Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Kıbrıs'taki Türk Öğrenciler

Güney Kıbrıs'taki Türk Öğrenciler

Avrupa Konseyi ırkçılık ve hoşgörüsüzlükle mücadele komitesi'nin (ECRI) güney kıbrıs'a ilişkin yayımladığı dördüncü raporunda, güney kıbrıs'ta ikamet eden kıbrıslı türklerin eğitimindeki sorunların giderilmesinde hukuki ve siyasi irade eksikliği tespit ederken, Türkiye vatandaşı ile evli kıbrıslı türklerin çocuklarının sözde "kıbrıs cumhuriyeti" vatandaşlığı alamamalarının sebepleri inandırıcı bulunmadı.

 
 
Güney Kıbrıs'taki Türk Öğrenciler
Politis ve diğer gazeteler, ECRI'nin raporuna geniş yer verdiler ve raporda Güney Kıbrıs'taki ırkçılık faaliyetlerinin arttığının vurgulandığını yazdılar.

Gazete; "Avrupa Konseyinden Tavsiyeler - Kıbrıslı Türk Öğrenciler ve Ebeveyni Yerleşik Olanlar Konusunda Kulağımızı Çektiler" başlıkları altında verdiği haberinde, ECRI komitesinin Güney Kıbrıs'ı ziyaret ederek sorunlar tespit ettiğini, bunların başında da Güney Kıbrıs'ta ikamet eden Kıbrıslı Türk ve "Roman" (Çingeneler) öğrencilerin eğitimiyle ilgili olduğunu yazdı.

Habere göre, söz konusu raporda, Kıbrıslı Türk ve Çingenelerin çocuklarının çoğunluğunun belirli okullarda öğrenim gördükleri, bu yüzden de toplumun geri kalanıyla kaynaşamayarak "yabancılaşmalarının güçlendiği" belirtildi.

Güney Kıbrıs'ın, Kıbrıslı Türk ve yabancı öğrencilerin topluma adapte olabilmesi için gerekli hukuki düzenlemeleri yapmadığı vurgulanan raporda, Rum Eğitim Bakanlığı'nın okullarda Kıbrıslı Türklere yönelik saygı ve anlayış ortamının oluşması ve yeniden yakınlaşmanın arttırılmasına yönelik önemli adımlar atmasına karşın, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların karşılıklı okul ziyaretlerinin gerçekleşmediği ifade edildi.

Raporda, Kıbrıslı Rum ebeveynlerin çocuklarını daha uzak okullara, ancak yakın okullarda Kıbrıslı Türk öğrenciler çoğunluktaysa göndermeyi tercih ettikleri, Rum hükümetinin de bu duruma göz yumduğu belirtilirken, 2006 yılında eğitim kalitesi ve yeniden yakınlaşma ruhu sebebiyle ödül alan Limasol'daki "Ayiu Andoniu" ilkokuluna atıfta bulunuluyor.

Söz konusu okulda şu anda durumun çok farklı olduğu, 2009 - 2010 yılında okulda 31'i Kıbrıslı Rum, 40'ı Kıbrıslı Türk ve 4'ü yabancı uyruklu öğrenciler okurken, geçen dönemde okula sadece Kıbrıslı Türklerin kayıt yaptırdığı ve Kıbrıslı Türk öğrencilerin eğitimlerinde hatalar bulunduğu belirtiliyor.

Raporda, benzer durumların diğer yabancı öğrencilerin bulunduğu okullarda da yaşlandığı vurgulanarak, örnek olarak Baf'ın "Polemidya" (Binatlı) bölgesinde ikamet eden Romanların çocukları gösteriliyor.

TÜRK VATANDAŞLARIYLA EVLENEN KIBRISLI TÜRKLERİN ÇOCUKLARI KONUSU

Gazete, ECRI'nin bu raporunda da "Türkiye vatandaşlarıyla evlenen Kıbrıslıların (Kıbrıslı Türkler kastediliyor) çocuklarının Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığını almalarında hala hukuki engellerin bulunduğuna" dikkat çektiğini yazdı.

Gazete, komitenin; Rum makamlarının "nüfus yapısının değişmesinin önlenmesi için bu tür vatandaşlıkların onaylanmasının özel inceleme sürecine (özel kriterler temelinde Bakanlar Kurulu tarafından) tabi tutulması gerektiği şeklinde görüşünü inandırıcı bulmadığını ifade ettiğini yazdı.

Habere göre komite; halihazırda bu konuda izlenen prosedürün çok uzun sürdüğü, bunun sonucunda da Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün bedelini bu çocukların ödediği ve ebeveynlerinden birinin uyruğu temelinde "düşmanca ayrımcılık" yapıldığını vurguladı.

IRKÇILIK ARTTI

Gazete, ECRI'nin ayrıca Güney Kıbrıs'ta okullarda ve toplumun genelinde ırkçılığın artışından duyduğu endişeyi de raporunda dile getirdiğini ve bazı unsurlara değindiğini yazdı.

ECRI'nin raporunda; "okullarda ırkçı ve yabancı düşmanlığı temalı duvar resimlerinin çizildiği ve bu olayların cezalandırılması yada önlenmesi için hiçbir önlem alınmadığı, Kıbrıslı Türkler ve yabancılara karşı hareket eden Hrisi Avgi gibi aşırı örgütlerin ortaya çıktığı, iki siyasi partide yabancı korkusunun bulunduğu ve aşırı sağcı ELAM'ın ortaya çıkışı" unsurlarına dikkat çekiliyor.

Raporda, Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılara da değiniliyor ve bunların sayısının Rum polisince kayda geçirilenden daha fazla olduğu ve hiçbir tutuklamaya gidilmediği ifade ediliyor.

Habere göre raporda Güney Kıbrıs'ın, polis aleyhine yapılan şikayetleri inceleyecek bağımsız bir kurum kurması gibi attığı bazı olumlu unsurlardan da söz ediliyor.

tak

 
1 Haziran 2011 Çarşamba 21:14
Okunma: 1172
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu