Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney Yarın Seçime Gidiyor

Güney Yarın Seçime Gidiyor

SİYASİ PARTİLER BOYKOTU ÖNLEME AMACINDA BİRLEŞTİ

 
 
Güney Yarın Seçime Gidiyor
KIBRISLI TÜRK SEÇMENLER RUMLARLA BİRLİKTE OY KULLANACAK

MUZ DAĞITTILAR

Rum tarafında yarın yapılacak genel seçimlerle ilgili Rum Yüksek Seçim Kurulu Başkanı tarafından dün yapılan açıklama ve seçimlerle ilgili diğer haberler bugünkü gazetelerde geniş yer buldu.

Alithia "Bin 220 Seçim Merkezi, 8 Bin 500 Memur, 5,5 Milyon Euro" başlığıyla yansıttığı haberinde seçim günü olan yarın Güney Kıbrıs'ta ve yurtdışında toplam bin 220; üç dini grubun (Maronit, Ermeni, Latin) Rum meclisindeki temsilcilerinin belirlenmesi için de ayrıca 17 seçim merkezinin faaliyet göstereceğini yazdı.

Gazete Lefkoşa'nın Rum kesiminde 458, Limasol'da 352, Mağusa bölgesinde 54, Larnaka'da 193 ve Baf'ta 129 seçim merkezi olacağını, yurtdışındaki seçim merkezlerinin ise Atina, Patra, Selanik ve Manchester'da  yer alacağını kaydetti.

Habere göre Rum Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Lazaros Savvidis seçim günü oy verme işleminin yapılması, oyların seçim merkezlerinde sayılması, sandıkların korunması, güvenle taşınması, teslim edilmesi ve seçim sonuçlarının açıklanması için toplam 8 bin 500 memurun görev yapacağını açıkladı. Yurtdışındaki seçim merkezlerinde bu görevlerin; Rum büyükelçilik görevlileri ve bu maksatla yurtdışına gönderilecek İçişleri Bakanlığı personeli eliyle yürütüleceği kaydedildi.

Rum Yüksek Seçim Kurulu'nun web sitesinde (http://www.elections2011.gov.cy) açıklandığı üzere seçim harcamaları 5 milyon 500 bin Euro'ya ulaştı. 50 ve üzerinde seçmen bulunan her köyde bir seçim merkezi oluşturulacak.

Gazete, "göçmen" seçmenlerin, bugünkü ikamet yerlerine bakılmaksızın, "kendi seçim bölgelerinden" milletvekili adaylarını seçeceklerini, bunun için Rum tarafında özel seçim merkezleri oluşturulacağını da yazdı.

KIBRISLI TÜRK SEÇMENLER RUMLARLA BİRLİKTE OY KULLANACAK

Simerini "Bütün Partiler Tek Bir Hedefte Birleşti... Parti Başkanları Sandıklara Gidilmemesine Karşı Cephe Açtı" başlığıyla manşete çektiği haberinde, bütün siyasi partilerin kampanya dönemindeki bütün çatışmalarının ardından, seçimlerin boykot edilmesi korkusunda birleştiğini yazdı.

Gazete siyasi parti başkanlarının seçimlerden önceki son açıklamalarında seçmenleri sandık başına giderek oy kullanmaya çağırarak, boykotun önüne geçmeye çalıştığına işaret etti.

Güney'de kayıtlı seçmen sayısının 531 bin 136, Rum tarafında yaşadığı tespit edilen ve seçmen listelerinde Rumlarla birlikte yer alan Kıbrıslı Türk sayısının da 554 olduğu hatırlatıldı.

Gazete Kıbrıslı Türk seçmenlerin oylarının gizliliğinin sağlanması için Rumlarla aynı seçim merkezlerinde oy kullanacağını, oy kullanacakları sandıklarda ve gereği halinde kaymakamlıklarda bu seçmenler için Türkçe konuşan memurlar bulunacağını belirtti.

Habere göre Güney'de ve Yunanistan'daki sandıklarda oy verme işlemi sabah 07.00'de başlayıp 18.30'da sona erecek, oy verme işlemine 12.00-13.00 saatleri arasında ara verilecek. İngiltere'deki sandıklarda oy verme işlemi 08.00-16.30 saatleri arasında yapılacak 12.00-12.30'da ise ara verilecek. Nihai sonuçların saat 23.00'e kadar yaklaşık olarak belirlenmesinin beklendiği de kaydedildi.

EXIT POOL YAPILABİLİR AMA...

Haravgi "'Exit Pools' Sonuçlarının Yayınlanması" başlıklı haberinde ise Lazaros Savvidis'in dünkü açıklamasına dayanarak, seçimlerden çıkacak nihai sonucun tahmin edilmesi maksadıyla seçim merkezleri dışında "sanal oylama (exit pool) yapılmasının Kurul tarafından yasaklanmadığını ancak exit pool sonuçlarının; oy verme işlemlerinin bittiği ve sandıkların kapandığının resmen açıklanmasından sonra yayınlanabileceğini yazdı.

MUZ DAĞITTILAR

Politis "Kimi Mesaj, Kimi Muz Verdi" başlıklı haberinde Rum siyasi partilerinin, seçim yasaklarının başlamasından önce yaptıkları son açıklamalara ve faaliyetlere de yer verdi.

Buna göre en ilginç etkinlik; "Bağımsız Vatandaş Hareketi-Zigos"tan geldi.  "Muz cumhuriyetinde yaşandığı" görüşünü taşıyan Hareket, Lefkoşa'nın Rum kesimi sokaklarında, yoldan geçenlere muz dağıttı.

"Kıbrıs İlerici İttifakı-Ki.PROS" partinin pazartesi günü hizmete başlayacağı inancıyla herkese sevgi mesajı verirken; "Ulusal Halk Cephesi-ELAM) Kıbrıs sorunu üzerine yoğunlaştı ve "Kıbrıs Helenizmi'nin ancak talepkâr mücadele ve uzun soluklu strateji ile var olabileceği" görüşünü ortaya koydu.

Haravgi "AKEL'e Destek" başlığıyla manşete çektiği haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun mesajına yer verdi.

Andros Kiprianu "Kıbrıs sorununun çözüm ümidinin canlı kalıp kalmayacağı Pazar günkü seçimlerin sonucuyla belli olacak... Pazar günkü seçim sonuçları Nikos Anastasiadis'e başkanlık yolunu (2013 başkanlık seçimleri) açarsa Kıbrıs gerilemeye mahkûm olacak" dedi.

Alithia'ya göre DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, yarınki seçimleri "Kıbrıs için kritik" olarak niteledi; ülkenin, bölünmüşlüğün etkilerini yaşadığını, son zamanlarda birileri tarafından geçmişteki bölücülüğün yeniden kotarılmakta olduğunu belirterek, "yeni bir döneme girdiğimizi anlamalıyız. Geçmişin malzemesi ile geleceği bina edemezsiniz. Şimdi bizi meşgul etmesi gereken geçmiş değil, Kıbrıs'ın geleceğidir" ifadesini kulandı.

EDEK Başkanı Yannakis Omiru, seçmenlerden EDEK'e oy vererek; Kıbrıs sorunundaki stratejinin değiştirilmesi, dönüşümlü başkanlık, çapraz oy, 50 bin TC kökenlinin kalması önerilerinin geri çekilmesi, Rum tarafının mülkiyetle ilgili önerilerinin değiştirilmesi, ekonominin yeniden canlandırılması mesajı vermesini istedi.

DİKO Başkanı Marios Karoyan, DİKO'lu seçmenlerin yarın partileri etrafında birleşeceklerine, tarihlerini savunacaklarına, müteveffa liderlerini onurlandıracaklarına inanç belirterek "'Evet' ve kutuplaşma başrol oyuncularına yeniden 'Hayır' diyecekler" dedi.

EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris EURO.KO'nun güçlenmesinin, Hristofya'ın verdiği tavizlerden kurtulmak anlamına geleceği mesajını verirken; Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yoanna Panayotu kampanya döneminde "vatandaşların ekonomideki durumu, Kıbrıs sorunundaki durgunluğu, devasa işsizliği, toplumsal karışıklığı ve başarısız muhaceret politikasını yaratanları onurlandırmaya kararlı olduğu görüntüsü yaratıldı" diyerek, "yeşile güç vermeleri" çağrısında bulundu.

Fileleftheros da "Son Hücum" başlığıyla manşete çektiği haberinde yarın gece saat 23.00'te nihai sonuçların belli olacağını, pazartesi günü öğlen seçilmiş milletvekillerinin ilan edileceğini yazdı.

Habere göre Rum Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Savvidis, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı heyetinin seçimleri izlemek üzere Güney'de bulunduğunu hatırlatarak, seçim prosedürünün çok daha normal ve doğru şekilde yapılmasının önemine dikkat çekti.

(ŞA/HA)

 
21 Mayıs 2011 Cumartesi 14:07
Okunma: 903
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu