Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney'de "evrimsel Federasyon" Sürtüşmesi

Güney'de "evrimsel Federasyon" Sürtüşmesi

Anastasiadis "evrimsel Federasyon Terimi Metne Yanlışlıkla Girdi Derken Kasulidis Bu Terimin İçeriğini Savundu .

 
 
Güney'de
"YUNANİSTAN BAŞBAKANI SAMARAS'IN ULUSAL KONSEY'LE İSTİŞARE MAKSATLI GÖRÜŞMESİ ŞART"


"KIBRISLI TÜRK MÜZAKERECİNİN YUNAN HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞMELERİNİN HİÇBİR MANASI OLMAYACAK, NE KONUŞABİLİRLER Kİ"


"İKİ BÖLGELİLİK, İKİ TOPLUMLULUK, SİYASİ EŞİTLİK VE KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN DÖNÜŞÜMÜ TERİMLERİ İZAH EDİLMELİ. TÜRK TARAFININ VE BM'NİN BU TEZLERİ NASIL ALGILADIĞI AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI"


"TÜRKİYE MÜZAKERE MASASINA GETİRİLMELİ AMA BU KIBRISLI TÜRK MÜZAKERECİ DE ATİNA'YA BENZER ZİYARETLERDE BULUNACAKKEN RUM MÜZAKERECİNİN ANKARA'YI ZİYARETİ İLE OLMAZ"


AKEL ANASTASİADİS'İN "EVRİMSEL FEDERASYON" İFADESİ VE İCRAATLARIYLA İLGİLİ ENDİŞELERİ


Lefkoşa, 4 Ekim 13 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in önceki günkü "Ulusal Konsey" toplantısında bilgilendirmesinin ardından, sözde "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin evrimleşerek federasyona dönüşmesi" ifadesi ile Kıbrıslı Türk ve Rum müzakerecilerin Yunanistan ve Türkiye ile görüşmeleriyle ilgili anlaşma, Rum siyasi partileri arasında siyasi sürtüşme konusu oldu.


"BİR ÖMÜR KIBRIS'TA MAHSUR KALDIK..."


Simerini "Kıbrıs Sorunundaki Yeni Sahnede De Çatışmalar" başlıklı haberinde, DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun Kıbrıs sorununun çözümüyle ilgili "evrimsel prosedürü" yorumlarken "basit bir ifade için çok söz söyleniyor. BM kararlarında da söylendiği gibi, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümünden bahsediyoruz" dediğini yazdı.


Habere göre Neofitu, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in kullandığı "evrimsel prosedür" teriminden endişe belirtmesini yorumlarken de "Kıbrıs'ta bir ömür mahsur kaldık ve partilerde, dipnotlarda, ünlemlerde ve sözcüklerde mahsur kalmaya devam ediyoruz"  ifadesini kullandı.


ANASTASİADİS "EVRİMSEL FEDERASYON TERİMİ METNE YANLIŞLIKLA GİRDİ DERKEN KASULİDİS BU TERİMİN İÇERİĞİNİ SAVUNDU


AKEL Genel Kurul toplantısında Kıbrıs sorunundaki gelişmeler ele alındı. Parti tarafından yapılan açıklamada, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'in ortaya koyduğu, Hristofyas'ın müzakere masasına koyduğu önerilerin geri çekilmesi ve Rum tarafının kapsamlı çözüm planı sunması tezinin, Türkiye tarafından "taksimci tezlerin tekrarlanması veya üçüncü taraflara, müzakere masasına taksimci planlar koyma olanağı verme tehlikesi" nedeniyle, üzerinde çok ciddi düşünülmesi gerektiği görüşü belirtildi.


"YUNANİSTAN BAŞBAKANI SAMARAS'IN ULUSAL KONSEY'LE İSTİŞARE MAKSATLI GÖRÜŞMESİ ŞART"


Açıklamasında, bu hareketin, Talat-Hristofyas ortak açıklamasıyla ilgili ifadenin BM Güvenlik Konseyi kararından çıkartması ve müzakerelerin zeminin yeniden görüşülmesi sonucunu gündeme getirmesiyle ilgili soru işaretleri bulunduğuna işaret eden AKEL "Başkan Anastasiadis  'evrimsel federasyon' ifadesinin metne yanlışlıkla girdiğini (Kiprianu'ya) söylerken Dışişleri Bakanı Kasulidis'in terimin içeriğini savunmasından endişe duyduğunu" da kaydetti.


EDEK Başkanı Yannakis Omiru "bölgede şekillenen yeni jeostratejik, jeopolitik ve jeoekonomik veriler değerlendirilerek yeni milli strateji inşa edilmesini tavsiye ederek Yunanistan Başbakanı'nın Rum Ulusal Konseyi ile istişare maksatlı görüşmesinin şart olduğunu söyledi.


"KIBRISLI TÜRK MÜZAKERECİNİN YUNAN HÜKÜMETİYLE GÖRÜŞMELERİNİN HİÇBİR MANASI OLMAYACAK, NE KONUŞABİLİRLER Kİ"


Rum Ulusal Konseyi'nde, iki müzakerecinin Türkiye ve Yunanistan'la görüşmeleri konusunda alınmış bir karar olmadığına dikkat çeken Omiru, savunma konuları ele alınmak üzere geçen Ağustos ayında Trodos'ta gerçekleşen Siyasi Parti Başkanları toplantısında Anastasiadis'in "Kıbrıslı Türk müzakerecinin Yunan hükümetiyle görüşmelerinin hiçbir manası olmayacak, ne konuşabilirler ki" dediğini anlattı.


Omiru "Kıbrıslı Türk müzakerecinin Yunan hükümetiyle görüşmesinin KKTC'nin Kıbrıslı Türklerin hükümranlığı olarak gayrı resmi tanınmasını ileri götürdüğü" görüşünü de ortaya koydu.


"İKİ BÖLGELİLİK, İKİ TOPLUMLULUK, SİYASİ EŞİTLİK VE KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN DÖNÜŞÜMÜ TERİMLERİ İZAH EDİLMELİ, TÜRK TARAFININ VE BM'NİN BU TEZLERİ NASIL ALGILADIĞI AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI"


EURO.KO Başkan Vekili Mihalis Yorgallas Rum Ulusal Konseyi'nin rolüne dikkat çektiği açıklamasında, Kıbrıs sorununda başlayacak yeni prosedür ışığı altında Konsey'in gerçekler temelinde tartışması ve şu sonuçlara varması gerektiği görüşünü belirtti:


"1-İşgal olgularının kaldırılması için bizim tarafın hedef, strateji ve taktiğini açıklıkla belirlemesi, 2- İki bölgelilik, iki toplumluluk, siyasi eşitlik ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşmesi terimlerini açıklıkla izah etmesi, 3-Türk tarafının ve BM'nin bu terimleri nasıl algıladığının ve bizim yorumlarımızı benimseyip benimsemediklerinin açıklığa kavuşturulması."


"TÜRKİYE MÜZAKERE MASASINA GETİRİLMELİ"


Fileleftheros haberi "DİSİ-AKEL Arasında Evrimsel Federasyon Anlaşmazlığı... Ulusal Konsey'den Bir Gün Sonra Kıbrıs Sorunuyla İlgili Tartışma Devam Etti... Sol, Önerilerin Geri Çekilmesinden ve Kapsamlı Çözüm Planından Endişeli... Siyasi Güçler Ulusal Konsey Tarafından Strateji belirlenmesini ve Samaras'la Görüşme İstiyor" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Gazete diğer siyasi partilerin açıklamaları yanında Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin de Kıbrıs sorunundaki gelişmelerden endişe belirttiğini yazdı.


Habere göre Hareket tarafından yapılan açıklamada "Kıbrıslı Türk ve Rum müzakerecilerin Atina ve Ankara ile paralel temaslarının bir belirsizlik görüntüsü yarattığından ve doğru istikamette olmadığından kuşku yoktur. Türkiye'yi sanık sandalyesine oturtmamıza evet, görüşmek için müzakere masasına getirmemize evet, ama bu, Kıbrıslı Türk müzakereci aynı zamanda Atina'ya benzer ziyaretlerde bulunacakken, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin Ankara'yı ziyaretleriyle olmaz"


AKEL ANASTASİADİS'İN "EVRİMSEL FEDERASYON" İFADESİ VE İCRAATLARIYLA İLGİLİ ENDİŞELERİ


Politis "AKEL Anastasiadis'in Basın Toplantısıyla İlgili Çok Yönlü Endişeler Belirtti" başlığıyla yansıttığı haberinde dünkü Merkez Komite toplantısının ardından AKEL'in yayımladığı açıklamaya yer verdi.


Anastasiadis'in, Hristofyas tarafından müzakere masasına konulan önerilerin geri çekilmesi ve Rum tarafının kapsamlı çözüm planı hazırlaması tezinin kendilerini kaygılandırması gerektiğine dikkat çeken AKEL "Çünkü Türkiye tarafından taksimci tezlerin tekrarlanması veya üçüncü tarafların masaya taksimci planlar koyma olanağı tehlikesini doğurur" ifadesine yer verdi.


Anastasiadis'in, Maraş'ın iadesi için karşılıklarla ilgili ifadelerinin de, siyasi partilerle müşterek istişareyle ilgili ifadesinin de soru işareti yarattığına dikkat çekilen açıklamada "Downer belgesi, Başkan'ın Genel Sekreter'e mektubu ve Maraş meselesindeki icraatları gibi bir dizi meseledeki icraatları istişare ve bütünlük olduğundan başka her şeyin ispatıdır" denildi.  AKEL, BM Güvenlik Konseyi kararından, Talat-Hristofyas ortak açıklamasıyla ilgili ifadenin çıkartılmasının, müzakerelerin zemininin yeniden tartışılması ve Rum tarafının ifşa olması sonucunu doğurduğuna da işaret etti.


AKEL Merkez Komite açıklamasında "evrimsel federasyon" teriminin kullanılmasıyla ilgili çatışmaya özel bir atıf yapıldı ve Anastasiadis ilgili sözcüğün metne yanlışlıkla girdiği konusunda AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'yu temin ederken, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in bu ifadeyi savunduğuna işaret edildi.


AKEL'in açıklamasında "Türkiye'nin ve Kıbrıs Türk tarafının; tedricen birleşip federal oluşum haline gelecek çok gevşek bir federasyonu, hatta konfederasyonu görüşmeye başlamamız gerektiğini kastettiği evrimsel federasyonla ilgili değişmez tezinin artık kabul edildiği intibaı yaratılıyor" ifadesi kullanıldı.


Açıklamasında, Rum tarafının bu mantığı asla kabul etmediğine ve bunca yıldır müzakerelerin federal çözüm hedeflediğine dikkat çeken AKEL, Anastasiadis'in "herkesi sarsacak bir elektroşok tedavisi" ifadesini de "talihsiz" olarak niteledi.


Açıklamada "AKEL, beklenmekte olan müzakerelerin mutlu sona varması dileğiyle, bütün icraatları sonuçları açısından izleyecek ve değerlendirecek" denildi.


(ŞA/KAR) 


 
4 Ekim 2013 Cuma 12:07
Okunma: 786
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu