Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney'de 5 Bin Çalışan, Bugün Yollara Dökülüyor...

Güney'de 5 Bin Çalışan, Bugün Yollara Dökülüyor...

Aik Çalışanlarının 12 Saatlik Grevi Yüzünden, Rum Kesimi Genelinde Elektrik Kesintisi Olması İhtimali Var....

 
 
Güney'de 5 Bin Çalışan, Bugün Yollara Dökülüyor...

Troyka'nın mali yardım için şart koştuğu, Güney Kıbrıs'taki Kamu İktisadi Teşebbüslerinin (KİT) özelleştirilmesiyle ilgili yasanın dün Rum Bakanlar Kurulu tarafından onaylamasının, Telekomünikasyon İdaresi (CYTA-ATİK), Elektrik İdaresi (AİK) ve Limanlar İdaresi çalışanlarının büyük tepkisine yol açtığı ve bu kurumlarda çalışan 5 bin çalışanın, bugün memorandum karşıtı ilk geniş kapsamlı grevlerini yapacakları haber verildi.
 
Fileleftheros gazetesi "Özelleştirme Karartması...ATİK, AİK ve Limanlar İdaresinin İlk Memorandum Karşıtı Grevi" başlıklarıyla manşete çektiği haberinde, AİK'in sabah 7 ve akşam 7 saatleri arasında yapacağı 12 saatlik grev yüzünden daha az elektrik üretimi yapılacağından dolayı, kesintisiz elektrik akışının bundan yoğun bir şekilde etkilenmesinin beklendiğini, aynı zamanda Güney Kıbrıs'ın genel olarak karanlıkta kalması ihtimali bulunduğunu kaydetti.


Adı geçen kurumların bugün "güvenlik personeliyle" çalışacaklarını belirten gazete, siyasi aşamada ise, Bakanlar Kurulunun, DİKO'nun dört bakanının çekimser kalmasıyla onayladığı yasanın, hükümete mutlak hareket gücü verdiğini, çünkü hükümetin kararnameler çıkarmak kaydıyla, Meclis'in onayı olmadan, KİT'lerin özelleştirmesini başlatabileceğini belirtti.


Çalışanların grevi yüzünden elektrik kesintileri olacağını yazan gazete, elektrik üretiminin en aza indirgeneceğini, aynı zamanda derece ve süre bakımından önemli elektrik kesintileri yaşanacağını belirtti.


24 saatlik grev yüzünden Rum limanlarındaki ticari faaliyetlerin felç olacağını kaydeden gazete, yine 24 saat grev yapacak olan Telekomünikasyon İdaresinde ise yalnızca güvenlik personelinin çalışacağını ve yalnızca devlet hizmetleriyle ilgili arızaların giderileceğini belirtti.


Bunun, Güney Kıbrıs'taki sendikal hareketin, hükümetin uygulamakta olduğu Troyka'nın memorandum gereklerine karşı yapılacak ilk geniş ölçekli tepkisi olacağına dikkati çeken gazete, Bakanlar Kurulunun onayladığı yasanın Meclis'e sunulduğunu ve partilerin dar bir zaman çerçevesinde, yasa hakkında görüş belirtmeye çağrıldıklarını ifade etti.


Maliye Bakanlığının Meclis'e gönderdiği mektupla, özelleştirme yasasının 6 Mart tarihine kadar oylanması gerektiğini bildirdiğini yazan gazete, Troyka'nın o tarihte, kredinin 4'üncü diliminin serbest bırakılması için, Rum kesimine şart koştuğu faaliyetleri hayata geçirme konusunda, Güney Kıbrıs'ı değerlendirmeye tabi tutacağını belirtti.


Yasanın onaylanması için basit çoğunluk gerekeceğine de dikkati çeken gazete, öte yandan, muhalefet ve çalışanların hükümetin bu meseledeki kararını ciddi bir şekilde eleştirdikleri bir sırada, Rum Kilisesi Başpiskoposu Hrisostomos'un ise hükümetin icraatlarına destek belirttiğini ve özelleştirmelerin ilerlemesi gerektiğini söylediğini iletti.


Gazeteye göre, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamada bulunan Rum Hükümeti Sözcü Yardımcısı Viktoras Papadopulos ise, DİKO bakanlarının tavrını yorumlamaktan kaçındı, öte yandan özelleştirme yasasının onaylanmasını ise hükümetin memorandum karşısındaki taahhütlerinden kaynaklanan "normal bir gelişme" olarak nitelendirdi.


Papadopulos, hükümetin niyetinin, endişelerinin göğüslenmesi için, bütün süreç sırasında çalışanlarla istişarede bulunmak olduğunu da sözlerine ekledi.


Yasanın incelenmesinin, önümüzdeki Pazartesi günü Rum Meclisi Maliye Komitesi huzurunda başlayacağını kaydeden gazete, toplantının, Hükümet ile Muhalefet arasındaki anlaşmazlığa sahne olacağını kaydetti.


Haberde, özelleştirmelerin hedefinin, 2018 yılına kadar 1,4 milyar Euro toplanması olduğu da ifade edildi.


RUM MALİYE BAKANLIĞI YASANIN FAYDALI ETKİLERİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYOR


Rum Maliye Bakanlığının ise yasanın onaylanmasının Rum ekonomisine faydalı etkileri olacağını düşündüğünü ileten gazete, Maliye Bakanlığının, yasanın onaylanmasıyla, istihdam, iş koşulları ve tüketicilerin haklarının iyileşmesini beklediğini aktardı.


"ELEKTRİK BUGÜN 11 TEMMUZ ŞARTLARINDA OLACAK... MARİ GÜNLERİ KABUSU UYANDI"


Rum Telekomünikasyon İdaresi müşteri ve abonelerinin, arıza dışında bugünkü grevden etkilenmeyeceklerini yineleyen gazete, öte yandan AİK çalışanlarının elektrik üretimini en aza indirgemeye karar verdiklerini belirtti.


AİK'te örgütlü sendikaların, grev dolayısıyla, üretimin minimum güvenlik aşamasında olmasına karar verdiklerini yazan gazete, özellikle hastaneler, okullar, havalimanları, güvenlik birimleri ve diğer ilk yardım birimlerine elektrik verileceğini belirtti.


Gazete birçok işletmenin, 11 Temmuz 2011 tarihinde RMMO'nun Mari'de (Tatlısu) bulunan deniz üssünde meydana gelen ve üssün yakınında bulunan elektrik santralinin devre dışı kalmasının ardından meydana gelen koşulları anımsayacaklarını ve jeneratörlere geri döneceklerini de belirtti.


Haberde, elektrik kesintisinin sabah saatlerinde daha az olacağı ancak akşam saatlerine kadar, coğrafi kapsam ve süre açısından kademeli olarak artacağı ifade edildi.


Haberde limanlardaki grev yüzünden bütün faaliyetlerin duracağı ve Limasol limanındaki gemiler ve konteynerler içerisindeki ürünlerin limanda mahsur kalacakları da belirtildi.


Haberde, yasanın Bakanlar Kurulundan geçmesi yüzünden, muhalefet partileri ile sendikaların hükümete karşı tepkili oldukları ve dün bu yönde bazı açıklamalarda bulundukları da ifade edildi.


Elektrik kesintileriyle ilgili haber Simerini gazetesinde "Grev Yüzünden Karanlığa Gömülme Tehlikemiz Var", Politis gazetesinde ise "Mari Günleri Kabusu Uyandı... Gece Geç Saatlerde Karanlıkta Kalma Tehlikesini Azaltma Çabaları" başlıklarıyla yer aldı.


Politis manşet haberinde, Elektrik İletim Sistemi operatörünün, AİK'in bugün yapacağı 12 saatlik grev dolayısıyla gerçekleşecek elektrik kesintisi konusunda halkı uyarmasının ardından, AİK Yönetim Kurulu Başkan ve yardımcıları ile sendika temsilcileri arasında toplantı yapıldığını ve bugün daha fazla personel çalıştırılmasına karar verildiğini yazdı.


AİK'in internet sitesinde yayımlanan geniş kesinti programının uygulanmayacağını belirten gazete, ancak bazı kısa süreli kesintilerin kaçınılmaz olduğuna dikkati çekti.


RUM İÇ CEPHESİ SAVAŞ ALANI


Öte yandan Simerini gazetesi "İç Cephe Savaş Alanı" başlığıyla manşetten yayımladığı haberinde, Rum iç cephesinin gerek ekonomi, gerek Kıbrıs sorunu açısından savaş alanı görüntüsüne sahip olduğunu yazdı.


Rum Bakanlar Kurulunun özelleştirmelerle ilgili yasayla "oku yaydan çıkardığını" ve DİKO'nun hükümet kararlarından uzaklaştığına dair ilk mesajı gönderdiğini yazan gazete, DİKO'nun bakanlarının oylama sırasında çekimser kaldıklarını, DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos'un ise yasa hakkında değişiklik önerisinde bulunmaya hazırlandığını belirtti.


Haberde, AKEL, EDEK, Ekologlar ve Çevreciler aynı zamanda Vatandaşlar İttifakının hükümete öfkeli oldukları da belirtildi.


Politis ise haberinde, DİKO Bakanlarının dün yasaya "evet" demeye hazır olduklarını, ancak en nihayetinde çekimser kaldıklarını belirtti.


Haberde, DİKO'lu bakanların Hükümetin DİKO ile olan iletişim köprüsünün yıkılmaması için çekimser kaldıkları belirtildi.


İKİ KURUMA KİLİT VURDULAR


Öte yandan Alithia gazetesi haberinde, Rum Meclisinin dün "yaşam döngünü tamamlayan" iki kamu iktisadi teşebbüsüne resmi olarak kilit vurduğunu yazdı.


Haberde bahse konu kurumların, Rum Süt Endüstrisi Kurumu ile Rum Şarap Ürünleri Kurumu olduğu belirtildi.


YEDİ MEMORANDUM YASASI ONAYLANDI


Fileleftheros gazetesinde yer alan başka bir haberde ise, Rum Meclisi Genel Kurulu tarafından dün yedi yeni memorandum yasası daha onaylandığını ve bunlardan en önemlilerinin kamu maliyesinin takibiyle ilgili çoklu yasa tasarısı şemsiyesi ile kooperatiflerin birleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısı olduğu ifade edildi.


Özelleştirmelerle ilgili haber, Haravgi gazetesinde "Çalışanlar Satmayız Diyor... Anlayana Sivri Sinek Saz, Anlamayana Davul Zurna Az- KİT'lerin Satılmasıyla İlgili Yasayı Protesto Eden CYTA, AİK ve Limanlar İdaresi Çalışanları Bugün Kepenk İndiriyor", Alithia gazetesinde ise "Hükümet Özelleştirmeler İçin Acele Ediyor... 4'üncü Kredi Diliminin Ödenmesi İçin Yasayı Onaylamak Amacıyla 5 Mart'a Kadar Süresi Var- CYTA ve AİK'ten Bugün Karartma- Elektrik Kesintisi Bekleniyor" başlıklarıyla yer aldı.


(İY/ÖK)                        


 
14 Şubat 2014 Cuma 11:43
Okunma: 1244
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu