Ana Sayfa » Kıbrıs » Güzelyurt borç batağında...

Güzelyurt borç batağında...

Güzelyurt – Lefke bölgesinde kepenk indiren esnaf ve zor durumdaki üreticinin sesini, dört örgütün oluşturduğu platform duyuracak

 
 
Güzelyurt borç batağında...Güzelyurt bölgesindeki üretici ve esnafın yüksek faizler nedeniyle borç batağında olduğu ve zor günler geçirdiği bildirildi.
Ürün bedelini zamanında alamayan üreticinin zararını karşılayamadığı ve her gün bir esnafın borçlarından dolayı kepenk kapattığı Güzelyurt’ta, hemen herkes geleceğinden endişe duyuyor.
Bankalardan kredi çeken ancak yüksek faizler nedeniyle taksitlerini ödeyemeyen üretici ve esnafın mahkemelerde süründüğü, mazbatalar yüzünden hapis tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı ifade edildi.
Güzelyurt bölgesinde örgütlü, Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği, Doğancı Elye Patates Üreticileri Birliği, Güzelyurt Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası, Güzelyurt Lefkem Taksiciler Birliği’nin, sorunlarını duyurmak amacıyla “Güzelyurt İlçesi Yok Olmamak İçin Üretim Platformu” kurduğu, bu amaçla ‘ilgili yerlere dağıtmak üzere’ bir muhtıra hazırladığı bildirildi. Platform temsilcileri, KIBRIS’ı ziyaret ederek, muhtıranın içeriğini açıkladı.

Çoğu ekonomik sebepler

Toplam 21 maddelik muhtırada, “Bileşik faiz uygulamasının ve sınırsız faiz tahsil edilmesinin yasaklanması; Mazbata uygulamasının kaldırılması; Karşılıksız çekten hapisliğin yasaklanması. Bankalar çek defteri verirken sorumluluğu da üstlenmeli. Özgürlüklerin kısıtlanması uygulaması kaldırılması; Ekonomik serbestlik sağlayacak sicil affı gündeme getirilmesi; Yerli üretimi koruyacak katı tedbirler alınması” gibi maddeler yer alıyor.

Hükümete güven yok

Platform, hükümetten herhangi bir beklentileri olmadığı, sorunlarına çare olamayacakları gerekçesiyle muhtıranın dağıtımını Başbakan İrsen Küçük ve bakanlar hariç, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Hasan Bozer, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletilmek üzere TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, ana muhalefet partisi CTP genel başkanı Özkan Yorgancıoğlu, TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ve DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’a yaptı.
Platform, sorunlarına Türkiye ve muhalefet partilerinin duyarlı davranacağına inanç belirtti.

Eylem yolda

Platform, yetkili kişilerin sorunlarını dikkate almaması ve çözüm önerisi üretmemesi halinde, 21 Ekim’de gerçekleştirilecek UBP Kurultayından sonra büyük bir eylem yapacak.
Platformu oluşturan Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, Doğancı Elye Patates Üreticileri Birliği Mehmet Bicen, Güzelyurt Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Erol Taşkurt, başkan yardımcısı Selçuk Özüorçun ve Güzelyurt Lefkem Taksiciler Birliği Başkanı Akan Özüorçun, dün Kıbrıs Medya Grubu Genel Yayın Yönetmeni Reşat Akar, KIBRIS Gazetesi Haber Müdürü Ali Baturay ve Haber Müdür Yardımcısı Serhat İncirli ile görüşerek, bölgedeki sıkıntılarını anlattı.

Bicen: Borçlardan dolayı hapse giriliyor

“Güzelyurt İlçesi Yok Olmamak İçin Üretim Platformu” adına konuşan Doğancı Elye Patates Üreticileri Birliği Mehmet Bicen, çözüm bekleyen birçok sorunları olduğunu söyledi.
Genelde KKTC, özelde üretici sektörlerin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla platformu oluşturduklarını anlatan Bicen, bölgedeki esnafın kepenk kaptığını, üreticinin de mağduriyet yaşadığını belirtti.
Bicen, mazbatalar nedeniyle üretici ve esnafın hapse girmesini, faizlerde sınırlama olmamasını, hukuk davalarının ceza davasına dönüştürülmesini eleştirerek Faiz Yasası’nın banka alacaklarını ve hacizleri hızlandırmaktan başka bir işe yaramadığını iddia etti.
Faiz Yasası’nın yeniden gözden geçirilmesini, hukukçular ve sektör temsilcilerinden de görüş alınmasını isteyen Bicen, borcunu ödeyemeyen, tefecilerin eline düşen kişilerin sosyal sorunlar yaşamaya başladığının altını çizdi.
Bicen, borçlarının altında ezilen birçok kişinin bu yükü kaldıramayıp, intihar ettiğini belirtti.
“Üretmek istiyoruz. Üretip satmak istiyoruz. Ülkemize, toprağımıza sahip çıkabilmemiz için bunlar şart” diyen Bicen, devleti yönetenleri, kendilerini devlet olarak görmekle suçladı.
Bicen, devletin halka yönelik program yapmadığını öne sürerek yönetenlerin, halkın çıkar ve menfaatlerini göz önüne alarak plan yapmasını istedi.
Bicen, esnafın çıkmazda olduğunu yineleyerek, borçların yeniden yapılandırılması veya silinmesi yönünde talepleri bulunduğunu belirtti. 
“Asrın projesi” olarak adlandırılan Türkiye’den borularla su getirilmesi projesine de değinen Bicen, bu konuda master planı hazırlanmamasını, toprak yapısının bilinmemesini eleştirdi. Bicen, Türkiye’den gelecek su nedeniyle sivrisinek sayısının artmasından ve sazlık üretiminden endişe ettiklerini belirterek “Gelecek olan su tatlı sudur. Tatlı su zaman içerisinde toprağın çoraklaşmasını, verimsiz yapıyı oluşturur” dedi.

“Ürünlere tahlil yapılamıyor”

Doğancı Elye Patates Üreticileri Birliği Mehmet Bicen, bölgede 200 patates üreticisi olduğuna işaret ederek üretimde sorun yaşamadıklarını belirtti.
Devlet laboratuarında pestisit analizi yapılmadığını belirten Bicen, ürünlere tahlil yapılamamasının büyük sorun yarattığının altını çizdi.
Bicen, kayıt dışı çalışan birçok üretici bulunduğunu ve kullandıkları ilaçların kontrol edilemediğini ifade etti.
Diğer üretici ve esnaf gibi, patates üreticilerinin de yüzde 90’ının borç yükü altında ezildiğini anlatan Bicen, “üretici malını mülkünü de satsa, bu borcu ödeyemeyecek durumdadır” dedi.

Alioğlu: Devletten 1 milyon TL alacak var

Kıbrıs Türk Narenciye Üreticileri Birliği Başkanı Ali Alioğlu, bu yıl bin ton ürünün dalında kaldığını ancak henüz ödeme konusunun gündemde olmadığını söyledi. Tarım Bakanlığı ve ilgili daireyle bölgede inceleme yapıldığını anlatan Alioğlu, yaptıkları uyarıların dikkate alınmadığını ifade etti.
Mayıs ayında hasadın sona ermesinden sonra üreticiye Cypfruvex tarafından ton başına 275 TL ödendiğini belirten Alioğlu, hükümetin, ton başına taahhüt ettiği 35 TL’yi henüz ödememesini eleştirdi.
Alioğlu, evrak eksiliği nedeniyle söz konusu ödemenin yapılmadığının öne sürüldüğünü belirterek Maliye Bakanlığını yanlış uygulama yapmakla suçladı. Alioğlu, üreticinin şu an devletten toplam 1 milyon TL alacağı olduğunu söyledi.
Alioğlu, uygulanan faiz ve zamanlar nedeniyle üreticilerin, tefecilerin eline düştüğüne dikkat çekti. Üreticilerin devlet alacaklarını toparlaması halinde dahi, borçlarını ödeyemez durumunda olduklarına dikkat çeken Alioğlu, “Devlet üreticinin ezilmesine neden oluyor” dedi.
Alioğlu, ticari bankaların verdiği kredilerin yüzde 22-25 oranında değiştiğini ifade etti.

Selçuk Özüorçun: 500 esnaf mağdur

Güzelyurt Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Başkanı Yardımcısı Selçuk Özüorçun da, bölgede kendilerine kayıtlı 500 esnaf olduğunu belirtti.
“Sistem kilitlendi” diyerek söze başlayan Özüorçun, yüzde 24 faizle borç alan esnafın, bir ay taksitini ödememesi halinde yüzde 40 faiz oranıyla başlayan ceza uygulamasına gidildiğini söyledi.
Özüorçun, siyasiler koltuk kavgası yapmakla suçlayarak, toplumu kimsenin düşünmediğini belirtti.
Borcunu ödeyemeyen esnafın, hakkında mazbata çıkartıldığını ve tutuklama kararı alındığını ifade eden Özüorçun, ilginç bir iddiada bulundu:
“Bankalar, insanlara tuzak kuruyor. Kredi verilirken tuzağa düşürülüyorlar. Borç kağıtları tehdit altında imzalanıyor. Bankaların avukatları, kredi alacak kişiyi sıkıştırıyor ve aylık ödeyebileceği taksit miktarını imkanlarına göre belirleyen kişi için artırıyor”.
Özüorçun, avukat ücretlerinin de yüksek olmasına dikkat çekerek borç miktarından fazla masraf ödemesi yapıldığını ifade etti.
Akan Özüorçun: Bakkal bile taksicilik yapabiliyor

Güzelyurt Lefkem Taksiciler Birliği Başkanı Akan Özüorçun ise, kaçak birçok kişinin taksicilik yaptığına dikkat çekti.
Güzelyurt ve Lefke’de toplam 60 taksici bulunduğunu ifade eden Özüorçun, taksicilikle hiçbir bağlantısı olmayan birçok kişinin, taksicilik yaptığını öne sürdü. Özüorçun, “bakkal bile bu işi yapabiliyor” dedi.
Özüorçun, bölgedeki üniversitenin kendi bünyesinde toplu taşıma aracı olmasından dolayı, taksilerin üniversite içerisine girmesine izin verilmediğini, bu nedenle öğrenciye yönelik çalışamadıklarını belirtti.
“Kazanç sağlamıyoruz ama vergimizi gününde ödememizi istiyorlar” diyen Özüorçun, kimi zaman eve 10 TL kazançla gittiklerini vurguladı.
Özüorçun, sorunlarını dile getirmek için Ledra Palace’da eylem yapacaklarını söyledi.

21 maddelik bildirim

“Güzelyurt İlçesi Yok Olmamak İçin Üretim Platformu’ndan Kamuoyuna Açık Mektup
Güzelyurt İlçesi Yok Olmamak için Platformu” aşağıdaki taleplerini kamuoyu ile paylaşır. Taleplerin dikkate alınmaması halinde ileriki günlerde belirlenecek bir eylem programını hayata geçireceğini de bu vesile ile ilan eder.
1. Bileşik faiz uygulamasının ve sınırsız faiz tahsil edilmesinin yasaklanması.
2. Mazbata uygulamasının kaldırılması.
3. Karşılıksız çekten hapisliğin yasaklanması. Bankalar çek defteri verirken sorumluluğu da üstlenmeli. Özgürlüklerin kısıtlanması uygulaması kaldırılmalı.
4. Ekonomik serbestlik sağlayacak sicil affı gündeme getirilmeli.
5. Yerli üretimi koruyacak katı tedbirler alınmalı.
6. Göç yasası iptal edilmeli ve eşit işe eşit ücret uygulaması gerçekleşmeli.
7. 18 Ocak, 2010 tarihinde Güzelyurt ve bölgesinde gerçekleşen sel felaketinden dolayı zarara uğrayan Esnaf ve Zanaatkârlar ile Tarım Üreticilerinin mağduriyetlerinin halen giderilmediği gerçeğinden hareketle, zarara uğrayan herkesin mağduriyeti hızlı bir şekilde giderilmeli.
8. Toplu taşımacılık, dolmuşçuluk ve taksicilik sistemini birbirinden kesin çizgilerle ayıracak, korsan taşımacılığa cezai müeyyide uygulanmasını sağlayacak tedbirler alınmalı.
9. Türkiye ve üçüncü ülkelere ihracatta, üreticinin karşısına hiçbir milli engel çıkarılmaması için kalıcı tedbirler alınmalı.
10. Vergi ve Sosyal Sigorta borçlarının faizleri affedilerek ödenebilecek düzeye getirilmeli. Esnafın ve üreticinin önü açılmalı ve ekonomiye katkı sağlayabilecek şekle dönüştürülmeli.
11. Üretim için kullanılacak elektriğin birim fiyatı makul seviyeye çekilmeli.
12. Üretim için kullanılacak akaryakıt, sübvansiyonlarla gününde ve zamanında desteklenmeli.
13. Güzelyurt ve bölgesi taşınmaz malların banka ve benzeri kurumlarca gerçek değerde ve gerçek bir teminat olarak kabul görmeli ve devlet eliyle onaylanmalı.
14. İlgili Bakanlıkların en az bir tanesi Güzelyurt’tan olmalı.
15. Yatırım projeleri ile Güzelyurt mağduriyet bölgesi olma halinden çıkarılmalı ve yurt içi yatırımlarda yurt içi altyapı sağlayıcısı üreticilere öncelik verilmeli.
16. Esnaf ve zanaatkârlarla, üreticilerin ülke ekonomisine katkı sağlaması ve üretime katılabilmesi için kaynaklar derhal hayata geçirilmeli.
17. KKTC Merkez Bankası ile denetimindeki birimlerde biriken kaynaklar; makul faiz oranları, şeffaf ve uzun vadeli bir uygulama ile Esnaf ve Zanaatkârların ve Üreticilerin kullanımına sunulmalı.
18. KKTC Merkez Bankası ile denetimindeki birimlerde biriken mevduatların yurt dışına akışının önü kapanmalı ve bu mevduatların ülke sınırları içinde değerlendirilmesi sağlanmalı.
19. KKTC ürünlerinin Türkiye’ye ihracında Mersin limanında karşılaşılan her türlü mevzuat ve bürokratik engelin kaldırılması için gereken yapılmalı.
20. Asrın projesi olarak nitelendirilen TC’den KKTC’ye denizaltından borularla su aktarılması projesi üzerinden, hiçbir katkısı olmadığı halde UBP’nin reklamını yapmak yerine; suyun gelişi ile birlikte ülkede gerçekleşmesi muhtemel üretim fazlasının akıbetinin ne olacağına ilişkin projeler üzerinde çalışma başlatılmalı.
21. Lefkoşa Belediyesi’nin batmasının en önemli nedeni olarak özel bankaların yüksek faiz uygulamaları olduğu tespiti ile TC Başbakanının onayı ile ve Ziraat Bankası aracılığıyla düşük faizle kredilendirilerek borçlarının ödenmesi uygulamasına gidilmesi karar altına alınmıştır. Benzer bir uygulama ülkemiz Esnaf ve Zanaatkârı ile Üreticilerinin borçlarının yeniden yapılandırılmasında da gündeme getirilmelidir inancındayız ve içinde bulunduğumuz kriz ortamında böylesi bir uygulamanın kaçınılmaz olduğunu düşünmekteyiz”.

 
15 Ekim 2012 Pazartesi 11:09
Okunma: 754
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu