Ana Sayfa » Kıbrıs » Güzelyurt Spor Kompleksi Açıldı

Güzelyurt Spor Kompleksi Açıldı

Açılışa, Başbakan Küçük İle Tc Başbakan Yardımcısı Atalay Da Katıldı .

 
 
Güzelyurt Spor Kompleksi Açıldı
Güzelyurt Spor Kompleksi Açıldı


FOTO GALERİ

DÜRÜST: "GÜZELYURT SPOR KOMPLEKSİ'Nİ HAYATA GEÇİRİRKEN EN ÖNEMLİ HEDEFİMİZ GENÇLERE SAHİP ÇIKMAK, GENÇLERİ KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAK TUTMAK"


"ANAVATAN'IN BİZİMLE BU TOPRAKLARDA OLMASI, AYNİ HAVAYI SOLUMASI VE BİZE DESTEK VERMESİNDEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ"


Lefkoşa, 11 Mayıs 12 (T.A.K.): 1. Güzelyurt Spor Şenlikleri ve Güzelyurt Spor Kompleksi'nin açılışı bugün düzenlenen törenle yapıldı. 


Törene, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst ile bazı bakanlar, milletvekilleri ve vatandaşlar katıldı.


Güzelyurt Spor Kompleksi içinde, 630 metrelik yürüyüş parkuru, sentetik futbol sahası, açık fitness alanı, kafeterya, çim futbol ve hentbol sahası, tenis kortu, basketbol maç ve antrenman sahaları bulunuyor.


Öncelikle Spor Kompleksi'nin açılışının yapıldığı törende, saygı duruşu ve istiklal marşı ardından, sırasıyla Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Başbakan İrsen Küçük birer konuşma yaptılar.


Konuşmaların adından Spor Kompleksi'nde emeği geçenlere plaketleri takdim edilerek, Spor Şenlikleri'nin açılışı yapıldı.


Şenliğe, Beşiktaş Jimnastik Kulübü (BJK) futbol takımı masterleri de katıldı.


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst'ün sentetik çim sahada penaltı atışıyla başlayan Spor Şenlikleri'nde, atletizm koşusu ve Beşiktaş masterlerinin Güzelyurt masterleri ile gösteri maçı yapıldı.


Etkinliklerin ardından tören sona erdi.


DÜRÜST


Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst açılışta yaptığı konuşmada, Güzelyurt Spor Kompleksi'ni hayata geçirirken en önemli hedeflerinin, gençlere sahip çıkarak kötü alışkanlıklardan uzak tutmak olduğunu vurguladı.


KKTC devletine sahip çıkan, Anavatana bağlı bir gençlik yetiştirmenin önemine değinen Dürüst, "Özellikle Güzelyurt'un KKTC sınırları içinde sonsuza kadar kalmasına mühür vurmak için bu yatırımı yaptık" dedi.


Spor Kompleksi'nin Güzelyurt halkına hayırlı olması temennisinde bulunan Dürüst, önümüzdeki günlerde bu tür tesislerin adanın başka yerlerinde de yapılacağını kaydetti.


"Biz bu toplumu ayakta tutabilmek için spor yapılsın, kültür sanatla, ilimle, bilimle uğraşılsın istiyoruz" diyen Dürüst, uyuşturucuya karşı mücadele edilirken, gençlere yatırım yaparak yollarına devam edeceklerini kaydetti.


2012 TESİSLEŞME YILI OLACAK


Spor Kompleksi'nin Türkiye Cumhuriyeti'nin ve özel kurumların katkılarıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Dürüst, ilk kez özel ve devlet işbirliğinde testisleşmenin gerçekleştirileceğini, 2012 yılının tesisleşme yılı olacağını vurguladı.


Bakan Dürüst, güçlü bir KKTC devleti yaratmanın en büyük arzuları olduğunu, KKTC devletine sahip çıkacak gençleri yetiştirmenin ana hedefleri olduğunu vurgulayarak, "Anavatan Türkiye Cumhuriyeti devletinin bizimle bu topraklarda olması, ayni havayı soluması ve bize destek vermesinden büyük mutluluk duyuyoruz" şeklinde konuştu.


Dürüst şöyle devam etti:


"Bu tesisle hedefimiz, gençlere sahip çıkmaktır, kaliteli gençlik yaratmaktır. Kaliteli gençlik yaratıldığı zaman devletimizin geleceğini de garantiye alacağız. Okullarımızla, spor kulüplerimizle, sivil toplum örgütlerimizle, okula aile birlikleriyle el ele yürümeye devam edeceğiz. KKTC devletine inanıyoruz. Anavatanımızı çok seviyoruz. Biz ilkeli şekilde çalışmaya devam edeceğiz." 


"KIBRIS TÜRK TOPLUMUNUN EKONOMİ, TİCARET, KÜLTÜR VE SPOR ALANINDA MARUZ KALDIĞI HAKSIZ  KISITLAMALARIN HUKUKİ MEŞRUTİYETİ YOK"


"KIBRIS TÜRKÜ'NÜN REFAH SEVİYESİNİN YÜKSELTİLMESİ YÖNÜNDEKİ ÇABALARIMIZI SÜRDÜRMEYE KARARLIYIZ. KIBRIS TÜRKÜ HER KOŞULDA TÜRKİYE'Yİ YANINDA BULACAĞINI BİLMELİ"


"GENÇLERİN YETİŞTİRİLMESİ VE GELECEĞİ İÇİN YAPILACAK HER YATIRIM ÇOK DEĞERLİ"


Lefkoşa, 11 Mayıs 12 (T.A.K.) Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, yaşadığı zorluklara ve uluslararası alanda karşılaştığı tüm önyargılara rağmen KKTC'nin bugün geldiği noktanın takdire şayan olduğunu söyledi.


Atalay, "KKTC ekonomisinin iyi gitmesi çok önemli. Kıbrıs Türk halkının layık olduğu kalkınma düzeyine ulaşabilmesi için KKTC hükümetiyle el birliğiyle çalışmayı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz... Ülke çapında ekonominin güçlendiğini ve refahın arttığını memnuniyetle görüyoruz" dedi.


Türkiye olarak Kıbrıs Türkü'nün refah seviyesinin yükseltilmesi yönündeki çabalarını sürdürmeye kararlı olduklarını kaydeden Atalay, Kıbrıs Türkü her koşulda Türkiye'yi yanında bulacağını bilmesi gerektiğini söyledi.


Beşir Atalay, I. Güzelyurt Spor Şenliği ve Güzelyurt Spor Kompleksi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, kompleks içinde yer alacak tesislerin bölge halkı ve gençliğinin yanı sıra bölge okulları ile spor kulüplerine büyük olanaklar yaratacağına inanç belirtti.


"GÜZELYURT'A DAHA BİR ZENGİNLİK KATACAK"


Atalay, Güzelyurt'un KKTC ve Kıbrıs'ta özel bir yeri olduğunu kaydederek, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin de Güzelyurt'a özel vurgu yaptığını söyledi. Atalay, TC Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile geçen yıl 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamalarına katılmak üzere KKTC'de bulunduğu sırada helikopterle gezme fırsatı buldukları Güzelyurt'taki yatırımların arttığına işaret etti.


Güzelyurt ve çevresinin giderek donanımlı hale geldiğini kaydeden Atalay, "Çift şeritli yol bitti. İnşallah Lefke tarafı devam edecek. Güzelyurt'un çevresinde üniversite hayatı gelişiyor. Hem Lefke Üniversitesi, hem de ODTÜ Kampüsü burada" dedi.


Beşir Atalay, açılışı bugün gerçekleşen büyük kompleksin Güzelyurt'a daha bir zenginlik katacağını söyledi.


Türkiye Spor ve Gençlik Bakanı ile KKTC Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı arasındaki yakın diyaloga da değinen Atalay, bu işbirliğinin gelişmesi için elinden gayreti gösterdiğini belirtti.


Atalay, iki bakanın vardığı mutabakata bağlı olarak, Türkiye Spor ve Gençlik Bakanlığı'nın KKTC'de bazı yatırımlar yapacağını kaydetti.


"GENÇLERE YAPILACAK YATIRIM DEĞERLİ"


Beşir Atalay, gençlerin yetiştirilmesi ve geleceği için yapılacak her yatırımın çok değerli olduğunu belirterek, gençlerin, özellikle okullarda okuyan gençlerin bu tesislerden yararlanmasının çok önemli olduğunu söyledi.


Atalay "Gençlik geleceğimizdir diyoruz. Laf olsun diye söylemiyoruz. Gençlerimizi ne kadar iyi yetiştirirsek, ülkemizin geleceğine o kadar rahat bakabiliriz. Onun için bu tesisleri çok önemli ve değerli buluyorum" dedi.


Atalay, sporun sadece gençlere ait olmadığını belirterek, tesisin tüm nüfusa ait olacağını da dikkat çekti.


"630 METRELİK YÜRÜYÜŞ PARKURU"


Beşir Atalay, sporun, insanlar arası birlik ve bütünlük sağlama, sosyalleşme ve sağlığa olan katkılarının yanı sıra evrensel kültürün de bir parçası olduğunu söyledi. Atalay, sporun ayrıca dünya gençliği arasında barışın ve kardeşliğin gelişmesinde özel bir alan oluşturduğunu belirtti.


Atalay, "Güzelyurt ve bölge halkına sosyal alanda canlılık kazandırmak, özellikle bölge gençliğine spor yapma ve boş vakitlerini değerlendirme olanağı sağlamak amacıyla faaliyete geçirilen kompleksin içinde 630 metrelik yürüyüş parkuru, sentetik futbol sahası, açık fitness alanı, kafeterya, çim futbol ve hentbol sahası, tenis kortu, basketbol sahası barındırıyor. Tesis, bu anlamda, çok özel bir işlevi olacak" dedi.


"EKONOMİ GİDEREK GÜÇLENİYOR"


Beşir Atalay, yaşadığı zorluklara ve uluslararası alanda karşılaştığı tüm ön yargılara rağmen KKTC'nin bugün geldiği noktanın takdire şayan olduğunu söyledi. Atalay, garantör ülke olarak Türkiye'nin Kıbrıs Türk halkının güven  ve huzur içinde yaşamasını temin için her türlü desteği vermeye devam edeceğini belirtti.


KKTC'nin, verilen taahhütlerin aksine, uygulanan haksız izolasyonlara rağmen Türkiye üzerinden dünyaya açıldığını kaydeden Atalay, ekonominin giderek güçlendiğini söyledi. Adaya gelir gelmez, otellerin doluluğunu sorduğunu ve aldığı "normal-iyi" yanıtından büyük memnuniyet duyduğunu kaydeden Atalay, şöyle devam etti:


"KKTC ekonomisinin iyi gitmesi çok önemli. Kıbrıs Türk halkının layık olduğu kalkınma düzeyine ulaşabilmesi için KKTC hükümetiyle el birliğiyle çalışmayı sürdürüyoruz ve sürdüreceğiz. Nitekim bu çalışmaların meyvesini vermekte olduğunu, ülke çapında ekonominin güçlendiğini ve refahın arttığını memnuniyetle görüyoruz. Bu bağlamda kalkınmasına özel önem verdiğimiz Güzelyurt bölgesinde böyle güzel bir yatırımın hayata geçirilmesi bizi ayrıca memnun etmiştir" 


"KIBRIS TÜRKÜNÜN MARUZ KALDIĞI KISITLAMALARIN HUKUKİ MEŞRUTİYETİ YOK"


Beşir Atalay, Kıbrıs Türk tarafının, Türkiye'nin de desteğiyle, BM sürecinin başarıyla sonuçlanması için yoğun ve yapıcı çalışmalarını sürdürdüğüne işaret etti.


Türk tarafının kararlılığını sonuna kadar sürdürdüğünü ve yapıcı bir rol üstlendiğini kaydeden Atalay, "Türk tarafı, 2004'de olduğu gibi hep bir adım önde oldu. Sayın Cumhurbaşkanı, çözüm hedefine ulaşmak için çaba gösterdi. Buna rağmen Rum tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle, süreçten sonuç alınamamaktadır" dedi.


Atalay, Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı sürecinin temmuzda başlayacağına işaret ederek, birliğin bu duruma göz yumduğunu söyledi. Güney Kıbrıs'ın bu şartlar içinde çözümsüzlük için direnmesinin gayet normal olduğunu kaydeden Atalay, birlik üyesi ülkelerin büyük sorumluluğu bulunduğunu belirtti.


Beşir Atalay, Kıbrıs Türk toplumunun ekonomi, ticaret, kültür ve spor alanında maruz kaldığı haksız  kısıtlamaların hukuki meşrutiyeti bulunmadığını söyledi.


SPOR AMBARGOSU


Rum Yönetimi'nin engellemeleri nedeniyle özellikle spor alanında KKTC spor takımlarının başka ülkelerle dostluk maçı dahi yapamadığına işaret eden Atalay, bireysel temelde dahi KKTC sporcularının uluslararası spor faaliyetlerine dahi katılmasının engellendiğini belirtti.


Atalay, "Sporun ruhuna aykırı olan bu engellemelerin ve diğer alanlardaki kısıtlamaların hepsinin kaldırılması gerekir. Uluslararası toplumun bu haksızlığa gözü kapalı kalmaması gerekmektedir" dedi.


Türkiye ile KKTC'nin her alanda omuz omuza mücadele ettiğini kaydeden Atalay, garantör ülke olarak akdi ve tarihi sorumluluklarını hassasiyetle yerine getiren Anavatan Türkiye'nin, Kıbrıslı Türkler'in hukukunu, eşitliğini ve hürriyetinin teminatı olmayı, bugüne kadar olduğu gibi, sürdüreceğini ve eşitlik mücadelesinde Kıbrıslı Türk kardeşlerinin yanında olacağını belirtti.


"KIBRIS TÜRKÜ HER KOŞULDA TÜRKİYE'Yİ YANINDA BULACAK"


Atalay, şöyle devam etti:


"Türkiye olarak Kıbrıs Türkü'nün refah seviyesinin yükseltilmesi yönündeki çabalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Kıbrıs Türkü her koşulda Türkiye'yi yanında bulacağını bilmeli. Türkiye'nin Kıbrıs Türkü'nün haklı mücadelesine verdiği destek her alanda devam edecektir. Bu nedenle müzakereler başarısızlığa uğruyor, ya da beklenmediği gibi gelişmiyor diye moralinizin bozulmasına gerek yok. Gelecekle ilgili de endişe duymayınız"


Beşir Atalay, "KKTC'de hayat daha da normalleşiyor. Daha güzelleşiyor. Ülke daha iyi kalkınıyor. Ekonomisi iyi gidiyor. İstikrarlı bir dönem yaşıyor. Önemli olan bu süreci kendi iç bütünlüğümüz içinde yürütmemizdir" dedi.


BAŞBAKAN KÜÇÜK: “GENÇLERE VE SPORA AMBARGO UYGULANMASINI ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL”
“ANAVATAN TÜRKİYE’NİN DESTEĞİYLE KIBRIS TÜRK HALKININ SIKINTILARI AŞILMAYA BAŞLADI”
Lefkoşa, 11 Mayıs 12 (T.A.K.): Başbakan İrsen Küçük, KKTC’nin yıllardır ambargolar altında bir ülke olduğunu belirterek, gençlere ve spora ambargo uygulanmasını anlamanın mümkün olmadığını kaydetti.
Sporun amacının dünya gençliğini birbirine kaynaştırmak, dünya halklarını birbirine yakınlaştırmak, gençlerin becerilerini dünya gençlerine sunmak olduğunu ifade eden Başbakan Küçük, “Bu faaliyet bile Kıbrıs Türküne çok görülüyor, başta Avrupa olmak üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Anavatanı Yunanistan’ın girişimleriyle devamlı engellenmeye çalışılıyor” dedi.
Başbakan Küçük, 1. Güzelyurt Spor Şenlikleri ve Güzelyurt Spor Kompleksi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Spor Kompleksi’nin açılışında Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, ülkedeki faaliyetlerin Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğiyle gerçekleştirmesinin önemine değindi.
Başbakan Küçük, açılışla, Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türkü’nün her zaman yanında olduğunun bir kez daha gözler önüne serildiğini ifade etti.
Yaptıkları tüm çalışmaların gençler için, istikbal için olduğunu vurgulayan Başbakan Küçük, KKTC’nin genç nüfusu sahip olan bir ülke olduğunu, nüfusun yüzde 60’nın 25 yaş ve altında olduğunu söyledi.
GENÇ NÜFUSLA ÜLKEDE BİRÇOK İŞİN ÜSTESİNDEN GELİNECEK
Genç nüfusun, KKTC’nin istikbali konusunda olumlu sinyaller verdiğine dikkat çeken Başbakan Küçük, bu genç nüfusla ülkede birçok işin üstesinden gelinebileceğine inanç belirtti.
Anavatan Türkiye’nin desteğiyle Kıbrıs Türk halkının sıkıntılarının aşılmaya başladığına işaret eden Başbakan Küçük, Türkiye’nin birçok dev kurumunda Kıbrıs Türk gençliğinin yarışmasına olanak sağlandığını kaydetti.
GÜZELYURT DEVLET VE TC’NİN KATKILARIYLA DAHA DA GELİŞECEK
Narenciye yöresi olan Güzelyurt’ta üretimden bazı yıllar uzak kalınmış olduğunu, ancak TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Güzelyurt’tan hiç bir toprak verilmeyeceğini” dünyaya duyurmasıyla, Güzelyurt’ta yatırımların başladığını vurgulayan Başbakan İrsen Küçük, bugün Güzelyurt halkının çok daha farklı bir şekilde yöresine sarıldığını söyledi. Küçük, Güzelyurt bölgesinin devlet ve TC’nin katkılarıyla daha da geliştirileceğini belirtti.
Bugün açılışı yapılan tesisin önemine değinen ve tesise sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Başbakan Küçük, 2012 yılın tesisleşme yılı olarak ilan edilerek, adadın her yerine bu tür yerlerin yapılmasını desteklemelerinin görevleri olduğunu söyledi.
Türkiye Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2012 yılında KKTC’de 4 tane tesis yapacağı müjdesini aldıklarını söyleyen Başbakan Küçük, Anavatan’a gençlere verdiği değer için teşekkür etti.
Güzelyurt halkının tüm güzelliklere layık olduğunu vurgulayan Başbakan Küçük, tesisin Güzelyurt halkına hayırlı olmasını temenni etti.
 
11 Mayıs 2012 Cuma 15:09
Okunma: 1016
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu