKO'nun bu değişikliklerle, KİT'lerdeki pozisyonlar lağvedilse bile, çalışanların sahip oldukları hakları kaybetmemelerini istediğini kaydeden gazete, Troyka'nın bunu kabul etmediğini ifade etti.

Troyka'nın gelişmeleri yakından takip ettiğini ve Rum Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis'e hemen bir mektup yolladığını da belirten gazete, Troyka'nın bu mektupla DİKO'nun değişiklik önerisini kabul etmediğini bildirdiğini ekledi.

Politis gazetesi ise "DİKO'nun Kaprisleri ve Yeni Maceralar" başlıklı manşet haberinde, Rum kesiminin, DİKO'nun ellerinde ve parti içi anlaşmazlıklarının oyuncağı olduğunu yazdı.

Özelleştirmelerle ilgili yasanın, DİKO eski Başkanı Marios Karoyan'ın grubunun çekimser kalmasıyla dile getirdiği "kahramanca hayırla" reddedildiğini kaydeden gazete, bunun tam aksine, Başkan Nikolas Papadopulos, Sofoklis Fittis ve Yorgos Prokopiu'nun ise yasa lehinde oy kullandıklarını belirtti.

Bu sebepten dolayı, ülkenin yeni maceralara atılmakta olduğunu kaydeden gazete, yasanın 5 Mart'a kadar oylanmasının, dördüncü kredi diliminin serbest bırakılmasının şartı olduğunu anımsattı.

Gazete iç sayfalardan yayımlamaya devam ettiği haberinde de, DİKO'nın parti içi anlaşmazlıklarının, özelleştirmelerle ilgili yasanın reddedilmesine yol açtığını ve bunun da hükümeti olağanüstü hal durumuna soktuğunu, çünkü dördüncü kredi diliminin Troyka tarafından ödenmesinin, dolayısıyla memur ve emeklilerin Mart ayı maaşlarının ödenmesinin de tehlikeye girdiğini izah etti.

Gazete ilk sayfadan "Devlet Olağanüstü Hal Durumunda... Mart Ayında Memur ve Emekli Maaşı Yok" başlığıyla yayımladığı bir haberinde ise, devletin, Mart ayında memur maaşları ve emekli maaşlarını ödeyecek parası olmadığını yazdı.

Maliye Bakanlığından "güvenilir kaynakların" gazeteye yaptığı açıklamalara dayanarak, bir sonraki kredi diliminin ödenmemesi halinde, devletin yalnızca memur maaşları ve emekli maaşlarının bir kısmını ödeyebileceğini kaydeden gazete, aynı kaynakların, ortaya çıkan durumu olağanüstü olarak nitelediklerini belirtti.

Haberde, yasanın reddedilmesinin hemen ardından, durumun gözden geçirilmesi için, Rum Başkanlık Sarayı'nda Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Maliye Bakanı Haris Yeorgiadis ve diğer yetkililerin katıldığı bir toplantı yapıldığı da yinelendi.

Fileleftheros gazetesi ise "Yasa Tasarısı Yeniden Meclis'e Gidecek... Bakanlar Kurulu Yasayı Bugün Değişikliklerle Onaylayacak- Parti Başkanları İçin Başkanlık Alarmı" başlığıyla yayımladığı manşet haberinde, Bakanlar Kurulu'nun bugün yapacağı olağanüstü toplantıda, özelleştirmelerle ilgili yasa tasarısının başlığını değiştireceğini ve Troyka tarafından kabul edilen değişiklikleri benimseyeceğini yazdı.

Gazete, yasanın görüşülmesi ve 10 Mart'ta yapılacak Euro grubu toplantısından önce onaylanması için yeniden Meclis'e sunulacağını da ekledi.

Öte yandan gazete "Dördündü Kredi Dilimi ve Kooperatif Merkez Bankalarıyla İlgili 1,5 Milyar Euro Havada" başlıklı haberinde ise, Troyka'nın vereceği kredi diliminin, yasanın reddedilmesinden ardından havaya uçtuğunu, öte yandan Kooperatiflerin yeniden sermayelendirilmesiyle ilgili 1,5 milyar Euro'nun serbest bırakılmasının ertelenmesi konusunun da, ortaya konması ihtimali bulunduğunu kaydetti.

Gazete haberine iç sayfalardan "Olağanüstü Genel Kurul Düzenlenmesi İçin Hareketler... Beş Çekimserlik Her şeyi Alt Üst Etti" başlıklarıyla da yer verdi.

Simerini gazetesi ise habere "Parti Oyunları Kredi Dilimini Tehlikeye Atıyor... DİKO Meclis'te de İkiye Bölündü- Hükümet Özelleştirmelerle İlgili Yeni Bir Yasa Hazırlıyor- Dördüncü Kredi Dilimi Havada- Partizan Düşünceler Özelleştirmelere Hayır Dedi- Dördüncü Dilimi Almazsak Maaşlar da Tıraşlanacak" başlıklarıyla yer verirken, haber Haravgi gazetesinde ise "Toplumun Zaferi- Hükümet-Troyka Şantajı Geçmedi- Meclis Özelleştirme Yasasını 25 Evet, 25 Hayır ve 5 Çekimser Oyla Reddetti- Keyfilik ve Kendini Beğenmişlik Geçmedi" başlıklarıyla yer aldı.

(İY/ŞEB)                     

 
28 Şubat 2014 Cuma 11:28
Okunma: 817
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu