Ana Sayfa » Kıbrıs » Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bütçesi Kabul Edildi

Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bütçesi Kabul Edildi

Lefkoşa, 22 Kasım 13 (T.a.k): Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe Ve Plan Komitesi, 224 Milyon Tl Olarak Öngörülen Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bütçesi'ni Oybirliği İle Kabul Etti. .

 
 
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Bütçesi Kabul Edildi

CTP-BG Lefkoşa milletvekili Birikim Özgür başkanlığında yapılan görüşmeye, komite üyesi milletvekilleri ile komite üyesi olmayan milletvekilleri de  katıldı.

Toplantıyı açan komite başkanı Birikim Özgür, bugün ilk olarak Dışişleri Bakanlığı Bütçesi'nin ele alınmasının öngörüldüğünü, ancak Girne'de yapılan uluslararası konferanstan dolayı programın değiştiğini ve Dışişleri Bakanlığı Bütçesi'nin en son ele alınacağını söyledi.

UBP milletvekili Ersin Tatar  yaptığı konuşmada, ilk olarak Özker Özgür ile Salih Miroğlu'nu andı ve Özer Özgür'ün oğluyla birlikte Meclis'te görev yapmaktan onur duyduğunu söyledi.

Tatar, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'nın ülke güvenliği yanında önemli bir istihdam kaynağı yarattığını, çevre güvenlik ve disiplin bakımından da önemli bir yeri olduğuna vurgu yaparak, komutanlığın ülke için önemine işaret etti.

Tatar, askerlik konularının zaman zaman gündeme geldiğini ancak ülkenin sınır güvenliğinin sağlanmasının kolay olmadığına işaret ederek, 224 milyon TL'nin toplam bütçenin önemli bir kısmına denk geldiğini, bu kaynağın tamamının TC kaynağı olduğuna dikkat çekti.

Askerlikte profesyonelliğe geçilme tartışmalarının olduğunu, istihdam yönünden bakıldığında önemli bir gelişme olacağını ancak bunun mali getirisi ve kaynağına da bakılması gerektiğini ifade eden Tatar, GKK'nın önemli bir kurum olduğunu belirterek, komutanları ve askerleri tebrik etti.

Tatar, ülkede huzur ve güven içerisinde yaşanıyorsa bunu GKK'ya borçlu olduklarını vurguladı.

Birikim Özgür de, Kıbrıs'ta ateşkes halinde yaşadıklarını, bu yüzden GKK'nın önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek, ülkede askerin güvenlik için önemli yer tutuğunu, ancak içte güveni sağlayan polisin sivile bağlanması gerektiğini kaydetti.

Mecburi askerlik konusunda da vicdani ret konusunun insan hakkı olduğunu, bunu da topluma sunabilmenin yolunun da Anayasanın değiştirilmesinden geçtiğini ifade eden Özgür, hükümet programında da yer alan Anayasa değişikliği ele alınırken bu temel insan hakkı sayılan vicdani ret konusunu hayata geçirebileceklerini, bunun mümkün olduğunu söyledi.

Özgür, bütçeye olumlu oy kullanacaklarını kaydetti.

Demokrat Parti-Ulusal Güçler (DP-UG) Gazimağusa Milletvekili Hakan Dinçyürek de, mecburi askerlik, askerlik süresinin kısaltılması, mali boyutunun ve askerlikteki temel süre olan Gülseren Kışlası'nda geçirilen süre sonrası kalan süreyi profesyonel yapabilme veya terhis olabilme konularını kapsayan bir öneride bulunduğunu söyledi.

Dinçyürek, bu konuların mali boyutunu hükümetin görüşebileceğini, GKK ile değerlendirebileceğini ifade ederek, böylece ülkede uzun süredir tartışma konusu olan askerliğin gündemden düşebileceğini kaydetti. 

Bunun yeni bir istihdam alanı yaratabileceğini, askerlik veriminin artırabileceğine inanç belirten Dinçyürek, profesyonel askerliğe geçişin mutlaka Meclis'te ele alınması gerektiğini, ayrıca ilgili diğer kurumlarla istişare edilip ne yapılabileceği konusunda yol haritası çıkarılabileceğini kaydetti.

"Gönüllülük profesyonelliğe geçsin" diye bu öneriyi yaptığını ifade eden Dinçyürek, profesyonelliğin verimliliği de artıracağını vurguladı.

CTP-BG Milletvekili Armağan Candan da, Salih Miroğlu ile Özker Özgür'ü anarak, Kıbrıs'ta askerlik konusunda iki tarafın da karşılıklı anlayış çerçevesinde askeri tatbikatları iptal ettiğini ifade etti ve bundan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kıbrıs'ta askerleştirilmiş, silahlandırılmış bir toprak üzerinde yaşadıklarını, bunun yanında barış anlaşma sürecinin devam ettiğini belirten Candan, askerliğin gençler üzerinde psikolojik etkilerinin de olduğunu kaydetti.

Komite üyesi olmayan ancak söz almak isteyen TDP milletvekili Mehmet Çakıcı da, komite toplantısında Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı temsilcisinin olmamasını ve katılmasında aksilik yaşandıysa bunu eleştirerek, bu durumun daha önce de yaşandığını savundu. 

Çakıcı, askerlik süresi indiriminin sürekli konuşulduğunu, milletvekillerinin de duyarlı olduğunu, bunun önemli bir gelişme olduğunu belirterek, Türkiye'de profesyonel askerliğin gündeme geldiğini, TDP olarak KKTC'de de böyle olmasını desteklediklerini kaydetti.

3 bin askerin profesyonel olarak alınmasının çok zor olmadığına inanç belirten Çakıcı, bunun 3 bin gence iş demek anlamına geldiğini, devletin bu yönde profesyonel askerlik yapabilmesi için yasal düzenleme yapabileceğini, askerliğini yapmayacak olanlara Türkiye'deki gibi kredi sağlanabileceğini anlattı.

Türkiye'de askerlik yapmak istemeyenlerin 6 bin Euro karşılığı bu görevini yapmadığını, ekonomiye katkı sağladığını, yurt dışında yaşayan gençlerin ülkelerine dönmesinin sağlanabileceğini ifade eden Çakıcı, tüm bunların bir takvim içerisinde yapılabileceğine işaret etti.

Çakıcı, bu konuda hükümetin bir çalışma yapmasını ve kendilerine sunup görüşmelerini isteyerek, bunu destekleyeceklerini, askerlik konusunda vicdani ret konusu dahil tüm konuların değerlendirilebileceğini, ancak profesyonel askerliğin tüm sorunları çözeceğine inanç belirtti, hükümete bu konuyu ileriye taşıması için çağrıda bulundu.

Askeri törenlerin de ekonomik sıkıntılara bakıldığında kaldırılması gerektiğini, kuruluş yıldönümü ve kutlamaların daha anlamlı ve masrafsız şekilde yapılabileceğini anlatan Çakıcı, törenlerin mütevazi kutlamalarla yapılmasını, bunun yapılmasının ekonomik katkı sağlayacağına inanç belirtti.

Çakıcı, polisteki işkence iddialarına da değinerek, işkence olaylarının insanlık suçu olduğunu, bu konuların üzerine gidilmesi gerektiğini, bu konuda GKK ve Polisten açıklama beklediklerini vurguladı.

Askerde bulunan Psikolojik Eğitim Danışmanlık Rehberlik Merkezi'nde yapılan isim değişikliğini doğru bulmadığını ifade eden Çakıcı, bu tip merkezlerin intihar, şiddet gibi olayları engellediğini, ancak polis içerisinde olmadığını ifade etti.

Hasan Taçoy da, ülkenin elindeki en güçlü yapının asker olduğuna vurgu yaparak, askeri gücün diplomasi gücünde etkili olduğuna dikkat çekti.

Taçoy, profesyonel askerliğe geçilmesi sırasında yaş ve verimlilik sorunu konusunun ortaya çıkacağını, profesyonel askerlikte 40 yaşından sonra o insanların sözleşmelerinin yenilenip yenilenmeyeceğinin belirsiz olduğunu, nöbet sayısı, parası olanlarla olmayanların psikolojisinin düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

Tüm bunların düşünülmesi gerektiğini, bugün Gülseren Kışlasında klimalı odaların bulunduğunu, ancak geçmişte 3 barakanın bulunduğuna işaret eden Taçoy, askerliğin ülke için çok önemli olduğunu vurguladı.

Bunun üzerine söz alan Çakıcı, DP'nin bu konudaki görüşünü anlayamadığını, Dinçyürek ile Taçoy'un ayrı konulardan bahsettiğini ifade ederek, DP'nin bu konudaki görüşünü duymak istediğini söyledi. Bunun üzerine Çakıcı ile karşılıklı tartışan Taçoy, konuşmasının kesilmesini eleştirdi ve konuşmasını tamamladı.

UBP milletvekili Dursun Oğuz da, Miroğlu ile Özgür'ü anarak, Türkiye'de profesyonel askerliğin gündeme gelmesiyle bugünkü tartışmaların yaşandığını, ancak bu konuda ülkenin elindeki verilerinin büyük önem taşıdığını vurguladı.

Oğuz, askerde şu anda profesyonel askerlerin bulunduğunu, ancak bu insanların gelecek kaygısı yaşadığını, yaşları ilerleyince mukavelelerinin yenilenmediğini, bu yüzden bu konuda insanların gelecek kaygısının giderilmesi gerektiğini kaydetti.

Devlete alınan kişilerle askere alınan kişilerin hizmetinin aynı hizmet sayıldığını ve aynı maaşı aldığını, fakat devletteki çalışanların erken işten çıktığını, geleceğinin garanti altında olduğunu, fizik olarak daha rahat ettiğini, ancak askerde çalışanın bir çok sıkıntı çektiğini ve gelecek endişesi yaşadığını anlatan Oğuz, burada adalet olmadığını, bu yüzden profesyonel askerlikten bahsedilemeyeceğini, bunun görünmeyen bir yara olduğunu vurguladı.

Oğuz, bu konuyu siyasilerin hep birlikte çözmesi gerektiğini ifade ederek, askerdeki uzmanların yaşadığı sıkıntıları, dertleri, istifalarını milletvekillerinin gündemine taşıdı ve hep birlikte çözüm bulmaya ve gençlere ve geleceklerine önem verilmesi çağırısında bulundu.

Oğuz, yurtdışında ülkeyi temsil eden gençlerin yaşadığı ülkeye giriş çıkış sıkıntılarına da dikkat çekerek, ülkede yeterli sayı olmamasından dolayı sınır güvenliğinin TSK'ya devredildiğini, askerin elektrik borcunu ödediğini, askerdeki sıkıntıların giderilmesi gerektiğini kaydetti.

CTP-BG milletvekili Ömer Kalyoncu da, askerliğin ülkede görüşü ne olursa olsun herkesin sıkıntısı olduğunu, kimsenin askerlik yapmak istemediğini, ailelerin göndermek istemediğini, vicdani ret meselesinin gündemde olduğunu ifade ederek, profesyonel askerliğin olmadığı yerlerde bu sıkıntıların sürdüğünü belirtti.

Kalyoncu, "Kıbrıs sorununun sürdüğünü ve ne kadar süreceğinin belli olmadığını, zaten Türk askerinin de burada olduğu" düşüncelerinin hakim olduğunu, ancak bir çatışma olması durumunda ülkenin savunmasının gerekli olacağını, ülkede ateşkes olduğuna işaret ederek, askerlik konusunda doğru değerlendirmelerin yapılması gerektiğini vurguladı.

"Partimin bu konuda çok net bir duruşu yok açıkçası" diyen Kalyoncu, can güvenliği sorunu olacağı düşüncesi yaşadığını, askersizleştirme ve silahsızlandırma konusunun şu anki duruma göre zor olduğunu, çeşitli düşüncelerin askerlik konusunda net olunmasını engellediğini ifade ederek, kimsenin askerlik yapmak istemediğini, bu konuda devletin, partilerin, sosyolog ve uzmanların katılımıyla bu durumun geniş bir şekilde tartışılması gerektiğini vurguladı.

Kalyoncu, askerlik konusunda "çıkış yolunun olmadığına" inandığını için bu konuda çok konuşmadığını söyledi ve gençlerin askerlik yapmak istememsini anladığını ancak bu işin zor olduğunu kaydetti.

Dinçyürek yeniden söz alarak, ülkede askerlik şartlarının çok değiştiğini, şartlar, barınma, yemek, komutan asker ilişkilerinin geliştiğini, profesyonel askerliğe geçişte insanın kendisine bakması durumunda kimsenin gelecek kaygısı olmayacağını ifade etti.

Herkesin mesleğine saygı duyması ve kendisine bakması durumunda profesyonel askerlikte olduğu gibi her meslekte sorun yaşanmayacağına inanç belirten Dinçyürek, askerlik konusunun tartışılması durumunda çözülebileceğini kaydetti.

(EMR/KAR)       

 
22 Kasım 2013 Cuma 13:29
Okunma: 1062
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu