Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güney'i 5 Saat Karanlıkta Bırakan Arızanın Nedeni Tartışılıyor

Güney'i 5 Saat Karanlıkta Bırakan Arızanın Nedeni Tartışılıyor

Dikelya'daki Arızanın, Kktc'ye Aktarılan "kirli Enerjinin",  Kktc'deki Küçük Bir Arıza Nedeniyle Kktc-güney Kıbrıs Bağlantısının Kopması Yüzünden, Şebekede Kalmasından Kaynaklandığı İddia Ediliyor.

 
 
Güney'i 5 Saat Karanlıkta Bırakan Arızanın Nedeni Tartışılıyor
Lefkoşa, 5 Nisan 12 (T.A.K.): Güney Kıbrıs'ın tamamını dün 5 saat süreyle karanlıkta bırakan sorunun kaynağı tartışılıyor. Rum yetkililer arızanın nedeninin araştırıldığını belirterek resmi açıklama yapmazken bir kısım medya, sorunun; KKTC'deki yüksek gerilim hattındaki bir izolatörün kırılması gibi küçük bir arızadan kaynaklandığını iddia etti.


Fileleftheros haberi manşetten "Karanlık Tehdidi Daimi... İşgal Bölgelerindeki Önemsiz Bir Arıza AİK'in Bütün Ünitelerini Yaktı" başlığıyla verdi.


Haberde; KKTC'deki yüksek gerilim hatlarında yaşanan izolatör sorun nedeniyle; Güney Kıbrıs'ın elektrik enerjisi alımı konusunda KKTC ile yaptığı anlaşma uyarınca Rum Elektrik İdaresi (AİK) şebekesinin "kirli elektriğinin" (elektrik atığı) KKTC şebekesine aktarılamadığı; otomatik olarak Dikelya santraline aktarılarak peş peşe arızalara neden olduğundan, güvenlik nedenlerinden dolayı ana sigortanın "düştüğü" belirtildi.


Gazete RMMO'nun Mari'deki (Tatlısu) deniz üssünde 11 Temmuz 2011'de meydana gelen patlama neticesinde Vasiliko'daki elektrik santralinin tahrip olmasının ardından AİK'in bu kirli elektriği verecek yer bulamadığını bu nedenle, kullanılabilecek olmasına karşın, KKTC'ye aktarma anlaşması yaptığını yazdı, özetle şunları ekledi:


"Kirli elektrik, talebin en düşük seviyede olduğu dün saat 04.39'da en yüksek seviyedeydi. İşgal bölgeleriyle olan bağlantı düştü, büyük sanayiler de kapalıydı, Dikelya'daki koruyucu çalışmadı ve 5 saatlik elektrik kesintisi yaşandı. Mevcut şartlar altında bunun tekrarlanmayacağını kimse garanti edemez. Elektrik Aktarım Sistemi Yöneticisi'nin, teknik arızalarda sistemin işgal bölgelerine bağımlı olmadan normal çalışmasını sağlayacak ilave teçhizat alınması önerisi de yine tüketicilere yüklenecek olan maliyetten dolayı hayata geçirilemedi.


AİK'in Dikelya santralinde ve Kırmızıköyler'de özgür bölgelerdeki elektrik üretiminde dün yaşanan sorunda Türk parmağı olduğu yönünde bilgi dolaştı. Bir parmak ya yanlışlıkla veya kasten düğmeye bastı ve özgür bölgelerdeki şebekede istikrarsızlığa neden oldu."


Alithia manşet haberini, "Kıbrıs Mari'den Anılarla Uyandı... Devlet 6 Saat Boyunca Gitti... İnsan Hayatı Tehlikeye Girdi... Dünkü Karanlık AİK'in Acizliğini De Teyit Etti... Arızanın Nedenini Halen Bilmiyorlar ve Domino Etkisinin Başlangıç Noktasını Arıyorlar... Yaz Dönemi ve Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığıyla İlgili Dramatik Sorular" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Gazete Çarşamba sabahı meydana gelen bir arıza dolayısıyla Dikelya santralinin devre dışı bırakıldığını, devamında ise Moni santralinde arıza meydana geldiğini, ABD ve Yunanistan'dan kiralanan jeneratörlerin ise elektrik sağlamak için şu anda senkronize edilemediğini belirtti.


Gazete sabahın erken saatinde Güney Kıbrıs genelinde kesilen elektrik enerjisinin 08.00 itibarıyla bölge bölge verilmeye başlandığını ancak jeneratörlerin senkronizasyon sorunu çözülemediğinden AİK'in, mümkün olan bölgelere elektrik verebilmek için her bir jeneratörün sistemlerini "kırma" kararı aldığını kaydetti. Gazete, "Dün hâkim olan panik hali, Kıbrıs'ın içerisinde bulunduğu durumu; her an karanlıkta kalma tehlikesinde olduğunu gözler önüne serdi" ifadesine yer verdi.


Habere göre Rum Yönetimi Sözcüsü Stefanos Stefanu, uzmanların Dikelya santralinde meydana gelen arızanın sebepleri araştırmakta olduğunu belirterek, herkesi, araştırma sonuçlanana kadar sabırlı olmaya çağırdı.


Stefanu, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı süresi içerisinde yeterli elektrik enerjisine sahip olacağını, bu yöndeki gerekli kararların alındığını ve gerekli hareketlerin yapıldığını da söyledi. bir gazetecinin "sorunun, arıza nedeniyle KKTC ile olan bağlantıya son verilmesi nedeniyle meydana gelmiş göründüğü" yorumu üzerine teknik adamları adres gösteren Stefanu şunları söyledi:


"Bunlar teknik meseleler biz de AİK'ten ve şebekenin yöneticisinden bilgi bekliyoruz. Biz de ona göre, ne yapacağımıza karar vereceğiz."


Gazete, haberinin "Sorun Enerji Fazlası Konusu Mu?" başlığıyla ayırdığı bölümünde, Rum Ticaret, Sanayi ve Turizm Bakanı Neoklis Silikiotis'in, dünkü elektrik kesintisinin enerji olmamasından değil enerji fazlalığından kaynaklandığını söyledi.


Dün sabah itibarıyla Elektrik Aktarım Sistemi Yöneticisi ile irtibatta olduğunu ve öğle saatlerinde Kontrol Merkezi'ni ziyaret ettiğini anlatan Silikiotis, yetkililerden, gözlemlenen teknik sorunun enerji eksikliğinden değil, fazlalığından kaynaklandığı izahını aldığını anlattı.


Silikiotis şunları da söyledi:"Bu kimsenin öngörebileceği bir sorun değildi, bu nedenle de talebin yüksek olmadığı saatlerde yaşandı. Enerji fazlası meydana geldiğinde bunun bir yerlere aktarılması gerekir. Sorun sadece bu dönemde oldu, yaz ayları gibi talebin yüksek olduğu dönemlerde bu tür sorunlar yaşanamaz."


AİK Yönetim Kurulu Başkanı Haris Thrasu yaşanan sıkıntının nedeni hakkında görüş belirtmekten kaçındı ve yapılan araştırmanın sonuç raporu hazır olur olmaz kamuoyuna açıklanacağını söyledi. sistemdeki dengenin, Vasiliko'daki büyük ünitelerin tam olarak devreye konulmasıyla birlikte düzeltileceğini söyleyen Thrasu, arızanın, KKTC'den alınan elektrik enerjisi ile alakası sorulduğunda şu yanıtı verdi:


"Meclisin üçüncü taraflardan elektrik enerjisi satın alınması ödeneğini iptal ettiği gün itibarıyla AİK  işgal bölgelerinden elektrik enerjisi alımını durdurdu." Ancak gazete, Dikelya santralinde başlayan ve domino etkisiyle diğer santralleri de etkileyen arızanın, KKTC'den elektrik alımıyla da alakalı olabileceği yönünde bilgiye sahip olduğunu yazdı ve şunları ekledi:


"Kaynakların gazetemize yaptığı izaha göre, sorun; elektrik enerjisi alımının kesildiği birkaç gün öncesine kadar kullanılan ara bölgedeki elektrik kablolarında meydana gelmiş olabilir. Belki kısa devre olmuş olabilir ki bunun başlıca sorumlusu yüksek nemdir.


Ancak EURO.KO Basın Sözcüsü Mihalis  Yorgallas, AİK elektrik şebekesinde meydana gelen arızaya, KKTC'deki şebeke arızasının neden olduğunda ısrar ediyor. Yorgallas "Bugün AİK şebekesinin işgal bölgeleriyle olan bağlantısı;  gerek AİK altyapıları ve dağıtım şebekesinde gerek tüketicilere kesintisiz elektrik sağlanmasında ciddi tehlikelere gebe olduğunu gösterdi" dedi.


Simerini, "Karanlığın Sebebi Rölantideki Enerji... Kıbrıs'ın Tamamı 5 Saat Karanlığa Düştü" başlıklı haberinde Rum halkının dün sabah uyandığında, Mari'deki (Tatlısu) patlama gününü yaşadığını, tek farkın; bu kez can kaybı bulunmaması olduğunu yazdı.


Gazeteye göre elektrik kesintisinin sebebi, AİK'in Dikelya'daki elektrik santralinde yaşanan ve domino etkisiyle Mari'deki santrali de devre dışında bırakan arızadır.


AİK Basın Sözcüsü Kostas Gavriilidis yaşanan arızanın sebebini; aktarılacak yer olmadığından AİK şebekesinde sorun yaratan rölantideki (elektrik) enerjisinin KKTC'ye aktarıldığı Güney Kıbrıs- KKTC şebekeleri arasındaki bağlayan kabloların sigorta anahtarının açılması olarak izah etti.


Gazete Gavriilidis'in bu gazeteye yaptığı açıklamayı okurlarına şöyle aktardı:


"Saat 04.45'te nakil şebekesinde karışıklık meydana geldi, işgal bölgeleriyle bağlantı kaybedildi ve Dikelya elektrik santralindeki makineler devre dışı bırakıldı. İşgal bölgeleriyle bağlantının kaybedilmesi ile sistemde sorun çıktı çünkü o anda, özgür bölgelere elektrik enerjisi aktarım kablolarının varlığından meydana gelen ve sistemlerimizi istikrarsızlaştıran rölantideki enerji işgal bölgelerine aktarılıyordu. işgal bölgelerine aktarımı yöneten sigorta anahtarının açılması ile aktarım durdu, elektrik enerjisinin eski haline gelmedeki gecikmenin nedeni de buydu."


Gavriilidis KKTC'yle bağlantı olmasaydı dün yaşanan sorunlardan kaçınılıp kaçınılamayacağı sorusuna karşılık, böyle bir durumda dün yaşanan sorunun kalıcı olacağı yanıtını verdi.


EURO.KO'nun; sorunun KKTC'den kaynaklandığı iddiası da sorulan Gavriilidis "İşgal bölgelerindeki sorun bağlantıların sigorta anahtarının açılmasına neden oldu ve bu bağlantının kaybedilmesi de AİK'i, kendi rölantideki enerji sorununu aktarma olanağından mahrum bıraktı" dedi.


Yaşanan sorunun tekrarlanması tehlikesi de sorulan Gavriilidis, çalıştığı dönemde birimlerinden biri rölantideki enerjinin aktarımı için kullanılan Vasiliko santralinin tahribiyle de alakalı mevcut zafiyet dolayısıyla bu tehlikenin var olduğunu belirtti. Gavriilidis, rölantideki enerji sorununun küçük seyyar ünitelerle çözülemeyeceğini, ancak Vasiliko santralinin yeniden faaliyete geçmesiyle halledilebileceğini anlattı.


Haravgi haberi "Dünkü Karanlığın Nedeni 'Rölantideki Enerji'" başlığıyla yansıttı ve KKTC'deki muhtemel bir arızanın Güney Kıbrıs ile KKTC şebekeleri arasındaki bağlantıyı kopardığını ve KKTC'ye aktarılamayan rölantideki enerjinin Dikelya santralinde arızaya neden olduğunu yazdı.


Gazete sorunun göğüslenmesi maksadıyla bugün Rum Enerji Düzenleme Kurulu, Elektrik İdaresi ve Elektrik Aktarım Sistemi Yöneticisi arasında bir toplantı yapılacağını yazdı.


Politis de manşete çektiği haberinde "Karanlıktan Sonra Enerji Pahalanıyor.... Olağanüstü Tedbirler Maliyeti Ağırlaşıyor, Meblağı Bilinmiyor" başlığını attı.


Gazete Rum yetkili birimlerinin dün sabah yaşanan genel elektrik kesintisinin tekrarlanmaması için dün gece itibarıyla iki olağanüstü tedbir uygulamaya çalıştığını yazdı.


Habere göre bu çerçevede Elektrik Aktarım Sistemi Yöneticisi ve Elektrik İdaresi, Enerji Düzenleme Kurulu'yla istişare içerisinde;  elektrik enerjisini trafolardan tüketicilere taşıyan çifte yüksek gerilim kablolarını devreden çıkartıp her biri  için tek kablo bıraktı. Hiçbir iş üretmeyen enerji olarak izah edilen rölantideki enerjinin soğutulmasının kolaylaştırılması maksadıyla bundan böyle Moni'de gece saatlerinde bazı buhar türbinleri kısmi çalışır halde tutulacak.


Gazete, bu kararın genel elektrik kesintisinin tekrarlanma tehlikesini azaltmakla birlikte bölgesel ölçekte elektrik kesintisi yaşanması ihtimalini ve üretim maliyetini artırdığına dikkat çekti.


(ŞA/HÖ)


***************


 
5 Nisan 2012 Perşembe 13:20
Okunma: 616
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu