Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'taki Bankacılık Sistemi Tamamen Değişiyor

Güney Kıbrıs'taki Bankacılık Sistemi Tamamen Değişiyor

Dokuz Yasa Tasarısı Bu Sabah Rum Meclisi'nde.

 
 
Güney Kıbrıs'taki Bankacılık Sistemi Tamamen Değişiyor

LAİKİ BANKASI BATMA TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYA

Lefkoşa, 22 Mart 13(T.A.K): Güney Kıbrıs'ın, Euro Grubu'nun bankalardaki mevduatlardan vergi alınması (tıraşlanma) önerisinin Rum meclisi tarafından reddedilmesinin ardından, içerisinde bulunduğu ekonomik krizi aşmak amacıyla "Milli Dayanışma Fonu" adında bir fon oluşturma yönünde ilerlediği, ilgili yasa tasarılarının bu sabah saat 10:00'dan sonra başlaması beklenen meclis oturumunda onaya sunulacağı bildirildi.

Gazeteler ayrıca, Rum "Laiki Bankası"nın iflas tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, Rum meclisine sunulması beklenen yasa tasarılarından bazılarının bankanın batmasını önlemek için ıslahını düzenleyen tasarılar olduğunu yazdılar.

Alithia gazetesi: "Bankacılık Sistemi Kökten Değişiyor" başlığı altında verdiği haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis hükümeti tarafından hazırlanan ve krizin aşılması için gereken paranın "Milli Dayanışma Fonu" adı altında bir fonda, tahvil satışları ve diğer gelirlerle toplanmasını öngören yasa tasarısını bugün meclise sunmasının beklendiğini yazdı.

Gazete, toplamda dokuz yasanın bugün Rum Meclisi'ne sunulacağını belirterek bunlardan en önemlisinin "Milli Dayanışma Fonu"nun oluşturulmasını öngören yasa tasarısı olduğunu vurguladı.

Habere göre, oluşturulması öngörülen Milli Dayanışma Fonu, Rum bankalarının ve devletin nakit sıkıntısını gidermek ve bankacılık sistemini desteklemek amacıyla, tüzel kişilik niteliği altında kuruluyor.

Fonun gelir kaynaklarının, doğalgazdan elde edilecek gelir, fonun çıkaracağı tahvil ve değerli kağıtların satışı, gönüllü bağışları ve diğer kaynaklardan oluşacağını vurgulayan gazete, fonun mülk sahibi olabileceğini ve dava açma ve diğer hukuki eylemleri de gerçekleştirebileceğini belirtti.

BANKALARIN İŞLEMLERİNİN SINIRLANDIRILMASI YETKİSİ

Gazete, bir diğer önemli yasa tasarısının ise, Rum Maliye Bakanı yada Merkez Bankası Müdürü'ne, acil ve kamu yararına olacak durumlarda, sermayenin hareketlerinin kısıtlanması kararını alabilmeleri yetkisini verdiğini belirtti.

Bu tasarı, bankaların açılacağı salı günü sermaye kaçışını ve hareketlerini engelleyerek bankacılık sisteminin korunmasını amaçlıyor.

Gazete, bu yasa tasarısının, Güney Kıbrıs'ta bulunan Troyka heyetinden görüş alınarak hazırlandığının, yasa önerisinde vurgulandığını yazdı.

Gazete, diğer bir yasa tasarısında ise, Rum bankalarının ıslahını düzenlendiğini, Merkez Bankası'nın bankalarda ıslah yapılması konusunda yetkili kılındığını ve ıslahın şartlarının belirlendiğini yazdı.

Bir diğer yasa tasarısında yine Merkez Bankası bankalarda gerekli kontrolleri yapabilmekte yetkili kılınırken, beşinci yasa tasarısı ise bankaların ıslahı sonrasında ödenecek tazminatlar ve ıslahın maliyetinin karşılanması koşullarını içeriyor.

LAİKİ BANKASI ISLAH EDİLİYOR

BANKA İKİYE BÖLÜNÜYOR

Gazete, devam haberinde, bankaların ıslahına ilişkin Rum Meclisine sunulan yasa tasarısının, Avrupa Merkez Bankası'nın, Euro Grubu ile pazartesi gününe kadar anlaşmaya varılamazsa Rum bankalarına sağladığı likidite akışını keseceği uyarısında bulunmasının ardından, en kritik durumda bulunan "Laiki Bankası"nın ıslahını hedeflediğini yazdı.

Habere göre, Rum Merkez Bankası Müdürü Rum hükümetine, söz konusu bankanın düzensiz iflasla karşı karşıya bulunduğunu, bu yüzden de ıslahının gerektiğini acil olarak bildirdi.

Bu durumu göz önüne alan Rum Bakanlar Kurulu hazırladığı yasa tasarısıyla söz konusu bankayı "İyi Banka" ve "Kötü Banka" şeklinde ikiye bölerek düzenleme yoluna gidilecek yasa tasarısını hazırladı.

Yasa tasarısının bugün onaylanması durumunda söz konusu banka "iyi" ve "kötü" olarak ikiye bölünecek. 100 bin Euro'ya kadar olan ve garanti kapsamına giren mevduatlar "iyi bankaya" aktarılacak ve banka çalışanları işlerine devam edecekler.

"Kötü Banka" formatında olacak ve yine devlete ait olacak bankada ise, garanti kapsamında bulunmayan tüm yatırımlar, takipteki alacaklar ve bankanın tüm kötü unsurları toplanacak.

Kötü Banka'nın başına bir yönetim kurulu atanacak ve bankanın sorunlarının uzun vadede çözülmesinin ardından banka lağvedilecek.

Gazete, alınacak bu önlemlere Güney Kıbrıs'ın ihtiyaç duyacağı kredi miktarının 2 milyar Euro'ya kadar düşürülebileceğini öne sürdü.

LAİKİ BANK ÇALIŞANLARI AKŞAM PROTESTO GÖSTERİSİNDE BULUNDULAR

Öte yandan gazete, bankanın iflas edeceğine ilişkin duyumlar alan banka çalışanlarının dün gece Rum Meclisi önünde protesto gösterisi gerçekleştirdiklerini yazdı.

Gazete, meclis binası önünde toplanan yaklaşık 2 bin çalışanın bankanın kapatılmasına ilişkin duyumlar sonrasında yasa tasarısının oylanmaması yönünde sloganlar attılar.

Haberde, çalışanların bugünkü meclis oturumu sırasında da eylem gerçekleştirmelerinin beklendiği ifade edildi.

Fileleftheros gazetesi haberini: "Laiki'nin Kanlı Kurtuluşu - 'İyi' Ve 'Kötü' Banka - Plan Bu Şekilde Uygulanacak - Laiki'nin Yeniden Yapılandırılması Yada İflas - Komisyon'dan Olumlu Tepki" başlıkları altında verdi.

Gazete, Rum Meclisi'nin bugünkü toplantısında görüşeceği yasa tasarılarına ve Laiki Bankası'nın yeniden yapılandırılmasına ayrıntılarıyla yer verirken, AB Komisyonu'nun yasa tasarılarına ilk tepkisinin de olumlu olduğunu belirtti.

Habere göre, AB Ekonomi ve Mali İşler Komiseri Olli Rehn'in sözcüsü Simon O'Connor dün yaptığı açıklamada, Rum Hükümeti'nin bugün görüşeceği yasa tasarılarının, Güney Kıbrıs ile Euro Grubu arasındaki işbirliğinin ilerlemesi konusunda daha iyimser bir ortam yarattıklarını belirtti.

O'Connor, Rum bankaları ve mevduatların hareketlerinin kısıtlanmasına ilişkin Rum meclisine sunulan yasalardan memnuniyet duyduklarını, Rum hükümetinin önerisini bugün daha ayrıntılı inceleyeceklerini de sözlerine ekledi.

Diğer gazeteler konuya ilişkin haberleri şu başlıklarla yansıttılar:

Politis: "Baylar, Artık Ciddileşin - Ülke İflasa Giderken Siyasetçilerimiz Oyun Oynuyor - Kurtarıcımız Dayanışma Fonu - Laiki Bankası, Hemen Islah".

Simerini: "Laiki Bankasının 'İyi' ve 'Kötü' Olmasının Ardından Kimler Ne Kaybedecek - Brüksel Dumanı Bekliyor - Troyka Laiki Bank Kararından Koşullu Memnun - Dayanışma Fonu Tasarısı Bugün Mecliste - Almanlar Görmeden 'Hayır' Dedi".

Haravgi: "Çalışanların Öfkesi - Laiki'nin Alelacele Parçalanmasında Soru İşaretleri - Laiki'nin 'İyi' ve 'Kötü' Olarak Ayrılması".

(SB/HÖ)

 
22 Mart 2013 Cuma 11:10
Okunma: 696
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu