Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güneyde ağır bilanço... 15 Kişi Öldü 55 yaralı var.

Güneyde ağır bilanço... 15 Kişi Öldü 55 yaralı var.

RMMO'nun Egangelos Florakis Deniz Üssü'nde bu sabah saat 06.00 dolaylarında meydana gelen şiddetli patlamada 15 Kişi Öldü 55 yaralı var.yaralılardan bir kısmının ağır olduğu ve ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.

 
 
Güneyde ağır bilanço... 15 Kişi Öldü 55 yaralı var.
Güney Kıbrıs'ta Patlama

Patlamada 15 kişi hayatını kaybetti.

RMMO'nun Egangelos Florakis Deniz Üssü'nde bu sabah saat 06.00 dolaylarında meydana gelen şiddetli patlamada 15 Kişi Öldü 55 yaralı var.yaralılardan bir kısmının ağır olduğu ve ölü sayısının artabileceğinden endişe ediliyor.Patlamanın ardından Elektrik ve Su sıkıntısı başladı


Patlama, üç yıl önce el konulan bir gemiden indirilen ve askeri üs'de tutulan 98 konteynerden ikisinde çıkan yangın neticesinde meydana geldi. Ardından Vasiliko elektrik santralinde çıkan yangın santralı devre dışı bırakırken, ülke genelinde kesinti yaşanıyor. Elektrik sorunu nedeniyle tuzlu su arıtma tesisleri de kapatıldı.
Vasiliko elektrik santralindeki yangına müdahale eden itfaiye ekiplerinin, yangının yakıt depolarına sıçramasını engellemeye öncelik vermeleri nedeniyle santralin tamamen yandığı, sadece yakıt depoları ile kulelerinin ayakta kaldığı belirtildi. Santralin önümüzdeki günlerde yeniden faaliyete geçmesinin çok zor olduğu ve tamirinin haftalar alabileceğine de işaret edildi.Milli Savunma Bakanı ve Rum Milli Muhafız Ordusu Komutanı istifa etti.
Patlamanın ardından Rum Milli Muhafıs Odusu Komutanı ve Milli Savunma Bakanı istifalarını az önce Hristofiyas'a sundular. Olayda ciddi bir tedbirsizlik olduğu ihtimali var. Bu istifaları Hristofiyas'a yönelik suçlamaların önüne geçebilmek için bizzat başkanın talebi ile gerçekleştiği tahmin ediliyor.


Rum tarafı AB'den yardım talep etti.

Bu arada Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu, RMMO'nun Egangelos Florakis Deniz Üssü'nde bu sabah saat 06.00 dolaylarında meydana gelen şiddetli patlama nedeniyle Avrupa Birliği'nden yardım istedi. Rum radyosu, Kiprianu'nun acil yardım talebinde bulunduğunu duyurdu ancak ayrıntı vermedi.

Rum Tarım Bakanlığı, tuzlu su arıtma tesislerinin elektrik enerjisiyle çalışmasından dolayı Güney Kıbrıs genelindeki bütün tesislerin çalışmasının durdurulduğunu açıklayarak, tüketicilerden su tüketimini azaltmalarını istedi.


Bu olayı bile Turklere küfretmek için vesile etti.

Rum yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas danışmanlarından bilgi aldıktan sonra saat 10.30 civarında olay yerine giderek incelemelerde bulundu, "Kara temmuza bir kara gün daha eklendi" diyen Hristofyas, saat 13.00 itibarıyla durum değerlendirmesi maksadıyla olağanüstü toplantısı devam eden Bakanlar Kurulu'na başkanlık ediyor.


Yunanista acil ekip gmndermek için telakkuzda.

İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis de bölgede inceleme yapmasının ardından, Mari sakinlerinin bu akşam otellerde barındırılacağını, Psematismeno (Yalancıköy), Maroni, Dohni (Taşkent), Kalavason ve Pendakomo (Beşevler) köylerinin de patlamadan hafif şekilde etkilendiğini açıkladı.

Yunanistan Hava Kuvvetleri Komutanlığı, ihtiyaç olması halinde Rum tarafına göndermek üzere sağlık ekiplerini hazırda bekletiyor. Yunanistan Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı Rum meslektaşlarını telefonla arayarak  durumla ilgili bilgi aldı.


Ölü sayısı net bir şekilde açıklanamdı.

Savunma Bakanlığı, ölü ve yaralıların tam sayısını açıklayabilecek durumda olmadığını belirtirken; en az 15 ölü, 55 yaralı ve  bir kişinin de kayıp olduğu yolunda bilgiler var.  Ölüler arasında 5 itfaiye eri, 4 RMMO askeri ve 2 denizci bulunuyor.


Halktan kan bağışı istendi.

Bütün gruplarda kan bağışı yapılması, elektrik enerjisi ve su kullanımının azaltılması çağrıları yineleniyor.


Konteynerler sürekli alevleniyormuş.

Rum Haber Ajansı ise askeri kaynaklara dayanarak, hava sıcaklığının aşırı yüksek olması dolayısıyla son günlerde konteynerlerde alevlenmeler olduğunu ve suyla ıslatıldıklarını da kaydetti. Ancak bu sabah her zamankinden daha büyük bir alevlenme olduğu ve ardından da saat 04.00 civarında yangın çıktığı, 05.50'de de şiddetli patlama meydana geldiği belirtildi.


Tehlikenin farkındaydılar ancak geç kaldılar.

RMMO, AİK ve Maden Dairesi'nin, deniz üssünde bulunan tehlikeli konteynerlerin nakledilmesi konusunda geçtiğimiz Çarşamba günü bir toplantı yaptığı da verilen haberler arasında.
Patlama sonrasında kuru otların tutuşmasıyla alevlerin üs ile Vasiliko arasındaki hendeği aşarak santrale ulaştığı ve elektrik santralini küle çevirdiği  bildirildi. Santral içerisine girilemediği için meydana gelen zararın gerçek boyutları ise henüz bilinemiyor.:


Rum Bakanlar Kurulu Toplandı.

Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas başkanlığında saat 12.30'da olağanüstü toplanan Bakanlar Kurulu toplantısı saat 15.00 itibarıyla halen devam ediyor. İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis toplantı öncesinde, bakanlar kurulundan AB'den yardım talep edilmesi kararı çıkabileceğini söyledi.Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO)'nun Evangelos Florakis Deniz Üssü'nde bu sabah meydana gelen ve en az 12 kişinin ölümüne, 50'den fazla yaralı ve kayıplara neden olan patlamanın ürkütücü boyutları bölgede inceleme yapınca daha iyi ortaya çıkıyor.
Limanın yaklaşık bir kilometre yakınında patlamadan sonra meydana gelen hasar, limanın yoldan görülmesini engelleyen tepenin arkasına patlamanın şiddetiyle düşen araçlar ve diğer ağır malzemeler, ölü ve yaralı sayısının açıklanan rakamların çok üzerinde olduğunu düşündürüyor.
BÖLGE SİVİL ARAÇLARA KAPATILDI
Öğlen saatlerinde Limasol yakınlarındaki bölgeye giden TAK ekibi, basın kartlarını göstererek, polisin de anlayışlı davranmasıyla sivil araç trafiğine kapatılan Lefkoşa-Limasol otobanına paralel bulunan liman yoluna girdi.
Limanın arkasındaki tepede olayın vahametini gösteren görüntüler vardı. Bölgeye patlamayla düşmüş bir kaç büyük aracın tamamen yanmış motor ve yolcu bölümleri gözlemlenirken, bölgedeki az sayıda ağacın da büyük bölümü yanmış durumdaydı. Çevrede bulunanlar, servis yolundan yaklaşık 700-800 metre üzeri çarşafa benzer bir malzemeyle örtülü olduğu görülen ve başlarında polisin ve itfaiyecilerin durduğu şeylerin insan parçaları olduğunu iddia etti.
Bu arada söz konusu bölgede bulunan ve basın mensuplarıyla sohbet eden bazı sivil yetkililer, olayın limanda, içinde silah ve cephane bulunan  iki konteynerin infilak etmesi sonucu çıktığını belirtirken, ölü ve yaralı sayısı konusunda yorum yapmadılar.
BASINI LİMAN KAPISINA YAKLAŞTIRMADILAR
Servis yolunu kullanarak limanın giriş kapısının bulunduğu yere giden TAK personeli, burada polis engeliyle karşılaştı. Polis, basının kapıya yanaşarak görüntü almasının yasak olduğunu belirtirken, Kıbrıslı Türk basın mensuplarının yüksek bir platformdan görüntü alan kameraları göstermesi üzerine onların asker ve polis için görüntü alan kameramanlar oldukları ve kesinlikle basından olmadıkları belirtilerek, kibar bir şekilde kapıya yaklaşmanın yasak olduğu yinelendi.
HRİSTOFYAS LİMANA GELDİ
Aynı esnada, bölgede bulunan siviller, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın tesislerde inceleme yaptığını söyledi.
Bu arada, limanın girişinde camlar ve yol kenarında damı çökmüş bir cip araç dikkat çekti. Aracın patlama sırasında liman kapısına ilerlediği ve üzerine 2-3 metre uzunluğunda ve 3-4 inç kalınlığında çelik parçası düştüğü kaydedildi. Araçtakilerin akıbetiyle ilgili bilgi verilmedi.
TAK'A POLİS GÖZETİMİ
TAK personeli, daha sonra otobana paralel yola devam ederken, santralin bulunduğu körfezi ve santralin bir kısmını gören bir noktadan görüntü aldı. Ancak basın mensuplarının araçlarına binerek hareket etmesinin hemen ardından motorlu bir polis, aracın önünü keserek durdurdu.
Polis önce araç şöförü Ahmet Kaslı'nın ehliyetini istedi, ardından da araçta bulunan TAK muhabiri Hasan Öksüz, TAK fotomuhabiri Hüseyin Sayıl ve BRTK kameramanı Savaş Leylek'in kimliklerini istedi.
Polisin, basın mensuplarının askeri bölgede bulunduklarını ve fotoğraf çekerek görüntü aldıklarını söylemesi üzerine, basın mensupları bölgeye izinli girdiklerini, ayrıca birkaç noktada görüntü alırken yanlarında polis ve Rum gazeteciler bulunduğunu anlattı.
Ardından aracın durdurulduğu yere birkaç motorlu polis daha geldi. Polisler, basın mensuplarının nereden geldiklerini, Kıbrıslı Türk olup olmadıklarını ve hangi kuruşlarda çalıştıklarını sordular ve bir süre beklenmesi gerekeceğini kaydettiler.
İLK YARDIM EKİBİNDEN SU TEKLİFİ
Bu arada, yaklaşık yarım saat süren bekleme sırasında, bir ilkyardım aracı gelerek sıcakta asfaltın üzerinde bekleyen basın mensuplarına su teklif etti.
Bir süre sonra cip bir araçla basın mensuplarının durdurulduğu noktaya gelen rütbeli subaylar basın mensuplarının kimliklerini kontrol etti ve bölgeye nasıl geldikleriyle ilgili bilgi aldı. Polislerden birinin notlar aldığı gözlemlenirken, basın mensuplarına tekrar hangi bölgelerden olduklarının sorulmasının ardından, yüksek rütbeli subay "sizi bir kaç dakika daha bekleteceğiz" dedi.
Subayların ayrılmasından yaklaşık 5 dakika sonra motorlu polislere gelen mesajda basın mensuplarının ayrılabilecekleri ve isterlerse geldikleri yolda geri dönebilecekleri veya devam ederek bölgeden çıkabilecekleri kaydedildi.
Motorlu polisler gazetecilerin elini sıkarak uzaklaştılar. Bu arada olay sırasında kameralar veya fotoğraf makinelerindeki görüntüler kontrol edilmedi.

Öte yandan başkent Lefkoşa'da dahil yol boyunca elektriklerin kesik olmasından dolayı ışıkların çalışmadığı dikkat çekerken; hem olayın meydana geldiği bölgede, hem de başkent Lefkoşa'da olağan dışı bir sakinlik göze çarptı.

Rum Bakanlar Kurulu'nun, RMMO deniz üssünde meydana gelen patlama sonrasında yaptığı olağanüstü toplantının ardından basına açıklamada bulunan Sözcü Stefanos Stefanu, patlamada hayatını kaybedenlerin tamamının Rum olduğunu açıkladı. Rum radyosunun haberine göre Stefanu, bütün kurbanların Rum olduğunu söyledi ancak detay vermekten kaçındı. Olayda kayıp kişiler de bulunduğu yolundaki haberlerin sorulması üzerine ise "Bunlar hassas konular, şu anda daha fazla konuşulması doğru değil" yanıtını verdi.
Rum haber kaynakları patlamada ölenlerin 2 RMMO subayı, 2 astsubay, iki denizci (ikiz kardeş) ve 6 itfaiye görevlisi olduğunu duyururken; olay yerinden yapılan canlı bağlantılarda, Evangelos Florakis Üs Komutanı'nın da öldüğü belirtildi ancak bu bilgi henüz teyit edilemedi.
Rum Sözcü Stefanu, halk arasında korku veya panik ortamı yaratılmaması için sorumlu bir tavır ortaya konulması, meydana gelen durumu daha da kötüleştirecek çeşitli söylentiler yayılmaması için siyasi liderlik ve medyanın işbirliği içerisinde hareket edilmesi gerektiğini de söyledi.
Benzer bir açıklama da Rum Gazeteciler Birliği'nden geldi ve medya organlarından, yayınlarında ölü yakınlarının acısına saygılı olunması ve hassasiyet gösterilmesi istendi.
Rum haber kaynakları, Vasiliko elektrik santralinde meydana gelen büyük hasar nedeniyle yoğun elektrik kesintileri yaşanacağından, önümüzdeki günlerin çok zor geçeceğine dikkat çekiyor.
Santralin yeniden devreye sokulabilmesi için haftalar, belki aylar gerekeceği; Rum Elektrik İdaresi'nin Güney Kıbrıs geneline bugüne kadar sağladığı enerjinin yalnız yüzde 60'ını verebileceği yolunda bilgiler bulunuyor.
Yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde elektrik enerjisi ihtiyacının tavan yaptığına dikkat çekilirken, Vasiliko'daki santralin yandığı, Moni'dekinin devre dışı bırakıldığı, şu anda sadece Derinya'daki 60 megavat gücündeki santralin çalıştığı belirtiliyor.
Ülkenin elektrik ihtiyacının Elektrik İdaresi'nin şu anda sağlayabildiği elektrik enerjisinden çok daha fazla olduğu için Rum ekonomisinin durma tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna da dikkat çekiliyor.
Sabahki patlamada hayatını kaybeden 12 kişiden 4'ünün cesetleri Lefkoşa Genel Hastanesi'ne götürüldü ve teşhis için aileler çağrıldı. Hastanede, ölü yakınlarına destek için psikologların görevlendirildiği bir kabul merkezi oluşturuldu. Olayda ağır yaralanan ve Limasol Genel Hastanesi'nde tedavi altına alınan bir kişi de öğleden sonra Lefkoşa Genel Hastanesi'ne nakledildi.

 
11 Temmuz 2011 Pazartesi 19:55
Okunma: 714
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu