Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney'den Ekonomi Haberleri...

Güney'den Ekonomi Haberleri...

Rum Borcunun Tıraşlanmasına Hayır... Rusya'dan Imf Aracılığıyla Kredi... Standart & Poors Güney Kıbrıs'ın Kredi Notunu Düşürdü....

 
 
Güney'den Ekonomi Haberleri...
Lefkoşa, 22 Aralık 2012 (T.A.K): Rusya'nın dün ilk kez devlet başkanı Vladimir Putin'in ağzından, Rum tarafının Troyka ile yaptığı memoranduma ilişkin bir "umut penceresi" açtığı haber verildi.


Haberi "Rusya'dan IMF Aracılığıyla Kredi... Putin Kıbrıs Memorandumuna Pencere Açtı" başlığıyla manşetinden yayımlayan Fileleftheros, Rusya Devlet Başkanı Putin'in, ülkesinin Rum tarafının finanse edilmesine katılması olasılığının ihtimal dâhilinde olduğunu belirttiğini yazdı.


Elde ettiği bilgilerin, Euro bölgesi üye ülkelerinin, Moskova'nın IMF üzerinden 5 milyar Euro'luk kredi ile memoranduma katılabileceğini düşündüklerini anlatan gazete, bunun bir yandan Rum kamu borcunun yaşayabilirliğinden şüphe duyan IMF'nin "ellerini çözeceğini", diğer yandan da Rum tarafındaki Rus sermayelerinin kurtarılmasıyla ilgili olarak Euro bölgesinde ortaya çıkan söylentilere yanıt vereceğini kaydetti.


Bununla birlikte, Rum kamu borcunun tıraşlanmasıyla ilgili senaryolara dün üç "hayır" geldiğini ifade eden gazete, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas, Eurogroup Başkanı Jean-Claude Juncker ve Uluslararası Finans Enstitüsü'nün, böyle bir gelişmenin anlamsız olacağına işaret ettiklerini belirtti.


Memorandumla ilgili ortamın, Putin'in açıklamasından önce olumsuz olduğuna da yer veren gazete, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standart & Poors'un Güney Kıbrıs'ın notunu B'den CCC+'ya düşürdüğünü ekledi.


PUTİN


Haberine iç sayfalardan geniş bir şekilde yer veren gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Rum tarafının kurtarılmasıyla ilgili memoranduma Rusya'nın da katılmasına ilişkin bir pencere açtığını yineledi.


Gazeteye göre Putin, gerekli anlaşmalar hazır olduğunda, Rum ekonomisinin istikrarlı hale gelmesi için, problemin bütünlüklü bir şekilde çözülmesine katılmaları olasılığının ihtimal dâhilinde bulunduğunu belirtti.


Brüksel'de gerçekleştirilen AB-Rusya zirvesinin ardından konuşan Putin, Moskova'nın ilk önce Avrupalıların Rum tarafının ekonomik anlamda desteklenmesine ilişkin koşulları belirlemelerini beklediklerini söyledi.


Putin, uzmanlar düzeyinde bir çalışma yapılması gerektiğine de işaret etti.


Euro bölgesi üye ülkelerinin, Moskova'nın IMF üzerinden, 5 milyar Euro'luk kredi ile memoranduma katılabileceğini beklediklerini yineleyen gazete, bu miktarın Rum tarafının ikili düzeyde Rusya'dan istediği para olduğunu anımsattı.


Gazeteye göre, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barosso ise açıklamasında, Güney Kıbrıs'ın meselesinin Avrupa Merkez Bankası ve IMF işbirliğiyle, Euro bölgesi yetkili kurumları tarafından ele alınmakta olduğunu söyledi.


Barosso, aralarındaki olası yardım şekillerini ele almanın, Rusya ile Güney Kıbrıs hükümetlerine kalmış bir şey olduğunu da sözlerine ekledi.


HERKES BORCUN TRAŞLANMASINI REDDEDİYOR


Gazete yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde ise, Rum tarafının Troka ile yaptığı memorandum ve Rum borcu konusunda uluslararası anlamda yazılıp çizilen şeylerin, Yunan kamu borcunun kabul ettiği tıraşlanma öncesi dönemleri anımsattığı yorumunda bulundu.


Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın, Rum borcunun tıraşlanmasıyla ilgili her türlü olasılığı dün reddettiğini yazan gazete, Hristofyas'ın, Rum tarafının bugün kamu borcunun tıraşlanması kabul etmesinin söz konusu olmadığını söylediğini iletti.


Tıraşlanma olması için, AB üyesi 27 ülkenin rızasının gerektiğini dile getiren Rum lider, Rum tarafının böyle bir şeyi kabul etmesinin söz konusu olmadığını vurguladı.


Ekonomi ve Avrupa Destek mekanizmasına katılmaları konusunda ise Hristofyas, bankaların sorunu olmasa sorunları olmayacağını, bununla birlikte güzel günlerin geleceğini anlattı.


Rum tarafının kamu borcunun silinmesi olasılığını Eurogroup Başkanı Jean-Claude Junker'in de ihtimal dışında bıraktığını kaydeden gazete, Junker'in, böyle bir şeyin Euro bölgesinin itibarını riske atacağını söylediğini ekledi.


Gazete, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF)'nin de, Rum borcunun tıraşlanması ihtimalinin sahip olacağı kötü etkiler hakkında uyarıda bulunduğunu belirtti.


Olası bir tıraşlamanın, kamu borcunun büyük kısmına sahip olan Rum bankalarını vuracağını ifade eden IIF, bu gelişmenin Euro bölgesinin tümü için borçlanma maliyetini artıracağını ekledi.


Gazeteye göre IMF ise dünkü açıklamasında, ülkenin karşılaştığı zorluklara rağmen, Rum tarafına yönelik yarım paketine ilişkin uzun müzakerelerin yılsonundan önce tamamlanmayacağını haber verdi.


Almanya hükümetinden de konuyla ilgili açıklama geldiğini yazan gazete, hükümet sözcüsünün, Rum tarafının Troyka ile anlaşmaya vardığı memorandumun ilerlemesi için, ilk önce ülkenin bankalarının ihtiyaç duyacağı sermaye miktarının netleşmesi gerektiğini söylediğini aktardı.


S&P'UN NOT DÜŞÜRMESİ... "İFLAS ÇANLARI ÇALDI"


Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu Standart & Poors (S&P)'un Güney Kıbrıs'ın kredi notunu B'den CCC+'ya düşürmesi, Rum tarafında endişeye yol açtı.


Haberi "S&P İflas Çanlarını Çaldı" başlığıyla yayımlayan gazete, S&P'un Güney Kıbrıs'ın kredi notunu Yunanistan'dakinden de aşağıya çekerek iflas çanlarını çalmasının, Rum tarafı ve Avrupa'da siyasi ve ekonomik alarma yol açtığını kaydetti.


S&P'un, memorandum konusunda Mart ayına kadar bir anlaşma olmaması durumunda, durumun daha da kötüleşeceğini düşündüğünü yazan gazete, S&P'un, Avrupa makamlarının banka krizini kararlı bir şekilde ele alma konusundaki çekincelerini eleştirmekte olduğunu ekledi.


S&P'un not düşürmesinin Güney Kıbrıs'ta çeşitli tepkilere yol açtığını kaydeden gazete, Rum hükümet sözcüsü Stefanos Stefanu ile AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis'in yine bankalara sorumluluk attıklarını; EDEK, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi aynı zamanda Bağımsız Başkanı Yorgos Lillikas'ın da durumla ilgili endişelerini belirttiklerini ekledi.


Alithia gazetesi ise "Putin'den Hristofyas'a: Troyka İle Anlaşın" manşetten yayımladığı haberinde, Rusya Devletin Vladimir Putin'in Brüksel'de yaptığı açıklamada, Rum tarafına ikinci krediyi vermeyi kabul etmediğini çünkü Euro bölgesinin içişlerine karışmak istemediğini söylediğini haber verdi.


Putin'in Rum tarafını Troyka ile anlaşmaya varmaya çağırdığını yazan gazete, Putin'in, Rusya'nın kendisinden istenmesi halinde, Rum ekonomisinin kurtarılmasına ilişkin Avrupa programına katılması olasılığını ise tamamen açıkta bıraktığını ekledi.


Gazete ekonomi haberlerine "Borcun Tıraşlanması Kâbusu Devam Ediyor... S&P'dan İflas Çanları... Putin'den Hristofyas'a Hayır" başlıklarıyla yer verdi.


Politis gazetesi ise, "Kıbrıs'ın Euro ve Ruble İle Memorandumu... Avrupalılar Moskova'nın Sürece Katılmasını Her Zamankinden Daha Çok İstiyor... Putin Yardım Penceresini Açık Bıraktı" başlıklarıyla manşetten okuyucuya sunduğu haberinde, ilk kez Fransa'nın ortaya koyduğu senaryonun, Avrupalılar tarafından gittikçe daha fazla benimsenmekte olduğunu yazdı.


Bunun Rusya'nın Rum tarafının finanse edilmesine katılmasıyla alakalı olduğunu anımsatan gazete, konunun dün Brüksel'de yapılan AB-Rusya zirvesinde yeniden gündeme geldiğini kaydetti.


Putin'in zirvenin ardından yaptığı açıklamada, ülkesinin Rum tarafının meselesinin göğüslenmesi çabalarına katkıda bulunma penceresini açıkta bıraktığını dile getiren gazete, böyle bir düzenlemeni oldukça karmaşık olarak düşünüldüğünü belirtti.


Gazete, böyle bir gelişmenin belki de, adadaki Rus paraları yüzünden Rum tarafının desteklenmesine şiddetli tepkilerin gösterildiği Almanya gibi ülkelere çıkış noktası teşkil edebileceğini ekledi.


Gazete ekonomi haberlerine "Kıbrıs İçin Euro ve Ruble... Hristofyas Borcun Tıraşlanmasını Kabul Etmeyeceklerini Söyledi- Her İki Ayda Bir Not Düşürme" başlıklarıyla yer verdi.


Haravgi ise ekonomi konusundaki haberleri "S&P'dan Anlamsız Not Düşürme... Rusya Kıbrıs'ın Desteklenmesine Katılmayı İhtimal Dışında Bırakmıyor- Kıbrıs Borcunun Tıraşlanması Söz Konusu Değil" başlıklarıyla aktardı.


Simerini ise ekonomi haberleri için "Başkan Hristofyas Tıraşlanmayı Kabul Etmeyeceğini Söylüyor... S&P İflastan Bahsediyor- Rusya'dan Yardım Yine Gündemde" başlıklarını kullandı.


(İY/HÖ)


***************


 
22 Aralık 2012 Cumartesi 12:11
Okunma: 725
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu