Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Güven Yaratıcı Önlemler "sahtekÂrlık Ve Tuzak"

Güven Yaratıcı Önlemler "sahtekÂrlık Ve Tuzak"

"liderlerimiz, Başarısızlıklarını Gyö Afyonu İle Gizliyor".

 
 
Güven Yaratıcı Önlemler

Lefkoşa, 6 Nisan 14 (T.A.K.): Rum Yönetim'inin Güven Yaratıcı Önlemleri (GYÖ) Rum halkına yutturacağı çözümsüzlük hapını yaldızlamak için afyon olarak sunduğuna dikkat çekildi.

Simerini Rum kamuoyunun kanaat önderlerinden Kostakis Andoniu'nun imzasını taşıyan "GYÖ: Sahtekârlık ve Tuzak" başlıklı makalede GYÖ politikasının Rum Yönetimi eski başkanlarından müteveffa Glafkos Klerides tarafından denendiğini ancak sonuç vermediğini, şimdiki Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in de Kıbrıs sorununu yönetmedeki başarısızlığını dağıtmak için yeniden denemeye çalıştığını yazdı.

Gazete Glafkos Klerides'in 1993'te DİKO'nun desteğiyle Rum Yönetimi Başkanlığı'na gelmesinin ardından, Ghali Fikirler Dizisi'ni reddedilmesine karşılık olarak, o zamanlar Kıbrıs sorununda bugünkünden çok daha hassas olan ve Klerides'in seçilmesine çok ümit bağlayan Rum kamuoyuna bir şey vermek çabasıyla güven yaratıcı önlemler politikası üzerinde odaklandığını yazdı.

Klerides'in yine Maraş odaklı Güven Yaratıcı Önlemlere Kıbrıs Türk tarafını ikna edemediği, Batılı dostlarından da Türk tarafına baskı konusunda yardım alamadığı için bu önlemlerin kâğıt üzerinde kaldığını belirten gazete özetle şöyle devam etti:

"Bugün Nikos Anastasiadis Glafkos Klerides'in politikasını tekrarlıyor. Müzakerelerin, daha başlamadan kanserleşmesi, Anglo Amerikanların ve Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye baskı yapmayı reddetmesi ile çözümün daha önce hiç olmadığı kadar uzak olduğu ortadadır. Anastasiadis bu boşluğu göğüslemek ve müşterek net bir müzakere zemini elde etmekteki başarısızlığını dağıtmak için kendisine çıkış yolu olarak güven yaratıcı önlemleri buldu.

Türk tarafından yardım görmesi halinde Kıbrıs Rum kamuoyuna, başarısızlığını telafi edecek bir şey gösterebileceğine inandı. Çözüm bulunması olan asıl, terk ediliyor. Türk uzlaşmazlığının aşılması başarılamaz. Belki güya güven yaratıcı bazı önlemler uygulanması, Kıbrıs Rum toplumunu etkilemek için halkla ilişkiler triği olarak kullanılabilir.

Güven Yaratıcı Önlemler büyük bir siyasi sahtekârlıktır. Liderlerimizin Kıbrıs sorununu doğru bir çözüme ilerletmedeki başarısızlıklarını örtmek için slogan olarak kullanılıyor. Kıbrıslı Rumların, güya bir şeyler oluyor diye uyutulması için afyon olarak kullanılıyor.

Ancak öteki tarafın liderleri çocuk ve politikada hantal değildir. Kıbrıs Rum tarafına avantajlar sağlayacak hiçbir önlemi ileri götürmeleri söz konusu değil. Daha çok da sahte devletin dolaylı tanınması karşılığını almadan, en güçlü müzakere kozları olan Mağusa'yı vermeleri söz konusu değildir. Sadece, ya sahte devleti yükseltme çabalarını güçlendirecek veya kendilerini uluslararası topluma ısrarla bir çözüm isteyen taraf olarak gösterecek bazı önlemleri uygulamayı kabul edecekler.

Türk tarafı GYÖ'leri sahte devletin devlet varlığı görüntüsünü güçlendirmek için kullanıyor. Barikatların Rauf Denktaş tarafından açılması bunun en güçlü karakteristiğidir. Barikatların açılması en 'parlak' güven yaratıcı önlemdi. Bunu Kıbrıs hükümeti pasif bir şekilde kutlamak zorunda kalmıştı ancak sonunda bunun, sahte devletin yükseltilmesi için iyi düzenlenmiş bir tuzak olduğunu kabul edildi.

Pasaport ibrazı, Kıbrıslı Rumların sahte devlet organlarına ve sahte devletin 'yasalarına;' uymaları. İşgal liderlerinin kabul ettiği veya uyguladığı her GYÖ sahte devletin yükseltilmesine doğru bir adımdır.

Şimdi başka bir GYÖ daha uygulamaya giriyor. Kutsal Perşembe günü işgal altındaki kilisede Belediye Başkanı'nın ve sahte belediye başkanının da katılacağı ayin düzenlenecek. Dini özgürlükler cenneti ve bütün vatandaşların dini özgürlüklerine saygı gösteren 'devlet' olarak görünecek sahte devletin öne çıkartılması için bir fırsat daha.  Kıbrıs'ta her şey iyi gidiyor, duvarlar yıkılıyor, dine saygı gösteriliyor ve kabul ediliyoru göstermek için fotoğraflar Avrupa'yı dolaşacak.

GYÖ'ler Kıbrıslı Rumları uyuşturmak için afyon, Kıbrıs sorununa çözüm bulmadaki zafiyeti örtecek duman olarak kullanılıyor.

Mağusa GYÖ'lere dâhil edilemez. Kayıtsız şartsız ve karşılık verilmeden iade edilmesi gerekir. Liderlerimiz Çingene pazarı kurdu. Yağmalanmış kutsal alanlarımız Başpiskoposlarla Müftülerin yemeğinde siliniyor, esaret altındaki Mağusa gösteri alanı haline getiriliyor."

(ŞA/KAR)

***********

 
6 Nisan 2014 Pazar 12:42
Okunma: 1078
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu