Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney'de Ekonomik Tedbir Paketi...

Güney'de Ekonomik Tedbir Paketi...

Paketin Onaylanması Konusu Sinir Harbi.

 
 
Güney'de Ekonomik Tedbir Paketi...
Lefkoşa, 25 Ağustos 11 (T.A.K.): Hristofyas hükümetinin ekonomik tedbir paketinin Rum Meclisi Genel Kurulu tarafından onaylanıp onaylanmaması konusunun Rum yönetimi, siyasi partiler ve sendikalar arasında sinir harbi ve çingene pazarına dönüştüğü haber verildi.


Simerini "Hükümet, Sendikalar, Partilerin Çingene Pazarı... Tedbir Paketine Genel Kurul'un 'Evet' veya 'Hayır'ı Yarın.... Memurların Katkısı Odak Noktasında" başlığıyla manşete çektiği haberinde Rum Meclisi Genel Kurulu'nun yarınki toplantısı arifesinde Meclis Maliye Komitesi'nin Pazartesi günü başlayan ve dün gece geç saatlerine kadar devam eden görüşme çerçevesinde Hristofyas hükümeti-sendikalar-siyasi partiler üçgeninde yoğun bir perde gerisi hareket yaşandığını yazdı.


Gazeteye göre Rum tarafında yaşanmakta olan ekonomik krizin aşılmasına dönük çabaların çıkmaza düşmemesi için, ekonomik tedbir paketine siyasi partiler tarafından olumlu oy verilmesini mümkün kılmak hedefleniyor.


Bu çerçevede referans noktası ise kamu çalışanlarının  maaşlarının yüzde 3'ü kadar  katkıda bulunmasıdır. Hükümet tarafı ve siyasi partiler bu katkının önerildiği gibi geçici değil daimi olmasını sendikalara kabul ettirmeye çalışıyor. Sendikalar memur maaşlarından sürekli kesinti yapılmasını ilke olarak kabul ediyor ancak oranın yüzde 3 değil 2 veya 2,5'e düşürülmesini istiyor.


Rum Maliye Bakanı Kikis Kazamias dün Meclis Maliye Komitesi önünde, önerilen paketin yeterli olmadığını itiraf etti, aynı zamanda hükümetin vergi toplama kabiliyetini artırmayı ve vergi kaçaklarını önlemeyi hedefleyen iki yasa tasarısıyla ilgili olan ikinci tedbir paketinin taslağını ortaya koydu.


Kazamias'ın taslağını açıkladığı ikinci pakette; memur maaşlarından yüzde 3'lük kesintinin sürekli hale getirilmesine, sosyal ödeneklerin 200 milyon Euro, diğer harcamaların 160 milyon Euro azaltılmasına, Güney Kıbrıs'a yatırım yapmaları için yabancılara teşvikler vermeye ve Eşel Mobil'in daha adil paylaşımı için diyaloğun bugünden itibaren başlamasına çalışılıyor.


Kazamias maaşlardan yapılacak kesintilerin sürekli olması konusunda sendikalarla neredeyse uzlaşıldığını,  memurların emeklilik hesaplamalarının son maaşları değil son 30 aylık maaşları dikkate alınarak yapılması konusunda ise Anayasal engel bulunduğunu söyledi. Ancak buna, memurların emekliliklerine bir yıl kala terfilerinin yasaklanması şeklinde bir alternatif çözüm aranmakta olduğunu anlattı.


Kikis Kazamias 2012 bütçesinde kamuya yeni gireceklerin maaş baremlerinin yüzde 10 oranında azaltılması, 4 emekliliğe karşılık 1 yeni memurun işe alınması ile boş kadroların kaldırılması, bütün işe alımların dondurulması, yeni işe alınan memurların vardiyalı çalıştırılması uygulamalarının yer alacağını söyledi.


KAZAMİAS: PAKET YETERLİ DEĞİ AMA YİNE DE ONAYLAYIN


Gazete Kazamias'ın dünkü toplantıda, birinci ekonomik tedbir paketinin yeterli olmadığını itiraf etmekle birlikte siyasi partilerden; doğru istikamete yönelik ilk adım olarak bu paketi kabul etmelerini istediğini yazdı. Habere göre Kazamyas ilk paketin onaylanmasının ertelenmesi halinde Güney Kıbrıs'ı izlemekte olan yabancılarda olumsuz izlenimler yaratılacağını vurgulayarak "sizlere rica ediyorum bu paketi onaylayınız, daha ileri istişare için emrinizde olacağım" ifadesini kullandı.


Habere göre Kazamias'ın bu ricası Rum Meclisi Maliye Komitesi üyelerini ikna etmedi, aksine patlamalarına ve hükümetin tavrından hayal kırıklığı belirtmelerine neden oldu. DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu ve DİKO Başkan Yardımcısı Nikolas Papadopulos müphem ifadelerin tekrarlandığını; EDEK milletvekili Nikos Nikolaidis meclisin paketi kabul etmeme veya değiştirme yetkisine sahip olduğunu, EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris Güney Kıbrıs ekonomisinin notunun yeniden düşürülebileğinden endişeli olduğunu söylerken Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Milletvekili Yorgos Perdikis, kötümser olmasına rağmen daha çok yasa tasarısı sunulmasını önerdi.


Politis "Yeni Bir Paket İçin Görüş Birlikleri İnşa Ediyorlar... Eşel Mobil'de Değişiklik Şartı İle KDV Zammına Onay" başlıklı manşet haberinde Rum Meclisi Maliye Komitesi'ndeki dünkü görüşmelerde siyasi partiler ve sendikalarla görüşmeci rolünü DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'in üstlendiğini ve Hristofyas hükümetinin ekonomik iyileştirme paketinin yarınki Genel Kurul'da onaylanması konusunda ümit ışığı belirdiğini yazdı.


Gazeteye göre KDV'nin yüzde 15'ten 17'ye çıkartılması konusunda çekinclerin varlığını korumasına karşın hedef yarınki Genel Kurul'da ilk paketin onaylanmasıdır.Rum siyasi partileri, özellikle de DİSİ KDV zammına şartlar koşuyor. Kazamias'ın dün taslağını sunduğu ikinci paket yeterli görülmediği için yarınki Genel Kurul'da siyasi partilerin, pakettte değişiklikler ötesinde yeni önerilerde bulunmaları da ihtimal dahilinde.


HALKIN ÜÇTE BİRİ PAKETE KARŞI


Simerini "Vatandaşların Üçte Biri Ekonomik Tedbir Paketine Karşı" başlıklı haberinde Antenna 1 TV'nin ağustos ayında yaptığı "Kıbrıs Barometresi" isimli araştırmada, Rum halkının üçte birinin Hristofyas hükümetinin ekonomik tedbir paketine karşı olduğunun  ortaya çıktığını haber verdi.


Gazeteye göre "Hükümetin önerdiği ekonomik tedbir paketine katılıyor musunuz" sorusunun yöneltildiği bin 287 kişinin yüzde 34,7'si pakete itiraz belirtti. Ankete katılanların yüzde 27,7'si katıldığını söylerken, yüzde 37,6'sı görüş belirtmek istemedi.


Anket sonuçları son genel seçimlerde çıkan sonuçlarla birlikte değerlendirildiğinde AKEL seçmeninin yüzde 82'si paketi kabul ederken yüzde 6'sı karşı çıkıyor. DİSİ seçmeninin yüzde 78'i, dİKO seçmeninin yüzde 68'i, EDEK seçmeninin yüzde  52'si, EURO.KO seçmeninin de yüzde 47'si pakete karşı. AKEL seçmeninin yüzde 12'si, DİSİ seçmeninin yüzde 20'sı, DİKO seçmeninin yüzde 26'sı, EDEK seçmeninin 43'ü ve EURO.KO seçmeninin yüzde 47'sinin soruya cevap vermek istememesi de dikkat çekici görüldü.


Ankete katılanlara "hükümetin ekonomik tedbirlerinin ekonomik krizi göğüsleyeceğine inanıyor musunuz" sorusu da yöneltildi.  Katılımcıların yüzde 51'i hayır, yüzde 28,1'i evet yanıtı verirken yüzde 20,9'u cevap vermek istemedi.


Alithia "Kriz Sönmeye Doğru... Nikos Anastasiadis'in İnisiyatifi Zemin Kazanıyor" başlıklı manşet haberinde sendikalarla anlaşmaya yaklaşıldığını, Anastasiadis'in inisiyatifi ile ekonomik tedbir paketindeki harcamaların, Genel Kurul'da oylanacağı Cuma gününe (yarın) kadar azaltılması yönünde peşpeşe temaslar yapılarak uzlaşı sağlanmasına çalışıldığını yazdı.


ANASTASİADİS İNİSİYATİF ALDI...


Anastasiadis'in sendikaları ikna etmek için 13 maddelik öneriler paketi sunduğunu kaydeden gazete bu önerileri şu şekilde yansıttı:


"Emekli maaşlarından yüzde 2,5 sürekli kesinti, yaşlılık fonuna yüzde 1,2-2 katkı niyeti, 3 yıllığına, bareme göre yüzde 2 oranında geçici katkı, uygulanması için anayasal yol bulunması kaydıyla, emeklilik hesaplamalarının son aylık maaş yerine son 30 aylık maaşa göre yapılması, anayasal açıdan uygulanması yolu bulunması şartıyla ilk 30 aylık maaşın yüzde 3,5', daha sonra ise yüzde 7'si oranında ikramiye, emekli maaşlarına maaş artışları ile genel zam yapılmaması, taşınmaz mal vergilerinin iki kat artırılması,  şirketlerin yıllık çalışma izin harçlarının 350 Euro'ya çıkartılması, savunma temettü şeklindeki savunma vergilerinin yüzde 10'dan 15'e çıkartılması, 60 bin Euro'ya kadar gelir vergisinin yüzde 35'in üzerine çıkartılması, kamuya yeni alınanların Sosyal Sigortalar Fonu'na alınması."


Gazete Antenna 1 tarafından yapılan anket sonuçlarının, iki Rumdan birinin Hristofyas hükümetinin ekonomik tedbir paketine inanmadığını ortaya koyduğunu yazdı, Politis'in verdiği oranların aynılarına yer verdi.


ANASTASİADİS: MECLİS İLE SENDİKALARI ÇATIŞMAYA SÜRÜKLÜYORLAR


Aynı gazete Rum radyosunun DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'le yaptığı söyleşiyi "Anastasiadis'le Söyleşi: Mari'yle İlgili Sorumluluklar Konusunda Halkın İlgisini Dağıtmak İçin Meclis ve Sendikaları Çatışmaya Sürüklüyorlar" başlığıyla aktardı.


Habere göre Rum yönetiminin ödemelerini yapamayacak duruma geldiğine dikkat çeken Anastasiadis sendikalar ile uzlaşı konusunda inisiyatif aldığını doğruladı, Hristofyas hükümetinin  icraatlarını ve ekonomik krize karşı tedbir almak için 2,5 yıl beklemesini sert bir dille eleştirdi.


Anastasiadis RMMO deniz üssünde meydana gelen patlamayı araştırmak üzere Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın sorgu memuru atamasını da eleştirdi.


ANASTASİADİS: ÖDEME YAPAMAYACAK DURUMA GELDİK


Fileleftheros da Anastasiadis'in açıklamalarına Hristofyas'ın, Deniz Üssü'nde depolanan konteynerlerin yükünün ne olduğunu bilmediğine inanmadığını söyleyen Anastasiadis şunları söyledi:


"Başkan olağanüstü hal ilan edebilir ve Mari'de olanlar için halktan özür dilemesi şartı ile üç aylık faaliyet planı yapmak için siyasi partilerle istişare içerisine girebilirdi. Bana göre Başkan'ın elinde iyi bir çözüm vardı ancak değerlendiremedi. Başkanlık seçimlerine yetişebilmek için başkanlık tarafından siyasi sorumluluk üstlenilmesini reddetti."


(ŞA/PHA)


 
25 Ağustos 2011 Perşembe 14:31
Okunma: 590
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu